Victorine Stalpaert uit Erpe houdt van bloemen W.A. Mozart en de popmuziek van 1955 tot nu Algemene Vorming in C.C. De Werf Muziekkunst én techniek in „Digital Multivision" door Trio CD-Live Ernst in De Werf Algemene Vorming in C.C. De Werf - Muziek Kunstgeschiedenis Barok - Wassily Kandinsky Schilderen als therapie Jeugd en Muziek Aalst 14-1.2.1991 - De Voorpost - Vrijdag 1 en zaterdag 2 februari om 20.30 uur in de Schouwburg: dansproduktie «Jazzcraze 2» door de Dendermondse Jazzvereniging, balletschool Hedwige Hardies, de Brusselse «Dancing Shoes», The New Orleans Night Owls o.l.v. Joris De Cock; koreografie van R. De Proft en regie van L. Janssens; tickets aan 300 fr. (voorverkoop) of 350 fr(kassa) en -10% voor groepen van min. 20 en houders van een C. J.P. of een 3-Pas; reservatie 052/21.45.82. - Maandag 4 februari om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht over «Het beeld van de Japanse maatschappij voor de literatuur» door Frans Boenders, georganiseerd door Aktueel Leven Denken; info 053/80.40.64. LET OP: De voorstelling «Opération Fu» door Drambakus, die gepland was op vrijdag 8 februari in de Schouwburg om 20 uur, wordt wegens een chirurgische ingreep bij een van de hoofdrolspelers ver schoven naar een latere datum. De al verkochte tickets voor deze produktie blijven geldig voor de nieuwe voorstelling. Wanneer de nieuwe datum vaststaat, zal deze onmiddellijk via de pers meegedeeld worden. Tijdens het vooijaar van 1991 orga niseert het Vormingswerk van het C.C. De Werf weer een hele resem vormingsaktiviteiten. In de serie 'al gemene vorming' komen twee mu ziekseries aan bod, die waarschijn lijk op een zeer ruime belangstelling zullen kunnen rekenen: popmuziek en Mozart. Wolfgang Amadeus Mozart: een muzikaal talent Mozart stierf op 5 december 1791, twee eeuwen geleden dus; maar dat heeft u intussen al wel vernomen. Hij liet de wereld echter ook een muzikale erfenis na, die nog elke dag velen verbaast en inspireert. Daarom maakt De Werf van de ge legenheid gebruik om de vele facet ten van deze Salzburger te belich ten; niet enkel om de muziek, maar ook om Mozart als persoon met zijn impakt op de tijdsgeest en het be lang van zijn muzikaal erfgoed in 1991. Talrijke muziekillustraties helpen de geïnteresseerde in deze kursus op de goede weg en vormen de voe dingsbodem van de ontleding. Gedurende 11 avonden zal dhr. Luc Leupe, leraar muziekgeschiedenis, voor de begeleiding instaan. De kursus wordt gegeven telkens op maandag van 20.15 tot 22.45 uur: 4, 11, 18 en 25 maart, 8, 15, 22 en 29 april; 6,13 en 27 mei; telkens in de Studio. Het aantal deelnemers is beperkt tot max. 80; het kursusgeld bedraagt 1.600F. per deelnemer (inklusief nota's). Er klinkt... popmuziek Deze kursus richt zich tot alle mu ziekliefhebbers die hun beeldvor ming omtrent de ontwikkelingen in de popmuziek willen bijschaven, vervolledigen en die tevens bereid zijn hun reeds verworven kennis te kaderen in een historische kontekst en een breder perspektief. Tijdens elke bijeenkomst wordt er dieper ingegaan op een welbepaal de tematiek, zodat iedere les een afgerond geheel vormt. Om de onderwerpen in te kleuren, pla; In samenwerking met Amarant, het Gentse Centrum voor Artistieke Confrontatie, zetten de vormings werkers van De Werf tijdens dit voorjaar van 1991 twee lessencycli op het getouw voor mensen die hun kunstzinnige vorming binnen de wereld van de beeldende kunten en een aantal randgebieden ervan wil len verdiepen. Barok - over religieus triomfalisme en burgerlijke eenvoud of Van Ber nini tot Vermeer Barok, etymologisch wellicht afge leid van het Portugese «baroco», een ruwe en onperfekt geslepen steen, roept waarschijnlijk in de al lereerste plaats het beeld op van de weinig toegankelijke allegorieën, zoals Rubens die op basis van de antieke mythologie en aan de hand van weelderige naakten wist op te bouwen. Maar de barokke kunst die in het laatste decennium van de 16de eeuw, vnl. onder impuls van Caravaggio ontstond, heeft echter ook totaal andere gezichten. Zo was de contra-reformatie niet alleen verantwoordelijk voor het re ligieus reveil van de 17de eeuw, maar het bepaalde ook grotendeels het godsdienstig triomfalisme en de aparte, vaak zeer direkte ikonogra- fie van altaarstukken en kerkelijke cycli. Daarnaast wordt de 17de eeuw eveneens gekenmerkt door ophef makende filosofische stellingnames en revolutionaire wetenschappelij ke ontdekkingen; Tijd en Ruimte worden verder geëxploreerd en krij gen een nieuwe artistieke inhoud. Het kunst- en rariteitenkabinet, een in wezen maniëristische erfenis, wordt met de nieuwste wetenschap pelijke instrumenten en met pas ontdekte exotica, vreemde natura- lia en de wonderlijkste mirabilia uit gebreid. Maar net zoals tijdens de renaissance, gaat ook de barokke kunstenaar op zoek naar antieke prototypes. Die vindt hij vnl. in Ro me, waar tussen de vele nieuw opge richte kerken en paleizen, brede la nen en pleinen worden aangelegd. Bernini, architekt en beeldhouwer, ontvangt er o.m. dankzij het mece naat van pausen en adel talrijke op drachten. Terwijl Velasquez aan het Spaanse hof de bescherming ge niet van Filips IV, werkt het gunsti ge artistieke en politieke klimaat onder Albrecht en Isabella inspire rend op het genie van Rubens, In Holland daarentegen bloeit de meer burgerlijke genre- en portret schilderkunst, disciplines die vaak sterk simbolisch en zinnebeeldig doorwrocht zijn. Het is nu precies deze veelzijdig heid, aangevuld met enkele lezin gen over de stilistische eigenheid van de barok en de kunstteoretische fundamenten van de 17de-eeuwse kunst, die in deze lessenreeks door dhr. Bernard Descheenmaeker aan de hand van 12 capita selecta, zal worden geïllustreerd. Een ruwe en onperfekt geslepen steen wordt ge polijst tot een vierentwintig-karaats diamant, Barok geheten. De lessen worden georganiseerd in de Studio van De Werf telkens op dinsdagavond (20 uur) van 5 maart tot 4 juni (geen les op 2 en 9 april). Het kursusgeld bedraagt 3100 fr., 2800 fr. voor reduktiehouders en 2500 fr. voor Amarant-leden (sylla bus inbegrepen). Voor inschrijvin gen en informatie: Amarant vzw, Hoogpoort 50, 9000 Gent (091/ 33.03.24). Sleutelfiguren uit de kunst van de 20ste eeuw: Wassily Kandinsky Kandinsky (1866-1944) manifesteer de zich als een persoonlijkheid in de artistiek woelige jaren aan het begin van deze eeuw. De gangbare kon- venties omtrent de schilderkunst werden door hem in vraag gesteld, over boord gegooid, om uit te mon den in een abstrakte stijl. De latere kleureksplosies in zijn werk moesten op hun beurt baan ruimen voor komposities opge bouwd rond een punt of een lijn, om tenslotte uit te monden bij biomorfe wezens. Hij bestudeerde de invloed en uitwerking van kleur, met een knipoog naar de ons welbekende «verborgen verleiders» uit de aktu- ele publiciteit. Op vier donderdagen belicht do cente Caroline Mattheeuws leven en werk van Kandinsky: inleiding tot zijn werk en zijn beginperiode (18.04); zijn eerste bloeiperiode en het belang van de verborgen beel den (25.04); de ontwikkeling van een abstrakte stijl (02.05); welke in vloeden heeft Kandinsky onder gaan en op welke manier heeft hij zijn stempel gedrukt op de kunst van de 20ste eeuw? (16.05). Telkens om 20 uur in de Studio. Het kursus geld bedraagt 1000 fr., voor Ama rant-leden 800 fr. Voor inschrijvin gen en informatie: Amarant vzw, Hoogpoort 50, 9000 Gent (tel. 091/ 33.03.24). L. horen bij elke les muzikale illust ties: volledige nummers of korti klankfragmenten. Gedurende zeven avonden kom volgende tema's aan bod: de pi muziek uit de periode 1955-15 15.: (ontstaan, verklaring en vertegi clul woordigers van rock and roll n Elvis Presley, Bill Haley en Chu Berry o.m., maar ook popkomp nisten, balladezangers en folk); jaren 1963-1976 (The Beatles, 'Mersey'-sound, de flower-pow de glitterperiode, aangevuld met carrière-uitbouw van artiesten David Bowie, Steeley Dan en M Bolan); de tijdsspanne 1976 tot I che den (punk, new wave, Elvis Cost lo, The Police, U 2, hard rock, he: 20" metal... voor elk wat wils); 'alternatieve' popmuziek (novel song, psychedelische muziek, derground, klassieke popmuzii- jazz-rock en rock-jazz, reggae, s; thesizermuziek); The Beatles rière, invloeden, innovati ^.1 groepsmotieven); ontwikkeling in de zwarte muziek (blues, ja rhythm and blues, gospel; fans v Stevie Wonder, Sly Jones, Jam Brown, Prince, Michael Jackson men ruimschoots aan hun trekkei Bur de betekenis van hitparades en 1 rol van de gitaar in de pop/rockm jjer ziek. Deze kursus wordt begeleid do dhr. Etienne Baeke en loopt op vi het dag van 20 tot 22 uur op volgen data: 8,15 en 22 februari; 1, 8,151 °V 22 maart. Het aantal deelnemen max. 25 en het kursusgeld bedraa 1200 fr. per deelnemer (eksklusi nota's). a Voor inschrijvingen of meer inlic tingen i.v.m. deze twee kursussc 053/76.13.11. Talent is aangeboren of niet en Victorine Stalpaert uit Erpe is een van die mensen met een zekere vaardigheid voor het schilderen. Nochtans is haar kunstzin slechts op late leeftijd tot ontluiking gekomen na het overlijden van haar man alhoewel ze reeds in haar kinderjaren veel aanleg had voor tekenen en schilderen. Het volgen van speciale lessen is nooit verwezenlijkt maar enkele jaren terug is daar toch verandering in gekomen en heeft zij haar vrije tijd besteed aan het volgen van lessen in de kunstacademie te Erpe-Mere. De Erpse schilderes Victorine Stalpaert tussen haar geliefkoosde Aalst. Sindsdien beoefent zij gepassioneerd de schilderkunst als hobby. stillevens, kleurrijke bloementuilen (jv) Op jeugdige leeftijd trachtte de thans 61-jarige Vict. Stalpaert zo veel te tekenen en te schilderen maar ze begrensde haar werkter rein tot het plaatselijke, hetgeen wat in de onmiddellijke omgeving te zien was. Alhoewel ze kunstenares was bij de gratie Gods, met andere woorden een beetje natuurtalent, heeft ze ervaren dat het niet genoeg was om ergens zo maar iets op doek te zetten want de finesse moet aan geleerd worden. Houden van schil deren en daarenboven nog over ta lent beschikken is nog niet alles en daarvan was ze zich ten volle be wust. Die wetenschap leidde haar de eerste helft van de jaren zeventig naar de Academie te Aalst waar ze de basis legde van een noodzakelij ke vorming die moet resulteren in het afleveren van beter en fijner werk. Tijdens de première op 11 januari 11. van "Broadway Baby" door de mu sicalafdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen te Strom- beek-Bever werd de muziek live ten gehore gebracht door een heel or kest van drie muzikanten: Trio CD-Live. Met synthesizers en der gelijke wisten ze op een meer dan aanvaardbare manier de volle klankrijkdom van een heus orkest op te roepen; geen geringe ver dienste! Op dinsdag 5 februari om 20 uur organiseert Jeugd en Muziek, afde ling Aalst, in de Feestzaal van het stadhuis, een uitzonderlijk koncert waar muziekkunst en techniek per- fekt samengaan. Het Trio CD-Live stelt zijn programma "Digital Multi vision" voor. De bedoeling is de synthesizer en aanverwante als volwaardig koncer- tinstrument naar voor te brengen. Te vaak schildert men deze toestel len af als artificieel, onmuzikaal, koud en noem maar op. De bespeler zelf wordt meestal beschouwd als iemand die maar wat aan knopjes draait. Het tegendeel zal hier bewe zen worden. Door een doordachte programma keuze laten ze de luisteraar zien en horen dat synthesizer spelen een grondige en degelijke muzikale op voeding en kennis vergt. In onze geautomatiseerde wereld - ook wat de muziek betreft - zullen ze zo aan tonen dat de sythesizer een instru ment is dat de muziek kan dienen. Het is niet de bedoeling aan te to nen dat "synths" de bestaande in strumenten zullen vervangen. Wel zijn ze er rotsvast van overtuigd dat in de nabije toekomst, dankzij aan gepaste komposities, deze moderne instrumenten hand in hand zullen gaan met de traditionele, die nooit te vervangen zullen zijn. Het Trio CD-Live bestaat uit: Jan Huyle- broeck, Charles Van Houtte en Luc Goethals. Jan Huylebroeck studeerde aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent, waar hij eerste prijzen pia no, slaginstrumenten, pianobege leiding, harmonie en praktische harmonie behaalde. Nu is hij full-ti me leraar, belast met de begeleiding aan het Stedelijk Muziekconserva torium te Brugge en aan het conser vatorium te Gent. Hij is vooral ge specialiseerd in het "inspelen" van muziekbegeleiding voor digitale in strumenten. Hij is de stichter en artistiek leider van CD-Live. Charles Van Houtte deed muziek studies aan het Koninklijk Muziek conservatorium te Gent en behaal de er eerste prijzen slaginstrumen ten en kamermuziek. Momenteel is hij werkzaam als leraar slaginstru menten aan de muziekakademies van Knokke en Blankenberge, aan de Rijksmuziekakademie te Alsem berg en aan de Kunsthumaniora te Brussel. Daarbij is hij freelance per- kussionist in diverse ensembles en gespecialiseerd in klankversterking en klankopname. Luc Goethals behaalde aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium te Gent het pedagogisch diploma 1ste en 2de cyclus en is nu leraar A.M. V. en samenzang aan het Stedelijk Mu ziekconservatorium te Brugge. Sinds 1985 is hij intens bezig met muziekinformatica en specialist in hard- en software. Op het programma van deze kon- certavond staan komposities van Haendel, Moussorgsky, Sanit- Saëns, Huylebroeck, Goethals, Vangelis, Hammer en Sardou. Tus sendoor geven de artiesten veel tof fe voorbeelden en een gezapig woordje uitleg. De toegangsprijs bedraagt 150 fr.; jonger dan 30 betalen slechts 100 fr. en leden en abonnementen krijgen gratjs toegang. L. Schilderen als vrijetijdsbesteding De meeste mensen op leeftijd zoe ken een bezigheid om de tijd te do den maar bij V. Stalpaert whs het in de eerste plaats om aan een innige drang te voldoen en het is meer dan een hobby want ze schildert met passie zoals men van een echte kun stenaar verwacht. Indertijd schilderde ze «te braaf», zoals ze het zelf bestempelt, maar door haar kontakten in de Aalsterse academie is zij van «taktiek» veran derd door toedoen van een impres sionisten en hiervoor stelt zij vooral Jos De Schrijver, oud-leerling van Opsomer, verantwoordelijk. Dit is trouwens de man waar ze naar op kijkt en die haar het meest blijkt bijgebracht te hebben, vooral dan op een spontane manier te leren werken, ongedwongen en zoveel! mogelijk de fouten wegwerken, men mag nog zoveel aanleg hebben dan nog heeft men de raad van de leer meester nodig. Kleuren en bloemen Iedere kunstenaar heeft zijn eigen stijl en werkwijze. Geen van beide doet iets ter zake als het resultaat maar positief is. Zo gaat laatbloeier Victorine pas 's avonds hyet palet opnemen en zet ze zich voor de schildersezel als het rustig is en ze nog weinig kan gestoord worden. Ze werkt in lange pauzen door en daarom wenst ze ongestoord aan een begonnen doek door te werken. Van het ogenblik dat ze met haar penseel vertrokken is moet ze het landschap of de bloemenruiker zien groeien, niet tot het volledig af is maar toch houdt ze slechts op als het schilderij de door haar gewenste vorm en kleur gekregen heeft. Van wat nachtwerk is ze trouwens niet vervaard, vooral omdat ze 's ande rendaags weinig of geen verplich tingen heeft. De kleurenschakeringen voVmen bij Victorine het hoofdbestanddeel van een stilleven. Ze geeft de voor keur aan blauw, oranje, roze en bruin, kleuren die in bijna alle schil derwerken te zien zijn: «Vooral bloemen zijn mijn geliefkoosd on derwerp. Ik moet me forceren om iets anders te maken maar soms schilder ik wel eens landschappen maar zelfs daarin vindt je mijn bloe men in terug om reden dat ik er de specifieke kleuren wil instoppen». Eigen stijl Alhoewel V. Stalpaert geneigd is om toch iets nieuw te proberen keert ze toch altijd naar de oude manier terug, een werkwijze die haar ligt en dus nooit beu wordt. Ze verklaart echter hierbij steeds zich zelf te blijven en geen «tuimelaar» te zijn want of het nu modern klassiek is, men zal er steeds 117' hand en de idee van Victorine 19 :1 herkennen. Als nieuwigheid waa ju" ze zich de laatste tijd aan aquan len, niet zozeer omdat ze er me begint van te houden maar omdati beter in een modern interieur staa Elke kunstenaar wil zich profileri via tentoonstellingen maar Victoi ®e; ne heeft slechts een paar keer aa u groepstentoonstellingen deelgem men. Ze gaat wel vaak de doeke estl van andere collega's bekijken mal if> in feite schildert ze voor zichzei Haar jarenlange ervaring heeft g( leid tot een meer speelse vorm en! werkt vlotter dan vroeger. Aan kii tiek stoort ze zich weinig want doet het uit eigenliefde en voon reÉ omdat ze altijd nog graag dod steeds denkend het volgende ka nog beter. Dat ze degelijk werk alle vert is een feit want zelfs door h< gemeentebestuur wordt ze gewaai deerd dat bij haar een regelmatig klant is als er een geschenk moe afgeleverd worden in de vorm vai een schilderij... van de hand va \l Victorine Stalpaert. Lege ketchup-flessen vormen in de kirt nigde Staten de basis voor schokdempc van de Chevrolet Cavalier. De bumpersi voor 75% uit gerecycleerde flessen besla0 voldoen aan de eisen op het vlak 1' schokdemping. Bij Volkswagen en Mat des wordt steeds meer gebruik gemaakt» 14 gerecycleerde kunststoffen voor bepaalt ChÊ auto-onderdelen. In samenwerking met de Kamers w Got Koophandel uit Oost- Vlaanderen den 8011 mov organizeert Flanders Expo zijn ded °F uitgave van de Bedrijven KontaktdageM hal 3 van Flanders Expo op 6 en 7februm Nokia Bikeman Ls een telefoon die ment 83( de fiets kan installeren. Met een eenvom Mus ge handbeweging kan men de telefoon fa koppelen en hem gebruiken in de auto1 ;sp. als draagbare telefoon. De Nokia Bikerri weegt 470 gram maar is wel duur in om koop (140.000fr)

De Voorpost | 1991 | | pagina 14