Lebbekenaar Rik Wesemael zeventig ■mBi rijf» Beperkt parkeren voor vrachtwagens in bebouwde kom Zangmaatschappij De Leerzuchtige Vrienden vierde voor 117e keer Sinte-Cecilia Al gehoord van de Tuitjes'? pIP E?1k3M Een kunstschilder die een fotografiefanaat werd 32-1.2.1991 - De Voorpost Begin december van vorig jaar werd hij zeventig. Al decennia lang geniet deze geboren Lebbekenaar, binnen en buiten de regio, bekendheid als landschapschilder. Wie op een zondag Vlassenbroek aandoet kan hem ontmoeten in zijn 'atelier' in de schaduw van het kerktorentje. Hij droom de er ooit van in de richting 'dekoratie' karrière te maken, maar die drang kon hij uitsluitend botvieren in het schilderen van publiciteitsaffiches voor de Lebbeekse cinema Rio, zaliger. Twaalf jaar geleden trad hij, ontevreden over de kwaliteit van zijn vakantiedia's, tot de Lebbeekse fotoklub 'Ontspanner' toe. Meteen had de mikrobe van de fotografie hem te pakken. En hoewel hij nog altijd schildert, zou hij momenteel - mocht hij voor de keuze gesteld worden - de schildersezel aan de wilgen hangen en in z'n doka kruipen. Of hoe een kunstenaar evolueert. Rik Wesemael is de naam... Nonkel Oscar Rik Wesemael werd te Lebbeke op 2 december 1920 geboren. Hij liep er school in de gemeenteschool en toog achteraf enkele jaren naar Dendermonde, naar de 'Kolmojjen', zoals de Rijksmiddel- bareschool toen genoemd werd. Ik was een late roeping, herinnert Rik Wesemael zich, ik was wel al twintig toen ik met het schilderen begon. Van huize uit waren ze bij de Wesemaels huisschilders. 'Nonkel' Oscar, de broer van vader, was ech ter kunstschilder. Hij woonde in Brussel. Nonkel Oscar was wel niet de oud ste, maar zeker geen dommerik en zowat de patriarch van de familie. Stak een probleem de kop op, dan werd vaak gezegd: We zullen het nonkel Oscar voorleggen. Die weet beslist een oplossing... Op aanraden van zijn Brusselse oom trok Rik Wesemael overigens naar de Den- dermondse akademie. Drie jaar lang - één jaar zelfs in de namiddag - volgde hij er de lessen. Tot de oorlog uitbrak. Toen moest aan wat anders gedacht worden: opeising, de klandistiniteit. Wat zijn tijd op de Dendermondse akademie betreft, bewaart Rik We semael bijzonder goeie herinnerin gen aan Mare Macken, een Antwer penaar die in 1939 de 'Prijs van Rome' beeldhouwen won. Macken werd later trouwens tegelijk ook le raar tekenen aan de Rijksmiddelba- reschool van Dendermonde. Dekoratie Eigenlijk, aldus de Lebbekenaar, had ik veel liever de richting deko ratie uitgegaan. Wat me toen enorm boeide, waren de reusachtige affi ches die bij de ingang van de biosko- pen in de steden opgehangen wer den. Die waren me een reis naar Brussel waard. Macken wist van mijn interesse en op het eind van het schooljaar in de akademie (de lessen stopten met Pasen), stelde hij me de vraag of ik geen interesse had voor het volgen van de lessen aan het Instituut Van de Velde te Brussel, een instituut voor artistiek onderwijs. Hij was zelfs bereid me daar aan te bevelen. Spreek er je ouders er over, zei hij en laat wat van je horen. Ik ben nog tot eind juni op de Rijksmiddelba- reschool. Ik was toen al aktief in de schilders zaak van vader, kaartte het voorstel bij mijn ouders aan, maar ving aan vankelijk bot. Ik bleef echter aan dringen, nonkel Oscar werd geraad pleegd en vermits zijn advies posi tief was, kreeg ik van mijn ouders de toelating de lessen aan het Instituut Van de Velde te volgen. Via een buurjongen, die school liep in de Rijksmiddelbareschool, wilde ik de blijde boodschap aan Mare Macken overbrengen, maar tot mijn teleurstelling kreeg ik van die jon gen te horen dat Macken acht dagen tevoren door de Gestapo opgepakt was. Macken had toen kommunisti- sche sympathieën, kwam daar ook voor uit. Het Instituut Van de Velde kon ik vergeten, want zelf de stap zetten lag niet in mijn karakter. Let wel, voegt Rik Wesemael er meteen aan toen, al bij al ben ik er toch in geslaagd een deeltje van mijn jeugddroom in vervulling te laten gaan, want Miel Rijdant, de eigenaar van de toenmalige cinema Rio langs de O.-L.-Vrouwstraat te Lebbeke, bood me de kans reuze- naffiches te schilderen. Dat gebeur de dan op de achterzijde van twee tegen elkaar gekleefde stroken be hangselpapier, lmlO bij 3 a 4 m groot. En met behulp van een primi tieve episkoop die ik met een oude kameralens - een kado van Miel - ineengeknutseld had. Bewondering voor Juul Keppens Pas in de vijftiger en zestiger jaren begon Rik Wesemael zich intens te wijden aan de schilderkunst. Tevo ren waren er al wel eksposities van De nieuwe wetgeving verbiedt het parkeren van vrachtwagens in de bebouwde kom gedurende een pe riode van meer dan 6 uur, tenzij op speciaal daartoe aangeduide par keerplaatsen. Het schepencollege van Dender monde heeft beslist een aantal par keerplaatsen voor te behouden aan vraentwagens. Deze zijnin het cen trum de zuidkant van de Noordlaan tussen de Gentsesteenweg en de Donckstraat en de parking aan de voormalige haven (De Bruynkaai). In Baasrode in de Fabriekstraat, de parkeerstrook aan de kaaimuur. In Sint-Gillis in de Diepestraat, de Olieslagerstraat en de Smisstraat. In Oudegem in de Hoogtestraat. In Grembergen de Steenweg op Grembergen (de vroegere oprit naar de Scheldebrug). In Appels en in Schoonaarde zijn er geen par keerplaatsen voor vrachtwagens voorzien in de bebouwde kom. De verkeersborden die deze voorbe houden parkeerplaatsen zullen aanduiden, worden eerstdaags aan gebracht. Aanvullende verkeersreglementén Een aantal voorstellen van de raadskommissie voor verkeer werd aanvaard. Voor Oudegem komt dat neer op fietsverkeer in beide rich tingen in de Dr. Frans De Hovre- straat en een snelheidsbeperking tot 60 kilometer per uur vanaf de bebouwde kom tot het kruispunt met de Opstalstraat in de Lam broekstraat en Hoekstraat; uitbrei ding van het inhaalverbod op de Oudegemsebaan tot aan de grens met de bebouwde kom (richting Dendermonde) In Sint-Gillis Dendermonde wordt bij wijze van proef in de Volaarde- straat een snelheidsbeperking in kombinatie met zogenaamde 'Andreasstrips' dat zijn licht ver hoogde stroken dwars op de rijrich ting, opgelegd. De definitieve toe passing van deze aanvullende maat regelen worden pas van kracht na advies van het ministerie van ver keerswezen en goedkeuring in de gemeenteraad. Wegtakelen van voertuigen Een nieuw reglement is van toepas sing op het verwijderen van regle mentair geparkeerde voertuigen waarvan de bestuurder afwezig is terwijl de wagen een gevaar of hin dernis uitmaakt tijdens een bepaal de manifestatie. Om nutteloze kos ten voor de stad te vermijden, wer den volgende maatregelen geno men: de bewoners van panden gele gen op de omloop van een toegesta ne manifestatie moeten zo efficiënt mogelijk voorgelicht worden om trent de omloop en de uren van verkeers- en parkeerverbod; wan neer de vergunning aan de organis atoren wordt afgeleverd, zal dit ge beuren onder de voorwaarde dat zij de inwoners informeren over het tijdstip van het verkeers- en par keerverbod op de omloop. Dit zal plaatsvinden in samenwerking met het stadsbestuur: dient alsnog een wagen weggehaald te worden door een takelwagen om de omloop vrij te maken, dan zal dat gebeuren op kosten van de eigenaar of bestuur der. Slechts wanneer zij kunnen aantonen dat ze feitelijk niet op de hoogte konden zijn van het ingestel de parkeerverbod, vallen de kosten ten laste van de stad. Lebbeke. Rik Wezemael werd zeventig foto Guy) zijn werken geweest. Hij was o.a. ook betrokken bij de oprichting van de Lebbeekse kunstkring 'Als ich Can' en stelde via de kring tentoon, o.a. in zaal Corso, in Dendermonde op de Grote Markt en in het zaaltje van 'Inter Nos' te Lebbeke. Zijn eerste individuele tentoonstelling organiseerde hij in de raadzaal van het Lebbeekse gemeentehuis. Mijn werk, aldus de Lebbekenaar, viel blijkbaar meteen in de smaak van het publiek. Ik herinner me nog dat ik tijdens de tentoonstelling in 'Inter Nos' niet minder dan twintig werken verkocht. Mijn bewondering ging toen hoofd zakelijk uit naar de Franse impres sionisten, naar Rik Wouters en Emiel Claus van bij ons. Achteraf ben ik meer gaan richten op meer moderne schilders, als de Franse abstrakt Nicolas Destaël. Daar naast heb ik altijd veel bewondering gekoesterd voor het werk van de Lebbekenaar Juul Keppens. Ik schat hem zeer hoog in. Vooral de werken uit zijn periode waarin het publiek van zijn oevre zei dat het minder' was, hebben me enorm aangesproken. Keppens is iemand die zijn 'matière' weet te gebruiken en bovendien weet wat kleur is. Naar Vlassenbroek In de loop van 1969, togen enkele Lebbekenaars, leden van de kunst kring 'Als ich Can', op aanraden van Ward Van Ransbeeck, naar Vlas senbroek, waar ze tentoonstelden in 'Huize Geertrui'. De Vlassenbroekse sfeer beviel Rik Wesemael. Achteraf huurde hij ge durende ettelijke maanden de eks- positieruimte van 'Huize Geertrui' en liet er aldus een breed publiek kennis maken met zijn werk. Hij zou Vlassenbroek trouwens praktisch niet meer verlaten, want in april '76 opende hij, in de schaduw van de kerk, een knusse tentoonstellings ruimte. Toen al beperkte Rik Wese mael zich uitsluitend tot het schilde ren, de huisschildersstiel had hij toen al opgegeven. In Vlassenbroek zelf werken doet hij niet, daartoe is de ruimte er te klein. Neen, geeft hij toe, de artistieke uitstraling van Vlassenbroek is niet meer dezelfde als twintig, dertig jaar geleden, toen daar grote talen ten eksposeerden als Courtens, Bosteels, Piet Gillis en Jan Maes. Wat echter niet belet dat de publie ke belangstelling in al die jaren de zelfde is gebleven. Ook nu nog krijg ik, zelfs op een slechte winterse zon dag, vijftien a twintig mensen over de vloer. Let wel, die dagen niet allen op om te kopen. 70 a 80 pro cent van de belangstellenden heeft trouwens nooit Vlassenbroek aan gedaan om kunst te zien en te ko pen. De verkoop in het algemeen is sinds het begin van de tachtiger jaren aan het slabakken gegaan. De oorza ken? De grootste is m.i. de verzadi ging die is opgetreden. Je mag im mers niet uit net oog verliezen dat slechts een klein gedeelte van de artistieke produktie wordt aange kocht, ornaat de koper er een spe- kulatieve waarde aan hecht. De meeste mensen kopen een schilde rij, omdat ze het boven een dressoir willen hangen. En dergelijke men sen kopen er in hun leven geen vijfentwintig aan! Landschapschilder Inderdaad, bevestigt Rik Wese mael, ik ben een landschapschilder. De portretten en stillevens die ik schilderde zijn kwa aantal te ver waarlozen. Weet je, ik heb in mijn leven al een aantal 'Vlassenbroeks' geschilderd: vanuit diverse ge zichtspunten, in verschillende sei zoenen, op alle mogelijke tijdstip pen van de dag. Het publiek vraagt daar trouwens om. Onlangs maakte ik tiidens een reis in Portugal enige schetsen, die ik achteraf uitwerkte tot schilderijen. Welnu, niemand toont daar enige belangstelling voor. Ik hou noch tans van dat zuiderse licht, maar ze slaan niet aan bij het publiek. 'Ze' moeten iets kennen, ze moeten dat gene wat ze op het schilderij zien, kunnen situeren. Hoewel dat m.i. niet het belangrijkste is van een werk. Fotografie Zowat twaalf jaar geleden kwam Rik Wesemael in kontakt met de fotografie: Ik was allesbehalve te vreden over mijn vakantiedia's en tijdens een tentoonstelling van de Lebbeekse fotoklub 'Ontspanner', kwam ik zodanig in bewondering voor wat er tentoongesteld werd, dat de mikrobe me blijkbaar te pak ken kreeg. Hoewel ik er aanvanke lijk slechts enkel op uitwas de kwali teit van mijn dia's te verbeteren, ben ik sindsdien een fervente beoefe naar van de fotografie geworden. Het boeit me enorm. Wat de essentie betreft, het 'zien', hebben de fotografie en de schilder kunst trouwens meer dan één raak vlak. En mocht men me vandaag de dag voor de keuze tussen beide stel len, dan twijfel ik geen sekonde, ik kies voor de donkere kamer. Gevolg van die passie is het feit dat Rik Wesemael niet zo veel meer schildert als vroeger. Als zeventiger voelt hij trouwens niet langer de aandrang zich in de schilderkunst te bewijzen, maar vindt hij nog wel uitdagingen in de fotografie. En gelukkig zijn de mensen die een doel hebben in hun leven... Pierre Van Rossem Lebbeke. Rik Wesemael, een bij uitstek landschapschilder (foto Guy) De zangmaatschappij De Leerzuch tige Vrienden vierde voor de 117e keer het Sint-Ceciliafeest. In cafe 'De Warande' werd het feest inge zet met een avondmaal. Zondag werd onder leiding van dirigent Jo hannes Waegeman een uitstap ge maakt in de gemeente. En aan die uitstap namen de drie Berlaarse zangmaatschappijen deel. Er werd niet alleen gezongen, maar ook ge danst. Dirigent Waegeman vertelde ons dat de gezamenlijke zangmaat schappijen samen 27 zangers en danseressen tellen. De gezamenlij ke zangmaatschappijen bestaan uit de leden van 'De Woudgalm' van de Heide, 'Eendracht' van het Schuitje en 'De Leerzuchtige Vrienden' van de Hoogstraat. Zij zijn er steeds bij wanneer er feest wordt gevierc wanneer er plezier moet genu worden. De gezamenlijke gr treedt op onder de naam van Leerzuchtige Vrienden. De rep ties worden in de verschillende kalen gehouden. De Leerzuchtige Broeders zin liedjes uit lang vervlogen tijd 1 maar die nog steeds graag won 1 fehoord door de Berlaarse bev ing. Jaarlijks worden verschillen uitstappen gemaakt en wordt en getreden tijdens stoeten en allei plechtigheden. De zangers i mooi in uniform uitgedost bij g optreden. Natuurlijk in de kl( van toen. De dames wagen zich en toe aan een dansje. Nieuwe den zijn steeds welkom. (Berfo) In Berlare weet men maar al te goed wat een puitje is. Maar of men de 'Puitjes' ook kent, dat is een andere vraag. We hebben het dan over de animatiegroep die zich richt tot kin deren vanaf 5 jaar. Zij leren bij de 'Puitjes' allerlei aktiviteiten, vooral op kreatief vlak. Zo worden er wan delingen gemaakt om de kinderen vertrouwd te maken met de natuur. De jongens en meisjes wordt zo het respekt voor de groene zones in Berlare bijgebracht. Indien het weer echt te slecht is, dan staat er een poppenkast klaar, waar de kin deren met de zelfgemaakte poppen hun fantasie kunnen botvieren. De poppen worden vervaardigd uit hout of karton. De kleding wordt op het lijf van de poppen getekend en dan geschilderd. Liefst van al in fel le kleuren. Iedere week zijn een 20-tal 'Puitjes' aanwezig in café 'De Warande' waar de feestzaal ter beschikking staat van het gezelschap. De idee om een dergelijke groep op te rich ten kwam van Gerrit Van Riet die spoedig de steun kreeg van Nele Van Hauwermeiren die op haar Berlare. Er werd een gezamenlijke optocht gehouden van de Leerzut beurt de steun kreeg van Hilde De vrienden, de Woudgalm en de Eendracht (Berfo) Koninck en Lieve Ruiz. Medewer kers zijn nog steeds welkom. De 'Puitjes' zijn aktief op zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. (Berfo) J§ Berlare. De 'Puitjes' in het bijzijn van hun kreatieve opvoeders (Berfo) Berlare. De Leerzuchtige Vrienden begonnen hun feest met een (Berfo)

De Voorpost | 1991 | | pagina 32