k Europese karnavalsnacht 't Er es mor ieen Oiljst Tentoonstelling karnaval Folklore kn Geschiedenis óndanks Golfoorlog toch Uar naval stoet in Aalst Aalsterse vredesprijs voor Guido Debree BGJG Bambrugge gaat leren tuinieren Tien jaar Harva Keukenbrand in Lede De Voorpost - 1.2.1991 - 5 iadat het gezelschap van Europese karnavalvierders een bezoek gebracht iad aan de karnavalwejrkhallen alwaar ze ogen tekort hadden om onze agenbouwers aan het werk te zien, werd in het Oud Hospitaal de t dejentoonstelling Karnaval Folklore en Geschiedenis geopend. leze tentoonstelling belicht met archiefstukken en authentieke dokumen- tn de historische achtergrond van het karnavalgebeuren. Ie oudste sporen van het vasten- jondgebeuren worden geëvo- eerd door talrijke ikonografische d archivarische dokumenten. Zo ordt o.m. aandacht besteed aan de elangrijke narrenliteratuur en aan rivaliteit Aalst-Dendermonde kre gen uitvoeriger aandacht in samen werking met Frans Wauters, Her man Louies, Piet Moreels, Jos Ghijssens en Jo Beeckman. Deze laatste kreeg de opdracht het reu- Aalst. In het Oud-hospitaal bracht het ros Balatum een bezoek aan de Europese kamavalisten (a) e eerste uitingen van het geïnstitu- zenpaar grondig te restaureren en onaliseerde karnavalfeest. laast materiaal uit stadsbezit werd ler gretig gebruik gemaakt van de crzameling van Jozef Dauwe, en ui dokumenten ontleend aan het luseum van Volkskunst en -tradi- t in Parijs. e£n )e neerslag van het vastenavond- lest in de 19e eeuwse Europese ers kon hier aan bod komen dank- de schenking van Jozef Dauwe de an het Dirk Martenskomitee van be. en uitzonderlijke verzameling rote rantenknipsels en dokumenten die van- adien het embryo moeten vormen in een echt karnavalmuseum. ieee aparte items: de Aalsterse uzen en het Ros Beiaard, met de het Ros Ballatum op te frissen. Kreaties van kunstenaars die rond het thema van karnaval gewerkt hebben verlevendigen de tentoon stelling. Geput werd uit de verza meling van het prentenkabinet van de koninklijke bibliotheek te Brus sel, het eigen stadspatrimonium en privaatverzamelingen. Ook in het belfort loopt een tentoonstelling die zeker de moeite waard is. Onder de titel «Bed van dons en dooie kippen» of de Voil Jeannetten van Aalst hangt een reeks met de hand gekleurde foto's van Erik Ledegen en gedichten van Willy Verhegge. JM Heyman Zondag werd in het vredeshuis voor de derdekeer de vredesprijs uitgereikt. Na Marcia De Neve van de stuurgroep Derde Wereld en Annemie Tas van de Migrantenwerking viel de eer te beurt aan Guido Debree. Het komitee bestaande uit Johan Heirman, Jef De Loof, Frans Van Volsem, Guido Saey en Kamiel Sergant droegen Guido Devree voor als laureaat voor zijn jarenlange inzet (15 jaar) voor Jebron. Guido Debree werd als een minzaam man bestempeld die respekt heeft voor anderen, verdraagzaam is en andere mensen kan begeesteren in hun taak om mensen te helpen. Als een voortrekker startte hij initiatieven als HAK, Teleshop, GOC, Egra en Jebron op. In zijn voorwoord wees Dr. De Loof op de zinloosheid van de Golfoorlog, die zeker geen middel zal zijn om konflikten op te lossen. Verder wees de dokter erop dat de oorlog heel wat gevolgen zal hebben voor de mens en vooral voor het milieu. Johan Heirman overhandigde de vredesprijs - een kunstwerk van de Poolse kunstenaat Ryszard Zaba. In zijn dankwoord zei Guido De bree dat hij enigszins verrast was met deze vredesprijs, maar dat iedereen die betrokken is met de werking van Jebron, het centrum voor jeugdpastoraal deze vredesprijs een beetje als de zijne kan beschouwen. JM Heyman Aalst. Europees karnaval. In De Werf was het een gezellige bedoening (a) laan kt is e Aalstenaar is beroerd met zijn karnaval. En hoe kan het dan ook aat iders, hoe dichter men naar het groot feest gaat hoe vaker dat karnaval aat, it gespreksonderwerp vormt, in de familiekring, aan de kaffeetoog... Dirk arlijks worden er een aantal kwakkels verteld. De prijs van het bier op ntseGrote Markt is al menig keer erg opgedreven geweest, ide- orte imen via de media te horen kreeg een karnavalvereniging die een ka non maakte, nu komt daaruit een bloem en of dat geen vredessym- roi e een aantal Duitse en Neder- Ise steden de karnavalstoet niet igHf»*1 doorgaan omwille van de si- Aalst. Echte kamavalisten te gast in de Werf (a) bool is. Maandenlang werkte men aan de realisatie van de karnaval stoet, het kan toch niet dat men nu zegt niet uit te gaan'. Ook tijdens het programma 'Zeker Weten' op dinsdag vormde Aalst karnaval een gespreksonderwerp. Keizer Kamiel geïnterviewd vanop zijn ziekbed in het OL Vrouwzie kenhuis en burgemeester De Maght die voor het TV-optreden verstek gaf voor de gemeenteraad, gaven een duidelijk beeld aan kijkend Vlaanderen hoe men over Aalst karnaval moet denken. Een volks feest waar men even alle miserie 0- -&uu- st dat komt uit het volk. Een vergeet, en men samen hand in centratie van mensen. De heer Fack mavahst is zeker met agressief, hand op de Grote Markt een echt kan een vredesboodschap bren- feest bouwt dat mensen verenigt, n, zei de burgemeester.'Zo was er De Aalstenaar heeft ervaring ge nie in de Golf wisten heel wat toetuinen ook al te vertellen dat hier Aalst op bevel van de hogere tantie het karnaval zou afge- laft worden, aat. n eerste geruststelling kwam er 'aaji en men via de minister van Bin- aa|> nlandse Zaken te horen kreeg dat tot afschaffing van de stoet zeker nan g geen opdracht gegeven had. rgemeester De Maght verscheen adag in het programma De Ze- Ie Dag van de BRT en verklaar- ronduit dat karnaval zeker zou jg orgaan in Aalst. Karnaval is een De Bond van Grote en Jonge Ge zinnen van Bambrugge organiseert op 15 februari om 19.30 u. in de Sint-Annazaal een voordracht over «De Moestuin». Daarom heeft men een bekende figuur uit de kringen van de moestuin uitgenodigd, nl. Chris Van Mulder. Met het voor jaar in het verschiet dacht de BGJG een betere voorlichting te brengen voor liefhebbers van tuinieren en daarom zal de spreker o.a. hande- telen van deze gewassen. Hij zal zich echter niet beperken en ook richtlijnen geven voor het najaar, de winterperiode. De leden betalen voor deze vrucht bare voordracht 30 fr. en de niet-le- den 50 fr. Indien er genoeg belang stelling bestaat voor deze vorm van werking zal men ook een tweede avond inrichten maar dan rond het thema bloemen en siertuinen. Meerdere informatie kan men ver- len over de voorbereiding, de be- krijgen bij Patrick De Vos in de mesting, schikking van de gewassen. Daarnaast zal men ook het element aansnijden van het onderhoud en Egemstraat 36 te Bambrugge. Maandagaochtend omstreeks 6.30 uur brak brand uit bij J.P. Lombard, Bremenhulweg te Lede. Meteen was de eerste wagen van de vrijwilli ge brandweer van Lede ter plekke en omdat het een huis in de rij bé- trof, werd meteen groot alarm ge slagen. De brand woedde in een keuken in een achterbouw. De vlammen sloegen door het dak. Door het grote materieel in te zet ten en mede dank zij het windstille weer, werd de schade beperkt noeg met humor en spot dat hij deli- kate onderwerpen zeker niet aan haalt, een vorm van zelfcensuur waarvoor zeker weer geen wetten zullen moeten gemaakt worden. Een telefoontje met de politiekom- missaris Buyle en rijkswachtkom- mandant Fack leerde ons dat karna val steeds een aantal risico's in zich draagt omwille van de grote kon- voegt er ten persoonlijken tital aan toe 'indien een karnavalstoet een objektief wordt voor terrositen dan moet men alle massamanifestaties verbieden'. Ondertussen werkt de echte Ajuin verder in de Werkhal- len of thuis aan zijn wagen, kost- In de loop van 1980-'81 werd door de eerste hartpatiënten die een medi sche ingreep ondergingen in het OL Vrouwziekenhuis te Aalst de nood zaak aangevoeld om met elkaar blij vend kontakt te onderhouden en het is uit die idee dat eigenlijk Har- uum, uitbeelding en denkt hij nog va is ontstaan, zoveel dagen slapen en het is weer In oorsprong uit een 10-tal leden zover-' bestaande in 1981 heeft Harva een JM Heyman zo grote bekendheid gekregen dat Dit jaar kreeg het Aalsters karnaval een proloog dankzij de Europese ontmoeting. Zowat 80 deelnemers uit Mainz, Keulen, Venlo, Breda en Nice kwamen zich vorige vrydag vervoegen by een schare Aalsterse kamavalis ten die in hun plunje van karnaval '90 een kleurryke en speelse optocht deden naar De Werf. De Aalsterse Gilles brachten hun rondedans en leden van het Feestkomi- tee stapten op met de Vastenavondpop: een werkje van Jo Beeckman, dat een Voil Jeannet voorstelt die in een kinderkoets zit, met de vogelkooi en de haring en een paraplu in de hand. we nog een défilé voor de mooist gekostumeerden. De échte kama valisten bleven echter verder vieren en deden zich te goed aan proever- tjes van de Aalsterse Bakkersgilde: vlaaien, ajuintaart, jenever... In de Werf aangekomen was het een drukte van jewelste. Het effekt van de tot leven komende gekostumeer ds/. Men had enige moeite om de kamavalpop binnen te krijgen in De Werf «P°PPen>> 8in8 A^,r!0re?', 1 showgroep van het AKV stelde de typische karnavalfiguren van zeven H-j Europese karnavalsteden voor. Er is aandacht voor karnaval in Keu len, Viareggio, Nice, Patras, Breda, Venetië, Binche en Aalst. Jan Doorns, koördinator van de ge hele Europese bedoening, gaf een rondleiding langsheen de kleurrijke tentoonstelling met foto's, archief beelden, kostuums, medailles, reu zen, enz... Aalst kreeg dit jaar zijn eerste kar- navalnacht veertien dagen vroeger dan gewoonlijk. De vreemde dele- vreemde delegaties is Jan Dooms §aties. konden kennismaken met zeer kort: «De koördinatoren en or- wat 0i,jst is. 't Er es mor ieen Oiljst ganisatoren uit de verschillende JM Heyman karnavalsteden zijn hier aanwezig. Het hele projekt Karnaval, een Eu- ropese ontmoeting, richtte zich tot hen en niet tot de gewone karnaval- vierder.» Burgemeester De Maght wees de Golfoorlog aan als spelbreker. Heel wat delegaties zegden af. De afvaar diging van Viareggio moest afzeg gen omdat in eigen stad de ope ningsplechtigheid doorging van het karnaval. ze thans is uitgegroeid tot één ver eniging met maar liefst 600 leden. Harva viert nu zijn 10-jarig bestaan. Op vrijdag 1 maart zal dit heuglijke feit gevierd worden met een akade- mische zitting die doorgaat in het Wiezehof, Schroverstraat te Wieze. In het kader van de viering 10 jaar Harva richt men een optreden in met Incar uit Lebbeke op vrijdag 22 maart in het kultureel centrum De Werf. De opbrengst van dit spektakel komt ten goede aan de werking van Harva. Een gedeelte van de op brengst gaat naar de Vereniging voor Wetenschappelijk Onderzoek waarvoor VTM met de aktie Le venslijn een kampagne zal voeren rond hart- en vaatziekten. De inkomprijs voor het bijwonen van de opvoering Pandorama is vastgesteld op 350 fr. Kaarten zijn aan de balie van CC De Werf te bekomen. Op vrijdag 15 februari spreekt prof. dr. Brugada, cardioloog aan het OL Vrouwziekenhuis over hartritme- stoornissen om 20 uur in zaal Huize St. Pieter, Dorp te Welle. Van 9 tot 12 mei gaat Harva op reis naar Wilz in Luxemburg. Inschrij ven kan op de Parklaan 29 A/16. JM Heyman Eens te meer hoorden we stemmen opgaan om in Aalst een karnaval museum op te richten. Na de mis lukte pogingen in het Belfort en la ter op de zolder van het Oud Hospi taal zou Aalst dan toch krijgen waar het recht op heeft, nl. een karnaval museum. I- De oude dokumenten die in het oud-hospitaal te kijk lagen werden van bewonderd (a) Over de geringe opkomst van de Na de rondleiding trok het bonte gezelschap naar de Grote Markt, voorafgegaan door de Aalsterse Gilles. Daar werd de start gegeven van een echte openlucht-karnaval- disco-avond met Radio Kontakt. Keizer Kamiel zong enkele liedjes en Europaprins Enrico debiteerde zijn nieuwe karnavalsongs. Aalst. Reusachtige poppen torenden boven de talrijke bezoekers aan de Als afsluiter van de avond kregen tentoonstelling uit (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5