•Rudy Schuermans: De mensen beseffen niet waartoe je in staat bent met je armen en je benen Shito Belgium KC Ippon Lebbeke KARATE De Voorpost - 8.2.1991 - 31 jSport waarbij geweldige kracht door geweldige snelheid ontwikkeld jfordt', onthulde mijn verklarend woordenboek. Maar omdat die om- tchrijving van het woord 'karate' ons te onvolledig toescheen en onze rtrouwdheid met die sport zich beperkte tot enkele beelden van i-Claude Van Damme in een of andere Amerikaanse film en de rer) (be)wondering voor karateka's die er in een oogwenk in slagen van aantal planken brandhout te maken, zochten we naar deskundig Mes... [onden dat ook. In Lebbeke. Bij Rudy Schuermans, stichter, voorzitter en wfdtrainer van de plaatselijke karateklub 'Ippon', ondervoorzitter van jle Vlaamse Karate Associatie (VKA), één van de twaalf leden die de radenkommissie' vormen, regionaal kumite-trainer, nationaal scheids- jèchter en lid van de sportkommissie van de VKA. Een ekspert dus. big idee van het aantal karateka's p ons land? land telt momenteel zo'n 20.000 :fenaars van het karate. Een aantal de jongste jaren flink is toegenomen, voorbije vijf jaar is het aantal de rfjurateka's zelf verdubbeld. Wij naderen ouwens het judo, dat van 35.000 idoka's is afgenomen tot 30.000. lorzaak van deze groei is ongetwijfeld et feit dat recent meer aandacht werd lesteed aan de 'kata' en de aandacht iet uitsluitend gericht blijft op de tumite'. kan het karate immers op twee ma- ieren beoefenen. De 'kumite' is het - recht, waarbij het erop aankomt bin- en een bepaalde tijd mekaar zo veel dijk te 'raken'. Wie 'raakt' krijgt van scheidsrechter een ippon (volledig int) of een wesari (1/2 punt) toegewe- D. de 'kata' daarentegen is de stijl van Hang, de karateka's moeten daarbij paalde opgelegde figuren uitvoeren, paalde technieken demonstreren die in een zekere volgorde aangeleerd wer den. Het komt dus op de techniek aan. Het vergt ook een andere trainingsaan- pak dan bij het 'kumite', waar getraind wordt op snelheid en kracht. Andere oorzaak van de groei is de vast stelling dat de trainers, allen BLOSO-ge- diplomeerden, beter opgeleid zijn dan vroeger. Dat alles bracht met zich mee, dat we nu een aantal mensen hebben gekregen die aan karate doen voor hun plezier, om in beweging te zijn. Bovendien werd vijf, zes jaar geleden door de grote klubs begonnen met een intensieve jeugdwerking. Het aantal jon geren is dan ook enorm toegenomen, in sommige klubs halen ze de helft van het ledenaantal. Karate full contact is dan nog wat anders? Inderdaad. Bij de full contact, meer beoefend in de Verenigde Staten, komt het erop aan een KO na te streven. Terwijl bij ons de kunst er precies in bestaat de slagen onder kontrole te hou den. Iemand voluit raken is makkelijker reek rate in Lebbeke. Door veel en doorgedreven trainingen behaalt de Lebbeekse gest 'ateklub fraaie resultaten (foto guy) da ïeisj liere l'ativ :edz Wie interesse heeft het karate te beoefenen kan o.m. te Lebbeke bij KC Ippon terecht. De klub beschikt over een knappe dojo langs de Laurierstraat 28. Getraind wordt op dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond. Telkens vanaf 18.30 u. Meer informatie kan worden bekomen bij Rudy Schuermans laurierstraat 28, 9280 Lebbeke (052/41 00.56). (pvr) torig jaar was Rudy Schuermans ook betrokken bij de oprichting van 'Shito ,nfl. Belgium'. Hij verschaft tekst en uitleg: "Shito' is een bepaalde stijl. In het karate zijn vier hoofdstijlen: Shito-Ryu, Wado-Ryu, Goju-Ryu en Shotokan. Het shito is meer op beweeglijkheid gebaseerd, de andere meer op kracht. Let wel, een leek ziet daar geen verschil In België wordt de Shotokan-stijl door zowat 50% van de karateka's beoefend, ïtitó fto-Ryu,,let meer moderne karate komt oorspronkelijk uit Okinawa. Probleem in het verleden was dat in de schoot van de klubs slechts 10% van Hi ifeden 8einleresseerd zijn in kumite. Omdat het zo'n harde discipline is. En het dus kwasi altijd problemen stelde om het noodzakelijke vijftal voor ploegenwedstrijden bijeen te krijgen. Elke klub telt wel een drietal goede kumite-karateka's, maar was verplicht de afvaardiging aan te vullen met twee jan een lager peil. Wat natuurlijk de uitslagen geenszins positief beïnvloedde. In het Waalse landsgedeelte lag die situatie anders. Meer georiënteerd op het gevecht (kumite) - wellicht een kwestie van temperament - slaagden die klubs er kwasi altijd tijr' s de Belgische kampioenschappen in de Vlaamse 'enig te wijzen. Ook omdat ze de beste kampers uit diverse klubs isfereerden naart nieuw opgerichte klub. Zodat ze met erg sterke teams itraden. jelnu, dat hebben wij vorig jaar ook gedaan. De beste kampers uit de hibakties in Lebbeke, Wolvertem, Opwijk, Dendermonde, Zele, Evere en 'oluwe, werden getransfereerd naar 'Shito Belgium'. In totaal waren daarbij «n zeventiental karateka's betrokken. Die transfer stelde geen problemen, vermits er al bij al slechts drie trainers getrokken waren: Mare Nobels uit Dendermonde, ikzelf en Zorza. Je stap heeft middelerwijl al voor resultaat gezorgd. Tijdens de finale van het '""se kampioenschap eindigde Shito Belgium tweede. We verwachten er ook veel van voor de toekomst." (pvr) dan hard slaan en je slag zodanig kon- troleren dat hij bij je tegenstander net niet aankomt. Dergelijke kontrole verwerf je pas na jaren oefening. Heel wat mensen besef fen overigens niet waartoe je in staat bent met je armen en je benen. In tegenstelling tot bvb. het judo komt het karate praktisch nooit aan bod in de media. De oorzaken? Probleem is dat het karate niet Olym pisch erkend is. Oorzaak hiervan is on getwijfeld de vaststelling dat we nu nog met verschillende 'stijlen' in het karate gekonfronteerd worden. Er manifesteert zich een gebrek aan eenheid. Tussen die diverse stijlen wordt om het leiderschap gebokst. Gevolg: diskussies, disputen, enz. Die verschillende stijlen zijn gewoon richtingen in het karate. Een leek zal daartussen niet eens het verschil mer ken, een kenner natuurlijk wel. Al bij al kunnen we ons nog niet als een kompakte groep manifesteren. In België alleen al bvb. bestaan vier bonden. Er wordt wel aan gewerkt om die te laten samengaan, zoals dat al in andere landen gebeurd is. We hebben al een wereldkampioen, een Europees kampioen. Zijn dus op de gpede weg naar de Olympische erkenning. Feit is dat kwasi iedereen Ingrid Berghmans kent, maar wie is we reldkampioen karate? Akkoord. De belangstelling van de me dia is er niet in ruime mate. Let wel, niet omdat we minder presteren. Daarvan ben ik vast overtuigd. Iedereen kent het woord karate wel, maar op belangrijke sponsors voor het organiseren van belangwekkende kon- frontaties, kunnen we nog niet rekenen. Je zit, op dat vlak, eigenlijk in een vicieuze cirkel: belangrijke sponsors to nen immers enkel interesse wanneer de media present zijn- Welke argumenten kan je uitspelen t.o.v. de jeugd om ze te overtuigen het karate te beoefenen? Een karateka werd jaren geleden ver eenzelvigd met een vechtersbaas. De publieke opinie koesterde dus een ver keerd beeld van deze soort. Ondertussen is de maatschappij derma te geëvolueerd, zijn de relaties tussen de ouders, leraars en de kinderen dermate veranderd, dat zich opnieuw een drang naar meer discipline manifesteert. De ouders merken ook dat in bepaalde sporten, zowel op als rond het veld het geweld en het vandalisme hun intrede hebben gedaan, daar waar wij die uit wassen kompleet onder kontrole heb ben. Sommigen wensen ook dat hun kinde ren zich wat meer zelfvertrouwen eigen maken. Het is trouwens opvallend dat bijna de helft van de kinderen die met het karate beginnen, dat gebrek etale ren. Wij moeten daar natuurlijk op in spelen, zonder uit het oog te verliezen onze kennis en vaardigheden op een speelse, maar efficiënte manier over te brengen. Karate is bovendien een komplete sport, alle spiergroepen moeten worden aan gesproken. Je moet snel zijn, over kracht en lenigheid beschikken, door zicht aan de dag leggen, enorm snel reageren... Het is bovendien zo moeilijk, dat we de jongeren gedurende een ruime tijd kun nen bezighouden. Is het karate een geëmancipeerde sport? Het dameskarate heeft de voorbije jaren een enorme sprong voorwaarts ge maakt. Een gevolg m.i. van het feit dat, door het duidelijker beklemtonen van de 'kata', de sport 'verzacht' werd. 'Kata' wordt immers alleen verricht, het is als het ware een ingebeeld gevecht. Het spreekt de meisjes en de dames fel aan. KC Ippon Lebbeke telt momenteel 25 meisjes onder zijn 125 leden. Wij vormen dan ook de tweede belangrijkste dameskarateklub. Die emancipatie is inderdaad fel geëvo lueerd. Ik herinner mij nog toestanden dat jaren geleden, af en toe een meisje, een halve jongen dan nog, het geduren de een aantal maanden kwam proberen. Langer dan een half jaar hielden ze het echter niet vol. Feit is dat wanneer reeds een aantal meisjes lid zijn van een klub, anderen ook makkelijker de stap zullen zetten. Bestaat er voldoende kompetitie mogelijkheid voor de karateka's? Zowat elke week worden er wedstrijden Karate. Door de noodzaak aan zelfbeheersing versterkt karate niet alleen het lichaam maar ook het karakter (foto guy) luiruic. ist nuruieiuuu uu LAWoene in vol ornaat Joto guy twee a drie keer een ruim half uur trainen. Het komt er immers op aan mekaar aan te voelen, ze kunnen elkaar immers kwasi niet zien. Vereist is bo vendien dat je over drie karateka's van ongeveer hetzelfde niveau beschikt. Wat het publiek ook aanspreekt zijn de demonstraties. Op dat vlak zijn de mo gelijkheden tot variatie enorm ruim. Er kan o.a. ook gebruik worden gemaakt van wapens. Komen in het karate vaak kwetsu ren voor? Dat aantal ligt aan de lage kant. In de schoot van KC Ippon Lebbeke bvb., waar vaak voorbereid wordt op kumite, kan ik het aantal ongevalsformulieren dat ik binnenstuur, per jaar, op mijn ene hand tellen. Bij wedstrijden kan dat aantal wel oplopen. Vallen er kwetsuren dan zijn het over het algemeen kleinigheden: hoofdzakelijk kneuzingen. In de kata komen de kwet suren nog zeldzamer voor; soms eens een voetverzwikking of een spierverrek- king. Hoever staat het Belgisch karate in de wereld? Kwa prestaties behoren we tot de beste vijftien van de wereld. Op ons palmares staan al twee wereldtitels en twee Euro pese titels. Daarnaast beschikken we over twee wereldscheidsrechters. We doen het inderdaad als klein land lang niet slecht. Toplanden in Europa zijn Frankrijk, dat 125.000 karateka's telt, en Spanje. Ik denk niet dat er in ons land vijf karateka's zijn die prof zijn. Ze zouden er overigens nooit rijk van worden. Pierre Van Rossem georganiseerd. In België en daarbuiten. In Vlaanderen bestaan twee bonden: de Vlaamse Karate Associatie (VKA) en de Vlaamse Karatevereniging (VKV). Onder druk van BLOSO werd drie jaar geleden een overkoepelend organisme in het leven geroepen: de Vlaamse Karate Fe deratie. Nu de 'vereniging' op Vlaams vlak gerea liseerd werd, wordt ook gepoogd op Waals vlak tot meer eenheid te komen. Een goeie zaak die eenmaking. Aldus zullen toestanden, zoals die zich in het verleden gemanifesteerd hebben, waarbij een BRT-televisieteam, op één zelfde dag zich genoodzaakt zag twee 'Belgische kampioenschappen' bij te wonen (daar ook een lachertje van maakten), uit de wereld geholpen wor den. Hoever heeft de karatesport zich in de regio ingeburgerd? Er bestaat keuze te over. Er zijn klubs in Lebbeke, Dendermonde, Opwijk, Wol vertem, Zele, Aalst (2), Lokeren en Hamme. Het zijn bovendien geen kleine klubs. Met zijn 125 leden behoort KC Ippon Lebbeke en niettegenstaande de konkurrentie van Dendermonde tot de grootste tien klubs van het land. Ook Dendermonde behoort daartoe. Is karate een kijksport? Je moet als toeschouwer, wil je er opti maal van genieten, de regels kennen. Regels die overigens niet zo moeilijk zijn. Ze zijn best te vergelijken met de regels van kracht bij het schermen: het komt erop aan de tegenstander aan te tikken. Echt interessant echter, wordt het m.i. LutteneU-Oremhergen 3-0. Mare Van Keer schiet op doel (vh) alleen wanneer je het karate op topni veau kan bekijken. Die beoefenaars spreiden immers veel variatie in de be wegingen tentoon, zorgen voor spekta kel ook. Op de kampioenschappen houdt dit in dat je vanaf de halve finales werkelijk prachtwaar voor je geld krijgt. Zeker wat betreft de kumite. Wat het kata betreft spreekt het publiek vooral de synkronisatiekata aan. Een discipline die beoefend wordt door drie karateka's tegelijk. Echt mooi om naar te kijken. De synkro nisatiekata is overigens in opgang. KC Ippon Lebbeke is daar bvb. heel sterk in. We zijn al tweede en derde geëindigd op de Belgische kampioenschappen. Momenteel wordt die discipline nog niet door een groot aantal klubs beoefend, omdat ze enorm veel training vergt. Die mensen moeten wekelijks minimum APPels-Opstal 3-1. De Backer van Appels kopt op doel (vh)

De Voorpost | 1991 | | pagina 31