Tableaux vivants huldetentoonstelling aan Firmin Van der Poorten Leerlingen Rijksmiddenschool II steunen MS-patiënten Eerste raadszitting van nieuwe jaar in vernieuwd gemeentehuis te Lede Met de bus naar het ASZ Weekblad van Deader» Seheldestreek Leesmarathon leverde ruim 31-000 F op De Voorpost Aalst. Een zoemende camera tijdens de voorstelling van het 'Tableaux Vivants' in het stadhuis (a) Vanaf 1 februari kan men het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis bereiken met een regelmatige busdienst. De verbinding wordt in de week verzekerd tussen 5.20 uur en 21.05 uur, op zaterdag van 7.50 tot 12.50 en van 13.50 tot 20.50 uur. Op zondag van 9.50 tot 19.50 uur (vertrek aan het ziekenhuis). Het vertrek aan het station tijdens de weekdagen is van 6.05 tot 21.05 uur, op zaterdag van 8.05 tot 20.35 uur en op zondag van 10.35 tot 19.35 uur. De verbinding wordt verzorgd om de dertig minuten in de week, om het uur op zaterdag en zondag. Het tarief is dit gekend voor verplaatsingen binnen de stadszone. Reizigers komende van buiten de stadszone hebben recht op een gratis overstap op de stadslijn naar het ASZ. Binnen de stadszone kan men voor slechts 20 fr per rit het ziekenhuis bereiken (rittenkaart van In het kader van de strijd tegen de Multiple Sclerose, organiseert het 'Steunfonds voor de Strijd tegen de Multiple Sclerose' - dit fonds is een gezamenlijk initiatief van de vzw's 'Belgische Multiple Sclerose Liga' en 'Wetenschappelijk onderzoek MS (WOMS) - in de scholen, die daaraan hun medewerking willen verlenen, een leesmarathon. In de Aalsterse Rijksmiddenschool II (Koninklijk Lyceum) namen vijf klassen (lAa, lAb, lAc, lAd en 2 Latijn), begeleid door hun leraar Nederlands, P. Van Rossem, aan deze leesmarathon deel. Met sukses trouwens, want de aktie leverde 31.360 F op, bedrag dat aan het 'Steunfonds' werd overgemaakt. Multiple Sclerose Multiple Sclerose is een aandoe ning van het centrale zenuwstelsel, die zich meestal manifesteert bij jongvolwassenen (20-40 jaar). Ont stekingshaarden in het ruggemerg en de hersenen veroorzaken een progressieve verdwijning van het zenuwomhulsel: de myeline. Er vormt zich wel een gescleroseerd omhulsel, dat echter niet de speci fieke, isolerende rol vervult. Aldus ontstaat een stoornis van de zenuwimpulsen, wat gepaard gaat met moeilijkheden van allerlei aard: loop- en spraakstoornissen, verlammingen, zichtmoeilijkheden, De ziekte heet 'multiple', omdat ve le verspreide delen van hersenen en ruggemerg aangetast zijn en de ziektekiemen zeer uiteenlopende vormen aannemen en op onvoor spelbare manier opduiken en weer verdwijnen. De ziekte heet 'sclerose', omdat het hier gaat om verhard of sclerotisch weefsel in hersenen en ruggemerg. Het verloop van de ziekte is onvoor spelbaar en heeft daardoor een be langrijke sociale en psychologische weerslag. MS zet een domper op de verwachtingen en de toekomst van hen die ermee gekonfronteerd wor den. Er ontstaan problemen rond huwelijk en gezin, werk, aanschaf van een geschikte woning. De bege leiding van deze problemen gebeurt door een gespecialiseerde sociale dienst, en door talrijke gemotiveer de vrijwilligers. Tot nu toe werden de oorzaken van MS nog niet gevonden, zodat gene zing momenteel uitblijft. Daarom is wetenschappelijk onderzoek, afge stemd op oorzaken en behandeling van de ziekte, van fundamenteel be lang. In ons land zijn er ongeveer 10.000 MS-patiënten. Didaktisch en sociaal tegelijk Bewust van de tegelijk didaktische en sociale waarde van de leesmara thon, besloten de leerlingen van vijf klassen van de Rijksmiddenschool II langs de Pontstraat 51 (Konink lijk Lyceum) te Aalst aan de aktie deel te nemen. Gedurende één maand lazen ze zo veel mogelijk boeken (strips kwa men niet in aanmerking) en lieten zich voor hun lektuur door ouders, familieleden of vrienden sponso ren. Uiteindelijk leverde hun lezen een bedrag van 31.360 F op. De aktie werd op de school met dubbel enthousiasme aangepakt, omdat één van de oud-leerlingen van de school, Antoon Baetens, MS-patiënt is. Hij leverde trouwens getuigenis van zijn ervaringen als MS-patiënt tijdens de dia-montage met verklarende uitleg, die bij het begin van de aktie door Mevr. Baeyens, provinciaal verantwoor delijke van het steunfonds, gegeven werd. Antoon Baetens kwam trouwens onlangs in de belangstelling, toen de BRT-televisie een portret van hem maakte, dat tiidens het pro gramma 'Over mijn lijf werd uitge zonden. Voor die uitzending kwam de televisie ook opnamen maken in de Rijksmiddenschool II. Meer informatie omtrent de 'Leesmarathon' kan worden inge wonnen bij de provinciaal verant woordelijke van het steunfonds: Mevr. Betty Baeyens, Fochelstraat 68B, 9280 Lebbeke (052/35.85.96). De verjaardag van de stichter Firmin Van der Poorten, die nu 70 jaar wordt, zal in Aalst niet ongemerkt voorbijgaan. Met maar liefst drie aktiviteiten wordt hulde gebracht aan hem door een tiental vrienden-kun stenaars die het gezamenlijk projekt Tableaux vivants opstartten. Tableaux vivants wil een fragmentarisch beeld brengen van wat er zoal roert en leeft in de Aalsterse kunstwereld. Zo schenkt dit projekt aandacht aan kunstenaars die al een bewijs van hun talent hebben geleverd. Daar naast komen ook de aankomende kunstenaars aan hun trekken. Tableaux vivants werpt het licht op de scholen die een vormende en opleidende kunsttaak vervullen: de akademie voor schone kunsten en de akademie voor muziek, ballet en toneel van Aalst. Beide verlenen aan het projekt hun medewerking. gedichten van Firmin Van der Poor ten, in manuscript, genummerd en gesigneerd, verlucht met etsen en houtsneden van drie beloftevolle Aalsterse grafici: Marijke Van der Eist, Gerrit Baten en Luk Arijs. Museum Oud Hospitaal Op zondag 3 maart om 16 uur wordt de tentoonstelling in het Oud Hospitaal geopend. Deze tentoon stelling is opgebouwd rond twee Het innerlijke landschap Op vrijdag 1 maart wordt een ten toonstelling geopend in de feestzaal Ivan de Generale Bank, Nieuwstraat ion Ie Aalst onder de titel 'Het innerlij ke landschap' in de poëzie, de mu ziek en de beeldende kunst. !Uet motto van deze tentoonstelling ran ^eeft een dubbele bodem. Het kan pmers staan voor het grillige land- jtiiap dat nu eenmaal de binnenwe reld van de kunstenaar is. Ten tweede kan dit motto bedui den: het landschap an sich zoals het in de visie van de kunstenaar eruit ziet, het landschap dat door de kun stenaar naar diens geaardheid wordt ingekleurd. Aan deze groeps tentoonstelling nemen deel: Luk Arijs, Gerrit Baten, Etienne Bau- wens, Rene Bekaert, Godelieve Cooreman, Gisele De Backer, Luk De Mot, Karl Heremans, Martine Loran, Guido Muylaert, Monique Muylaert, Walter Schelfhout, Mare Schollaert,.Roland Snel, Paul Van Op zondag 3 maart om lluur den Abeele, Marijke Van der Eist, wordt in Kunstgalerie Muylaert Vera Van Looy en Mare Wauters. Hofman een poëzie-aperitief ge- De tentoonstelling loopt van 1 tol houden waar men zal lezen uit het 9 maart en is open voor het publiek werk van Firmin Van der Poorten, tijdens de weekdagen van 9 tot Verder is er de voorstelling van een 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zater- bibliofiele bundel met vijf pikturale Aalst. Rudolf Van de Pene aan het woord (a) dag van 9 tot 11 uur. Poëzie-aperitief Aalst. Tableaux Vivants. V.ln.r. boven Paul Van den Abeele, Jean-Paul Van der Poorten, Rudolf Van de Pene, Walter Schelfhout, Luc De Mot en Jef Van Brabant; onder Rene Bekaert, Gracienne Van Nieuwenborgh, Firmin Van der Poorten en Kan D'Haese (xl) dels van Firmin Van der Poorten tot 17 uur. Woensdag van 10 tot 1980 met Twee werelden aan een betrokken waren. 12 uur en van 14 tot 19 uur, zater- tweede dichterlijke bloei begon, Tijdens de feestzitting zal schepen dag en zondag van 14 tot 17 uur. heeft elke nieuwe bundel een ande van kuituur Gracienne Van Nieu- Een zeer verzorgd kunstboek dat re geaardheid, wenborgh spreken over 'Aalst en als katalogus zal dienst doen, wordt Reizend door de jaargetijden bevat zijn talenten'. Jean-Paul Van der te koop aangeboden aan 800 fr. een aantal gedichten, gedateerd Poorten zal het hebben over 'Ta- tussen 15 maart 1988 en 30 novem- bleaux vivants, een doorsnede van e pC ,un e s van ,rm,n an ber 1990, die momentopnamen het kunstleven in Aalst' en kunstkri- er en vastleggen van steden en dorpen in tikus Jan D'Haese heeft het in zijn Kunstrecensent Rudolf Van de Per- hun respectieve bedrijvigheid. Van slotwoord over de kreatieve mens. een Persoonlijke vriend is van uit een soort 'kopijeerlust des dage dichtbundels van Firmin Van der Het geheel zal muzikaal omlijst E'rm'n Van der Poorten gaf een lijksen levens' tekent hij met een Poorten: 'De Boomgaard en andere worden door bas-bariton Luk De ^orte maar duidelijke uiteenzetting rake opmerkingsgave steden in be- gedichten', 'Reizend door de Mol begeleid aan de piano door over 'aatste twee dichtbundels weging (o.a. Brugge, Oostende, jaargetijden'. Rene Bekaert zorgt Peter Thomas. van E'fmin Van der Poorten. Gent, Mechelen, Antwerpen, maar voor een portrettengalerij van die- De tentoonstelling is open tot genen die bij het projekt en de pu- 10 maart op dinsdag, donderdag en Reizend door de jaargetijden: Vervolg op blz. 4 blikatie van de twee gedichtenbun- vrijdag van 10 tot 12 uur en van 14 Sinds Firmin Van der Poorten in VRIJDAG 22 FEBRUAR11991 NR. 8-46 F <Of A De eerste gemeenteraad van 1991 in Lede werd gehouden in de prachtige nieuwe raadszaal van het grotendeels afgewerkte vernieuwde gedeelte van het gemeentehuis. Dat betekent dat luiken 1 en 2 van de eerste faze van de nieuw- en ver nieuwbouw bijna af zijn. Ongeveer twee jaar geleden, nog tijdens de vorige legislatuur, werd gestart met de werken. Grappig de tail: de eerste steen met de namen van de beleidsmensen van toen is nergens meer te bespeuren. Cen traal in het gemeentehuis, op de eerste verdieping, ligt de nieuwe raadszaal die in vuurrood werd uit gevoerd, wat ex-burgemeester SP- er Maurice Minnebo duidelijk weet te waarderen. De volgende stap in de werkzaamheden is de renovatie van het oudste deel van het gemeen tehuis, waardoor de prachtige oude raadszaal een nieuwe funktie zal krijgen als trouwzaal en de oude middentrap wordt behouden voor plechtigheden, terwijl op de plaats waar het smalle kronkelend trapje dat eerder voor het personeel voor zien was, een brede, gemakkelijke trap komt voor zowel personeel als bezoekers. De in hun bewegingen gehinderde bezoekers kunnen ook gebruik maken van een lift. Daar naast komen de meest bezochte diensten: receptie, bevolking, tech nische dienst, sekretariaat, sport en kuituur op de gelijkvloerse verdie ping. De eerste fase die uit drie delen bestaat en waarvan er dus nu twee omzeggens volledig uitge voerd worden, zal ongeveer 45 mil joen kosten. De kosten van de twee de fase waaraan binnenkort wordt begonnen en die onder andere de afbraak en nieuwbouw van de poli tiediensten omhelst, wordt ge raamd op 10 miljoen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1