Twaalfde Honky Tonk Jazzkroegentocht in veertien kroegen Vrijdag 8 maart in Centrum Dendermonde 10 - 1.3.1991 - De Voorpost derlijk. Het repertoire bevat o.m nummers van Sydney Bechet, Dukt Ellington, Louis Armstrong en he: vuur zal pas goed in de pan slaan al. ze op de blues- en boogiewoogie. toer gaan. Positief is zeker de spon* tane manier van spelen, zodat dt luisteraar geboeid wordt door de verscheidenheid en het entoesias. me. Een kleine band met prestaties die de grotere hen soms wel kunnen benijden. Na een korte afwezigheid is ook He: Vaderland weer van de partij, en nog wel met de hele benedenverdie ping! En toch nog wel met good old Jeggpap N.O. Jazzband zeker van Miel Leybaert, een van de oudste én de beste oude-stijlbands van België en omstreken! Na het overlijden van stichter-leader-klarinettist Ben Heuvinck in '85 onderging de band heel wat wijzigingen; alleen de om we getrouwen Miel Leybaert aan de drums en Pol Van den Durpel aan de bas blijven nog over. Uiteraard heeft dit ook wijzigingen met ziet gebracht in de stijl van het ensenv ble: er is meer aandacht gekomen voor de kollektiviteit, voor het fijne arrangement, voor een meer lijste sound. Nieuw in het kroegentochtcircuit is het mooie, nieuwe etablissemenl Barleys, op de hoek van de Mark! en het Gulden Hoofdstraatje. Dooi de twee verdiepingen zal de muziel fladderen van het Beranger Trio En zij spelen muziek naar ons har!; zigeunerjazz ofte 'hot club' zoals dit in de 30 er jaren ontwikkeld werd door reuzen als Grapelli en Djangc Reinhardt. Een swingend ritme, een dubbelzinnige vrolijkheid- met-melankolische-ondertoon et een grote virtuositeit, gespeeld ia een kleine bezetting en met de gi taar als onmisbaar element. Gita rist-zanger Martin Beranger, w rist Jokke Schreurs en bassist-zan ger Tino Wimme spelen naast hel gewone Django-repertoire ook csardas, zigeunerliederen, boss nova's, musettewalsen en jazzstan- dards. Iets voor fijnproevers! Ook op een markt, maar dan aanè Vlasmarkt - en dat is toch maar he: hoekje om - ligt de Taverne Oudt Vismijn (ook al nieuw in het circuit) Kli waar in een prettig sfeertje The Sa voy Jazzmen te gast zijn. Dit sextet uit Eindhoven heeft een typisch ei gen gezicht door de opvallende in breng van meerstemmige zang éi door de uitgebreide kombinaticmm gelijkheden in instrumentale bezet ting (alle bandleden beheerset meerdere instrumenten). Hun re pertoire bestaat hoofdzakelijk u New Orleans en dixieland, mak: ook skiffle, country, rhythm am blues, rock roll, salsa, pop, Latin American en echte bigband kornet L aan bod. Ze hebben reeds meer daij 1.000 optredens achter de rug! Boss Quéraud voor Artsen zonder Grenzen in het Kon. Atheneum Sinds vele jaren werken de leerlio gen van het Koninklijk Atheneum ieder schooljaar gedurende één dat rond een bepaald sociaal probleem in de wereld: de dag Mundiale Vor ming. In 1988 pikten de leerlinge! in op de H.T.-Jazzkroegentocht bedoeling was fondsen te verzan» len om één straatarm kind uit Afri ka te adopteren volgens het beken de Foster Parents Plan. Twee jaai geleden ging de opbrengst naar he y. geestelijk gezondheidscentrum t Sas in Dendermonde en vorigjaat ging de winst integraal naar he: World Wildlife Fund, Onder het motto 'Wij storten mee dan een traan...' wordt de opbrengü van dit jaar overgemaakt aan de oi ganisatie 'Artsen zonder Grenzen', vermits het projekttema van dit jaa 'Gezondheidszorg in de Derdi Wereld' is. Vedette wordt hier zeker en vas trompettist Michel 'Boss' Quéraui die er begeleid wordt door de Ne derlandse band The David Living stone Jazzmessengers. Michel Qué raud was tot voor kort de trompet tist van het Franse orkest Les Hari cots Rouges, die naast ongelooflijk lolbroeken ook uitstekende muzi kanten waren. Zo is Michel een vat de weinige Franse muzikanten de N.O.-muziek werkelijk begrepet hebben! Twee jaar geleden was hi, in de H.T.-bunker te gast, gesteun door de jongens van Rudi Balliu Een schitterend koncert toen! In het Koninklijk Atheneum woi hij gesteund en begeleid door T1k David Livingstone Jazzmessengeft: een van de degelijkste Nederland» N.O.-bands die niet alleen traditio-, nals, maar ook ballads, swinging ziek uit the thirties en forties flj boogiewoogie op zijn repertoitfj heen. Toegangskaarten kun je in voorvetj koop aanschaffen aan de prijs vat, 250 fr. in alle deelnemende herbet- gen, of bij Honky Tonk zelf (052: 21.63.85 of 052/21.63.39) of t)| V.V.V. - Dienst Toerisme op W Dendermondse Stadhuis (051 21.39.56). Op vrijdagavond 8 maai betaal je voor een toegangsticke wel 300 fr., wat eigenlijk toch no, altijd goedkoop is! O ja, er rijdt ook dit jaar een bus dij! je gratis van kroeg tot kroeg voert Voor de twaalfde keer reeds organiseert Honky Tonk Jazzklub in het centrum van de Ros Beiaardstad haar Jazzkroegentocht. Voor de twaalfde keer zullen een paar duizend jongere en minder jongere mensen in groepjes door de Dendermondse binnenstad kuieren van kroeg tot kroeg op zoek naar vlotte jazzmuziek, op jacht naar gezelligheid. Ook op het gebied van jazzkroegentochten was Honky Tonk de eerste in Vlaanderen en sinds die eerste zijn er vele gekomen, sommige zelfs met meer kroegen maar zeker niet met even veel gezelligheid. Het is nog niet zo lang geleden dat er 20 kroegen (of meer) deelnamen aan het hele gebeuren. Dit aantal is intussen gedaald tot amper 14; toch wel een hele aderlating. Ook de 'Kroegentocht-wedstrijd', vorig jaar nog in een nieuw kleedje gestoken, is verdwenen. Zo op het eerste zicht zou men kunnen spreken van een afgeslankte versie, een krisis-editie of een zwakker ogende uitgave. Toch menen we dat er nog steeds genoeg troeven voorhanden zijn om ook deze 12dt editie tot een muzikale én gezellige happening te maken! Dendermonde. The Mardi Gras Jazzband 14 kroegen en 14 jazzensembles Dat er dit jaar nog maar 14 kroegen overblijven, zal de meeste kroeglo pers niet deren, want waarschijnlijk niemand 'deed' ze allemaal, tenzij uw verslaggever. Er blijven er nog genoeg om de hele avond mee bezig te zijn. En kwa muziek kunnen er ook nu weer verrassingen te beleven zijn, zodat je langer dan gepland ergens blijft 'hangen'. Van de 18 kroegen die vorig jaar deelnamen, vielen er niet minder dan 10 weg: Defoo, 't Gangsken, de Supertent op de gedempte Dender- arm, Top Tien, Lifeline, The Funk, Den Hert, La Ruelle, Ómmeganck en de Vlasmarkt. Met sommige van deze kroegen wenste Honky Tonk niet meer scheep te gaan omdat er strubbelingen waren/zijn i.v.m. de afrekening van vorige Kroegen tocht. Andere kroegen wensten niet meer mee te doen onder de (finan ciële) voorwaarden die Honky Tonk voorstelde; maar hierover straks meer. De acht die er, na vorig jaar, ook nu weer bij zijn: Ckomil- foo, 't Peirt, Ramses II, 't Moleken, Regent, Stadhuis, Koninklijk Athe neum en de H.T.-Bunker (indien je de laatste drie kroegen kunt noe men). En er zijn ook zes kroegen die opnieuw of voor het eerst meedoen in het gebeuren: Het Vaderland en de Zep (opnieuw) en Olossy, Taver ne Oude Vismijn, Barleys en Taver ne Grote Markt (nieuw). Horeca en Honky Tonk Ie kunt moeilijk beweren dat de re laties tussen het Horeca-bestuur en het Honky Tonkbestuur zeer harte lijk zijn de jongste tijd. Volgens bepaalde H.T.-bestuursle- den is alles te herleiden tot het feit dat sommige kroegbazen vinden dat H.T. zelf te veel winst maakt en zij een te klein deel van de koek krij gen. Horeca zou ook bezwaar heb ben tegen de deelneming van het Koninklijk Atheneum en het Stad huis, die toch geen 'kroegen' kun nen genoemd worden. Hendrik Marievoet, voorzitter van de Horeca-vereniging, ontkent niet dat er een financieel probleem is. Het kan volgens hem niet ontkend worden dat het 'drink'-gedrag van veel jazzkroegentochtlopers serieus gewijzigd is. Er zouden nogal wat personen zijn (vroeger niet, nu wel) die vinden dat ze met hun toegangs kaart reeds genoeg betaald hebben en niet meer hoeven te drinken. En wanneer men als deelnemer tussen de tien- en de vijftienduizend frank moet ophoesten om te mogen deel nemen (het bedrag is afhankelijk van de reputatie van de band en ook van de oppervlakte van de kroeg), dan moet men al zeer veel pintjes tappen voor men aan winst toe is. Een kroegbaas had ook een percen tje op iedere kaart verkocht in voor verkoop, maar deze voorverkoop prijs was identiek aan deze van de avond zelf, zodat... er maar weinig voorverkoop was. Horeca had reeds vrij vlug na de vorige editie zijn bezwaren meege deeld aan H.T.-voorzitter Piet Heu vinck en aangedrongen op een seri eus gesprek hierover. Volgens dhr. Marievoet werd dit gesprek steeds maar op de lange baan geschoven, zodat verscheidene Horeca-leden dit jaar niet wensten mee te werken; het sop was in die omstandigheden de kool niet waard. Toen Honky Tonk dan met nieuwe voorstellen voor de dag kwam, was het volgens het Horeca-bestuur te laat om nog van mening te veranderen. Dhr. Marievoet zelf vond het een spijtige evolutie, want hij onder schat geenszins de verdiensten van Honky Tonk of het belang ervan voor de animatie in de stad Dender monde. Hij hoopte dan ook dat de ze kroegentochttraditie zou blijven bestaan maar hoopte op een mini mum aan goede wil vanwege het H.T.-bestuur, zodat in de toekomst de samenwerking tussen beide ver enigingen opnieuw vlot zou kunnen verlopen. Van het station naar het Atheneum via de Grote Markt We nemen u in volgende kolommen mee op een rondrit langs alle kroe gen en vertellen u wie er waar speelt. We beginnen aan het station in het 'Regenthotel' waar The New Or leans Train Jazzband te gast is. The Train bestaat nu ongeveer 15 jaar en kwam tot stand vooral onder im puls van trombonist Alajos Van Pe- teghem, die voordien meer dan tien jaar werkzaam was geweest bij Hon- Dendermonde. Norbert Detaeye ky Tonk en Jeggpap. Geen wonder dus dat de muzikale roots in de New Orleans-stijl liggen al is het swinge lement een hoofdbestanddeel van hun repertoire en hun stijl. Het ge lukkige samenbrengen van deze twee bronnen zorgt enerzijds voor goeie afwisseling en anderzijds voor een aangenaam te beluisteren mu ziek. Voeg hier nog het entoesiasme van de mensen van de Train aan toe en je hebt alles wat nodig is voor een geslaagde avond. Een gegadigde van het elfde uur in deze Kxoegentochteditie is zeker Olossy, eveneens aan het station, waar The Loudspeakers voor de muziek zullen zorgen. Hier zou u wel eens dé verrassing van deze kroegentocht kunnen meemaken, want de muziek van zanger-gita rist-leader Wigbert Van Lierde werd door Bart Peeters het beste genoemd wat hij in 1990 gehoord had. The Loudspeakers is een or kest dat naast Wigbert Van Lierde nog een aantal muzikanten (gitaris ten, bassisten en drummers) omvat waaruit, al naargelang de vereisten of de beschikbaarheid, kan gekozen worden. Ze spelen eigenzinnige versies van oude en recente blues-, soul- en rock rollkrakers in de klassieke rock 'n rollbezetting (2 gi taren, kontrabas, drums en zang). Naast zanger-gitarist van Ine Loudspeakers is Wigbert Van Lier de, jarenlang rechterhand van Kaz- zen Co., ook de vaste begeleider van Jan De Wilde. De bunkers Meervoud, inderdaad: er is eerst en vooral natuurlijk dé bunker, het Honky Tonk-heiligdom waar The Mardi Gras Jazzband speelt. Ei genlijk vieren ze er hun achtste ver jaardag: ze begonnen immers in het voorjaar van 1983 in Grembergen. The Mardi Grass JB is langzaam kunnen groeien: na een bescheiden start op plaatselijk vlak, komt de eerste bekendheid en steeds meer aanvragen voor optredens. Mo menteel wordt onderhandeld over een toernee in Duitsland en in Ne derland. Op het repertoire staan vooral bewerkingen van bekende en minder bekende nummers, met zij sprongetjes naar blues, stomps, rag time, gospels en spirituals. Solide samenspel, aandacht voor vocals en beheerst solowerk én aanstekelijk entoesiasme zijn hun kwaliteiten! Buur van Honky Tonk is de Zep of het scoutslokaal dat, in tegenstel ling tot wat de Honky Tonk Info meedeelt, vroeger reeds in het kroe gentochtcircuit zat. Hier speelt de Julian's New Orleans Jazzband van Julien Goethals, het huisorkest van de Gentse Lazy River Jazz Club. Het repertoire van de in '87 opge richte zevenkoppige band bestaat uit klassiekers van de geijkte N.O.- stijl a la Bunk Johnson en George Lewis tot blues, spirituals en swing. De groep heeft tijdens de voorbije jaren een behoorlijke live reputatie samengespeeld en gaat vooral prat op een heel eigen en erg ingetogen, hoewel entoesiaste, aanpak van de diverse muziekstijlen. Een overvolle Ckomilfoo voor 'The Scene'? Vorige week ook de Amsterdamse gitarist Thé Lau gezien in 'Incredibile' bij Felice? Deze zelfde Thé Lau komt met zijn groep The Scene naar de Ckomilfoo in de Dijkstraat. Het is dé groep van het ogenblik, de evenknie van De Kreu- ners of Clouseau, de lieveling van het jonge publiek. Na eerdere suk- sessen met 'Real is Real' ('85), 'Rij, Rij, Rij' ('88) en 'Rauw, hees en teder' ('89) verscheen vorig jaar de allesoverrompelende lp/cd 'Blauw', een nederlandstalig rockalbum dat er zijn mag! In het voorprogramma spelen 'The Jones' uit Lebbeke. Down by the Riverside De bovenzaal van 't Peirt zal wel licht goed gevuld zijn, want hier is een van de 'speciale' jazzbands te beleven, namelijk 'Efkes Anders Jasskapel' uit Eindhoven. Eigenlijk is het een streetparade-orkest van het zuiverste kaliber. Een dergelijke band is in de eerste plaats een ple zierige happening voor het pu- bliekn maar zeker ook voor hen zelf. Met deze filosofie vonden tien jaar geleden enkele muzikanten el kaar. Een flink deel van het reper toire is gebaseerd op traditionele streetparade-nummers. Vaste klant op alles wat in Dender monde op jazzgebied georganiseerd wordt, is zeker Norman Holliday, is het niet als muzikant dan maar als toehoorder. Vroeger was Norman- met-de-klarinet-en-met-de-pet ver gezeld van The Eagle Jazzband, te genwoordig van zijn Stour Valley Stompers. Hij speelt dit jaar in Ramses II. Deze Britten musiceren in die typische goeie ouwe Engelse stijl, die het in Dendermonde nog altijd zo goed doet. Zorg dat je er tijdig in kunt, of je loopt het risiko dat je Norman niet hoort. Derde kroeg langs 't water is 't Mo leken waar, naast de bazin, ook de jongens van The Lazy City Jazzband het voor het zeggen hebben. Acht jaar jong is nu dit huisorkest van de Crazy Bol Jazzclub in Aalst. En wat een muzikale weg hebben ze intus sen afgelegd! Ze zijn meer dan ge woon maar knappe entertainers: met hun originele improvisaties en swingende arrangementen is hun muziek meer dan gewone dixieland en doordeweekse New Orleans! The King troont in 't Stadhuis Wat moeten we in een Dender- monds weekblad nog vertellen over vokalist-pianist Norbert Detaeye en zijn muziek? Iedereen die Norbert al een tijdje kent, weet dat hij alleen zoveel muziek in zijn lijf had als de halve Jeggpap waarmee hij toch ve le jaren rondtoerde in binnen- en buitenland. Wie hem ooit hoorde, beseft dat deze 43-jarige Gentenaar nog wat anders in zijn mars heeft dan dixieland en wat dan gewoon lijk als New-Orleansmuziek wordt afgedaan. Detaeye is de vleesge worden muzikaliteit, de negroïde witte jazzsinger, de man die je nog weet te verstillen en te ontroeren midden in het drukke gewoel en gejoel van een kroegentocht. Hij dwingt je tot luisteren! Marktjazz Voor Marktrock moet je in Leuven zijn, voor marktjazz in Dendermon de. In Taverne Grote Markt speelt Wil ly Aelvoet's New Orleans Swing Band, de Oudenaardse band met de specifieke sound die te danken is aan iedere instrumentalist afzon- Dendermonde. The David Livingstone Jazzmessengers Dendermonde. Het Beranger Trio Dendermonde. Norman Holliday Dendermonde. The Scene Dendermonde. Willy Aelvoets New Orleans Swing Band

De Voorpost | 1991 | | pagina 10