Meldert en Baardegem huldigt donors 'Kluisavond' in Kultureel Centrum van Abdij Affligem Tentoonstelling '25 jaar Vlaamse Film' I in De Werf en het Belfort Investeren met overheidshulp vandaag Tempels en de pre-Columbiaanse kuituren in Midden-Amerika Europese kontaktdagen voor KMO's Organisatie V.T.B.-V.A.B.-Affligem Sa Gent nu ook te Aalst De Voorpost-1.3.1991 -11 In de onmiddellijke omgeving van het slotklooster Abdij Maria Midde lares en de abdij van Affligem staat de Kluiskapel, een toeristische trekpleister voor elke wandeling die de steenweg Aalst-Brussel verlaat langs de Steenpoleweg, om door de Mazits en de Kluiskouter de Aalsterse- dreef te bereiken. De prachtige natuuromgeving geeft een duidelijk beeld van de overgang van de Oostvlaamse Faluintjes naar het Brabantse P^jottenland. In 1976 werd, vooral onder impuls van wijlen Roger De Boeck en V.T.B.- VAB., een werkkomité 'Vrienden van de Kluis' opgericht, met de bedoe ling de vervallen 'Kluiskapel' te herstellen en de 'begankenis' nieuw leven in te blazen. Na 15 jaar restauratie is 'De Kluis' herboren, veel schoner dan tevo ren. De inzet van tientallen bereid willige mensen, maakte het resul taat verbluffend. Wat minstens even belangrijk is: ook de begankenis kwam weer op dreef en neemt nog van jaar tot jaar toe. Ieder jaar is het een mooie, sfeervolle gebeurtenis en ieder jaar is er wat verfraaid: het altaar, de engelenbank, de voordeur, het Kluizeputteken, enz... terwijl er nu wordt gedacht aan een passende verlichting. Na 15 jaar en als inzet van de Klui- zekermis 1991, die plaats heeft op 6 en7april, worden alle medewerkers en (-sters) samen met belangstel lenden vergast op een Kluisavond in het Kultureel Centrum Abdij Affli gem op vrijdag 1 maart 1991 te 20 uur. Op het programma: Diamonta ge 'Ons Pajottenland' door Roger Van Mol en 'Kluisdia's' van Jan Van Damme en Fons Martti. Kluisherin- neringen worden opgehaald aan de hand van een vraaggesprek door Walter Verleysen gemodereerd. Huisgezangen worden geanimeerd door Wim, Luc, Jan en... alleman. Verdere inlichtingen hierover bij de verantwoordelijke V.T.B.-V.A.B. Dhr. L. Vander Schueren, Kruis straat 23, Affligem. Tel. 053/ 66.72.00. Ook andere belangrijke activiteiten van dezelfde organisatie kunnen reeds worden meegedeeld: Lente- tocht in het Liekerkbos op zondag 17 maart. Deze tocht wordt georganiseerd sa men met de Vlaamse Wandelaars- bond Klub Belletrekkers-Affligem. Deze pittige lentetocht gaat van start om 14 uur aan de St.-Michiels- kerk van Hekelgem. De route loopt langs Blakmeers - Geertrui - 't Oud Nelen - Bellemolen - Kapel ter Muilen ommegang - Liekerkbos - Essene-Hoek - 't Oud Nelen - St.-Michielskerk. De wandelleiding zal verzorgd worden door Roger Van Mol en Fons Marttin. De af stand bedraagt ca. 16 km. De wan delaars die slechts 10 km. wensen mee te wandelen sluiten aan om 15 uur stipt aan de herberg 't Oud Ne len, Bellestraat 201 te Essene. Laar zen zijn wenselijk (er zijn beekjes). De waard van 't Oud Nelen, File- mon, belegt een stapel boterham- Aalst. De Kluis te Affligem Op maandag 11. heeft de Regie der Posterijen twee speciale Rode Kruisze- gels met toeslag uitgegeven, een gelegenheid die Postzegelkring Dendria- Erembodegem heeft aangegrepen om haar zilveren jubileum (1966-1991) te vieren. Ze hebben daarom, vorig weekend de voorverkoop georganiseerd van de eerste postzegeluitgifte voor 1991, nl. de postzegelreeks 'Het Belgi sche Rode Kruis'. men met kop en andere dinges te gen een billijk prijsje... Iedereen welkom op deze vrolijke, familiale lentetocht. Wie interesse heeft voor een fijne vierdaagse Pretreis naar het Alt- muehldal, het grootste Duitse Na tuurpark, kan dit meemaken vanaf donderdag 9 mei 1991. Deze prachtige autocarreis naar Noord-Beieren (ten zuidwesten van de kultuurstad Regensburg) wordt eveneens ingericht door V.T.B.- V.A.B.-Affligem. Behalve autocar trips en wandeltochtjes doorheen het natuurpark wordt Regensburg bezocht en de Abdij van Welten- burg, na een boottocht op de Do- nau. Gezellige sfeer is er gegaran deerd o.a. dankzij de akkordeonist Lode Fardeau, die de reis mee maakt. Info: Laurens Van der Schueren, Kruisstraat 23, Affligem, tel. 053/ 66.72.00. (H.P.) Eén van de blikvangers van het jongste Filmfestival van Vlaande ren te Gent was vast en zeker de tentoonstelling '25 jaar Vlaamse Film', een initiatief van Bert Pode- vijn, verantwoordelijke voor pro- duktie en promotie bij de Film dienst van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap en een or ganisatie van de vzw Film Memo ries. Bert Podevijn is Aalstenaar. En... Aalst is de eerste stad die deze prachtige tentoonstelling binnen haalt na het Gentse Filmgebeuren... '25 jaar Vlaamse Film:' is een over zichtstentoonstelling van alle films die in Vlaanderen gedurende 25 jaar geregisseerd en/of geprodu ceerd werden. Deze tentoonstelling tracht dan ook aan de hand van allerlei ar chiefstukken een overzicht te geven van wat in deze periode werd ge presteerd. Als illustratie wordt ge bruik gemaakt van allerlei doku- mentatie zoals affiches, foto's, press-books, filmuittreksels, mu ziek, attributen, rekwisieten, natio nale en internationale diploma's en onderscheidingen, maar ook wor den in vitrines allerlei herinnerin gen uitgestald die een idee geven van wat er in deze 25 jaar werd gepresteerd. Als extraatje is een bepaald luik vol ledig gewijd aan de Vlaamse anima tiefilm met als uitschieters tekenin gen uit het werk van Raoul Servais en Nicole Van Goethem die respek- tievelijk de Gouden Palm van Can nes (1977) en een Oscar (1986) in de wacht sleepten met hun films 'Harpya' en 'Een Griekse Tragedie'. Daarrtaast is er tevens een verzame ling i.v.m. pré-cinema film en appa ratuur van voor 1965. Kortom het is een reflektie over een kwarteeuw Vlaamse geschiedenis met hoogtepunten en dieptepun ten, met moedige initiatieven en hoopvolle resultaten. Deze tentoonstelling loopt in het C.C. De Werf en in de Belfortzaal van vrijdag 8 maart t.e.m. zaterdag 30 maart. Op zondag 10 maart is een geleide rondleiding bij deze ten toonstelling gepland om 15 u. L. Ter gelegenheid daarvan is in de editie van 'De Voorpost' vorige vrij dag, de stichter van het Rode Kruis, Jean-Henry Dunant, uitvoerig be schreven. De beeltenis van deze edelmoedige man is dan ook ge bruikt om in Erembodegem-Terjo- den een speciale postzegel dagteke- ningsstempel aan te brengen en eveneens voor te stellen op een kunstvol herinneringsblad, bij deze gelegenheid uitgegeven. Een van de belangrijkste taken van het Belgische Rode Kruis is het re gelmatig organiseren van bloedin- zamelingen over gans het land. De ze voor de gemeenschap zo belang rijke opdracht wordt dan ook door het Bloedtransfusiecentrum, Vlaamse Dienst voor het Bloed van het Belgische Rode Kruis (VI. Gem.), gevestigd op het Keizerlijk Plein 45 te Aalst, opgenomen. In de verschillende gebieden van Groot- Aalst zijn er dan ook plaatselijke comités die zich inzetten om door sensibiliseringscampagnes de inwo ners op te roepen om aan deze be langloze inzamelingen deel te ne men. Zo is dit ook het geval in de afdeling Meldert-Baardegem, die volgende week een dertigtal ver dienstelijke donors zal huldigen. Op vrijdag 8 maart '91 huldigt de plaatselijke vriendenkring de ver dienstelijkste leden van de voorbije jaren in het Parochiecentrum, Ste- vensveldstraat te Meldert. Medail les, penningen en erkentelijkheidsdiploma's zullen er worden uitgereikt voor 10, 25 of 40 bloedgiften. Zo zullen 17 bloedge vers het diploma voor 10 giften ont vangen. Voor 25 bloedgiften ligt een bronzen penning klaar: Beek José, Buyl willy, De Bisschop Al- fons, Jans Wilfried, Meskens Gu- staaf, Pessemier Alfons, Philips Guido, Schelfhout Luc, Van Schuerbeeck Paul, Van Vaerenberg Alex, Vermoesen Willy en Walrae- vens Pierre. De medaille plus zilveren legpen ning voor 40 bloedgiften zal Marcel Pieters uit de Klaarhaag 18B te Meldert ontvangen. Eveneens een speciale vermelding voor Achiel Moyson, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt maar er toch nog aan houdt verder bloed te schenken, gezien zijn goede ge zondheid het hem nog mogelijk maakt. Hiervoor een hartelijk woord van dank in naam van alle mensen die het levenreddend bloed zo hard nodig hebben. Intussen blij ven Raymond De Smedt (76 giften) en Louis Aelbrecht (69 giften) de trendsetters van de vriendenkring maar zij worden gevolgd door een 20-tal personen met 30, 40 en 50 bloedgiften. Even eraan herinneren dat de bloedinzamelingen in Mel dert in de zaal 'Ons Huis' te Mel dert, in 1 990 zo maar even 244 giften lieten noteren, waaronder zich 15 nieuwkomers als donor hadden aangeboden. Aansluitend op deze huldiging op 8 maart die om 19 uur plaatsvindt, is er in dezelfde lokalen om 20.15 u. een gezellige belotting, georgani seerd onder het motto 'Iedereen prijs in geld en in natura'. Er wordt tevens op gewezen dat die vrijdag avond het Parochiecentrum te Mel dert ook open staat voor niet-belot- ters, sympatisanten en vrienden om er een gezellige avond door te bren gen. Stap eens binnen, U steunt hiermee het Rode Kruis. Nog even de data vermelden van de volgende bloedinzamelingen, die telkens plaats hebben in zaal Ons Huis, Dorp 1 te Meldert: dinsdag 9 april, 9 juli en 8 oktober, telkens van 19 tot 21 uur. Voordracht in De Werf Aansluitend bij de tentoonstelling 'Tempels, zuilen, sokkels' werpt de ze voordracht een licht op de kunst en de kuituur van Midden-Ameri ka. In een eerste deel wordt de geo grafische en ekologische situering van Midden-Amerika (subtropisch regenwoud) in verband gebracht met het ontstaan van komplekse fkonomische en sociale strukturen in deze gebieden. Daarna wordt de Meso-Ameri- hanse mens belicht. Hoe leeft deze vandaag en wat zijn de restanten na vijf eeuwen Europese invloed? In een derde deel staat de kulturele produktie van deze volkeren cen traal: de verschillende stijlen en funkties van tempels, religieuze simbolen, beeldhouwkunst en de ontwikkeling van het schrift. Het aksent ligt hierbij vooral op de kul- tuurproduktie van de Maya's, Tol teken, Zapoteken en Huasteken. Tussendoor wordt regelmatig ver wezen naar andere kuituren die zich elders in dezelfde periode ontwik kelden. Ook naar een verklaring voor de snelle vernietiging van deze kuituren als gevolg van de Europese invasie wordt gepeild. Deze voordracht wordt geïllus treerd aan de hand van een 400-tal dia's. Ze wordt gehouden door Her- De Regie der Belgische Posterijen voorziet in de uitgave van een speciale postzegel naar aanleiding van de dag van de postze gel. De zegel zal een waarde hebben van 14 fren stelt het nieuw kompleks van de Zegel drukkerij te Mechelen voor. Hij is te koop vanaf 22 april wig Onghena van de Dienst Derde Wereld van de Rijksuniversiteit Gent op donderdag 7 maart a.s. om 20 u. in de Studio. De toegangsprijs bedraagt 100 fr. L. Het Instituut voor Verpleegkunde aan de Nonnemeerstraat 21 te Gent organizeert op 2 maart van 10.00 tot 16.00 uur en op 25 juni van 16.00 tot 20.00 uur een infodag voor kandidaat verpleegkundigen. Meer informatie op het nummer 091/23.34.75. Zopas is de achtste editie van het boek 'Investeren met overheids hulp vandaag' verschenen. Deze publikatie van de Gomov werd in 1982 voor het eerst uitgegeven en wordt sedertdien van jaar tot jaar bijgewerkt. In de jongste editie van dit boek is de materie bijgewerkt tot 15 januari 1991. Deze investeringsgids biedt een overzicht van alle financiële, fiskale en parafiskale tegemoetkomingen waarvan bedrijven kunnen genieten bij het uitvoeren van een investe ring of het aanwerven van perso neel. Zo vindt de ondernemer een overzicht van de expansiewetge ving, de investeringsaftrek, de tijde lijke vermindering van de werkge versbijdrage, de loonsubsidie bij de aanwerving van bedienden, het im pulsprogramma milieutechnologie Vlaanderen, enz. In de duistere doolhof van de over- heidstegemoetkomingen is dit boekdeel een onmisbare gids voor al wie met investeringsprojekten, onderzoeksprojekten of aanwer vingsplannen rondloopt. 'Investeren met overheidshulp vandaag' telt 149 bladzijden en kan bekomen worden door storting van 500 fr op rekeningnummer 091- 0015655-67 van de Gomov te Gent, met vermelding 'Investeren'. Deze publikatie kan eveneens schriftelijk worden besteld bij de Gomov, Flo- raliapaleis bus 6 te 9000 Gent. In dat geval dient een cheque op naam van Gomov Gent te worden bijgevoegd. Inlichtingen bij Birgit De Ridder 091/21.55.11. Inzake overheidshulp bij investe ring verstrekt de GOMOV tevens advies, gesteund op professionele kennis en jarenlange ervaring. L i Iwf*/ ^an n'euwc kursus van de Vlaamse Wijnmakersgilde nemen ook Aalst. Bij de Vlaamse Wijnmakersgilde is een nieuwe kursus wijnmaken van Kele vrouwen deel (a) start gegaan. En daar hoort natuurlijk een glaasje wijn bij (a) Op 4 en 5 juni organizeert de Go mov (Gewestelijke Ontwikkelings maatschappij voor Oost-Vlaande ren) in Het Pand te Gent 'European Techtrans Days'. Ze bieden aan KMO's de mogelijkheid een Euro pese partner te vinden met het oog op technische, kommerciële en fi nanciële samenwerking. Industriële bedrijven die doelbe wust werken aan internationalize- ring, kunnen via de Gomov zaken- voorstellen overmaken aan be- drijfsintermediairs uit de Europese Gemeenschap. Deze tussenperso nen zullen in hun regio bedrijven opsporen die in deze voorstellen ge ïnteresseerd zijn. Positieve reakties van buitenlandse bedrijven worden door de bedrijfsintermediairs op de kontaktdagen aan het betreffende Vlaams bedrijf overgemaakt en ver der besproken. Op hun beurt verzamelen de bui tenlandse intermediairs samen werkingsvoorstellen van bedrijven uit hun regio. Deze zullen door de Gomov geïntroduceerd worden bij de Vlaamse bedrijven. Indien een Vlaams bedrijf belangstelling heeft voor een of meer buitenlandse za- kenvoorstellen, kan bij de Gomov een afspraak tijdens de kontaktda gen worden aangevraagd met de be trokken bedrijfsintermedair. In 1988 werden de kontaktdagen voor de eerste keer en met sukses georganizeerd. Er namen 101 Vlaamse bedrijven aan deel. Het totaal aantal afspraken liep op tot 162. Deze European Techtrans Days ka deren in het Europees programma Sprint. Wie aan Techtrans Days wenst deel te nemen met eigen za- kenvoorstellen of geïnteresseerd is om de buitenlandse voorstellen te ontvangen, kan kontakt opnemen met Marleen Heyse of Piet Desiere op de Gomov (091/21.55.II.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 11