Vorming, sociale belangen, dienstbetoon hoog in het vaandel Nieuw Buurthuis voor wijk H. Hart - Varkenmarkt te Aalst geopend Een halve eeuw K.A.V. te Erembodegem 44e JAARi De Voorpost VRIJDAG 1 MAART 1991 era Aalst. Voor de opening van het nieuwe buurthuis was de grote massa tn het kader van het projekt «geïntegreerde basisschakels op buurtni- veau» voor kansarme buurten is, na de wijk Botermelkstraat - Ro/endreef Horebekeveld die reeds begiftigd was met het buurthuis «'t Spieken», door de v.z.w. Teiedienst in samenwerking met de v.z.w. Migrantenhulp, een nieuwe realisatie uitgewerkt op de hoek van de Brouwerijstraat en de H. Hartlaan. Op vrijdag 1.1. was iedereen uitgeno digd op de officiële opening van een nieuw buurthuis voor de H. Hart- wijk, ingang Brouwerijstraat 73 te Aalst. De v.z.w. migrantenwerk, dat zijn lgemeen adres heeft in de Park laan 171 (tel. 053/77.54.29) en de 'z.w. Teiedienst gecentraliseerd in de Withuisstraat 13 (tel. 053/ f77.61.61) bundelden hun krachten en mochten er, met verdiende fier heid, een massaal opgekomen pu bliek in hun nieuwe realisatie rond leiden De belangstelling van het Aalsters Stadsbestuur, Welzijnssektor en van de buurtbewoners was opval lend groot. Het oude burgershuis, in de schaduw van de H. Hartkerk, was vorig jaar leeggekomen en werd door genoemde organisaties, ge huurd van een privépersoon. In het kader van het V.F.l.A. werd, voor deze lokalisatie, Vera Haege- man voltijds aangesteld en zal er, vanaf vorige maandag, steeds ter beschikking zijn voor de buurtbe woners, elke maandagnamiddag van 14 tot 17 uur. Vera is een maat schappelijk werkster uit Oudenaar de die reeds van mei vorig jaar in de dienstverlening van teiedienst is in geschakeld. Voorlopig is het nieuwe buurthuis nog beperkt voorzien van man- en vrouwkracht om reden dat men toch niet onmiddellijk een grote Aalst. In het buurthuis behelpt men zich met de middelen die men heeft. Bij gebrek aan spreekgestoelte wordt dan maar een stoel gebruikt (a) toekoop van mensen uit de buurt verwacht, gezien de inplanting eerst er meer moet bekend geraken. Toch zullen Katia De Bock (half- tijds aangeworven) samen met de integrale personeelsequipe van te iedienst n.l. Steven Saeys, Stef Muy- laert en Geert Heesterman (naast uiteraard hun andere taken) parti ciperen aan de realisatie van het opzet. Het nieuwe buurthuis, wat men eind vorig jaar is beginnen te reno veren, is praktisch volledig klaar, op enkele aanpassingen na, zoals het plaatsen van andere ramen. Door stakingsperiode bij de Firma Gla- verbel is het plaatsen van thermo- pane-beglazing nog niet mogelijk geweest. De hele akkommodatie bevat, buiten een bureau voor ad ministratieve aktiviteiten, en een badkamer; een stemmige ont vangstkamer samen met een grote re ruimte, dienstig voor het orga niseren van kursussen en vergade ringen van allerhande verenigingen uit de buurt. Men wil van hieruit een integrale hulpverlening voor de omgeving or ganiseren en de werking opstarten van vrijwilligersgroepen. De uitein delijke specifieke werkterreinen zullen geleidelijk, in samenwerking met het Centrum voor Migranten- werking worden bepaald en hoofd zakelijk gedistilleerd worden uit buurtnoden aangebracht door werkgroepen. Zoals in «'t Spieken» (Botermelk straat 177) zes jaar geleden al is op gestart, zullen aktiviteiten, gesprek ken, informatiecampagnes georga niseerd worden na een actieve buurtverkenning. De medewerkers zullen zelf naar de buurt toegaan en de mensen zoeken die aangepaste hulp het meest nodig hebben. Ui teraard zijn dat niet alleen onmid dellijke probleemsituaties. In de buurt worden potentiële hel pers opgespoord en regelmatig sa mengebracht rond bewoners- en buurtproblemen van allerlei aard zoals woonnood, leefomgeving en verkeersveiligheid, om dan in twee de fase aansluiting te kunnen vin den met welzijnsoverleg, overleg met O.C.M.W. en stadsbestuur. Anderzijds wil de buurtwerking de integratie bevorderen van migran ten in de buurt door middel van drempelverlagende aktiviteiten Er is reden om te jubelen wanneer een vereniging vijftig jaar oud is... Begin 1940 is een groep vrouwen van Erembodegem, onder invloed van de Nationale Vrouwenbeweging K.A.V. (Katholieke Arbeiders Vrouwen) in moeilijke omstandigheden, maar met des te meer ijver gestart met deze beweging in het hartje van Erembodegem, met E.H. Heyman als proost en mevr. Germaine Arijs als voorzitster. K.A.V. brengt er ook vandaag nog steeds heel wat levensvorming voor volwassen vrouwen. De K, de A en de V zijn daarbij in elkaar vervlochten. Op een jubelviering met jubelmis in de O.L.-Vr.-Hemelvaartkerk, receptie en speciale tentoonstelling '50 jaar K.A.V.-werking in Erembodegem', zelfs 'n ballonwedstrijd voor kinderen, heeft K.A.V.-Erembodegem zondag 24 februari 1991, ten aanzien van de parochiepriesters, genodigden uit de kristelijke arbeidersbeweging, heel veel leden, gewezen leden, medewerk sters, gewezen medewerksters en sympatizanten, alvast goed in haar kaarten laten k(jken... Begin 1940 is een groep entoesiaste ster vanaf 1988), de mede-voorzit- vrouwen van Erembodegem, onder invloed van de Nationale Vrouwen beweging K.A.V. (Katholieke Ar beiders Vrouwen), in moeilijke om standigheden, maar met des te meer ijver gestart met deze beweging in de O.L.Vrouw Hemelvaartparo- chie, met E.H. Heyman als proost en mevr. Germaine Arijs als voor zitster. Door oorlogsomstandighe den bleef de aktiviteitenkalender van het eerste lustrum helaas vrij dun. Toch waren op het einde van 1945 reeds 112 vrouwen aangesloten. De vereniging is intussen aange groeid tot reeds 400 leden. Op heden zijn er nog 16 leden die 50 jaar lang trouw bleven aan hun bewe ging: De Schepper - Van De Maele Valentine, De Wachter-Stalpaert Germaine, D'Hauwer-De Wolf Emiliene, De Bundel Yvonne, Bourgeois-Van Nuffel Hilda, Boel-De Liene Albertine, Verley- sen-Roels Florine, Van Den Spie- gel-De Bundel Clothilde, Van Bug- genhout-Van Hoefs Emilienne, Rombaut-Van Bever Elisabeth, Van Den Abeel Rosa, Walgraef-De Bolle Paul, Temmerman-Van Vae- renbergh Yvonne, Remi-Van Geert Maria, Ccssens-De Pelsmaeker Leönnne, Vonck-Stassen Ermine. En een veertigtal kernleden - vroe ger 'wijkmeesteressen' - zijn geëvo lueerd tot spilfiguren in de plaatse lijke werking. Het huidige bestuur bestaat uit 12 bestuursleden die elk een bepaalde verantwoordelijkheid hebben. Er is de proost - E.H. Hel- derweirt-, de voorzitster - mevr. Da- niëlle Van Gijsegem (reeds voorzit ster ook verantwoordelijk voor 'Pa storale Werking', een sekretares- se-kassierster, twee mensen voor 'Praktische Schol', twee voor 'Belangstellingwerking' zogenaam de vormingsprogramma's aange past aan het jaartema, één voor 'Lourdeswerking', één voor 'Sport', één voor 'Reizen' en één voor 'Ontspanning'. Deze 12 bestuursle den die ook kernleden zijn plus 28 kernleden vormen het bestuur. Wat de K, de A, de V reeds 50 jaar leummis, te 10 u., gecelebreerd door de jonge proost, E.H. Helderweirt, en pastoor Colpaert, en opgelui sterd door het Sint-Amanduskoor van Erembodegem o.l.v. Peter Bies- brouck, in de O.L.-Vrouw Hemel- vaartkerk kreeg een feestelijke K.A.V.-kleurtje. Enkele kernleden tijdens het offerandegebeuren: 'Geïnspireerd op de boodschap van Cardijn, willen wij in het offerande- gebeuren in woord en gebaar uit drukken en de Heer aanbieden ons hele zijn, onze zorg en kommer voor de medemens dichtbij en veraf... Ook het slotwoord klonk velen goed in de oren: 'Deze jubelviering is geen eindpunt, geen rustpunt, maar een vernieuwde start in een snel evoluerende maatschappij. Wij willen strijden voor bevrijding en ontvoogding van iedere vrouw, daar waar in de kleine dingen van elke dag, verdrukking of diskriminatie heerst. Een nieuw begin voor ons werken aan meer hartelijkheid, menswaardigheid en sjaloom in de ze samenleving'. Maar ook de daaropvolgende re- Aalst. De KAV vierde feest met een ballonoptocht (a) in Erembodegem voor een legertje ceptie, in het Parochiehuis (vroe- volwassen vrouwen konkreet bete- ger: Gildenhuis!) met schuimwijn, kenen heeft dit stevig bestuursteam, een hapje en een drankje, enkele na een flinke voorbereiding, zondag toespraken, en een huldiging van 24 februari in een vroeg lentezonne- zestien leden die sinds de stichting tje keurig in de kijker gesteld. Niet alleen de eigentijdse sfeervolle jubi- Vervolg op blz. 4 Aalst. Vijftig jaar KA V. Met de fanfare op kop op stap door de gemeente (a) Vervolg op blz. 4 Aalst. Vijftig jaar KAV. In het parochiecentrum van Erembodegem werd de viering verder gezet (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1