Podium-Uitjes in De Werf iLebbeeks kort Exit Karei Baeck uit OCMW Buggenhout Geen pamfletten in gemeentelijke scholen in Dendermonde Buggenhout De Nieuwe Snaar «De Luxe Toer» (02.03) Jeugdteater «Tenendans» door het Finse Raatikko Tanssiteater (06.03) Mozartkoncert door Jeugd en Muziek - Kamerorkest (08.03) «Macbeth» door het Stuffed Puppet Theatre (09/03) Flora veilt nu ook potplanten De Voorpost - 1.3.1991 - 31 rte; lof; Ems A.e n jon nen). Ben Momenteel wordt druk gewerkt aan de aanleg, op het sportkompleks van een tweede voetbalterrein, ten behoeve van Rapid Lebbeke. Deze klub, die in tweede provinciale uitkomt en acht ploegen in kompetitie brengt, verkeerde sinds enige tijd in terreinnood. In de loop van april 1990 ontving het schepenkollege een Rapid-dele- gatie, die het kollege om medewerking vroeg voor het aanleggen van een bijkomend terrein bestemd voor de oefeningen en de jeugdelftal- len. Geopteerd werd voor het verwijderen van de kwasi niet-gebruikte handbal- en tennisterreinen, naast het reeds bestaande terrein waar op Rapid speelt en traint. In de loop van juli en augustus van vorig jaar werden de asfaltbedekking en de boordstenen verwijderd, werden de wandelpaden weggegraven en werd de drainage aangelegd en aange sloten. Werken die uitgevoerd werden door het personeel van de gemeentelijke technische dienst. Door een privé-aannemer werden achteraf grondoverschotten van het nieuwe OCMW-tehuis overgebracht naar het sportkompleks. Dat bleek echter niet de ideale grond te zijn, hij bevatte o.a. enorm veel steenslag. Daarom werd later grof zand aangevoerd, om de doorlaat baarheid van de grond toch enigszins te verbeteren. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten zal het terrein nu gefreesd worden, door een privé-aannemer, zodat in april a.s. het gras door het personeel van het sportkompleks kan ingezaaid worden. Sportschepen Francois De Ridder benadrukt bovendien dat Rapid Lebbeke, in de loop van vorig jaar, het huidige eerste terrein volledig heraangelegd heeft. Wat inhield het ontstoppen van de drainage, het omploegen, bezaaien en bemesten ervan. Blijkt dat die ingreep heil zaam was, vermits het terrein nu een heel wat betere grasmat vertoont dan in vorige jaren. Momenteel is men in de schoot van de gemeentelijke administratie bezig met het opstellen van een reglement van inwendige orde dat het verloop van de gemeenteraadszittingen moet reglementeren. Daartoe, aldus burgemeester Moeyersoon, werd met enkele raadsle den een bezoek gebracht aan het provinciaal bestuur. Er bestaat bovendien een modelreglement van 'Belgische Steden en Gemeenten'. Bedoeling is, aldus nog verder de burgemeester, over dreven lange tussenkomsten uit de wereld te helpen. De gemeente is van plan Poelstraatbos aan te kopen. Het gaat om een oppervlakte van een perceel van zowat 4 ha, dat kwa aanschaf geschat werd op 3 miljoen 100.000 F. Mocht de gemeente kunnen rekenen op een subsidiëring van de aanschaf van 30% door de gemeente en 60% door de staat, dan zou het licht voor de aankoop algeheel op groen staan. Geprogrammeerd staat bovendien de aankoop van het stukje bos, waar een vijftiental jaar geleden de CAT-antenne, bestemd om Leb beke van kabeltelevisie te voorzien, opgericht werd. Het schepenkollege besloot, in de mate van het mogelijke, in de gemeentelijke administratie het gebruik van kringlooppapier in te Luc voeren. ns Toegegeven werd bovendien dat de begroting 1991, die wellicht volgende week donderdag besproken zal worden, de aanschaf van een 'J|lnieuw orgel voor de kerk van de H. Kruisparochie bevat. De aanschaf 'an wordt geschat op 5,4 miljoen F. De parochie zou voor een deel de kost van deze aankoop tussenkomen. Pierre Van Rossem Info-avond rond gescheiden huisvuilophaling Op dinsdagavond 5 maart a.s. orga niseert het Buggenhoutse gemeen tebestuur, in de vroegere wijk- school Briel langs de Brielstraat (20 u.), met deelname van de Wie lewaalafdeling 's-Heerenbosch en met de steun van het Feestkomiteit Ouden-Briel, een info-avond rond de gescheiden huisvuilophaling die vanaf april a.s. in Buggenhout in voege treedt. Op het programma staat o.a. toe lichting bij het afvalstoffenplan van minister Kelchtermans en de kon- krete inhoud op gemeentelijk vlak, bij een nieuw afvalbeleid in het be lang van natuur en milieu en bij het projekt 'Gescheiden huisvuilopha ling te Buggenhout', projekt dat start vanaf 16 april a.s. Er is ook gelegenheid tot vraagstellen. Tot de sprekers en de panelleden behoren schepen van openbare werken Paul Van Malderen, MER- deskundige Fernand De Geyter, ad viseur Gustaaf Van Gucht en Wie lewaalafgevaardigde Mieken Brug- geman. In de loop van vorige week belandde op het Buggenhoutse OCMW een schrijven van voorzitter Karei Baeck, waarin deze zijn ontslag als voorzitter en lid van het OCMW aanbiedt. De figuur van voorzitter Karei Baeck was de voorbije maanden reeds ettelijke keren in 'the picture' gekomen, niet in het minst toen een goeie maand geleden de Volksunie-fraktie van de OCMW-raad zijn ontslag eiste. Om diverse redenen overigens. De voorzitter is niet langer beschikbaar, benadrukten toen de VU-raadsleden. En in een aantal van zijn beslissingen overtrad hij de OCMW-wetgeving. Recent nog vernietigde de provinciegouverneur de OCMW-beslissing waarbij het architektenbureauS. Van Steen als ontwerper voor de herkonditionering van het rusthuis werd aangesteld. Op 8 augustus van vorig jaar stemde Karei Baeck mee bij de aanstelling van deze ontwerper, die tegelijk zijn neef is. Op de eis tot ontslag van de Volksunie nam Karei Baeck, in de loop van de voorbije januarimaand, onbepaald verlof. Zijn werkzaamheden als nieuwbakken administrateur-generaal van de RVA, lieten een kombinatie met het OCMW-voorzitterschap niet langer toe. André Tumeer en Clement Van Cauter Als voorzitter wordt Karei Baeck ongetwijfeld opgevolgd door André Turneer. Als raadslid zal Clement Van Cauter in zijn opvolging voorzien. Van Cauter is negenendertig, ACV-vrijgestelde kommunikatiemiddelen en verkeer en ACW-voorzitter van Buggenhout-centrum. Hij behaalde tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen op de CVP-lijst 559 stemmen. Pierre Van Rossem [ot ziji. grote spijt diende SP frak- tieleicfer Verleyen vast te stellen dat erin een gemeenteschool opnieuw een pamflet werd uitgedeeld waar op drie aktiviteiten voorkomen van de Bond van Grote en Jonge Gezin nen. Een en ander gebeurde in de jemeenteschool van Baasrode en op het bewuste pamflet werd propa- tanda gemaakt voor het lidmaat schap van de Bond. Nu is lang niet iedereen akkoord met alle stand punten die de Bond inneemt, aldus Verleyen die het nog erger vindt dat er ook propaganda wordt gemaakt voor aktiviteiten van de Bond zoals watergewenning voor kleuters, be jegen voor kleuters en zwemmen voor kinderen van het tweede leer- |aar en ouder. De eerste aktiviteit teeft plaats in het Olympos Zwem- tad, maar de laatste in het zwembad •an het Heilige Maagdcollege. Ou ters hebben bewust gekozen voor tet gemeentelijk onderwijs en nu zwemlessen propageren in een vrije school is noch min noch meer deze mensen in een bepaalde richting sturen. En dat kan niet. Bovendien worden de lessen er gegeven door een leerkracht van het college in kwestie. Men moet er ook rekening mee houden dat de stad jaarlijks aan Olympos aardig wat geld geeft om rond te komen. Olympos zelf organizeert ook lessen watergewen ning voor de allerkleinsten en geeft aan de Bond zelfs een korting voor de zwemuren. Dat is toch allemaal niet meer met elkaar te rijmen, oor deelt Ivan Verleyen. Onderwijsschepen Annie Van den Berghe zegt dat het gemeentelijk onderwijs zich zo neutraal en plura listisch mogelijk moet opstellen. Zij had geen weet van die bewuste fol der maar ze heeft ondertussen in een brief aan de direkties van de gemeentescholen laten weten dat dit niet kan. Elke folder die in de toekomst wordt uitgedeeld aan de school, moet de handtekening van de schepen dragen. Zij gaat er hele maal mee akkoord dat er geen fol ders met kommerciële doeleinden worden uitgedeeld in de gemeente lijke scholen waarmee de diskussie is besloten. lsi t>e Nieuwe Snaar op 2 maart in Aalst Zaterdag 2 maart: De Nieuwe Snaar Ritme Kings met «De Luxe Toer» Een 160-tal opvoeringen per jaar doen ze, de drie jongens van De Nieuwe Snaar, waarvan meer dan veertig procent in het buitenland. Tot nu toe maakten ze eigenlijk nog maar drie programma's: 'Fragmenten', 'La La' en 'Hackadja' en met de laatste twee toeren ze nog steeds door Nederland, Vlaande ren, Frankrijk, Duitsland e.a. Euro pese en niet-Europese landen. Tegen het einde van dit jaar komt er eindelijk nog eens een nieuwe show op de planken, 'William'. Maar de ze maand toert De Nieuwe Snaar, samen met de Ritme Kings, door heen Vlaanderen en zijn kulturele centra met een programma 'De Nieuwe Snaar Luxe Toer'. Dit pro gramma moest oorspronkelijk uit sluitend dienen als feestprogramma voor 10 jaar Ancienne Belgique te Brussel, een soort verjaardagsge schenk dus. Het ging op 1 februari II. in première, uiteraard in de Ancien ne Belgique zelf en het werd een soort 'best of-programma met een bloemlezing hoogtepunten uit de voorbije twintig jaar en uit de voor bije drie shows. Deze suksesnum- mers werden aan elkaar gebreid met nieuwe bindteksten en mee on dersteund door zowat het puik van ons muzikale Vlaanderen (in dit genre althans): Jean Blaute, Hugo Matthysen, Stoy Stoffelen, Chris Peeters en Walter Poppeliers (en tussendoor ook nog Eric Melaerts)! Het twee uur durende programma biedt minder visuele grappen dan gewoonlijk maar de liedjes zijn toch weer grandioos, mede door het schitterend efficiënt musiceren van de Ritme Kings. Het is onbegonnen werk de titels van de diverse num mers te gaan opsommen: u moet gaan kijken en luisteren en u laten onderdompelen in dat typisch on navolgbaar Snaar-bad: knotsgek, ir rationeel, absurd-alhoewel.... 'De Nieuwe Snaar Luxe Toer' is te genieten in de Schouwburg van De Werf op zaterdag 2 maart om 20 u., toegangsprijs 400 fr., reserveren kan op nr. 053-76.13.12 Woensdag 6 maart: kindernamid- dag met dolkomische «Tenendans» Bij het begin van de voorstelling ontmoeten twee in hoge hakken ge stoken voeten elkaar in een kleine poppenkast. Ze sluiten vriendschap en ontdoen zich van de hinderlijke schoenen en spelen wat opera scènes. Plots verdwijnt de poppen kast en verschijnen er twee kleute- rachtige wezentjes die absoluut niet opgewassen zijn tegen hun handige voeten die hen steeds te slim en te vlug af zijn. Dan volgt een intens gevecht van de twee om de heerschappij over hun eigen voeten. Een dolkomisch leerproces, dat ze met sukses afronden: aan het einde voeren ze als volleerde danseressen een stukje klassiek ballet op. Deze voorstelling is geschikt voor kinde ren vanaf 4 jaar. De toegangsprijs bedraagt 1 strip of 100 fr. voor kinde ren en 2 strippen of 170 fr. voor het kroningsfeest van keizer Leo- volwassenen; res. kan op nr. 053/ pold II. Uit dit werk horen we de 76.13.12. aria nr. 21 en vooral Sextus' aria «Parto, parto» met de mooie kom- Vrijdag 8 maart: Kamerorkest binatie van en klarjnet Jeugd en Muziek speelt Mozart Dit Mozartkoncert besluit met het Je kunt er dit jaar niet naast kijken: allegro (1ste deel) uit de 40ste sim- het is 200 jaar geleden dat W.A. fonie in g-klein, KV 550, die samen Mozart overleed (5 december), met de 39ste en de 41ste ontstond Volop gelegenheid dus voor een tijdens de zomer van 1788 te Wenen, grootst kommercieel uitbuiten van Ondanks zijn grote financiële nood deze figuur. Gelukkig toch ook ge- komponeerde Mozart ze zonder dat legenheid om met volle teugen te hij er een opdracht voor gekregen kunnen genieten van zoveel heerlij- had. Hierin weerspiegelt zich zijn ke muzikale pareltjes van de drang naar het onafhankelijk kun- Weens-Salzburgse meester. Ter- stenaarschap in 19de-eeuwse zin. loops: al eens geluisterd op dinsdag- Dit werk is de meest verinnerlijkte namiddag op Radio 3. Doen! van de drie laatste simfonieën; ze Ook Jeugd en Muziek Aalst laat heeft ondanks het allegrotempo van deze gebeurtenis niet onopgemerkt haar eerste beweging een overwe- voorbijgaan: in januari was er nog gend weemoedig karakter. Maar de film van Forman «Amadeus» en zoals vaak bij Mozart wordt de me nu op vrijdag 8 maart koncerteert lankolie getemperd door de elegan- het Kamerorkest van Jeugd en Mu- te vorm, waarin ze wordt uitge- ziek Aalst zelf, uiteraard met uit- drukt. sluitend werk van Mozart. Al deze komposities worden uitge- Op het programma staan enkele voerd door het Kamerorkest van van de bekendste werken van Mo- Jeugd en Muziek Aalst onder de zart. Het koncert opent met zijn leiding van dhr. Francois Schol- absolute tophit, de «Serenade voor laert. De solisten zijn de getalen strijkers in G, KV 525» ofte «Eine teerde en beloftevolle klarinettiste Kleine Nachtmusik», door Mozart in augustus 1787 voltooid. Het is een van de lieflijkste en meest opge ruimde komposities die ooit ge maakt werden. Mozart schreef deze serenade voor strijkorkest op vlin derlichte motieven en bouwde ze bewust op als een miniatuursimfo- nie, wat door de benaming en de beweging van de vier delen reeds bewezen wordt. Het is een werk van de meest zuivere schoonheid, een klein afgerond meesterstukje, ge- Lydia Rossignol en de reeds beken de sopraan Diane Verdoodt. Toegangsprijzen: 150 fr. voor niet- leden, 100 fr. voor -30-jarigen en gratis voor leden en abonnees. Re serveren kan op het sekretariaat van Jeugd en Muziek Aalst 053/ 77.41.07. Zaterdag 9 maart: fascinerende «Macbeth» door StufTed Puppet Theatre «Bloed schreeuwt om bloed, die komponeerd voor het louter muzi- roep verstomt niet meer». Dit vers kaal genot dat het verschaft. uit «Macbeth» van William Shake- Het «Conderto in A voor klarinet speare vat eigenlijk schitterend dit en orkest, KV 622» is Mozarts drama samen. Inderdaad, de psy- meesterwerk tussen zijn talrijke chose van waan en achterdocht, concerti voor blaasinstrumenten, waarin een diktator als Macbeth Hij schreef het in Wenen in oktober zich uiteindelijk bevindt, is goed te 1791 voor zijn vriend A. Stadler. Het vergelijken met de geestestoestand werk staat op een eenzame hoogte, van een Stalin of Hitler (of zelfs dankzij zijn volmaakte zuiverheid modernere versies ervan). Mac- en zijn geniaal gebruik van het ka- beth, misleid door valse voorspel- rakteristieke klanktimbre. Omwille lingen en zijn achterdocht, door ge- van de vrolijkheid die dit hele con- wetenswroeging van de gezondma- cert uitstraalt, is het amper te gelo- kende slaap beroofd, deze Macbeth ven dat het slechts twee maanden komt terecht in een spiraal van ge- vóór Mozarts dood ontstond, nog weid cn bloedvergieten. Hij, de man na «Die Zauberflöte» en tegelijk die zijn lot in eigen handen dacht te met het «Requiem». nemen, moet uiteindelijk ontdek- Op 1 mei 1786 ging in het Wiener ken, als hij alles al verloren heeft, Burgteater de pas enkele dagen dat hij niet meer dan een instrument voordien voltooide opera buffa «Le in dienst van het noodlot is geweest. Nozze di Figaro» (op een libretto Akteur-poppenspeler Neville Tran- van Lorenzo da Ponte, naar de ter bewerkte dit meesterwerk van Beaumarchais) in première; het Shakespeare. Zijn bewerking pro- werd een groot sukses. Uit deze beert aan de oorspronkelijke taal, opera koos de dirigent de ouverture zij het in verkorte vorm, recht te (bijzonder levendig en, hoewel ze doen. Inhoudelijk koncerteert de muzikaal niet erg verbonden is met bewerking zich op Macbeth en Lady de opera, vormt ze er toch een uit- Macbeth. Wat er met hen gebeurt, stekende introduktie van). Ook de hoe het kwaad ingrijpt in hun leven, canzona uit de tweede akte, het be- hoe zij van mensen tot moordende roemde én zeer mooie «Voi, che marionetten worden, is het onder- sapete» wordt vertolkt. werp van deze «study in evil». Nevil- De allerlaatste opera die Mozart le Tranter speelt, als akteur, de rol Schreef is «La Clemenza di Tito» op van Macbeth. De andere rollen zijn tekst van Caterino Mazzola naar P. weggelegd voor mans/vrouwshoge, Metastasio; de première had plaats sprekende poppen, die met hun op 6 september 1791; Mozart raak getroffen gezichtsuitdrukkin- schreef het werk in 18 dagen voor gen overtuigend de diverse per sonages, van tragisch tot komisch, weergeven. Zoals gebruikelijk bij het Stuffed Puppet Theatre spelen muziek en licht een sferische hoofd rol, zodat veel van wat noodge dwongen in taal ongezegd moet blij ven, op een andere manier tot uit drukking kan worden gebracht. De Australische akteur-poppen speler Neville Tranter beëindigde in 1976 zowel zijn dramastudie aan het Darling Downs Institute of Ad vanced Education Queensland (waar hij volgens het Method Ac ting System werkte met de Ameri kaanse regisseur Robert Gist) al zijn twee jaar durende training in poppenspel bij het Billbar Puppet Theatre. In datzelfde jaar besloot hij zijn eigen ideeën uit ge gaan werken en richtte in melbourne het Stuffed Puppet Theatre op. In 1978 werd het Stuffed Puppet Theatre uitgenodigd voor het Festival of Fools in Amsterdam en is vanaf die tijd in Nederland gebleven om zich te ontwikkelen tot het huidige solo- poppenteater voor volwassenen. «Macbeth» is na «Studies in Fanta sy» (1982), «De Zeven Hoofdzon den» (1984), «Manipulator» «Un derdog» (1985) en «Kamer 5» (1988) het vijfde solo-programma van Tranter. Deze «Macbeth» is beslist een aan rader, een teatergebeurtenis van grote kwaliteit. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. Vanaf 5 maart zullen nu ook naast snijbloemen potplanten in de Aal- sterse veiling verkocht worden. De veiling zit duidelijk in de lift. Tij dens de maanden september, no vember en december van vorig jaar was er een spektakulaire omzet groei van 22%. Met de verkoop van potplanten wil men deze trend ver der zetten. Een hondertal kwekers zegden reeds toe hun medewerking te verlenen. De direktie van de vei ling zet alles in het werk om een ruim assortiment te kunnen aanbie den. Dc verkoop van potplanten heeft plaats iedere dinsdag vanaf 6 uur. De andere werkdagen blijven voorbehouden voor snijbloemen en bloeiende kamerplanten. Om de kopers te motiveren zullen tot eind dit jaar geen veilingskosten gerekend worden. JM Heyman Kaas- en wijnavond De Chiromeisjes van Berlare organizc- ren op zaterdag 30 maart in de parochie zaal van Berlare voor de vierde keer een grote kaas- en wijnavond. Die vangt aan om 19.30 uur en iedereen is van harte welkom. Men doet er goed aan op voor hand in te schrijven cn dat kan tot 23 maart bij Jessica Claus. Vcnncpark 9.8 te Berlare (052/42.25.27.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 31