N Auteur Henri Van Daele verwoordt puberjaren in 'En Appels aan de overkant' Verhuring van een appartement te Dendermonde zorgt voor tribulaties Tweede Pionier Akwarel-Happening Wally De Doncker laureaat auteurswedstrijd Yann expozeert in stadhuis van Dendermonde Romain Malfliet te gast in Hamme Vierde Winterkoncert van KF De Ware Belgen in Oudegem 32 - 1.3.1991 - De Voorpost In de feestzaal van de Gemeenschapsschool werd het nieuwe boek, dat door de recensenten goed werd onthaald, van de Zeelse auteur Henri Van Daele aan het publiek voorgesteld. 'En Appels aan de overkant', is voorlopig het sluitstuk van een serie van vijfhoeken waarin de auteur zijn eigen jeugdherinneringen en ervaringen verhaalt. Dit boek werd voorafgegaan door 'Het huis in de rij', 'En toen kwam Snorrebaas', 'Een huis met een poort en een park', 'Het land achter Den Tuymelaer'. Deze boeken werden uitgegeven door Lannoo en hande len specifiek over zijn eigen jeugd. Daarnaast heeft Henri drie boeken gewijd aan zijn grootouders: 'Pitjemoer', 'Pitjefaan' en 'Mitjemoer'. Henri schreef ook een boek over zijn vader: 'We zouden naar Keulen gaan'. Beweren dat auteur Van Daele al leen maar over zijn eigen jeugd schreef is de realiteit enigszins ge weld aandoen. Hij schreef ook nog een zestigtal andere boeken over heel andere mensen en dingen. In de schaduw van het Moer, de woon plaats van zijn grootouders en een geliefkoosd onderwerp van de schrijver en in de school waar hij zijn lagere middelbare studies vol bracht, werden de vijftiger en zesti ger jaren nog eens in herinnering gebracht naar aanleiding van 'En Appels aan de overkant'. Direkteur Steyaert van de Midden school verwelkomde de aanwezigen en was tevreden dat de schrijver terug naar zijn oude school kwam. Een blijk dat hij goede herinnerin gen overhield aan 'Den Bunder'. Dit bleek achteraf ook toen de schrijver een eksemplaar van zijn boek en bloemen aanbood aan zijn vroegere lerares Nederlands me vrouw Jeanne Claes. Lieven Sercu van de uitgeverij Lan noo stelde dat auteur Henri Van Daele de geschiedenis zal ingaan als de schrijver met de pijp, met de personal computer en met zijn gas tronomische voorkeur. Het oeuvre van Henri Van Daele werd reeds meerdere keren bekroond. 'Pitjemoer' werd bekroond met de staatsprijs voor Jeugdliteratuur en de Bruna Kinderboekenprijs. 'Een huis met een poort en een park' werd bekroond met Vlag en Wim pel en kreeg een eervolle vermel ding voor de Europese Jeugdboe kenprijs. De schrijver zelf situeerde zijn boek in de kontekst waarin hij het schreef. 'Ik heb het altijd een beetje moeilijk gehad om van de ene school naar de andere over te gaan. Toen ik van de Bovenschool rechtover de kerk door mijn moeder naar het eerste studiejaar van de Gemeenteschool werd gebracht, vond ik het helemaal niet prettig. Toen ik van de Ge meenteschool in het jaar 1959 naar deze school kwam, was ik twaalf jaar en ik heb gehuild als een klein kind. Omdat ik de enige was van mijn klas die niet naar de Broeders of niet naar het College ging. Bovendien werd dit een 'goddeloze' school ge noemd. Dat is zeer relatief wanneer men bedenkt dat ik net van een school afkwam die in een vorige schoolstrijd de 'geuzenschool' ge noemd werd, maar dat weet je na tuurlijk niet als je twaalf bent en katoliek bent groot gebracht. Zele op het einde van de jaren vijftig begin van de jaren zestig was groe ner (wat dus de groenen overbodig maakte) en zeer katoliek, ook prak- tizerend, wat een school als deze eigenlijk overbodig maakte - dach ten ze ook. In de tijd die ik in 'En Appels aan de overkant' beschrijf, had dit dorp dus een duidelijke meerderheid. Aan een soort zelf kant leefden de andersdenkenden en er was moed voor nodig om te zijn zoals zij waren. Mijn vader vond het nodig dat ik leerde omgaan met die rabiate socialisten, met die ei genzinnige liberalen en met te mij den vrijdenkers. Hun kinderen, kwamen op weinig uitzonderingen na, allemaal hier naar school. Ik heb lang geaarzeld om wat er op deze met mij en anderen is gebeurd, te boek te stellen. Het is een interes sante periode uit mijn leven ge- li j '•irukoverk;! Zele. Henri van Daele met zijn jongste weest, maar ook een pijnlijke. In het tweede jaar werd ik ernstig ziek, maar de school, mijn vrienden, de leraars, ze sleepten mij er door heen. Toen ik toch besloot om 'En Appels aan de overkant' te schrij ven, heb ik dat vooral willen doen omdat ik deze, mijn oude school, recht wou laten wedervaren. Het In zowat alle kranten, weekbladen, tijdschriften allerhande, staat het geblokletterd: "De oorlog slaat kra ters in het toerisme". Ingevolge de escalatie van de Golf oorlog inkasseren touroperators en reisagentschappen zware klappen. Kinderen, met tranen in hun buikje, vragen zich af waarom de verstandi ge volwassenen niet eens weten dat oorlog nergens goed voor is. Geluk kig is de Hoop bewaard gebleven in de doos van Pandora en mits een tikkeltje goodwill-politiek, valt al licht, binnen de kortste keren, alles eerlang weer in de traditionele toe ristische plooien. De "Agrippijnse Zwaan" - de sier lijke bijnaam van wijlen Vondel- schreef eens: "De wereld is een schouwtoneel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel". Goed en wel, maar wat gebeurt er als, zoals in Dender monde, éénzelfde appartement in huur gegeven wordt aan personen, die van "dit-met-dubbel-krijt- schrijven" door de eigenaar, niet op de hoogte waren en dus de dupe van de historie worden. Een dergelijke situatie is voor de huurders vanzelf sprekend geen lachertje en - om het symbolisch uit te drukken - het ge plande "reisje naar de zon" is... naar de maan. Sorry, zo we u met deze bizarre inleiding op het verkeerde been hebben gezet. Naar het voor beeld van gehaaide reklamejongens was het de bedoeling u ter kennis te brengen - in zoverre u het nog niet wist - dat de Kon. Aloude Rederij kerskamer ROSIERS van Dender monde u ook verwachten ter gele genheid van hun nieuwe toneelpro- duktie: "GEEN REIS NAAR DE ZON" van de N.-Nederlandse au teur Fr. HYDRA, wiens vorenge noemd pittig volavondstuk reeds door de Nederlandse TV-zuilen ge programmeerd werd en een gunstig onthaal kende. ROSIERS brengen die leuk ge- struktureerde komedie, met effect volle intriges ten tonele in de zaal CASINO, St.-Jorisgilde 11, Dender monde, op vrijdag 15 en zaterdag 16 maart 1991, telkens om 19.45 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij aide leden en kunnen ook telefo nisch besteld worden op de num mers: 052/21.11.67 en 21.89.80. In een weldoordachte regie van JO MAES is het de bedoeling van de Rosiers-cast, hun fans en alle to neelliefhebbers uit de regio, met de ze nieuwe produktie een smakelijk aperitief, als voorbode op de Gorte- riaanse "nieuwe lente en een nieuw feluid" te serveren. Voor het demo- ratisch prijsje van 120 fr. wordt uw zitplaats voorbehouden in zaal Ca sino, degelijk aangepast aan de kli matologische invloeden. Hoe maart ook zijn staart zou roe ren, op 15 en 16 maart e.k. zult u zich behaaglijk voelen terwijl de ak- terende Rosiers-leden als: ODET TE, DENISE, ELS, DANY, JEAN en het "niet-van-wanten-wetende- stelletje verhuizers als: Marc, Willy, Roger, Rudy, enz..., U zullen ver- niekuiting. Integendeel! Ons opzet blie' In de loop van de maand maart organiseert de Lebbeekse Galerij Pionier perken tot één thema en één tech- haar 'Tweede Akwarel-Happening'. Een evenement dat kadert in de her opleving van het akwarel-gebeuren in België. In 1989 was er immers het grote Antwerpse 'Aquarel-festival' in diverse galerijen in de Antwerpse binnenstad. In datzelfde jaar werd in Namen, in de citadel, het grote 'Aquarelsalon van België' georganiseerd. Beide manifestaties trachtten het akwarel, terecht overigens, in ere te herstellen. In maart '90 organiseerde galerij 'Pionier' van haar kant, een eerste Akwarel-Happening, met deelna me van veertien akwarellisten, waarondereen afvaardiging van het 'Kempische Salon voor het Aquarel' uit Mol. Dit jaar wordt in Pionier de tweede 'Akwarel-Happening' opgezet, met medewerking van zowel jonge als reeds geoefende akwarellisten. Ook deze keer in de loop van de maand maart. De deelnemers zijn Ingrid Brullemans uit Wilrijk, Jozefien Van Looy uit Wilrijk, Willy Van de Velde uit Brecht, André Varewijck uit Sint-Niklaas, Josepha Baetens uit Lokeren, Karin Keutgens uit St.-Job-in-'t Goor, Fons Teijssen uit Lier en Gaston Craps uit Meer hout. Uit het Dendermondse is niemand van de partij, gewoon omdat nie mand bereid werd gevonden aan deze happening deel te nemen. Trouwens, zo dik lopen de akwarel listen niet rond in het Dender mondse. Moeilijke discipline Het akwarel, aldus Hugo Aelbrecht in het jongste Pionier-nummer, be hoort m.i. tot een van de moeilijkste disciplines van de schilderkunst. De materie is zo gevoelig dat fouten nooit meer kunnen worden wegge werkt. Een olieverfschilder kan verdoeze len, overschilderen, zelfs zijn fouten wegkrabben... De akwarellist moet de juiste kleur, met de juiste vochtigheid, de rake lijn in één penseeltrek, vastleggen. Er is vaak geen weg terug bij ver keerd inschatten van de hoeveel heid water en kleur. Met deze tentoonstellingwil Galerij Pionier aan de bezoeker ook de ver scheidenheid van het akwarel to nen. Wij willen ons daarbij niet be- beoogt in grote mate een publiek- opvoeding. Door het tonen van ver schillende akwareluitingen hopen wij dat de visie op akwarel bij de bezoeker verruimd wordt. De vernissage van deze tentoonstel ling grijpt plaats op zaterdag 2 maart te 20 u. Zij wordt opgeluis terd door een gastoptreden van De Hamse onderwijzer en auteur Wally De Doncker werd laureaat van de auteurswedstrijd in het kader van het internationaal jaar van de alfabetizering. Deze wedstrijd werd uitgeschreven door de Vlaam se regering. In het provinciehuis te Antwerpen werd in aanwezigheit van onderwijsminister Coens de prijs uitgereikt. Wally De Doncker stuurde voor deze wedstrijd een boekje 'Twee doffe bonzen' in dat gaat over een dramatisch ongeval. Een dronken autobestuurder rijdt met zijn knalrode Porsche in op een groepje padvinders die langsheen de weg lopen. De bestuurder is zodanig m de war dat hij meteen op de vlucht slaat. In paniek probeert hij alle sporen van het ongeval uit te wissen. Maar het verhaal eindigt toch nog verrassend. Het is een boekje met eenvoudig leesmateriaal voor volwassenen met een boeiend en pakkend verhaal. Wally De Doncker, die als onderwijzer verbonden is aan de lagere school van het Heilige Maagdcollege te Dendermonde, werd uitge roepen tot laureaat van de wedstrijd en ontving een bedrag van 20.000 fr. Er waren nog drie andere laureaten en opmerkelijk is dat drie van de vier laureaten auteurs zijn van jeugdboeken die een wedstrijd voor volwassenen literatuur winnen. Het boekje 'Twee doffe bonzen' is verschenen in 'De Leestrap' een reeks van 8 leesboeken die gerealizeerd worden naar aanleiding van de auteurswedstrijd. Het boekje is verkrijgbaar bij Infodok te Leuven of in de boekhandel aan de prijs van 199 fr. Einde maart verschijnt er een nieuw jeugdboek van Wally De Donc ker. Dat kreeg als titel 'Volken voor Sam'. Het wordt uitgegeven dooi de Standaard Uitgeverij en wordt in Dendermonde officieel voorge steld. boek gvw was gewoon een daad van recht vaardigheid, na al die jaren. 'En Ap pels aan de overkant' is geen pam- flettair boek. Het is ook geen histo risch verantwoord boek. Het is een relaas van een jeugd en van een school, die ik na drie jaar node moest verlaten en waar ik zeer ge lukkig ben geweest.' Beno Van 9 tot en met 17 maart heeft in het stadhuis van Dendermonde tentoonstelling plaats met akwarellen en acryl van de hedendaagse kui stenaar Yann. Die is in Dendemonde geen onbekende meer. Hij expozeerd al meerdere keren in Baasrode. Yann is een kunstenaar die zich sterk verbonden voelt met de Schel de en de Dendermondse omgeving. Hiervan getuigen zijn vroegere indi viduele tentoonstellingen in Sint- Amands, Vlassenbroek, Antwer pen en Steenhuffel, naast deelna men aan groepstentoonstellingen in Baasrode en Buggenhout. In zijn subtiele kleurschakeringen en het gebruik van vlakken en vor men, herkent de bezoeker de inner lijke onrust van een gepassioneerd kunstenaar. De vooropening van deze tentooi stelling heeft plaats op vrijdag maart om 20.30 uur. Inleider is Na bert De Batselier, vice-voorzittf van de Vlaamse deelregeringen nister van ekonomie, middenstan va en energie. Pianist Frans Dood zorgt voor de nodige muzikale termezzi. Hij speelt werk van Mo zart, Debussy, Bartok en Glorieui Men kan deze tentoonstelling gratis bezoeken elke dag van 14.3011 19.00 uur. dietsen hoe de vork juist aan de steel zit in: "GEEN REISJE NAAR DE ZON". Met open doek en met "open ar men" wordt u ook verwacht op een der geplande toneelavonden. Pro- duktieleider Alex, dekorbouwers Rudy, Roger, Willy, licht- en klank- regisseurs Maurits en Rudy; de da mes en mejuffrouwen van de recep tie, regisseur Jo Maes en zijn cast, stellen alles in het werk om boeiende en ontspannende toneelavonden aan te bieden. In afwachting van de eerlang uit te voeren verbouwings- en renovatie werken aan het kompleks "CASI NO" wordt op 15 en 16 maart e.k. het café open gehouden, zowel voor, tijdens als na de opvoeringen, door de Rosiers-leden van voorzitter Fé- licien Duquenne, die namens zijn bestuur, tijdens de pauze, de erele den een receptie aanbiedt. Scriptman Momenteel loopt er in de Galerij De Beule aan de Evangeliestraat te Hamme een tentoonstelling met werken van de kunstenaar Romain Malfliet die vooral bekend is om zijn grafisch werk. Romain Malfliet werd geboren in Sint-Niklaas in 1910 en kreeg zijn opleiding aan het Hoger Instituut te Antwerpen. Via de kunstkring 'Pogen' kon hij regelmatig deelne men aan verschillende tentoonstel lingen met veel sukses overigens. Romain Malfliet tekent de dingen rondom hem. Hij doet dat al ruim 50 jaar. Vooral zijn grafisch werk is zeer bekend, meer dan zijn schilde rijen. De natuur, het landschap* ren voor hem geweldige gegvensa weer te geven. Ook bloemen planten en stillevens liggen hei zeer goed. Op de tentoonstelling! Galerij De Beule krijgt men goed overzicht van het werk vi Malfliet. Men vindt er zowel wt ken uit zijn eerste periode als wt. ken van recentere datum. De tentoonstelling is nog te bezid tigen tot 30 maart tijdens de weel dagen van 9.00 tot 12.00 en vi 13.00 tot 18.00 uur en op zaterd van 9.00 tot 12.00 en van 13.001 17.00 uur. Op zondag geslote (HVC) 'The Jones'. Verder wordt er toepasselijke poë zie gebracht. De tentoonstelling is verder toegankelijk tijdens de vier daaropvolgende weekends van maart. Op vrijdag van 18 tot 20 u., op zater dag van 14 tot 19 u. en op zondag van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 19 u. Pierre Van Rossem Het vierde winterkoncert van de KF De Waren Belgen dat in het paro chiecentrum van Oudegem plaats vond, werd door een ruim en mu- ziekminnend publiek bijgewoond. Na de verwelkoming was het opval lend hoe stijlvol en met veel kennis van opstelling, het aangepaste podi um werd versierd en verlicht. Voor al de uitzonderlijke opname, klank en geluidsinstallatie, opgesteld op en rondom het podium, kon laten vermoeden dat er muziek, zang en andere attrakties op til waren. Inderdaad, want bij het nazicht in het ruim en prachtig geïllustreerd muziekprogramma bleek dat bij de Ware Belgen werk, tijd noch moeite gespaard werd om van dit muziek- en zangfestijn iets onvergetelijks te maken. Zowel de muziekbestuurders Re- naat Moens en Frederik Den Roo- ver als de muzikanten, allen op hun paasbest uitgedost, verdienen voor nun inzet, koördinatie, hun samen spel maar vooral voor de stijlvolle en vakkundige uitvoering, alle lof. Hun kwotering 'uitmuntendheid' voor de kulturele dienst van het Oostvlaams provinciebestuur waar dig, hebben zij bewezen dat zij de uitvoering van Flasing-wim klaar staan om op zaterdag 13 apr terug voor 4 jaar deze uitmunte|! heid te willen waarmaken. Het zangrepertorium gebradi door het Sint-Apolloniakoor vd Appels onder de kundige leidii van Theo Verwaren, kan fier zijno de geleverde prestatie. Het koe wist de vele aanwezigen te boeiei Dank zij de vele en belangeloze of offeringen dienden eveneens de uil zonderlijke prestaties van het sot stentrio op viool te worden ondfi streept. Dank zij de vedelaar van fl Ros Beiaardommegang Fons God hals en de inzet van de dames HcJ vaert en Vertongen kreeg het kol eert nog meer allure. Ook mevrou* Maria Scholliers aan de piano level de haar meer dan gewaardeerdebi, drage en stond in voor een pracht ge begeleiding. Het bestuur van KF De Ware W gen is dankbaar om zoveel inzet1'1 medewerking van iedereen die h( beste van zichzelf heeft gegeven oe voor een geslaagd winterkoncert' zorgen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 32