'Aalst - rekreatief doe-beurs bij uitstek Werkgroep Leefmilieu Aalst waagt meer inspanningen van het stadsbestuur Kursus om op eigen poten te leren staar Milieubalans blijft negatief De Voorpost - 1.3.1991 - 3 Er zijn de doorlopende demonstra ties. Men leert er je loden ballen gieten voor de kruisboog, je kan er te be buisboogschieten. Wat dacht je van een partijtje golf spelen, of wie leert graag foto's ontwikkelen? Wie het muzikale talent heeft kan leren orgel spelen... eiy Dagelijks van 14 tot 17 u. is er initia tie klantklossen. Vanaf 17 tot 21 u. is er de mogelijkheid om wijn te berei den en te proeven, of een aquarium ,te bouwen of in te richten. lErzijn ook heel wat tentoonstellin gen: Denderende Steden wil een »d q fotoreportage zijn over de Dender- He vallei. Wat dacht je van de natuur in je eigen tuin te brengen. Of wie is n heeft zin in geschiedenis: genaelo- gie en fossielkunde. Videobeelden er te zien over karnaval Aalst, De Pikkeling in de Falluintjes, Mo ri aa Bumenten en landschappen in wan Aalst, Bulgarije, Tejater 80, Delta- el zij vliegen... Verder zijn er voordrach ten. Op 1 maart om 19u30 spreekt Gaston Dillen over de ervaringen van een reisleider. Op 3 maart is er een toeristische voordracht over de ea Canarische eilanden. Spreker is JP. De Marsin-Opsomer. Aanvang om 15 u. Een EHBO kursus wordt gege- wai ven op 4 maart om 19u30. Dr. Fr. waa Van Den Bossche spreekt op 5 tart om 19u30 over Sport zonder ijkeJdoping. Er worden ook optredens ter voorzien. p 1 maart vanaf 13 u. is er het )treden van The Ashels, ze bren- gn volksmuziek, om 17 u. is er het ïitda /ei Met de beurs 'Aalst rekreatief wil men aan de bezoeker 'een open venster' van wat Aalst op gebied van sport, kuituur, toerisme en vrije tijd aan [e bieden heeft. De Keizershallen zijn een atelier van aktiviteit van 1 tot 6 iart. Burgemeester De Maght stelde tijdens de persvoorstelling dat men de beurs enig krediet moet geven. Het is de eerste keer dat ze ingericht wordt. Vandaag vrijdag zal om 13 u. door een aantal kinderen de beurs ipend worden. Het wordt een echte doe-beurs waar het zal gonzen van aktiviteit. totaalspektakel Vredon. Zaterdag 2 maart is er dansinitiatie door DCP and The Groovies en toneel door de Catharinisten om streeks 15 u. Tussen 19 en 21 u. speelt The Jegg- pap New Orleans Jazz Band. Zon dag 3 maart is er een video door toneelkring Sint Barbara over 'My Fair Lady' en brengt Karei De Nayer de monoloog over Romero. Maandag 4 maart komt het harpduo Parathega en geven leerlingen van de akademie een muziek- en balle topvoering. Dinsdag 5 maart staat in het teken van de senioren. De plaatselijke be jaardenkoren zullen er een optre den verzorgen. Ook het gitaar ensemble Trio Achttien verleent zijn medewerking. Tijdens de slotdag krijgen we nog het optreden van Ballet Trongon en Arquichock een popgroep. Sport kwis Daarnaast zijn er ook sportdemon- straties en is er voor de leerlingen van het kleuter en basisonderwijs een teken en kleurwedstrijd. Op woensdag 6 maart om 14 u. is er een sportkwis voor de Aalsterse scholen. Alle Aalsterse scholen kunnen deelnemen aan deze sport kwis. Het volstaat een schoolteam samen te stellen van 6 leerlingen (aangevuld met 2 reserves), gebo ren in 1976 of vroeger. Drie leerlin gen nemen deel aan het teoretisch gedeelte van de kwis en drie andere voeren de praktische proeven uit. Deelname is gratis maar snel in schrijven is wenselijk, want alleen de eerste 6 ingeschreven scholen kunnen deelnemen! Alle deelne mers ontvangen een prachtige prijs. Er zijn 5 vragenrondes, afgewisseld met praktische proeven (4). Per reeks worden 5 vragen gesteld, ver deeld over volgende onderwerpen: - sporttechnische kennis en -regle menten - sportaktualiteit 1991 - rekords en titels - sportencyclopedie - sportvaria Alle vragen zijn multiple choice. De praktische proeven worden pas ter plaatse bekendgemaakt. Het zijn geen specifieke sportdisciplines, maar wel spelvormen gericht op al gemene motorische vaardigheden. Elke dag is er de trofee van de jonge voetballer en de huppelkampioen. De jonge voetballer en de huppel kampioen zijn spelen waarbij de deelnemers respectievelijk op hun balvaardigheid en springbehendig- heid worden getest. Zowel jongens als meisjes kunnen aan beide spelen deelnemen. Er worden 4 categorieën voorzien: 1. jongens en meisjes geboren in 1984 en 1983 2. jongens en meisjes geboren in 1982 en 1981 3. jongens en meisjes geboren in 1980 en 1979 4. jongens en meisjes geboren in 1978 en 1977 Voor elke kategorie zal een afzon derlijk klassement opgemaakt wor den. Deelname is gratis en er zijn prachtige prijzen voorzien! De schiftingen hebben plaats op vrijdag 1 maart, maandag 4 maart, dinsdag 5 maart, telkens van 16 tot 20 u. en op zaterdag 3 maart om 13 Aalst. De initiatiefnemers van de vrijetijdsbeurs (a) De finales en de prijsuitreiking gaat door op woensdag 6 maart vanaf 16u30 Hobby's Aan deze hobbybeurs werken ook individuele hobbyisten mee. Schil derijen kan je er zien van Chris Van Der Cruysen, Gilbert Lievens en Maria Giedvriend. Tekenaars zijn Rosa Roelandt, L. Van Sanden, Beeldhouwer Lucien Peirlinck stelt er zijn werk tentoon met houtsnij den, Julien Liesaerde. En wil je de keramiek van Danielle De Backer eens bewonderen moet je maar eens langs komen. Aan de beurs werd ook een kommercieel gedeel te gekoppeld maar de belangstel ling: (17 deelnemers) is eerder klein te noemen. Kartoenist Frans Wauters ontwierp de rijkgekleurde affiche. De Beurs is dagelijks toegankelijk voor publiek van 13 tot 21 u. De inkom bedraagt 50 fr. Kinderen en bejaarden betalen 30 fr. JM Heyman Op 16-17-18 jarige leeftijd denken velen er serieus aan om een eigen leven in te richten, een job te zoe ken, alleen te gaan wonen, eigen geld te beheren, kunnen weggaan wanneer, met wie en naar waar men wil! Dit is dikwijls een stap die door jongeren genomen wordt als reactie op een situatie thuis of door een groot verlangen om eindelijk eens op eigen benen te staan. Heel dikwijls is zo'n stap uiteinde lijk een grote ontgoocheling omdat men te weinig rekening houdt met de praktische en emotionele moei lijkheden die zo'n beslissing teweeg \ari brengen. Op eigen benen gaan staan betekend nu eenmaal een gro'- te ommekeer in het leven. Men moet nu zelf gaan zorgen voor de eigen huisraad, inkomen, kleren en voeding. Wat vroeger de doodnormaalste zaak bleek, wordt nu iets waar men dagelijks mee bezig moet zijn. Weg gaan uit een beschermd milieu bete kent ook altijd een emotioneel ver werken van een 'verlies' een zoeken om de band met thuis op een vol wassen manier te veranderen of te verbeteren. Deze kursus wil jongeren samen brengen die zich willen voorberei den op deze stap. Men kan er heel wat informatie krijgen rond rechten en plichten van een meerderjarige, huurproblemen, geldbeheer, admi nistratie, sociale voorzieningen enz. De bedoeling is ook dat men met mekaar van gedachten gaat wisse len rond al wat te maken heeft met zelfstandig zijn. De beweegredenen en mogelijkheden gaat men bekij ken om deze stap zo goed mogelijk voor te bereiden. Hoe gaat men dit doen? Als inleiding bekijkt men samen een film over jongeren en hun proble men. Men trekt door de stad om allerlei praktische zaken zelfstandig uit te voeren. Dit doet men aan de hand van spelpatronen waarin tel kens een ander probleem of aspekt van het dagelijks leven aan bod komt. Zo wordt je bijvoorbeeld uit gelegd hoe je met geld, betalingen- moet omgaan, waarna je zelf in de stad een effektieve rekening moet gaan openen. Men maakt zelf een video over een bepaald onderwerp. Dit alles doet men in een toffe sfeer waarin echte vriendschap kan ontstaan. Start op woensdag 6 maart te 14 u. in 't Spieken, Botermelkstraat 177, en in de Withuisstraat 3 te Aalst. Deze cursus loopt over 14 woensdagna middagen. Er kunnen wel, i.v.m. eventuele examens, andere afspra ken gemaakt worden in de loop van de cursus. Inschrijven per telefoon 053- 77.61.61 of per brief naar de Wi thuisstraat 3, 9300 Aalst. Bij aan vang betaald u de luttele som van 200 fr. voor kleine onkosten. JM Heyman ;eljj ngei hem een Traditiegetrouw zet de werkgroep Leefmilieu Aalst (WLA) haar nieuw oral wrkjaar in met een verslag van de Aalsterse milieugebeurtenissen van het toelopen jaar. Alhoewel de balans iets positiever is dan vorig jaar, helt deze nog steeds waar over naar de negatieve zijde. WA stelt dat dankzij o.m. de open monumentendag de bevolking zich neer en meer bewust wordt van het nut en het belang van de monumenten zorg. Daarom kwam de deklassering van de Heilige Geestkapel als een kaakslag voor alle milieubewuste mensen aan. Aalst speelde het nog maar eens klaar om in de negatieve belangstelling te komen door haar houding in verband met het dossier van de H. Geestkapel en het eraan gekoppeld REWA-projekt. WLA stelt dan ook dat dergelijke kruiperige houding een stad van 70.000 inwoners onwaardig is. WLA vindt het ook onverantwoord dat het huidig stadsbestuur na 20 jaar milieustrijd een dossier als dit van de Osbroekring nog ter diskus- sie durft te stellen. Natuurreservaten zijn in ons sterk verstedelijkt Vlaanderen zo zeld zaam en van onschatbare waarde geworden, dat wegeninfrastruk- tuurprojekten die hierop ook maar enige invloed kunnen hebben, to taal uit den boze zijn. Voor WLA is de Osbroekring totaal onbespreek baar en dient het tracé dringend uit het gewestplan te verdwijnen. Naar aanleiding van de aktie 'leef ^milieubewust' publiceerde WLA een uitgebreid standpunt over de afvalproblematiek van de stad Aalst. WLA protesteerde toen hef tig tegen de stopzetting van de se- 'ektieve papierophaling. Nu prijst de milieugroep zich echter gelukkig dat het stadsbestuur besloot om éénmaal per maand opnieuw selek- t'eve papierophalingen te organise ren. De Dender heeft vooral in gevolge de lange hete zomer nog nooit zo veel gestonken als in 1990. WLA stelt dat het nu dringend tijd is om met resultaten op dit vlak uit de bus |e komen. Positief is dat iedereen, j°ng en oud over alle partijgrenzen been, zich nu bewust is dat het zo niet meer verder kan. 1990 was ook het jaar waarin de overkoepelende aktiegroep SOS Dender werd opge richt. Van bij de start was WLA hierbij betrokken en ook bij de be zetting van de Denderbruggen was de werkgroep aktief. Naar Amylum en de reukhinder van dit bedrijf stelt WLA dat de burgers de hinder zo gewoon zijn geraakt dat apathie nog de enige reaktie is. Aalst en Amylum zijn spijtig genoeg synoniemen geworden waar nie mand wat kan tegen doen. Onder tussen vorderde het fameuze 'mammoetdossier' waardoor bijna de hele exploitatie van het bedrijf een nieuwe vergunning zou krijgen geenszins. 1990 was op dit vlak een verloren jaar en de houding van het stadsbestuur is volgens WLA ty pisch voor de houding die bij be paalde overheden heerst tegenover sommige milieuhinderende bedrij ven. Halfweg 1990 werd de nieuwe elek triciteitscentrale naast het stads park opgestart zonder dat de oude werd stilgelegd. Zo verschijnen er nu twee rookpluimen uit de schou wen. Ondertussen wordt in alle ta len gezwegen over het fameuze mi- lieu-effektenrapport dat opgesteld werd in verband met de nieuwe cen trale. Wat zijn de gevolgen op het milieu, vraagt WLA zich af? Het stadsbestuur lijdt aan KMO- itis. Op alle mogelijke en onmogelij ke plaatsen wil men KMO-zones in planten, zoals steeds ten koste van het groen en de open ruimten. WLA stelt dat het net is alsof Aalst één grote bedrijfsruimte moet wor den. Wat de Lion d'Or betreft is men wel gelukkig met de inplanting, al betreurt men dat er niet meer arbeidsintensieve bedrijven op dit terrein werden ingeplant. WLA vindt het jammer dat ondanks de beloften van het stadsbestuur de adviesraad voor ruimtelijke orde ning en leefmilieu nog steeds niet is opgesplitst. Verder stelt men dat er met de adviezen geen rekening ge houden wordt. Als vb. geeft men de frituur aan het Vredeplein, dat door deze adviesraad unaniem werd af gekeurd maar door het bestuur wel toelating kreeg. WLA is van oordeel dat de tijd van tentoonstellingen en bewustma- kingsakties nu wel stilaan voorbij is. Wat WLA wenst zijn konkrete ak- ties tot bescherming van het milieu. De campagne Leefmilieubewust was volgens deleden van WLA een slag in het water. Het was Agalev die de resultaten bekendmaakte van een onderzoek naar de samenstelling van een stort van slib uit de Dender naast de sporthal te Erembodegem. Uit dat onderzoek bleek dat dit stort o.m. de giftige produkten lood, kwik en cadmium bevatte. Ondertussen is het stil geworden rond dit stort, maar dit betekent niet dat alle ge vaar verdwenen is. WLA prote steerde het afgelopen jaar trouwens ook tegen de manier waarop de be ken in Groot-Aalst gekuist worden. Daar wordt het slib zomaar naast de beken gestort, terwijl de aannemers een echte ravage veroorzaken voor fauna en flora. Toch is er dit jaar volgens WLA ook iets positiefs gebeurd. Steeds meer en meer komt de leef- milieuproblematiek ter sprake in de gemeenteraad. Daarbij worden vaak zinnige dingen gezegd en blijkt de belangstelling en de kennis van de raadsleden voor het leefmilieu te groeien. In dit verband wijst de werkgroep naar de konsekwente houding van de meerderheid op het vlak van het afvalstoffenplan van Minister Kelchtermans. Ook op het vlak van de aanvragen tot het af schaffen van buurtwegen wordt een positiever beleid gevoerd. Het is enkel spijtig dat deze proble matiek nog steeds fragmentair aan gepakt wordt en dat men nog altijd niet gekomen is tot een globale visie terzake. 1990 zal bij velen in het geheugen gegrifd blijven als het jaar waarin eindelijk werk werd gemaakt van het verkeersveilig maken van be paalde straten en wijken (Ronse- vaal, Horebekeveld, Rozendreef en Mimosawijk). Positief is ook dc hcraanleg van de Boudewijnlaan door het Vlaams ministerie van openbare werken. Er komt eindelijk schot in de plan nen tot herwaarderen van bepaalde centra van Groot-Aalst. Hierbij ver wijst WLA naar de projekten in de Ridderstraat van Veilig Wonen en naar de plannen van een andere bouwmaatschappij voor sociale wo ningen in Hofstade. Ook de erken ning van een deel van Aalst als woonnoodgebied is goed nieuws voor de herwaardering van bepaal de buurten. Positief is ook dat op dit ogenblik gewerkt wordt aan een milieu-ef- fektenrapport rond de mouterij De Wolf-Cosyns. Anderzijds werd ook werk gemaakt van de oprichting van een specifieke kommissie waarin af gevaardigden van het bedrijf, van het stadsbestuur en van de buurtbe woners zitting hebben. Toch bestaat er bij WLA de vrees dat deze kommissie naar analogie van de Amylumkommissie een doodgeboren kind is. Het stadsbestuur voerde dit jaar een nieuwe premie in ter behoud en uitbreiding van kleinschalige groen voorzieningen, zoals boomgaarden, houtwallen, knotwilgen en dergelij ke. Deze premie kan een stimulans zijn om de laatste open ruimten die Aalst nog telt, opnieuw van wat meer groen te voorzien. Op dit vlak pleit het WLA voor een intense in formatiecampagne bij de bevolking. Ondertussen sneuvelt het bestaan de groen echter aan een snel tempo. De nieuwe bomen die aangeplant worden kunnen nooit het verlies kompenseren dat aan het Groot- Aalsters groen toegebracht werd. WLA feliciteert tenslotte het Aal sterse stadsbestuur voor de aanpak van de Gerstenvijver. JM Heyman Aalst. Geen oorlog om olie, luidde het tema van de vredesbetoging die werd beëindigd in het Vredeshuis bij een glaasje (a) Aalst. Druk overleg van de deelnemers aan de vredesbetoging in het Vredeshuis (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3