J Vorming, sociale belangen, dienstbetoon hoog in het vaandel Nieuw Buurthuis voor wijk H. Hart - Varkenmarkt te Aalst geopend Kinderkribbe 'Duimelot' klaar voor de start Net iets meer dan tien procent werklozen in Aalst Olaf Palme week te Aalst Filosofisch café in het Vredeshuis Een halve eeuw K.A.V. te Erembodegem 4 -1.3.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 van de afdeling ononderbroken lid zijn, vreugde en gezelligheid, bracht de talrijke genodigden in een aan gename stemming. 's Namiddags lokte een geslaagde overzichttentoonstelling over de werking van 50 jaar K.A.V. op de parochie opnieuw heel wat belang stellenden naar de parochiezaal. De verschillende K.A.V.-werkgroepen van de Erembodegemse afdeling stelden er zichzelf uitgebreid voor. In een aangename sfeer, met zachte muziek, bij een kopje koffie en een stuk taart kwamen de tongen los... Meteen een idiale gelegenheid voor velen om herinneringen nog eens te herbeleven... Mevr. Germaine Haeck volgde reeds vlug Germaine Arijs op als afdelingsvoorzitster en E.H. Sudan werd proost (na E.H. Heyman). Er kwamen lessenreek sen i.v.m. gezondheidsleer, koken en opvoeding van de kinderen, ge- spreksavonden over het gezin, de verdeling van de huistaken, e.a. Vanaf 1953 neemt K.A.V.-Erembo- degem regelmatig deel aan de drie jaarlijkse Lourdesreizen van het Verbond. Ieder jaar worden mooie hoekjes bezocht in het binnenland en soms ook in het buitenland. In 1960 werd mevr. Paula Franssen tot voorzitster verkozen en als proost E.H. D'Hondt aangesteld. Er werd in de zestigerjaren gewerkt rond het tema 'Het aanwezig zijn van de vrouw in haar sociaal milieu' en 'Be ter leven als mens en als kristen'. Ook de vruchtbaarheid en de ge boortespreiding werden behan deld. In 1970 werd mevr. Godelieve Van Geert als voorzitster gekozen. Zij had als proost E.H. Eeman. In dit jaar begon K.A. V. met zwemles sen. Turnlessen, volksdanskursus- sen, moderne danskursussen, yo- ga-lessen, fiets- en wandeltochten, wandelzoektochten, volgden elkaar op. Onlangs was er nog een zeer geslaagde reeks 'Beweeglijk en gezond'. Mevr. Nelly De Cock was voorzitster van 1978 tot 1982. E.H. Bauwers volgde in 1980 E.H. Eeman op als proost. Op zondag 8 juni 1980 had de viering '40 jaar K.A.V.- Erembodegem' plaats met o.a. een hobbytentoonstelling van tientallen leden. Hieruit ontstond de plaatse lijke 'Hobbywerking'. Nu 10 jaar la ter is deze werkgroep uitgegroeid tot een vaste groep waar alle moder ne technieken van handwerk wor den aangeleerd, ook het vanouds gekende lintjeswerk. Bij de verkie zingen van 1982 aanvaardde mevr. Angèle Wymeersch de taak van voorzitster. E.H. Bauters bleef proost, maar werd later opgevolgd door E.H. Vynck. Sinds 1975 werkt K.A.V.-Erembodegem mee aan de aktie 'Wereldsolidariteit' en wor den derde-wereldprodukten ver kocht (Wereldwinkel) op de jaar markt te Erembodegem. Regelma- tog komt ook de 'Alleenstaandenwerking' aan bod op het jaarprogramma. Vanaf de stichting van K.A.V.-Erembode gem tot op heden zijn een ontelbaar aantal kooklessen, naailessen en demonstraties als 'Praktische School' ingericht. Vanaf 1980 gaan ze door in de Krypte onder de kerk. In 1988 nam mevr. Danielle Van Gijsegem het voorzitterschap over, met E.H. Vynck als proost. De 'K' in K. A. V. wordt nog altijd levendig ge houden. Bij elke kernvergadering hoort een stukje bezinning door de proost of door de pastoraal verant woordelijke. Ook de feestvergader- ingen houden steeds een stuk bezin ning in. En ieder jaar wordt tijdens de Erembodegemse Kapellekens- dag meegewerkt aan een speciale eucharistieviering in sociaal pers- pektief en met aangepast Maria-te- ma. In 1990 werd mevr. Danielle Van Gyseghem herkozen als voor zitster. Een jonge proost, E.H. Hel- derweirt volgde E.H. Vynck op... Verschillende K.A.V.-proosten, voorzitsters, wijk-of kernleden heb ben zich in de loop van de voorbije jaren in Erembodegem belangloo ingezet om volwassen vrouwen bt wust te maken van hun kristelijke sociale en politieke waardigheid Daartoe zijn in Erembodegem out elbare K.A.V. dag- en avondvergj deringen doorgegaan met tema'i gaande van kooklessen, naaikursus. sen, sport, hobby, aktua, bezinnij. gen, reizen en belangrijke belang stellingspunten, zoveel mogelij aangepast aan de aktualiteit. K.A.V.-Erembodegem blijft alvas: haar drievoudige doelstelling 'Vot ming, Sociale Bela Dienstbetoon' trouw door de jaren heen. Zondag 24 februari 1991 wilde dt vereniging toch even stilstaan daarna sterker door te gaan!.... (De Bruyn Vervolg van blz. 1 (vb. taallessen voor vrouwen en huiswerkbegeleiding) samen met het bewerkstelligen en bevorderen van een positieve ingesteldheid van de autochtone buurtbevolking te genover migranten en vluchtelin gen. Hetzelfde geldt ook voor mi granten tegenover de buurtbewo ners. Uiteindelijk wordt er ge streefd naar een globale aanpak van armoedebestrijding van maatschap pelijk en sociaal achtergestelden. Reeds geruime tijd leefde de idee voor het nu verwezenlijkte buurt huis, aangevraagd door buurtbewo ners, maar het bleef wachten op een geschikte inplanting. Uit kontakten met de buurtbewoners blijkt dat de verwachtingen, ten aanzien van het buurthuis, vooral bestaan uit een huis waar men terecht kan voor ge noemde activiteiten en waar even eens vergaderingen van groepen of verenigingen kunnen plaats vinden, zonder onderscheid in religie of po litieke opvatting, verklaarde voor zitter Dauwe van de Migrantenwer king. Bij de officiële opening wer den door Dhr. Patrick De Smedt, schepen van Jeugd, Sport en Gezin, genoemde organisaties, in naam van het Aalsterse stadsbestuur te recht gefeliciteerd voor hun realisa tie. Dit werd geïllustreerd door we aanwezigheid van Mvr. de Burge meester en andere tegenwoordige gemeenteraadsleden. Dhr. De Smedt die, zoals hij zelf verklaarde, afkomstig is uit de H. Hartwijk, schetste in 't kort de administratie ve voorgeschiedenis van het 2de buurthuis, na 't Spieken. Hij beve stigde dat de aanvraag voor inplan ting, aan het adres van minister Lensens, via het O.C.M.W., zeker gewettigd was. «Deze buurt is reeds lang een kansarme buurt» verklaar de hij. «Tal van straten zijn er nog zoals in de 19de eeuw. Tussen fa brieken, grote bedrijven in een in dustrieterrein, K.L.Ö.'s en de ring, ligt een woongebied omsloten, dat heel wat problemen herbergt voor wat sociale huisvesting betreft. Sa menwerking tussen het Stedelijk Centrum voor Werklozenwerking, B.P.A. en Ruimtelijke Ordening is er zeker niet weg te denken. Door de politieke evolutie en herstruktu- rering in zake het verkrijgen van officiële financiële steun en midde len, die de terugschroeving ervan (zoals het Van den Bossche Fonds op 1/3) als resultaat heeft gehad, is het er zeker niet op vereenvoudigd. Bij de bedeling van het budget, dat de Vlaamse Raad aan minister Lenssens heeft ter beschikking ge steld voor de periode 91-98, valt Aalst ook buiten de prijzen. Dit al les betekent dat Stad Aalst het met 18 miljoen minder op jaarbasis zal moeten stellen, om zich verder voor het geschetste werkterrein in te zet ten». Dhr. Walter Blomme, voorzit ter van Teledienst, voelde zich ge lukkig, voor de 2de maal tijdens het 10-jarig bestaan van het Centrum voor Levens- en Gezinsbegeleiding, met de Migrantenwerking en minis ter Lensens samen een nieuw buurt huis te hebben gerealiseerd. Mensen die hulp bieden in kontakt brengen met mensen die hulp vra gen, beschouwt hij terecht als een belangrijke maatschappelijke op dracht. Zes jaar geleden is, in dit verband, op een bescheiden ma nier, op de rechteroever meLbuurt- werking gestart en de ervaring die reeds genoemde medewerkers heb ben opgedaan tijdens hun consulta ties en gesprekken, zullen er zeker voor zorgen dat het nieuwe buurt huis vlug zijn eigen weg zal vinden. Het project, dat erkend is voor 30 maanden, heeft nog 20 maanden te gaan en men hoopt gedurende die tijd het personeel de mogelijkheid zal vinden om nadien zelfstandig de gestelde verwachting van geïnte greerd raken in de buurt, zullen in lossen. Dan zullen ook de mensen uit de buurt hun drempelvrees over winnen en ervaren dat de deur van het buurthuis voor hen altijd open staat. Men werkt niet vóór, maar met de buurtbewoners. Hopend op een goede functionele werking en het uitgroeien tot een samenwerking van allerhande ver enigingen onderling, wil men in de buurt van het H. Hart elkaar ont moeten en samen op weg gaan. (H.P.) Volgens recente gegevens van de Subregionale tewerkstellingsdienst Aalst (VDAB) is 6,5 van de mannen en 15,5% van vrouwen werkloos in het arrondissement Aalst. Dat is een terugloop met 0,23%. Niet veel, maar toch. Men noteerde in Aalst in de loop van de maand november 215 nieu we werkaanbiedingen 138 voor ar beiders en 77 voor bedienden. Vooral konfektie-arbeiders (20) en textielarbeiders (19 aanbiedingen) worden gevraagd. Ook bouwvak kers (17) en metaalbewerkers (15) liggen goed in de markt. Bij de be dienden werden in november 28 verkopers gevraagd. Aan 150 werk aanbiedingen kon worden voldaan. Eind november stonden er in het arrondissement Aalst bij de STD nog 338 vakatures open, waarvan 142 reeds langer dan 2 maanden. In de maand november beëindig den 41 werkzoekenden een be roepsopleiding in een van de oplei dingscentra van de STD Aalst. In opleiding zijn er momenteel 242 personen, terwijl 34 werkzoeken den zich via een individuele oplei ding in een onderneming bekwa men. De werkloosheidsgraad in het ar rondissement Aalst bedroeg eind november 10,4% (van wie 6,5% mannen en 15,5% vrouwen). Aalst blijft daarmee 1% boven het gemid delde van het Vlaamse Gewest en haalt het hoogste cijfer van Vlaan deren. Ter vergelijking: arrondisse ment Dendermonde 8,8%; arron dissement Oudenaarde 6,5% en ar rondissement Sint-Niklaas 7,2%. Het aantal werkzoekenden in de STD Aalst daalde in november met 392 eenheden. Dat is een gunstige trend, maar de terugloop neemt ge leidelijk aan af. Dat is ook elders het geval, zo blijkt. Nog steeds zijn 65% van de uitkeringsgerechtigde volle dig werklozen vrouwen. Bij de werkende werkzoekenden is dat zelfs 82%. De indeling naar leeftijdskategorie toont een ver mindering van het aantal niet-werk- zoekenden in alle klassen, maar vooral bij de -25 jarigen. ven. Vandaag vrijdag 1 maart is er om 20 u. een derde wereld-kwis. Deze kwis staat open voor ploegen van 5 personen. Het inschrijvingsgeld be draagt 100 fr. Verder is er het optre den van Branda Prado en Julio en loopt er een tentoonstelling met originele arpilleras (wandtapijten uit Lima) en een fotoreeks over het leven aldaar. Oxafam wereldwinkel zal een stand verzorgen met derde wereldprodukten. JM Heyman Aalst. Burgemeester De Maght bijgestaan door enkele schepenen bij de ojfu opening van de kinderkribbe (a) Gisteren 28 februari was het precies 5 jaar geleden dat een opmerkelijk man werd vermoord: OLAF PAL- ME. Deze Zweedse premier was tijdens zijn leven een vurig bepleiter van een Noord-Zuid dialoog. Zijn en gagement tot de derde wereld bleef niet beperkt tot verbale steun. In de Aalsterse regio wordt aan dit initiatief van het Fonds voor Ont wikkelingssamenwerking konkreet gestalte gegeven door de kulturele centrale, centrale voor Socialistisch Kultuurbeleid en jong socialisten federatie Aalst. Samen organiseren zij twee aktivi- teiten tijdens de Olaf Palme week die plaats heeft in het Volkshuis op de Houtmarkt. Gisteren was er een debat over het Belgisch ontwikke- lingsbeleid-sprekers waren minister van ontwikkelingssamenwerking André Geens en Louis Van Veltho- Filcaf legt vanaf nu andere aksenten en gaat ook de zaken anders aan pakken. Filcaf wil maandelijks sa menkomen en een uitwisseling van ideeën stimuleren. Hoe? Het gesprekstema vind je in het agendablad van het Vredeshuis- krantje. Je bereidt je voor om je eigen ideeën over het gekozen on derwerp te toetsen aan die van de andere aanwezigen. Wat opborrelt in die groep kan dan weer gekon- fronteerd worden met de mening van een uitgenodigd spreker, bfr voegd in die materie. De eerste samenkomst heeft plaats op maandag4 maart om 20.00 uurin het Vredeshuis aan de Zonnestraal Het tema is 'Narcisme'. Aalst. De heer Hubert Vinck, de stuwende kracht achter het Infobo projekt, tijdens een werkvergadering van de exposanten in het Apostelken (a) M" mm Aalst. Als voorberieding op de Infobo bouwbeurs en het tuinsalon dat tijdens de paasdagen in de Keizershallen plaats vindt, werd een werkvergadering gehouden met de exposanten (a) Vorige vrijdag werd aan de Oude Gentbaan de tweede stedelijke kinder kribbe geopend. De vroegere peutertuin is nu omgevormd tot een kinder kribbe waar plaats is voor 36 kinderen. In de andere stedelijke kinderkribbe oogappel zijn 128 plaatsen beschik baar. In zijn openingstoespraak schetste schepen Patrick De Smed bondig de historiek van de kinderopvang aan de Oude Gentbaan. De peuteropvang startte er in 1972 ke kinderkribben, de dagverblijven met zeer beperkte middelen in en- de speelpleinwerking, sportkam kele vrijstaande klaslokalen. Sinds pen, opvang van mindervaliden, d( 1984 is Ann Lievens verantwoorde- opvang van beperkte duur en dt lijk voor het dagelijks beheer. Ver- voor- en naschoolse opvang belas der werken er mee: een sociaal ver- ten de stadskas met 44 miljoen. Ttt pleegster, een kleuterleidster, vijf slot refereerde de schepen in zij: kinderverzorgsters en keuken en toespraak nog naar het artikel in he; onderhoudspersoneel. lentedekreet waarbij de Vlaamst Het waren in de aanvangsfaze zeker regering aan de gemeenten oplejl geen gemakkelijke omstandighe- dezelfde voordelen te geven aan dt den waarin moest gewerkt worden leerlingen van het gemeenschap zei de schepen. Het lokaal was te onderwijs en het vrij onderwijs ina klein en in het prefabpaviljoen was ke voor- en naschoolse opvang, buf het dikwijls of te koud of te warm. vervoer maaltijden, lokalengebria Maar mede door de inzet van het en andere sociale voordelen als a| personeel werd de uitbouw moge- de leerlingen van het stedelijk o| lijk. Via bijscholing voor de perso- derwijs. Nadien onthulde burgfr neelsleden wil men de kwaliteit van meester De Maght samen met dt de dienstverlening nog verbeteren, adjunkt-administrateur generaal Schepen De Smedt stelt ook dat het van kind en gezin de heer De Boeij mogelijk is dat in de toekomst sa- een gedenkplaat en konden de aan menwerking tussen de stedelijke wezigen een kijkje nemen in de ge opvangdiensten en de partikuliere bouwen. initiatieven mogelijk is. De stedelij- JM Heymao Aalst. Deze peuters hebben het best naar hun zin in de kinderkribbe (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 4