l Jubilerende Postzegelkring Dendria-Erembodegem met aksent op Rode Kruis-werking te Aalst Aaigem verwelkomde nieuwe pastoor Voorverkoop speciale postzegelreeks «Het Belgische Rode Kruis» De Voorpost - 1.3.1991 5 Als inzet van haar zilveren jubileumjaar organiseerde de dynamische 320-leden tellende Erembodegemse postzegel kring Dendria, i.s.m. de Re gie der Posterijen, de voorverkoop van de speciale postzegelreeks «Het Belgische Rode Kruis« op 23 en 24 februari 1991 in de Parochiezaal van Erembodegem-Terjoden. Deze reeks bestaat uit twee zegels met toeslag (14 F 3 F en 25 F 6 F) voorstellend fragmenten van Belgische kunstwer ken in buitenlandse musea. Deze voorverkoop ging gepaard met een fraaie postzegeltentoonstelling. En in het kader van deze manifestatie verleenden Het Belgische Rode Kruis afdeling Aalst, alsmede de Bloedtransfusiedienst van Aalst hun medewerking in de vorm van een informatiestand en een permanente inlichtingsdienst. Gastsprekers tijdens de vooropening van de tentoon stelling, op vrijdag 22 februari om 20 uur, waren Volksvertegenwoordiger Jacques Timmermans (in naam van PTT-Minister Marcel Colla) en direkteur-generaal Frans Herdewijn van de Regie der Posterijen. In de loop van het jaar 1991 zal de Regie der Posterijen (opnieuw) zo :M speciale postzegeluitgiften verzor- gen, goed voor 38 nieuwe zegels. 11 Op 25 februari 11. verscheen van de fj hand van Désiré Roegiest de eerste postzegelreeks van 1991: 2 speciale zegels met toeslag, ter waarde van 14 F 3 F en 25 F 6 F, ten voordele van het Belgische Rode Kruis. De zegel van 17 F draagt de beeltenis van een allegorisch figuur uit het linkerpaneel van het drieluik «De Verzoeking van de Heilige An- tonius» (thans tentoongesteld in I Lissabon), dat geschilderd werd door Hiëronymus Bosch uit 's Her togenbosch, die leefde tussen 1450 en 1516. De zegel van 31 F is een detail van het schilderij «Boodschap», geschil derd door Dirk Bouts, Nederlands schilder die algemeen tot de zoge naamde «Vlaamse primitieven» ge tekend wordt. De voorverkoop van deze speciale postzegels had plaats onder meer te Erembodegem, in de Parochiezaal Sint-Jozef van Terjoden (Geraards- bergsesteenweg 79A). Naast de ei- gnlijke voorverkoop organiseerde ét zilveren jubileum vierende firembodegemse Postzegel kring 'Dendria daar een fraaie postzegel tentoonstelling die vrijdagavond geopend werd met toespraken door ivolkvertegenwoordiger J. Timmer mans (namens P.T.T.-minister Col- la) en dhr. F. Herdewijn, direkteur- generaal bij de Regie der Poste rijen. Opgericht in 1966, startte deze jubi lerende vereniging met een 20-tal leden onder de dynamische leiding van huidig ere-voorzitter, dhr. Luc D'Hondt. Het aantal leden, dat 1^ aanvankelijk bestond uit bijna uit- Toi zij: he verband met het tema: «Bloed transfusie» werden hiervoor geor dend, samen met een waaier filateli stische dokumenten. We noteer den: «Voorgeschiedenis van de bloedtransfusie», «Kennis van de bloedtransfusie» «De bloedtransfu siedienst en organisatie», «Nood zaak van de bloedtransfusie», «De verenigingen van bloedgevers», «Dagen van de bloedgevers», «Sym bolen van het bloed», «Propaganda voor bloedgeven» en «Bloed in de godsdienst». Dhr. Herdewijn tijdens de ope ningstoespraak: «Proficiat, voorzit ter, vriend Jan, voor het zilveren jubileum van uw dynamische Post zegelkring, en hartelijk bedankt voor het harde werk van gans uw ploeg, van al uw leden en voor het prachtig resultaat dat U op het ge bied van de verspreiding van de fila telie in deze streek hebt bekomen. Tegelijk feliciteer en bedank ik de filatelisten die deze vooropening feestelijk hebben opgesmukt met een persoonlijke zegelkollektie in deze fraaie tentoonstelling... De 2 zegels die in voorverkoop worden aangeboden vullen harmonieus de 20 voorgaande uitgiften aan van het Rode Kruis, waarvan de eerste plaatsvond op 3 oktober 1914, met een serie van 3 zegels - 5 ct, 10 ct en 20 ct met evenveel bijslag - waarop het standbeeld van Mérode prijk te... De laatste veertig jaar, genoot het Belgische Rode Kruis gemid deld één zegeluitgifte om de drie jaar... Door dergelijke filantropi sche uitgiften draagt de Post haar geldelijk steentje bij tot materiële steun van de begiftigde Instellingen trekt bovendien de aandacht op en bevordert de verspreiding van de filosofische principes waarop de Aalst. Zelfs de postbeambte van dienst heeft bewondering voorde nieuwe zegels (a) sluitend mensen van de gemeente, werking van de Instelling steunt. De is gestadig opgelopen tot op heden uitvoering van deze doelstellingen ten dage 320. Voral de laatste jaren wordt alvast fel geaksentueerd door is er een geweldige toename ge- de zeer efficiënte hulp van de filate- weest van filatelisten uit maar liefst 38 verschillende gemeenten. Me teen is de club uitgegroeid tot een van de grootste postzegelkringen uit Vlaanderen. De aktviteiten van listische kringen, onder meer door de voorverkoop zoals deze die hier morgen en overmorgen zal plaats hebben...» De jubilerende postzegelkring Dendria-Erembodegem tijdens de Dendria publiceerde bij deze gele- voorbije 25 jaar zijn vooral geken- genheid ook nog een herinnerings- merkt door een lange reeks van blad op 250 genummerde en gesig- postzegeltentoonstellingen en neerde eksemplaren. Deze herpro- voorverkopen, waarvan de manife- duktie, een potloodtekening van de statie van vorig weekend de 14e hand van Dendria-voorzitter Jan postzegeltentoonstelling en de 12e Van der Borght, was een geslaagde voorverkoop is. beeltenis van Henru Dunant, de Blikvanger op deze 14e tentoonstel- stichter van de Internationale Ver- 'ing was naast een unieke kollektie eniging van Het Rode Kruis, voor- Ruimtevaart-zegels alvast «De zien van de 2 Rode Kruis-postzegels Bloedtransfusie in Postzegels», een en de speciale dagtekeningsstem- waardevolle verzameling samenge- pel, ontworpen en getekend door steld door dhr. Hoste Clemens, Dcndria-lid Piet De Schrijver, voormalig voorzitter van de Vrien- In het kader van deze manifestatie denkring «De Pelikaan» der vrijwil- verleenden Het Belgische Rode 'ige bloedgevers van het Rode Kruis Kruis afdeling Aalst alsmede de afdeling Aalst. Heel wat zegels in Bloedtransfusiedienst van Aalst hun medewerking in de vorm van een informatiestand en een perma nente inlichtingsdienst. Korte historiek van de afdeling Aalst van het Belgische Rode Kruis De eerste oprichting van een Rode Kruiskomitee te Aalst blijkt uit een proces-verbaal van 27 oktober 1908 van het direktiekomitee van het Ro de Kruis van België. Hierbij wordt de oprichting aangekondigd van een komitee te Aalst en een subsi die toegekend van 100 frank. De meer gekende aktieve werking van de Rode Kruisafdeling te Aalst gaat terug naar 1914, het begin van de Eerste Wereldoorlog. Toen in 1914 twee Aalsterse juffrouwen, Femande Callebaut en Martha Moyersoen, in de afdeling Gent hun diensten gingen aanbieden wisten ze wellicht niet wat een gpote bewe gingen zij in het leven zouden roe pen op het plaatselijk vlak. Na een afgelegd eksamen togen zij hier te Aalst aan het werk, dat toen be stond in de hulp aan doortrekkende krijgsgevangenen en het toedienen van de eerste verzorging aan ge kwetste soldaten. Ze richten ook een bestendige dienst op voor de verzending van pakjes naar Aalster- se krijgsgevangenen in Duitsland. In 1923 werd definitief een plaatse lijk bestuur opgercht (onder impuls van Dokter Jos. Heffinck) dat de werking van de Rode Kruis-afde- ling Aalst in vredestijd zou orga niseren, daarin begrepen: kursussen - sociale diensten - hulp bij ongevallen en rampen, tot de onrustperiode van 1938, die een na kende wereldbrand deed vermoe den, zijn leden begon te trainen in het vooruitzicht van een eventuele oorlog. In 1928 werd de dienst au- to-ambulance opgericht. En in 1935 werd een centrum voor bloedtrans fusie te Aalst geopend. In 1937 telde de Rode Kruis afdeling Aalst 1.104 leden. In 1940 was deze Rode Kruis-afdeling vanaf de eerste oor logsuren aktief om de bevolking bij te staan. Op de medewerking van het Rode Kruis werd beroep ge daan bij het inrichten van een hulp hospitaal, vluchtelingenoord, kanti nes, enz. Het verzorgen van krijgs gevangenen wordt hen toever trouwd, terwijl eveneens geholpen wordt bij het uitdelen van levens middelen aan de bevolking. Gedu rende gans de bezetting werkt de opsporingsdienst naar vermisten. Het verzenden van kolli's naar - en de briefwisseling met de krijgsge vangenen in Duitsland worden door de diensten verzekerd. In 1951 is het aantal leden gestege tot 1536. In 1955 volgt de oprichting van het «Bloedtransfusiecentrum» te Aalst. In 1958 heeft de stichting plaats van «De Pelikaan» vriendenkring van het Rode Kruis en in 1967 volgt de oprichting en opening van een zie kenhuis-bibliotheek in het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Aalst. In 1984 werd een aanvang gemaakt met een grondige verjonging en aanvulling van het Bestuurskomitee. In 1986 opent het Bloedtransfusiecentrum van Aalst een Plasma-feresecen- trum in Erpe-Mere en in 1987 in Geraardsbergen. Belangrijkste diensten waarover de Rode Kruis-afdeling Aalst beschikt: Rode Kruishulpdienst (R.K.H.D.): Vrijwilligers die bij rampen of als preventieve hulpdienst (bij allerlei manifestaties) de bevolking behulp zaam zijn. Ze beschikken over ade quaat materiaal en een ziekenwa gen. Dienst Welfare: Uitleendienst van sanitair materiaal, ziekenhuisbi bliotheek en sociale aktiviteiten. Dienst R.K.-leergangen (R.K.L.): zoveel mogelijk mensen een degelij ke opleiding geven in eerste hulp verlening. Kursussen ingericht door de Rode Kruis-afdeling Aalst: Car- dio-pulmonaire resuscitatie, basis- kursus E.H.B.Ö., kursus Nijver heidshelper, kursus Rode Kruishel- per (min. leeftijd 16 jaar); kursus Rode Kruisziekenhelper (min. leef tijd 18 jaar), kursus Ziekenwagen- personeel (meer gespecialiseerde kursussen worden ingericht op pro vinciaal en nationaal vlak). Bloedtransfusie en Plasmaferese Bloedgeven blijft meer dan ooit no dig! Plasma geven wordt meer en meer nodig. Plasmaferese is een vorm van bloedafname waarbij de donor vrij wel onmiddellijk na de afname zijn rode bloedcellen terug toegediend krijgt. Op die manier geeft men in feite alleen het bloedplasma. Bloedgeven kan: op de regelmatige afnamen in uw streek (4xper jaar); ook in het Bloedtransfusiecentrum te Aalst (Keizerlijk Plein 45) en te Geraardsbergen (Kattestraat 27). Plasma geven kan: in het Plasmafe- rescentrum Erpe-Mere (Oude- naardsesteenweg 426) en in het Plasmaferesecentrum Geraards bergen (Kattestraat 27). Hierbij het jaarprogramma van de bloedinzamelingen in de diverse pa rochies van de stad Aalst, ingericht door het Bloedtransfusiecentrum Aalst, in samenwerking met de Vriendenkring «De Pelikaan»: Mijlbeek: zaal Apostelken, telkens van 19 tot 20.30 uur, op vrijdagen 11 januari, 12 april, 5 juli en 11 oktober. St. Jozefparochie: Meuleschette- straat-kapelleken, telkens van 19 tot 20.30 uur, op vrijdagen 18 januari, 19 Aalst. Belangstelling voor de postzegelbeurs in Erembodegem (a) april, 28 juni en 18 oktober. St. Paulusparochie: Parochiezaal (naast kerkje), telkens van 18.30 u. tot 20 u., op donderdag 24 januar en 25 april, vrijdag 19 juli, donderdag 10 oktober. H. Hartparochie: in zaal «De Kring», Dr. De Moorstraat, telkens van 19 u. tot 20.30 u. op maandagen 25 maart, 1 juli, 23 september en 23 december. Elke week kan ook bloed gegeven worden in het Bloedtransfusiecen trum (Keizerlijk Plein, Aalst) op maandag en dinsdag van 17 tot 18 uur en elke woensdag van 17 tot 19 uur. Vriendenkring «De Pelikaan» Deze vriendenkring is al meer dan dertig jaar de motor van het Bloed transfusiecentrum, Aalst. Ze werd gesticht in 1958 onder impuls van dhr. De Cock, toen voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ro de Kruis. Als voorzitter werd aange steld dhr. Hoste Clemens. Onlangs werd dhr. Jonny De Ridder tot nieuwe voorzitter verkozen. Eén van de voornaamste doelstel lingen van deze vereniging is het samenwerken met het Bloedtrans fusiecentrum voor het werven van nieuwe bloedgevers. We noteerden nog andere aktiviteiten op het jaar programma. Het vijfde eetfestijn zal doorgaan op de Topdag van zater dag 4 en zondag 5 mei 1991. Het gelegenheidsrestaurant wordt inge richt in Jeugdhuis «De Klup» in de Zonnestraat 20 te Aalst. Op zondag 27 oktober wordt voor alle kinderen tot 12 jaar het St. Maartenfeest inge richt. De inschrijving van nieuwe leden gebeurt op het Bloedtransfusiecen trum (Keizerlijk Plein, Aalst) of bij een van de bestuursleden. Erpe-Mere. Pastoor Julien Heirremans, vergezeld van het gemeentebestuur en de bevolking van Aaigem, op weg naar zijn parochiekerk (jv) Alhoewel de arken en spreuken aan de huizen ontbreken, toch heeft de aanstelling van een pastoor nog altijd een speciaal tintje. Ondanks de mindere interesse inzake kerkbezoek is de komst van een nieuwe pastoor nog altijd een gelegenheid om de draad weer op te nemen. Ook in Aaigem was heel wat volk op de been, niet alleen om een glimp op te vangen van hun dorpsherder maar ook om de eucharistieviering mee te maken, een kerk dienst die toch buiten en boven de gewone diensten staat. Zowel voor de parochianen als voor de geestelijkheid was het vorige een ware hoogdag. Sinds het nieuw gemeentebestuur is het gebruikelijk dat een pas be noemde pastoor eerst op het ge meentehuis ontvangen wordt voor aleer in de kerk zelf aangesteld te worden. Op dat vlak hebben burge meester en schepenen al enkele geestelijken in Steenberg ontvan gen want de fusie heeft de laatste paar jaar al enkele pastoors zien komen en gaan. Tijdens de korte ontvangst in de raadzaal verwoordde burgemeester De Langhe de benoeming van E.H. J. Heiremans als 'een ingrijpende gebeurtenis voor Erpe-Mere maar speciaal voor Aaigem'. De nieuwe dorpsherder zal er kunnen werken in een levendige parochie waar heel wat verenigingsleven heerst. De burgemeester kon hem alvast bevestigen dat er in Aaigem nog vriendschap en dankbaarheid te vinden is met daarbij een zeker res pect voor het leven. Dit moet dan een goede basis vormen om een haalbare relatie op te bouwen met de parochianen wat - met een zeke re voldoening - ook een uitdaging moet zijn voor de toekomst. Het is niet zozeer omdat pastoor Jul. Heiremans een gewezen mis sionaris is dat hij in Aaigem aange steld werd om een bepaald missie werk op of uit te bouwen maar toch zal hij in dit landelijk dorp enkele plooien kunnen glad strijken. Met zijn ondervinding, opgedaan in Zuid-Afrika waar hij soms blank en zwart moest verzoenen, moet hij echter in staat zijn een vredige sa menleving tot stand te brengen. Het behoort ook tot de traditie dat tijdens de ontvangst op het gemeen tehuis aan de nieuwe pastoor een geschenk aangeboden wordt maar deze keer moest men er noodge dwongen van afwijken. Het College had geopteerd om een financiële bijdrage te leveren voor de aankoop van meubilair maar aangezien de begroting al gestemd is moet men nu voorlopig het advies van de ge meenteontvanger afwachten. Toch zal het beloofde bedrag eerlang toe gekend worden. Van het Administratief Centrum Steenberg ging het dan naar de kerk en even buiten de dorpskom van Aaigem werd pastoor J. Heiremans opgewacht door de vlaggedragers van de verschillende katholieke ver enigingen van Aaigem. Onder begeleiding van de muziek vereniging Nieuw Leven trok men naar het dorpsplein gevolgd door een massa inwoners en andere sym pathisanten. Aan de kerk werd hij opgewacht door zijn confrater uit de buurt, pastoor Vinck van Burst, en de leden van de Aaigemse kerk raad. Hier werd hem de sleutel van de kerk overhandigd wat hem offi cieel toegang verleende tot zijn 'nieuwe werkplaats'. Nu reeds heeft de nieuwe pastoor van Aaigem al blijk gegeven van de jeugd zeer genegen te zijn maar dit is zeker wederkerig want diezelfde jeugd had gezorgd voor een speciale versiering van de kerk. Vooral kin deren van een beschutte werkplaats van Dilbeek hebben de kerk een speciaal feestelijk tintje gegeven om pastoor J. Heiremans te verwelko men. De officiële aanstelling gebeurde door Deken F. De Pelecijn van Le de in aanwezigheid van de getuigen Deken Vandevelde en pastoor T. De Prins. Zo werd hem de paro chiegemeenschap Sint-Niklaas Aai gem toevertrouwd waar zijn taak minder gemakkelijk zal zijn dan men zou denken. Dit heeft pastoor J. Heiremans reeds duidelijk aange voeld en juist daarom had hij in zijn boodschap enkele wensen die hem in zijn 'missioneringswerk' moeten sterken: 'Heer God, geef me een ruim, eenvoudig en mild hart; een vrij, trouw en vergevend hart, een gelovig, hoopvol en liefdevol hart... geef me uw hart'. Pastoor J. Heiremans heeft nu reeds aangetoond dat men 'de kin deren tot mij moet laten'. Meer nog, hij is ze zelf gaan opzoeken in de scholen en heeft door zijn 'missie familiariteit' al een zekere band met hen en, met het bewaren van een bepaalde graad van afstandelijk heid evenwel, zullen ze vlug be vriend zijn met 'Nonkel Julien' zoals de kosterszoon uit Lede in Zuid-Afrika genoemd werd... en wat 'in Zuid-Afrika mocht, mag ook in Aaigem'. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 5