Nieuwe PV en nieuwe beheerraad in Dido Erpe En steeds Infobo Paasklokken komen naar Aalst 2-22.3.1991 - De Voorpost Het jeugdwerk breidt zich steeds meer uit en dit is niet alleen dank zij de steun van ouderkomitees of initiatieven van de overheid, maar ook en vooral door de inzet van de jeugd zelf. Er wordt natuurlijk aan de jeugd heel wat kansen geboden om zich ten volle te ontplooien maar zij maakt er niet altijd het gewenste gebruik van. Zo worden verwachtingen niet altijd ingelost maar toch is het aan de jeugd zelf om met veel vallen en opstaan de wereld te veroveren. Ook in het jeugdhuis Dido te Erpe heeft men met al deze fenomenen te kampen die het goed of het slecht weer van het jeugdwerk uitmaken. In een jeugdvereniging is het niet ongewoon dat leiders vrij snel komen en gaan. De wisseling aan de top stelt soms problemen en geen enkele ideologische groepering ontsnapt aan dit vaststaand feit. Het jeugdhuis Dido van Erpe evenmin want meestal duurt het maar een paar jaar dat een permanent verantwoordelijke er de leiding waarneemt. Niet alleen gebeurde onlangs nog de wisseling van de wacht op dat gebied, maar ook de beheerraad werd tijdens de laatste algemene vergadering flink door elkaar geschud en hebben de jeugdige leden voor hun eigen generatiegenoten verkozen boven de wijsheid van de ouderen met ervaring. Enerzijds is dit hun goed recht maar anderzijds kunnen ook twijfels rijzen omtrent een gezond beleid dat zowel op financieel als op structureel en uitvoerend vlak belangrijk is. PV Nick Reniers Per 1 december 1990 mocht men in het jeugdhuis Dido een nieuwe ver antwoordelijke verwelkomen, dit in opvolging van Mar. Callebaut die zelf maar enkele maanden Dido "leidde". Het hoe en het waarom van deze "vroege opgave" is een van die specifieke problemen waarmee een jeugdhuis regelmatig te kampen heeft maar toch is men genoeg ge ëngageerd om er weer bovenop te komen, zij het dan niet zonder soms brokken te maken. Het vertrek van M. Callebaut heeft dan aan Nick Reniers de kans geboden om het in Erpe te proberen, met dit verschil, dat hij intussen met een geheel an dere beheerraad zal moeten werken en rekening houden. De nieuwe permanent verantwoor delijke is de thans 26-jarige N. Re niers, in Blankenberge geboren, maar een achttal jaren geleden naar Gent getrokken om er verder te stu deren. In 1986 is hij er afgestudeerd als maatschappelijk werker waarna hij zijn burgerdienst vervulde in een revalidatiecentrum voor mentaal- gehandicapte kinderen. Voordien was hij van 1981 tot 1984 lid van de beheerraad in jeugdhuis Daorta-De Knobbel, waar hij te vens anderhalve maand ais jobstu dent PV was. Men kon het werk in Blankenberge echter niet vergelij ken met dit van andere en beter gestructureerde jeugdhuizen. Het was er in feite meer een café waar jongeren samenkomen, maar er toch al iets meer presteren dan al leen maar een pint drinken. De wer king was er alleszins zeer beperkt en alles werd door de jongeren gedra gen. Tijdens en na zijn studententijd was N, Reniers vijfjaar aktief medewer ker in Democrazy te Gent. Dit was nog evenmin echt jeugdwerk in de ware zin maar toch richt men zich daar naar kulturele aktiviteiten. Het is meer een jongerencultuur met de nadruk op het inrichten van koncerten, filmavonden en video voorstellingen. Al bij al passieve ak tiviteiten maar dan toch met een beperkte jeugdwerkachtergrond. Na zijn burgerdienst oefende N. Reniers achtereenvolgens het be roep uit van trucker en buschauf feur aangezien er niet direkt een aanbieding was in de jeugdwerking. Andere werking Met een nieuwe leiding kan men zich uiteraard aan een wending in de werking verwachten met inacht neming van vaste waarden die in Dido op een zekere traditie steunen en dus nog moeilijk uit het jaarpro gramma zullen geschrapt worden. Alhoewel hij oorspronkelijk uit een jeugdwerkingsmilieu komt waar de mogelijkheden beperkt waren, dan toch vindt hij Dido Erpe nog te kleinschalig vooral omdat de infra structuur veel meer mogelijkheden biedt. Met de beschikbare ruimten kan het programma nog sterk uitge breid worden en is het mogelijk om ook nog meer de jeugd van buiten Erpe-Mere te bereiken. Het jeugd huis Dido verschilt niet veel van de andere op gebied van interne wer king en juist daarom wil hij in Erpe de horizon verruimen. Het ligt in zijn bedoeling bij de aan vang aktiviteiten trachten te orga niseren maar dan wel meer infor matief dan rekreatief gericht. Ver mits de persoonlijke belangstelling van Nick Reniers op de muziek toe gespitst is, zal hij logischerwijze de werking van Dido meer in die rich ting trachten te stuwen. Dit neemt niet weg dat er geen plaats zou zijn voor andere dingen want anderzijds is zijn interesse vrij uiteenlopend vermits elke vorm van jongerenkul- tuur maksimaal in een jeugdhuis moet aan bod komen. N. Reniers houdt alleszins van veranderingen en is niet bangom nieuwe dingen uit te proberen. Daarenboven is hij be reid om ondernemende jongeren aan te moedigen in hun interesse. Voorlopig wil hij nog meer team work in Dido en daarom zoekt hij mensen die willen instaan voor de bar en de animatie om zo tot een ideaal drieluik te komen: koncer ten, film en vorming. Graag wil de nieuwe Dido-PV vol doen aan de wensen van de jonge ren die het publiek van dit jeugdhuis vormen en vermits de belangstelling tegenwoordig naar de natuurvoe- ding gericht wordt, is er al een fiets tocht naar de firma Lima gepland. In de maandelijkse werking worden bijgevolg regelmatig uitstappen voorzien met in de nabije toekomst een diepgaande kennismaking met de speleologie. Beheerraad In feite heeft jeugdhuis Dido Erpe de laatste tijd nog meer veranderin gen ondergaan en heeft intussen de algemene vergadering de beheer raad gekozen waarin een paar nieu we gezichten hun intrede gedaan hebben. Sinds januari dit jaar biedt deze raad een jeugdige aanblik om dat de zogenaamde ouderen ge weerd werden. De algemene vergadering bestaat hoofdzakelijk uit jongeren en al hoewel de stemming demokratisch gebeurt, heeft de jeugd er toch de meerderheid. Een ouder beheer raadslid gaf zelf ontslag en een tweede werd niet verkozen. Dat de ze man, Joris Iliano, buitengestemd werd, is dus in feite wel volgens de regels gebeurd maar dan toch zon der veel respekt voor hetgeen hij gedurende jaren belangloos gepres teerd heeft om het financieel aspect van Dido nieuwe glans te geven na een periode van "rode cijfers". Hoe de toestand ook was, toch heeft men weinig blijk gegeven van een taktvol optreden. Nick Reniers kan echter niet meepraten over deze zaak maar toch ziet hij het vanuit een andere hoek en opteert wel voor een "sterke man die openstaat om met delegaties te werken. Men werkt met vrijwilligers en bijgevolg moet men hen op een zekere ma nier stimuleren dat het jeugdhuis gedragen moet worden door jonge ren." Toch geeft hij toe dat het uit eindelijk een kwestie is van weder zijds begrip en dialoog alhoewel dit soms moeilijk te realiseren is. Het generatiekonflikt omschrijft hij ten slotte als volgt: "We hebben alles zins de noodzakelijke begeleiding nodig van ouderen, vooral als tech- niekers, maar het ideeëngoed moet van de jongeren komen". Toch is het zo dat de jeugd niet erg goed begrijpt wat de term "erva ring" betekent. Nochtans had men met iemand, als J. Eliano, te doen met een persoon die een beleid van een jeugdhuis op alle vlakken kent. Hij had het op jeugdige leeftijd al meegemaakt in de Sint-Jorisclub te Aalst waar hij in de jaren na 1960 in het dagelijks bestuur zetelde en het was dan op verzoek van R. Bolan- gier dat hij in Erpe verzeilde en door toedoen van G. Ossemerot in 1968 als part-time PV aangesteld werd. In 1970 gaf hij deze job vrijwil lig op. Jeugdhuis Dido Erpe heeft op ver- schillende vlakken strubbelingen W^Êk 8ekend- vooral toen de jeugdhuizen JPW®kF 31 gereglementeerd werden door het ■Br*V- a ministerie wat trouwens bevorder- jwBL' i lijk was voor een autonome wer- MËÊÈjk J king. Vermits de lokalen echter op W t h initiatief van de Erpse KSA verwe- JÉ mKÊStk J (4 ^ÈkÊBÈÊ8ÊÊmËÊ$% 1 zen'Ükt waren en ze samen in een M .ff k 1 Jg interkommunale ondergebracht Jfmwm /f m mÊÊÊÊÈÈÊÊÈÊÊÊÊÈ m warcn- ontstonden hier de eerste V m W wrijvingen, j PpPpJ In de schoot van Dido stichtte men f mtm J^Hh| fp^l|in 1969 een voetbalploeg en hier I f'f~~Z waren het dan de belanghebbenden WÊÊÊÊ flEMF Wm van Oranja Erpe die de zaak kwa- I hÊ men verpesten, maar toch bleef de 4 ploeg bestaan, ook al het zon- 1. I I W*\ y !L I Een paar jaren later, in 1983-84. WËL 1 F Sr i m. Jpl ft kwam men zelfs in een krisissituatie Jj 1 1 I P, li W en zowel het personeel als de be ft f J K I WW !f tl Fm f heerraad werd buitengezet. Het volgende werkingsjaar stond men Aalst, Enkele medewerkers aan de Spaanse avond die in de Heilig Hartknng voor het probleem of men zou ver- plaats had (a) der werken of de zaak helemaal op- Aalst. Enkele gekende inwoners van de Sint-Antoniusparochie waren present op de opening van 't Sa lelietje (a) doeken. Men deed eens te meer beroep op J. Iliano en een paar an deren van de oudere medewerkers die een poging waagden met een reunie-barbecue. Talrijke vroegere Dido-medewerkers gaven respons en dit was het sein voor een groot scheepse reddingsoperatie om de heropbouw van Dido te bewerkstel ligen. Vanuit de interkommunale van de jeugdhuizen kwam dan het verzoek aan Iliano om tijdelijk de boekhou ding van de "nieuwe Dido" te ver zorgen. Zich baserend op het de kreet inzake de jeugdhuizen, heeft hij samen met een viertal andere medewerkers van vroeger voor nieuwe statuten gezorgd zodat men in 1985, na een algemene ledenver gadering, een beheerraad verkoos en samenstelde, waarvan hij voor zitter werd. Van toen af werkte hij aan een herstelplan wat er op neer kwam dat voor bepaalde aangele genheden de kranen drooggelegd werden en men op een sober beleid overschakelde. In eerste instantie streefde men er naar zowel de put van de interkommunale te vullen als een klein kapitaaltje voor Dido Er pe op te bouwen om terug op een normale werking te kunnen over schakelen. In vijfjaar tijd is men er op die wijze in geslaagd om de intercommunale uit de rode cijfers te halen en om Dido Erpe solvabel te maken. Dit is niet verwezenlijkt zonder wrijvin gen omdat voorzitter-boekhouder Iliano overdreven en onverant woorde uitgaven sterk afkeurde en in 't geheel niet toestond. Hij stond wel bekend als de man die niet altijd toegaf aan de plezierkes van de jeugdige medewerkers tenzij er sprekende prestaties voor in de plaats kwamen en het geld niet no deloos of onbezonnen uitgegeven werd. Dit is wellicht de grondreden waar om het bij de stemming in de be heerraad tot een machtskonflikt is gekomen met het reeds gekende "resultaat" waarbij J. Iliano buiten- gestemd werd zonder zich daarbij af te vragen of men hier geen flater begaan heeft want hij knapte bijna al het werk alleen op wat de admi nistratie van Dido aangaat. Juist daarom had hij sinds maandenlang gesuggereerd om zijn overtollig werk af te bouwen maar niemand van die impulsieve individuen was geneigd om ook maar een taak over te nemen, alhoewel dit nu wel het geval is, nu ze verplicht zijn om ver der te werken, maar dan alleen. De hulpvaardigheid was dus zoek al hoewel dat later gebleken is dat de jeugd van Dido met andere plannen rondliep. De verkiezing van de be heerraad heeft uitgewezen dat zij zichzelf willen baas zijn maar dan met het risico dat ze niet meer kun nen rekenen op de tweede linie, een oudere generatie die voor de jeugd onmisbaar is... maar dit weet men meestal als het kwaad geschied is. Hopelijk voor het jeugdhuis Dido zal het geen val der engelen zijn en zal de zoveelste bevlieging van en kelen, die het wel goed menen, of goed menen te weten, en zullen zij het kunnen waar maken. Het is bij gevolg afwachten of er in de komen de maanden positieve resultaten uit de bus komen en dat men niet terug naar een dieptepunt gaat want er zal niet altijd iemand klaar staan om belangloos de potten te lijmen of het reeds verdronken kalf te komen redden. Na de verkiezingen werd bij de nieuwe samenstelling van de be heerraad ook een nieuwe taakver deling opgemaakt en zo werd Fran cis Van Herreweghe voorzitter ter wijl Dirk Siau ondervoorzitter wordt. Patrick Rijdant zal het secre tariaat waarnemen en de gloed nieuwe boekhouder is voortaan Albrecht Torrekens. De andere be heerraadsleden noemen Gunther Van Caelenberg, Geert Necke- broeck, Steven Vroman en Mare Van Schelvergem. Programma Zoals de nieuwe permanent verant woordelijke de bedoeling heeft, kon men dit weekend weeral kennis ma ken met een muzikale formatie "The Ugly Papa's". Zij komen in de rij na The Sunriders en treden op 23 maart op in het jeugdheem Dido om 21 u. Het is een Westvlaamse band die einde 1989 nog finalist was van Humo's rockrally en men zegt van hen dat ze "slangenbezwerende bluesrock" brengen. Verder schijnt hun "psychedelisch brouwsel" doorspekt te zijn met de nodige hu mor. Op zondagmorgen 31 maart ver wacht men de jongeren van Dido aan het jeugdhuis van waaruit ver trokken wordt voor een tocht door de Zwalmstreek naar het "schilder achtige miljoenenkwartier". Van daaruit gaat het naar St.-Martens- Latem en brengt men een bezoek aan de grootste exporteur van na- tuurvoeding. Vermits men al om 10 uur vertrekt is het aangeraden zijn lunchpakket mee te nemen want het kan zowat 18 uur zijn voor men te rug in Dido is. Muziek en dans worden vaak samen verenigd en juist daarom zal men in Dido ook een danscursus organise ren die begint op de eerste zondag van april. Het wordt een reeks van acht lessen waarop men de belang rijkste standaarddansen zal kunnen aanleren met o.a. American swing, wals, tango, cha-cha-cha, salsa. De ploeg die instaat voor de organisatie wil echter ook rekening houden met de vraag van de deelnemers. Het wordt niet louter een dansavondje want deze cursus wordt bovendien begeleid met videomateriaal en zelfs misschien schriftelijke dok mentatie. Wie geïnteresseerd isk terecht bij jeugdhuis Dido te En en elke les kost je slechts 50 fr. De leiding wil de jongeren ook ie laten meemaken buiten de murt van het Dido-jeugdhuis en het ga van daguitstappen over weekeni naar tochten van meerdere dagt Het is echter niet de bedoelingo ergens liggen te luieren want me zal het meer avontuurlijke insein kelen, zoals een voettocht in de Pi reneeën, een fietstocht in de Alpé of een kanotocht in de Ardèchi Men wil alleszins meer de nat® zelf gaan opzoeken en veroverene de vakantie heel wat aantrekkej ker maken door het avontuur. 0c de konditie op peil te houden oft brengen zal men in het jeugdhui Dido een zwemavond organiser! voornamelijk op vrijdag. Om aanl soort programma tegemoet te ko men zal men in het jeugdhuis e« infostand uitbouwen over reizenI uitstappen met informatie ove reisroutes, bezienswaardighel en de technische kant van een toch: over verschillende dagen. I Het nieuwe initiatief van de bestuursploeg van Infobo om samen mei het bouw- en tuinsalon een kunsttentoonstelling te organizeren, heeft er alle schijn van om ook een schot in de roos te worden. De keuze om deze tentoonstelling te realizeren met de Akademie voor Schone Kunsten van Aalst zit eveneens in de goede richting. Waar er vooraf enige terughoudendheid hieromtrent zou zijn ge weest, misschien omwille van het feit dat het gedeeltelijk om lecrlin- genwerk zou gegaan zijn blijkt nu eerder het tegenovergestelde. Er wordt niet alleen een omvangrijk aantal werken tentoon gesteld, het gaat hem om stuk voor stuk ook kwaliteitswerken. En dat is toch wel belangrijk om weten. Hierbij bereikt men een grote verscheidenheid in technieken, kleur, manier van uitvoering, zodat men nog moeilijk van leerlingenwerk. kan gewagen. De afbeelding op de affiche spreekt van de 'kwaliteit' die er zal tc bezichtigen zijn. Ook het gekozen tema waaronder deze tentoonstelling loopt, name lijk 'Lijn en Kleur' lijkt goed gekozen, bij het zien van de verschillende werken. Voor de bezoekers aan Infobo zal het zeker de moeite lonen ook deze tentoonstelling te bezoeken. De kunsttentoonstelling heeft plaats tijdens de paasdagen in de zaal. op de eerste verdieping van het onthaalkompleks van de Keizershal-, len. Ze wordt plechtig geopend op donderdag 28 maart om 20.00 uur door kuituurschepen Gracienne Van Nieuwenborgh. Op zaterdag 30 maart heeft voor de eerste keer op de Grote Markt te Aalst een paaseierenworp plaats. Om 15.00 uur wordt het feest ingezet met een beiaardrecital door stadsbeiaardier Pierre De Smedt. Om 16.00 uur komt de Paashaas op de Grote Markt aan. Hij wordt begeleid door de KSA fanfare. Dan heeft de paasierenworp plaats ter hoogte van het Belfort en de Borse van Amsterdam. Om 17.00 uur start een optocht door de centrumstraten met de Paashaas en de KSA fanfare. Van de aanwezige kinderen wordt verwacht dat ze mee opstappen. Om 17.30 uur volgt dan de uitreiking van de prijzen van de paaseierenworp in de Keizershallen tijdens de Infobo-Bouwbeurs.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2