Schepen van financiën Jef Putteman: het einde van de tunnel is in zicht Voetballen en eten voor speelplein De Mot Vzw 't Dak zoekt vrijwilligers voor solidariteitsfonds Lebbeekse begroting 91 eindelijk goedgekeurd (1) VOETBAL 30 - 22.3.1991 - De Voorpost Lebbeke. Karei Tirez en zijn ploeg op het minivoetbaltomooi De Mot foto Lebbeke. De mannen van Dirk Klinckaert klaar voor de strijd op het minivoet- Gu)>) baltomooi De Mot (foto Guy) Lebbeke. De ploeg Hendrik Cleymans die deelnam aan het minivoetbaltomooi De Mot (foto Guy) Lebbeke. Hugo De Mol was de kapitein van deze ploeg die aantrad op het minivoetbaltomooi De Mot (foto guy) Tussen de lijnen traden volgende ploegen aan: de ploeg van Hendrik Cleymans die spelers geboren voor 1946, zeg maar de veteranen groepeer de; de ploeg van Jan De Decker met de stoere bonken uit de geboortejaren 1947 tot en met 1949; Karei Tirez met de jongens uit de jaartallen 1950 tot en met 1954; Hugo De Mol die de knappe gasten uit de jaren 1955 tot en met 1959 onder zijn hoede had; Alfons Ravijts die de voetballers geboren in 1960 tot en met 1964 klaar stoomde voor de strijd en tenslotte het team van Dirk Klinckaert die de benjamins, spelers geboren na 1964 in toom moest houden. Lebbeke. Alfons Ravijts en zijn mannen op het minivoetbaltomooi De Mot (foto Guy) Het werd een gezellige, spannende en sportieve bedoening. Wie er uiteindelijk als winnaar uit de bus kwam, heeft geen enkel belang. Hier triomfeerde de olympische gedachte: meedoen is veel belangrijker dan winnen. En zo geschiedde ook. Terwijl de voetballers zich in het zweet speelden, werden ondertussen de kippen klaar gemaakt voor het kipfestijn dat in de zaal Ons Huis zijn beslag kreeg. En of er gesmuld werd na zoveel denderende prestaties. Niet alleen de spelers schoven de stramme benen onder tafel, ook de talrijke suppor ters lieten het zich opperbest smaken. En om het helemaal af te maken kon men zich nadien nog tegoed doen aan overheerlijke pannekoeken. Voetballen en lekker eten, ze gaan vaak samen. Vooral in deze volgorde. Want omgekeerd kan zwaar aankomen. Voetballen met een volle maag is lastig, veel te lastig. In Lebbeke weten ze dat maar al te goed. Ten voordele van het speelplein De Mot bonden daar zes teams van ten minste ieder 10 spelers de pantoffels aan voor een partijtje minivoetbal. Een tornooi dat in de voormiddag begon en omstreeks 13.00 uur naar zijn hoogtepunt toeleefde. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om de werking en het doel van de vzw 'Speelplein De Mot' toe te lichten. Zo zie je datje met een enkele organizatie heel wat dingen kunt bereiken. Als je maar voldoende organi- Lebbeke. In zaal Ons Huis werd door de vzw Speelplein De Mot een eetfestijn zat'eta'ent en verbeelding hebt om alles netjes aan elkaar te rijgen. aangericht. Enkele bereidwilligen staan klaar om de vaat te doen (foto Guy) Lebbeke. Flink wat belangstelling voor het eetfestijn aangericht door de vzw Speelplein De Mot (foto Guy) Rijkelijk laat - de maand maart was al aangesneden - keurde de Lebbeekse gemeenteraad, vorige donderdagavond, meerderheid tegen minderheid, de gemeentebegroting 1991 en het beleidsplan 1991-'95 goed. Dat gebeurde tijdens een gemeenteraadszitting die een kalm, zelfs sereen verloop kende. Wat bewijst dat het ook in Lebbeke anders kan en de plaatselijke politici elkaar tijdens de gemeentelijke raadsvergaderingen niet konstant in het haar hoeven te zitten, bij het verdedigen en bediskus- siëren van een standpunt. Vermits de standpunten van de diverse betrokken partijen - aan de ene kant het schepenkollege, aan de andere kant de oppositiepartijen - nogal wat tijd in beslag namen, hebben we de weergave ervan opgesplitst. Van de week, lezer, krijgt u het standpunt van het schepenkollege geserveerd. De ober met dienst was schepen van financiën Jef Putteman. Opvallend was dat de schepen van begroting, Francois Saeys, niet aanwezig was. Omdat wegens andere verplichtingen onmogelijk aanwezig kon zijn, werd ons van de ene kant toegefluisterd. Omdat hij ze als een CVP-begroting beschouwt, citeerde een andere bron. Besparingsbeleid De gemeentebegroting 1991, aldus Jef Putteman, wordt hoewel laattij dig, naar mijn persoonlijke mening, met een administratieve bezorgd heid, maar ook beleidsgericht, wel met enkele schoonheidsfoutjes naar voren gebracht. Hoewel de minderheidsfrakties SP en VU de vorige maanden steeds maar beweerden dat de financiële toestand van de gemeente Lebbeke erbarmelijk is en dat de put niet meer te vullen was zonder nieuwe en hogere belastingen, spijt het mij hen te moeten teleurstellen en te zeggen dat deze begroting hoe dan ook zonder belastingverhogingen tot stand is gekomen en bovendien in evenwicht is. Straks zal de vraag gesteld worden welk beleid er voorzien werd. Wel, eerst en vooral een besparingsbe leid. De besparingen die de twee vorige jaren zijn doorgevoerd, wor den ook dit jaar doorgetrokken en behouden. Daar waar de oppositie ons in het 'verleden steeds de enorme gemeen telijke personeelslast in de schoe nen schoof, kan ik ze verzekeren dat er opnieuw een besparing op de personeelskost verwezenlijkt werd, voor een bedrag van om en bij de 10 miljoen frank. De werkingskosten, die de vorige jaren eveneens aan besparing toe waren, zijn op het zelfde niveau gebleven van verle den jaar. Inderdaad, de toelagen aan de jeugd- en andere verenigingen wer den terug opgetrokken tot 500.000 frank. Hier werd vooral rekening gehouden met de toegestane ver goedingen aan verenigingen i.v.m. de ophaling en recyclage van oud papier. De afschaffing van het retri butiereglement op het uitleenmate- rieel voor verenigingen blijft boven dien een voldongen feit. De toela gen aan alle bestaande raden - de kultuurraad, de sportraad, de mid- denstandsraad en de jeugdraad - werden opgetrokken en dit om hun meer armslag te geven. Investeringen Daar waar de vorige jaren er kwa investeringen weinig verwezenlijkt werd, kan ik u verzekeren dat er dit jaar en ook voor de volgende jaren heel wat voorzien werd. Omdat er nationaal tot op vandaag nog geen definitieve subsidieregeling voor de gemeentelijke investeringen tot stand is gekomen, geef ik wel toe dat de voorziene bedragen voor de in vesteringen wel voor verbetering vatbaar zijn. Zoals iedereen weet, start weldra het Artois-kompleks, een realisatie die de komende jaren financieel in derdaad zwaar zal doorwegen. Ver der voorzien we dit jaar een aanleg van voetpaden en greppels ten be drage van vijf miljoen frank. De overlagingen van de Kakeman- straat, Aalstersestraat en Pollepel straat - om het bij de voornaamste te houden - met een totale kost van zowat acht miljoen frank, werden eveneens voorzien. Dat de verdere inzet voor de verwe zenlijking van een Lebbeekse am bachtelijke zone, vanwege de meer derheid, nög meer tot uiting komt, bewijst het feit dat er dit jaar voor de aanleg van de desbetreffende riole ring de nodige kredieten voorzien werden, wat voor de gemeente de aanzienlijke kost van om en bij de 10 miljoen frank zal teweegbrengen. Overschot in eigen dienstjaar Wat mij persoonlijk een grote vol doening schenkt is de vaststelling dat er in 1987 nog een tekort was voor het eigen dienstjaar van meer dan 10,5 miljoen frank, dat tekort in 1988 21 miljoen bedroeg en in 1989 23,5 miljoen, om in 1990 terug te zakken tot een tekort van 1,7 mil joen en dat er nu in 1991, voor het eerst sinds lang een batig saldo van 682.661F in het vooruitzicht wordt gesteld. Het einde van de tunnel is dan ook in zicht. Voor wat het financieel beleidsplan betreft voor de komende jaren, stel len we alleen maar vast dat de ge meenteschuld van jaar tot jaar daalt, wat tot gevolg heeft dat de jaarlijkse gemeentelast ook zal da len. Aan investeringen werd voor de volgende driejaar een bedrag voor zien van meer dan 100 miljoen frank. Hier denken we vooral aan verbeteringswerken aan de Korte Minnestraat, Vondelstraat, Kou- terbaan en Aalstersestraat. Omdat de gemeente, voor wat de impulsgebieden betreft, buiten de prijzen viel bij gemeenschapsmi nister De Batselier, vonden wij het een must zelf het initiatief te voor zien voor een verbetering van het zware verkeerstrajekt dat de Kou- terbaan en Aalstersestraat toch vormt. Ook de investeringen voor de brandweer werden niet vergeten. Een bedrag van 21 miljoen werd dan ook voor de volgende jaren inge schreven. Voor wat de inkomsten betreft, voorzien we voor de ko mende jaren een stabilisering van de diverse belastingtarieven. Meeijarenplanning De meerjarenplanning, aldus ver der Jef Putteman, is in feite verge lijkbaar met het vroeger door de gemeenteraad opgestelde sane ringsplan. Immers hel begrotings evenwicht is een essentiële vereiste. Wel laten een aantal prognosecij fers een soepeler toepassing toe. Vanaf 1992 konstateren wij een to tale uitslag van gemiddeld 7,5 mil joen fr. boni. Gelet op de hoegroot heid van de gemeentebegroting - 360 miljoen ontvangsten en 360 mil joen uitgaven - zou voor een goed financieel beleid dit boni dienen op te klimmen tot 5% van de ontvang sten en uitgaven, zowat 18 miljoen. Natuurlijk zijn al deze cijfers rela tief. Zo kunnen een aantal faktoren de financiële toestand van de ge meente in gunstige of ongunstige zin beïnvloeden. O.a. de evolutie van de werkelijke ontvangsten wat de personenbelasting betreft t.o.v. de ramingen, de mogelijkheid of on mogelijkheid tot aanhouden van het bezuinigingsbeleid op gebied van besparingen in de personeels- sektor en de werkingsuitgaven, de evolutie van de werkingstoelagen van het OCMW, de inwerkingtre ding van het investeringsfonds en de geplande verkoop van een aantal gemeenteeigendommen van c'ien- sten die worden ondergebracht in het Artois-kompleks (22 miljoen F vervroegde terugbetaling op leasing Artois). Vooraleer uw goedkeuring te vra gen voor deze begroting en voor het financieel beleidsplan, besloot de schepen, heb ik persoonlijk nog wel één grote vraag: 'Wat zal het OCMW ons de volgende jaren aan offers vragen?' Pierre Van Rossem Vzw 't Dak staat reeds tien jaar in voor de opvang en begeleiding van dakloze mannen en vrouwen uit de regio Dendermonde. Duizenden onder hen hebben de afgelopen jaren door middel van een verblijf in de onthaalcentra een nieuwe start kunnen nemen. Begeleiding op het vlak van relatieproblemen, huisvesting, werk vinden helpen deze mensen zich te reïntegreren in de maatschappij. 't Dak levert voortdurend inspanningen om deze zorg voor de zwaksten uit de samenleving te kunnen blijven verder zetten, maar het vergaat 't Dak als zovele goede doelen. De wil, de vaardigheid en de deskundigheid is er, maar het ontbreekt al te vaak aan de nodige centen. Het organizeren van festiviteiten, tombola's, steunaktiviteiten is niet alleen tijdrovend, het vraagt ook veel mankracht. De vzw 't Dak zoekt daarom mannen en vrouwen die bereid zijn tot een sociaal engegament, mensen die er iets willen van maken, die samen met 't Dak willen zoeken naar middelen en mogelijkheden om de overlevingskansen van de vzw te garanderen. En denk nu niet 'dat is niets voor mij'. Iedereen kan zijn steentje bijdragen, of het nu is voor het denkwerk of voor de praktische uitvoering van ideeën, of doodgewoon om een helpende hand uit te steken, een hand die 't Dak zo nodig heeft. Aarzel niet, bel vandaag nog. U kunt voor meer informatie steeds terecht in de Van Langenhovestraat 20 te 9200 Dendermonde (052/22.08.31) en u vraagt naar Rita De Vis. t

De Voorpost | 1991 | | pagina 30