Fons Janssens is als de wijn De Voorpost - 22.3.1991 - 31 ATLETIEK Sleutel voor het succes Met een man die zowat onafgebroken liep vanaf de junioreskategorie tot op heden, lijkt het ons wel interessant te vernemen waar men nu die kracht van daan haalt om er zolang mee door te gaan. Fons heeft onmiddellijk een ant woord klaar. Fons: "Lopen is mijn leven. Hard trai nen is en blijft de enige manier om resultaten te boeken. Hierbij wil ik voor al aanhalen dat ik het lopen steeds heb beoefend voor mijn gezondheid. De ei genlijke prestaties zijn voor mij van ondergeschikt belang. Natuurlijk is het leuk meegenomen als het goed gaat. Dat is natuurlijk een ideale stimulans. Toch blijft lopen vooral een strijd tegen zich zelf. Men moet steeds trachten zijn pijn grens te verleggen. Nooit mag men me nen, ik kan niet meer. Wanneer men in een wedstrijd op dergelijk punt komt, is het de aanhouder die wint. Hij die een moeilijk moment kan doorbijten wint. Tot op zekere hoogte is iedere mens in staat om eenzelfde prestatie te leveren. Wie traint kan zijn prestaties verbeteren. Er bestaan geen excuses om niet te oefenen. Het slechte weer mag geen spelbreker zijn. Ook de enorme hitte kan het trainen niet in de weg staan. Ik durf zelfs een plastieken jasje aantrek ken om het eigenlijk voor mezelf noe zwaarder te maken. Zo kan ik tijdens een training die zowat anderhalf tot twee uur duurt tot 3 a 4 kg vocht verliezen. Wanneer ik mij permitteer om één week niet te trainen, boet ik zowat 20 procent van mijn conditie in. Hoe ouder men wordt, hoe strikter men moet gaan leven voor zijn sport. De minste uitspatting wordt achteraf duur betaald. Nooit heb ik echter het gevoel dat ik iets gemist heb. Voor mij blijft het lopen mijn leven beheersen en zo moet het ook zijn. Men moet volledig voor zijn sport leven, an ders wordt het noppes. De grootste fout die heden ten dage wordt gemaakt vind ik dat men die piepjonge iopertjes reeds teveel aanstookt om goed te presteren. De druk die ouders op die kinderen uitoefenen is gewoonweg te groot. Alles is vaak te prestatiegericht met als gevolg dat de meesten reeds totaal uitgeblust zijn op het ogenblik dat het allemaal nog moet beginnen. Daarom moet er in de jeugdreeksen spelenderwijs gewerkt worden. Laat die kinderen gewoon ple zier beleven aan het lopen en jut ze zeker niet op. Hou ze gewoon bezig. Het moment om echt te strijden om ere plaatsen komt later wel. Velen van die jonge beloftes halen niet eens die kans daar ze vroegtijdig zijn opgebrand. Kin deren kunnen moeilijker hun grenzen van hun kunnen aftasten zodat ze al te vaak over de schreef van het gezonde gaan. Die inspanningen worden later duur betaald. Daarom is zelfkennis bij een atleet ook zeer belangrijk. Iedereen voelt zichzelf en daarom hou ik er ook aan om dagelijks en alleen te trainen. Daar voel ik mij het beste mee. Noch tans vind ik het voor een jonge loper een absolute noodzaak om bij een club aan te sluiten want ook lopen kan je leren. Zelden hoor je mij spreken van intrin siek talent. Het belangrijkste is gewoon weg de wilskracht. Ben je zelf in staat om je lichaam te pijnigen? De karakter sterkte van de atleet geeft een grote doorslag. Soms vraag ik mij af: wat zou ik geweest zijn zonder het lopen? Hoe zou ik mij gevoeld hebben? Eigenlijk durf ik daar nauwelijks aan denken want het verschil zou hemelsbreed geweest zijn. Een lichaam moet in beweging zijn, moet functioneren. Éénmaal miste ik wegens een blessure aan de knie een volledig seizoen. Dit was een ramp voor mij. Voor mijn behandelende genees heer had ik maar één vraag: zou ik ooit nog kunnen lopen? Het antwoord is gelukkig positief al blijft er nog een barstje in de knieschijf over. Wie enorm veel kan afzien is de te kloppen man. Binnen mijn kategorie is Jozef Meule- man van Vita mijn tegenstrever. Wij zijn mekaars evenbeeld. Op het recentste provinciale kampioenschap in Overme- re stemde ik volledig mijn wedstrijd op hem af. Hij ging in mijn zog mee maar tijdens de laatste ronde werd ik geïnfor meerd: ik had Meuleman van mij afge schud. De derde provinciale titel wenkte maar er kwam een gevaar uit een totaal onverwachte hoek opdagen. Maurice Schouppe uit Ressegem kwam treite rend naast mij lopen en ging wat later van mij weg. Ik kon hem niet meer bijbenen. Nooit had die Schouppe maar eenmaal kunnen aanklampen tijdens de voorbije oefencrossen. De overwin ningen werden steevast verdeeld tussen Jozef Meuleman en mezelf. Schouppe won, ikzelf werd tweede en stond vol onbegrip naast hem op het ereschavot." Einde nog niet in zicht Voor Fons blijft één vraag onopgelost: VOETBAL wanneer neemt hij definitief afscheid van het atletiekgebeuren? De 52-jarige Janssens, die in zijn woning nog nauwe lijks een plaatsje overhoudt om nog meer bekers te stallen, heeft geen pas klaar antwoord. Fons: "Zoals ik mij nu voel denk ik nog niet aan stoppen. Ik zie en vooral ik voel me wel. Wanneer de prestaties te fel achteruit gaan, kap ik ermee. Ik wil nu ook niet lopen ten spot van iedereen. Dit heeft te maken met mijn zelfrespect en de vaste overtuiging om in schoonheid te eindigen. Vorig jaar werd ik op natio naal vlak zevende en dit zet voor mij nog steeds het licht op groen. Ik wil nog doorgaan zonder een einddatum te voorzien. Ook op de piste wil ik doorzet ten al loop ik persoonlijk liever in het veld, dit op een vlak en modderig par cours. Dat rondjes draaien op een piste is niet voor mij. Naast deze discipline hou ik ook van halve marathons. Dit wordt misschien het eerste geschrapt wanneer ik stilaan denk aan inbinden. Voorlopig neem ik nog geen gas terug. Ik ga nog niet op mijn lauweren rusten. Voor een loper telt dat niet. Iedere wed strijd opnieuw moet je bewijzen wat je waard bent; steeds opnieuw neemt men samen een nieuwe start. Hopelijk kan ik nog veel aan de start van wedstrijden verschijnen." (nic) VKHamme-Moerbeke 0-2. Marc Van Buy ten bemachtigde deze bal maar schoot dan tegen de staander (vh) VK Hamme-Moerbeke 0-2. Van der Stockt probeert een moeilijke kopbal naar doel (vh) Voor Fons Janssens is en blijft het lopen een ware passie. Hij is nu ruim de kaap van de vijftig gepasseerd maar geen haar op zijn hoofd dat er aan denkt om er mee te kappen. Hij gaat gewoonweg door zolang de resultaten goed blijven. Enkel in schoonheid eindigen, dat wordt het doel van Fons. En of de resultaten goed zijn? Wat denk je van drie provinciale titels in 1990? Werd met het behalen van een provin ciale titel in het veldlopen, op de 1500 en de 5000 m werkelijk een hoogtepunt bereikt in de carrière van een loper die we bij de laatbloeiers moeten cataloge- ren. Door zijn uitzonderlijke wilskracht heeft Fons Janssens steeds het blazoen van de Zottegemse Atletiekclub opge smukt. Met deze in Borsbeke wonende levende legende voor de atletiekwereld, hadden we een zeer grondig en deugd doend gesprek. Het prille begin Fons: "Eigenlijk ben ik op een vreemde manier in de atletieksport verzeild ge raakt. Pakweg vijfendertig jaar geleden zat die sport nog meer in de marginali teit dan nu. Er was gewoon geen enkele interesse voor het lopen. Wanneer er eens een wedstrijd werd georganiseerd kwam daar geen kat op af. Niemand toonde enige vorm van meeleven. Toen was er met wielrennen meer roem te verdienen en niet enkel roem. Finan cieel was het ook aantrekkelijker maar als jongste van een gezin met vier kinde ren ging ik toch maar lopen. Een vriend van mij nodigde mij uit. Ik liep even mee en werd in die eerste wedstrijd derde laatste. Let wel, zomaar zonder te trai nen. Toen rookte ik nog geregeld mijn pakje sigaretten per dag en hing ik na afloop van mijn eerste wedstrijd uit te hijgen tegen een betonnen afrastering van een voetbalveld. Toen werd bij mij het besef levendig dat ik in die sport wou doorgaan maar ik zou het allemaal an ders aanpakken. Ik zou me goed verzor gen, veel trainen en stoppen met roken. Ik werd door het veldlopen een ander mens. Ik voelde mij gewoon fitter en bleef hard voor mezelf. Niets of nie mand kon me nog tegenhouden. Ik wou gewoon een goede loper worden en voor mezelf bewijzen wat ik eigenlijk waard was. Nooit heb ik tijdens mijn atletiek- bezigheid binnen mijn gezin privileges willen afdwingen. De interne keuken wou ik niet verstoren. Steeds heb ik wel op mijn voeding gelet, ook nam ik vol doende rust maar hard trainen blijft voor mij het bijzonderste. Een getraind man is tot alles in staat. Voor mij legt de training voor 90 procent een hypotheek op de prestaties. Persoonlijk heb ik wel eens last van zenuwen voor de start. Mijn vrouw, die me van dichtbij volgt, is ook enorm met mijn sportieve presta ties begaan. Uit eten is voor haar een feest terwijl ik wel eens met tegenzin meega, zeker de dag voor een belangrij ke wedstrijd. Natuurlijk moet men de kerk in het midden houden maar de ouderdom heeft nog niet aan mijn am bities geknaagd. Overal waar ik verschijn wil ik gewoonweg de beste zijn. Natuur lijk stem ik mijn seizoen volledig af op de kampioenschappen, zowel in het veld als op de piste, maar ook aan de start van een oefencross wil ik het beste van mezelf geven. Zo hoort het ook. Mis schien is het omdat ik zo laat begonnen ben met lopen dat ik nu nog zo behoor lijk presteer. Eerst was ik aktief bij Vlierzele Sportief maar als veteraan ver huisde ik naar de Zottegemse Atletiek vereniging. Ik vond de sfeer te Vlierzele een beetje verziekt en wou gewoon an dere lucht opsnuiven." Atletiek. Fons Janssens wil nog jaren doorgaan. Lopen is zijn leven (nic) Volleybal. De dames van Berlare zorgden voor een stunt door vorige week het tweede geklasseerde Gent met 3-0 te kloppen (a) Volleybal. Ondanks een goede wedstrijd verloor Oudegem met 1-3 tegen Kruibeke (a) Volleybal. Oudegem heeft nu duidelijk de goede opstelling gevonden. Zaterdag won het nu ook op VOS Wetteren (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 31