Landschapsschending bij onderhoud waterlopen te Meldert JVS-Kern Sirius Aalst in de kijker... Internationale rashondententoonstelling. Ernst in De Werf Ik word kampioen. 4 - 22.3.1991 De Voorpost Vervolg van blz. 1 gelegen in de Putstraat, was men begonnen met onderhoudswerken aan de Graatbeek. Door de Provin ciale Dienst van Wegen en waterlo pen, werd deze opdracht uitbesteed aan een privé-firma. Het onder houd van de oppervlaktewateren is op zichzelf een noodzaak. Dat men bij de uitvoering van dergelijke wer ken echter geen respekt kan op brengen voor een beschermd water gebied, is onbegrijpelijk. Met een graafwerktuig op zware rupsban den, voorzien van een schepbak van drie meter, wordt langs deze kleine waterlopen een strook gewoon plat gewalst. om van daaruit het bo- demslijk te kunnen wegnemen. Vóór dit gevaarte zijn werk kan ver richten wordt met een motorzaag elke struik en boom, die hindert bij het werk, geveld. Dit alles gebeurt zonder onderscheid: oude wilgen, elzenhout tot zelfs fruitbomen wor den meedogenloos weggemaaid om voor machines plaats te ruimen. Al het gerooide hout laat men opzij gewoon ter plaatse liggen. Toen kontakt werd opgenomen met de bevoegde stadsdienst, werd daar ook bijzonder verwonderd gerea geerd... Men moest echter toegeven dat men in deze zaak geen enkele bevoegdheid had, aangezien de werken werden uitgevoerd onder opdracht van een provinciale dienst. Als enige mogelijkheid om respons te kunnen vinden op gestel de grieven, werd de raad gegeven aan de situatie ruchtbaarheid te ge ven en een actiegroep in te zetten. Bij navraag bij de bevoegde provin ciale dienst werd onmiddellijk gear gumenteerd met het Provinciale Reglement dienaangaande, dat ver meldt dat omwille van onderhoud aan oppervlaktewateren, het be voegde personeel het recht heeft te eisen links en rechts van elke water loop een strook van 4 m vrij te ma ken. Duidelijk blijkt hier de onverenig baarheid tussen wetgeving en pro vinciale reglementen. Wanneer ie mand één boom wil vellen, is een toelating van de stadsdienst vereist. Daarentegen hebben provinciale onderhoudsdiensten zomaar het recht, bij het uitvoeren van hun op dracht, tientallen bomen en strui ken onnodig te rooien. De schade die nu reeds aangericht is, blijkt onherstelbaar. Een rustig stukje natuur is volledig verstoord en herschapen in een chaos van modder, omgezaagde bomen en lo sliggende takken. Wat is hier nu de bedoeling? On derhouden of vernietigen? Vervolg van blz. 1 (Voor meer informatie over JVS Kern Si rius Aalst en Murzim vzw kan men steeds terecht op telefoonnummer 053/78.31.78). De hemel op zaterdag 23 maart De hemel van 23 maart is speciaal voor de tiende nationale sterren kijkdag uitgekozen om U wegwijs te kunnen maken in de wereld van de sterrenkunde. Wat kunt U die avond zaal bewonderen? De planeten: Mercurius gaat haast anderhalf uur later na de zon onder. Verwaar Mercurius echter niet met de veel helderden Venus die verder van de Zon staat en als een mooie avondster zichtbaar is. Venus gaat meer dan 3 uur na de zon onder. Mars is 's avonds en tot na midder nacht in het sterrenbeeld de Stier te zien. Bij het vallen van de avond staat ze hoog in het zuiden. Ook de heldere Jupiter is 's avonds te zien. Hij volgt Mars op zijn weg tussen de sterren en is duidelijk helderder dan Mars. Mocht U de kans hebben om Jupi ter door de sterrenkijker te bewon deren zal u vier puntjes rond de planeet kunnen waarnemen; het zijn vier maantjes van Jupiter die NOORD voor het eerst waargenomen verder U kan deze ontdekking wellicht op door Galileo Galilei in het jaar 1610. de tiende nationale sterrenkijkdag overdoen! 's Morgens is ook nog de planeet Saturnus met de ringen, laag in het zuidoosten, nog zichtbaar. De maan: die staat op 23 maart a.s. 's avonds in Eerste Kwartier. Dit wil zeggen dat de maan voor de helft verlicht is langs de rechterzijde (de kant van de Zon). Deze halve maan is dan ook uitstekend om te bekij- Aalst. Zo zagen de beekjes er vroeger uit in Meldert ken met een verrekijker of tele- skoop. Het licht van de zon valt schuin op de kraterranden van de maan en het spel van licht en donker is adembenemend door de kijker. De sterren: we drukken hierbij 2 sterrenkaartjes af die aantonen hoe de hemel, met haar sterrenbeelden, eruit ziet op 23 maart om 22 uur. Het eerste kaartje is bedoeld voor de noordelijke kijkrichting, het tweede voor de zuidelijke hemel. Het is in het zuiden dat we de plane- 3 ten en de maan moeten opzoeken. Leden van JVS-Kern Sirius Aalst en t Murzim vzw helpen je tijdens de I Nationale Sterrenkijkdag 1991 al- vast verder met het uitzoeken van f 4 de verscheidene sterrenbeelden, f g Rendez-vous in hun klublokaal. I Veel kijkgenot! Aalst. Als baasje doodmoe is leg ik ook hel kopje erbij neer (aAalst. Nr 604 mag zich melden bij de jury (a) Van vrijdag 8 tot en met zaterdag 30 maart in De Werf en in de Belfortzaal: tentoonstelling '25 jaar Vlaamse Film'. Vrijdag 22 maart om 20 uur in de Schouwburg: dansprogramma 'Pandorama' door dansgroep Incar, georganiseerd door Harva, toegangsprijs 350 fr, res. 053/76.13.12. Zaterdag 23 maart om 20 uur in de Schouwburg: showoptreden van Will Tura n.a.v. zijn nieuwe cedee 'Op Nieuwe Wegen', toegangs prijs 700 fr, res. 053/76.13.12. Maandag 25 maart om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: info-avond georganiseerd door de Vereniging voor Vlaamse Dienstplichtige Militairen, info 016/25.05.78. Dinsdag 26 en woensdag 27 maart om 20 uur in de Schouwburg: 'Oscar Romero' door St. Barbara, info 053/70.44.64. Donderdag 28 maart om 20 uur in de Schouwburg: showoptreden door de Nederlandse fluitiste Berdien Stenberg, toegang 500 fr, rcs. 053/76.13.12. Donderdag 28 maart om 20 uur in de Studio: informatie-avond rond zeilen, georganiseerd door Avontuurlijke Sportpromotie, toegangs prijs 100 fr, info 053/77.52.17. Zaterdag 30 maart om 20 uur in de Schouwburg: koncert met strijkkwartetten van Mozart, Beethoven en Brahms door het Arria- ga Strijkkwartet, toegangsprijs 400 fr, info en res. 053/76.13.12. Toen onze mop een mopje was, wedijverde hij al mee naar de titel van Hopprins op de hondententoonstelling die op zondag 17 maart doorging in de Keizershallcn. Het schiüe gekef van dwergteckels, poedels, vlinderhondjes, Chihuahua en de zware bas van de Sint Bernard, Ierse wolfshond, Afghaanse windhond gaven een vrolijke noot aan de donkere en koude muren van de hallen. Verder ging het er gemoedelijk aan toe. De honden en hun baasjes waren in een topkonditie. De vele standen, met alle hondebenodigdheden - van shampoo, over voeding naar een speciale hondenagelknipper - die men maar kan bedenken, deden goede zaken. Alles baadde in een sfeer van sportieve kom petitie op het dertiende internationale ras- hondentcntoonstelling ingericht door de fo nologische vereniging Nevel-Kopel (KVN). Deze vereneging, die om 8 u 's morgens al bezig was met het opvangen van alle deelne mende honden, heeft als doel haar leden met raad en daad bij te staan voor wat betreft het aankopen, opvoede en verzorgen van een hond. Ze moedige het fokken van rashonden in zijn zuiverste vorm aan. Daar naast pro moten zij ook de hondensport. Dat zij in al deze doelstellingen slagen, daar kan je niet naast kijken. De opkomst van deelnemers en geïnteresseerden was enorm. Mr. L. Lauwers, erevoorzitter van K.V.N. heeft 400 honden moeten terug-sturen wegens plaatsgebrek Maar er bleven er toch nog 935 over. Uit 7 verschillende landen, België, Nederland, Frankrijk Luxemburg, Duits land, Zwitserland en Denemarken kwamen ze hun kampioenen laten bewonderen. Engeland, met toch prachtige rashonden was niet van de partij wegens een Quarantaine maatregel. Zodoende waren er 365 verschillende rassen vertegenwoordigd, die alle kwamen meedin gen naar de 3 grote prijzen. De pubs kwamen in aanmerking voor de prijs van Hopprins en Hopprinses 1991 In deze jeugdklasse werd er door de winnende reu en teef, per ras een prachtig tinnen beeld gewonnen. Dit geldt ook voor de winnaars voor de prijs van Hopkoning en Hopkoniging. Maar de hoofdprijs was de titel en trofee van Hopkeizer en Hopkeizerin '91 voor de beste reu en teef van de tentoonstelling. De voorwaarden waar een hond moet aan voldoen om aan een hondententoonstelling te mogen meedoen zijn raszuiver zijn, aan gesloten zijn bij St. Hubertus. Herders moe ten een tatoeage hebben, dit volgt nog voor de andere rassen. De honden moeten ook een stamboom hebben. Hebben ze dit niet dan kunnen ze een blanco-stamboom ver krijgen bij St Hubertus. indien ze natuurlijk voldoen aan de kwalificatie zeer goed of uitmuntend. Als aan de voorwaarden voldaan is, dan kan men zich laten inschrijven in de Openklas, d.i. voor alle honden vanaf 15 maand op datum van de tentoonstelling en de honden moeten ook een klassementsprijs behaald hebben in een wedstrijd eigen aan het ras. In de Openklas hebben we nog een onderver deling. Zoals de Selektieklas, enkel voor Belgische Herders, Belgische is de verzamel naam voor de Groenendaal, Tervuurse her der, Bouvie ook koehond genoemd, St. Hu bertus herder en de Lokerse en Mechelse herder. Verder hebben we nog de kampioen klasse, voor honden die een internationale of nationale schoonheidstitel behaald hebben. De Koppelklas voor 2 honden van de zelfde variëteit, maar veschillend geslacht en de groepsklas voor minimum 3 honden van dezelfde variëteit, zonder onderscheid van geslacht. Wanneer elke hond zijn etiketje opgeplakt krijgt en weet in welk klasje hij mag gaan paraderen begint de keuring. De keurmeesters komende uit België, Ne derland, Luxemburg, Duitsland en Oosten rijk zijn gespecialiseerd in 1 of meerdere rassen. Zij keuren eerst de honden individu eel, daarna in groep met andere klasgenoten. De honden worden gekeurd op hun manier van staan, lopen op lenigheid, de beharing en kleur van de vacht, hun tanden, de oren en hun sociaal zijn met ander honden. Het gaat hier dus niet echt om het karakter cn de capaciteiten van de hond. Dit doet me denken aan sommige van mijn exames. Aalst. Het dierenasiel Sint-Hubertus was eveneens aanwezig (a) En dan brak eindelijk na 10 lange uren van paraderen en keuzen en wachter het grote moment aan De grote prijs ter nagedachtenis van Baron J. Coppens - D'Eecken, brugge voor jachthon den ging naar een prachtexemplaar en trots van zijn raseen Ierse Setter. Voor de titel van Hopkeizer werd uit tien honden de beste reu als winnar gekozen. Met alle keizerlijke allures die uit zijn roem rijk verleden stammen de Pikigesc. En als Hopkeizerin anno 1990 werd Mevrou* Boston Tenier de winnares. Wie graag een rashond wil die op zijn maal gesneden is, doet er het beste aan zich in kotakt te stellen met de kynologische vereni ging- Er was ook een prima katalogus ter beschik king voor de luttele prijs van 200fr. Brigitte De Coster.

De Voorpost | 1991 | | pagina 4