Victor Van Frachen en Laurette Bosteels met eerbetoon overladen Het magisch surrealisme van Dennis Van Den Bossche Huldebetoon aan Mozart in Aalst Affligems kunstenaarsechtpaar onderscheiden in Amerika Merenaar stelt tentoon in de Zwalm 6 - 22.3.1991 - De Voorpost Een van 's werelds hoogste academische instellingen: het Albert Einstein International Academy Foundation, vertrokken zijn. Zelfs tijdens al de onder het voorzitterschap van Dr. Marcel Dingli-Attard, de baroni Inguanez, kende de "Speciale Onderschei- jaren dat zij Diensthoofd was in de ding en Medaille met lint" van de Albert Einstein-Academie toe aan het Affligems echtpaar Victor Van Frachen Sociale Dienstverlening van het en Laurette Bosteels. De "Albert Einstein Foundation" (gesticht in 1965) is in de Verenigde Staten zeer gekend. OCMW te Aalst, vond zij de tijd om Het officieel wapenschild werd bevestigd door de Koninklijke Kroon van Spanje, Ministerie van Justitie, Madrid, teksten te schrijven waar haar echt- Ul't prhtnanr nntvino Hp nnHpr^chpiHinn vnnr Kun irnAi*nomc nracfnlin •-» 1 1 K,1 T n..Mni«A I-_i_ Het echtpaar ontving de onderscheiding voor hun voorname prestatie op cultureel gebied. Laurette Bosteels als dichteres-letterkundige en ook vertaler en Victor Van Frachen als scheppend en uitvoerend musicus. De prestaties werden opgenomen in het Internationaal Register van Biografieën. Deze verdiensten werden nauw keurig bevestigd op de vergadering van de strenge U.I.D.B.A.-criteria voor selectie. Bij de bekendmaking van de bekroning werden beide gelauwerden het beste toegewenst voor al hun toekomstige verdiensten. "Wij zijn echt onder de indruk van hun prestaties", aldus de leden die over de nominatie oordeelden. Er werd hun ook de "Medal For Peace" toegewezen, met al de eer, rechten en privileges eigen aan zo een toekenning. In "Huize Meizang" aan de Brussel- baan 244 te Hekelgem-Affligem, wonen een wel uitzonderlijk artis tiek echtpaar. Beiden hebben niet alleen grote verdiensten als dichte res en musicus. Ze zijn ook diepge- voelige, eenvoudige mensen, met een groot hart, door de gemeen schap zeer geacht, geliefd en ge waardeerd. Een gesprek met beiden is een bele venis op zichzelf. Victor weet, in zijn geëigende Brabantse vertel trant zijn belevenissen te vertellen. Niettegenstaande de zware ziekte die hij nog maar pas heeft doorge maakt, blijft hij optimist en zijn ver halen zijn zeker niet van humor ge speend. Zijn echtgenote Laurette Bosteels, blijft terwijl bescheiden op de achtergrond en geniet mèe. Geboren op 8 mei 1924 in St.-Ul- riks-Kapellen kreeg hij waarschijn lijk zijn artistieke begaafdheid deels van zijn ouders mee. Zijn moeder, Angèle De Bremaeker was namelijk een gekende dichteres, wiens wer ken nu nog door velen worden op prijs gesteld. Toen Victor nog maar 6 jaar was, trad hij reeds op als zan ger-solist. Hij was er echter van overtuigs dat grondige studie en doorgedreven strenge zelfdiscipli ne, een noodzaak waren om te kun nen slagen in het leven. Deze inzet werd bekroond met de laureaats-ti- tel aan de Koninklijke Muziekaca demie van Brussel, waar hij o.a. les kreeg van Marcel Poot en Léon Jon gen. Nadien ging hij zich nog verder bekwamen in kompositie en orke stratie. Hiervoor werden studies ge volgd bij Francis de Bourguignon, Marinus de Jong en Theo De Jonc- ker. Zelf kursus volgen te Parijs schrikte hem niet af. Deze grondige opleiding heeft van hem een toon dichter gemaakt die indrukwekken de werken schrijft zowel vokaal als instrumentaal. Hij wil steeds een getuigenis leveren van zijn onwan kelbare oprechtheid. Door zijn evenwichtige klankenarchitektoni- sche opbouw, hebben zijn werken een buitengewone sonoriteit. Zijn inspiratie is van lyrische aard. Bij hem is spreken met klanken ook een moedertaal. van figuren als M. Tatcher, Lech Walesa, Ronald Reagan, Prince er terecht fier op. heeft ook heel wat artistiek werk gepresteerd. Of zij haar gave als dichteres te danken heeft aan haar oom Aimé De Corte of was het een spontaan aangeboren talent laten we hier in het midden. "Reeds van schreef ik gedichten" verklaart zij. Ook later tijdens haar vorming als Sociale Assistente. Heel wat van haar poëzie heeft zij toen gebruikt als leidster van het VVKS in toneel avonden of speciale vieringen in de abdij van Affligem. Zo bv. heeft zij nog heel wat herinnering aan de afscheidviering in '46 toen er mon niken van Affligem naar Transvaal Victor Van Frachen en zijn vrouwkunst neemt een belangrijke plaats in hun leven in (a) Een volledig overzicht geven van Victor's kunstenaarsleven is onbe gonnen werk. Wat die man allemaal heeft gepresteerd grenst aan het on gelooflijke: zijn optredens in NIR, INR, BRT en Radio Luxemburg waren overbekend. Vele vijftig plussers herinneren zich nog de spe ciale radioprogramma's zoals "Non stop rechtdoor" en vrijdagavond- koncerten met het Groot Symfo nisch Orkest met heel wat recitals. Voeg daarbij zijn optredens als lied en operazanger en beweeglijk ak- teur. Hij stelde verschillende pe dagogische en didaktische werken samen die hij toetste aan de werke lijkheid tijdens zijn 30 jaar durende opdracht als lesgever aan verschil lende instituten. Vermelden we zoal: het VTI te Aalst waar hij in 1962 het Mannenkoor en het koper ensemble oprichtte. Hij behaalde met hen zelfs prijzen van uitmun tendheid op het Grote Internatio naal Zangconcours te Vucht in Ne derland. Het VMTS van Asse, hu maniora en technische afdeling van het O.-L.-Vrouw Belvédère Insti tuut te Asse, Immaculata Instituut Mollem en Angela Instituut te Ter- nat hebben hem jaren als bijzonder muziekpadagoog gekend. Van 20 maart 1940 tot 1 augustus '63 (dag van zijn huwelijk) was hij organist van de St.-Stefanuskerk te Mollem. Een hele reeks van optre dens als dirigent, organist en zanger in eigen land maar ook in Neder land, Frankrijk, Duitsland, G.H. Luxemburg, Spanje, Italië, Oosten rijk, Joegoslavië en Noorwegen, staan op zijn palmares. Jarenlang was hij samen met bekende schrij vers als Prof. C. Van Gestel o.p.; André Demedts, Pieter G. Buckinx en F.K. David, schrijver van de ru briek "Kunst en Letteren" in het "Nieuws van de dag" en het "Vrije Volksblad" als kommentator en Na zijn moderne humaniora te biograaf. Aalst trok Dennis Van Den Bossche Door dit alles is hij uiteraard ook naar het Sint-Lucasinstituut te internationaal bekend geraakt en is Brussel waar hij gedurende vier jaar zijn levensbeschrijving opgenomen schilderkunst volgde. Terzelfdertijd in het Biographical Record of Con- volgde hij ook nog les in de kunst- temporary Archievement - First academie te Aalst. Dat hij niet de Ed. '84. Ongelooflijk maar waar richting van de kunst bleef volgen prijkt hier zijn biografie naast die had duidelijk zijn reden. Hij scha kelde over naar de verpleegkunde omdat dit modern beroep voor hem ook perspektieven opende om zich vooralsnog als kunstenaar uit te le ven want in beide zag hij de anato mie als een primordiale faktor. Dat hij nu juist de verpleging verkoos boven andere studierichtingen in hetzelfde vak ligt aan de sociale op tiek van dit beroep. Bovendien is hijzelf pedagogisch gericht en het was voor hem de bedoeling op gelijk welke manier in het onderwijs te belanden. Hiertoe behaalde hij het D-diploma verpleegkunde en geeft nu les aan leerling-verpleegkundi gen waarbij een groot gedeelte sta ge voorzien is en men dus met de anatomie gekonfronteerd wordt. Tijdens zijn stagelessen zoekt de kunstenaar inspiratie bij de zieke mensen en hier observeert en no teert hij vooral de reakties van de zieken, hun vriendschap en om gang. Het afreageren op deze toe standen vindt men dan ook gedeel telijk terug in zijn schilderijen. Daarbij wil hij tevens onderzoeken wat de echte waarden van het leven voor hem betekenen en wil alle op pervlakkigheid weren. Juist om die redenen volgt hij thans nog lessen filosofie aan de R.U.G. Dennis Van Den Bossche rekent zich bij de surrealisten, een reden waarom hij het meest houdt van schilders die dezelfde stijl beoefe nen. Ook De Meerse schilder tracht in zijn beelden een konfrontatie te zoeken met het ijle, het ledige en het oneindige om een magische sfeer te scheppen binnen een land genoot muziek op componeerde. Vele van haar gedichten werden op muziek gezet door andere toon dichters zoals Ignace De Sutter, Lo de Van Dessel, Marinus De Jonghe. Sommige werden in zangbundels uitgegeven en andere opgenomen in bloemlezingen. Zo is o.a. een bundel van een dertigtal kerstliede ren bijzonder mooi. Daarnaast ver- Victor Van Frachen en zijn echtgenote, fier met de hoge onderscheiding (a) Rainier, Juan Carlos, Carl Gustaf taalde zij heel wat teksten uit het en zelfs Saddam Hussein. Duits, Engels, Italiaans en Latijn. Dat Victor Van Frachen vorig jaar Zij schrijft betekenisvolle, oor tot Erevoorzitter van de Kulturele spronkelijke gedichten over het ge- Raad en Ereburger van Affligem voelsleven van de mens en de ver- aangesteld werd moet U dan ook bondenheid met de natuur. Dit alles niet verwonderen. Uiteraard is men komt ook tot uiting wanneer zij haar hobby beoefent: schilderen. "Graag Zijn echtgenote, Laurette Bosteels, had ik deze teken en schildergave nog meer ontwikkeld, maar men kan niet alles doen" verklaarde Laurette Bosteels. De inspiratie putten beide kunste naars in de eerste plaats in de na tuur. Hun grote, prachtige tuin naarsechtpaar. Zij zijn niet alleen in het buitenland maar ook in ons land gewaardeerd geworden. Getuige hiervan de indrukwekkende lijst van onderscheidingen die hun te beurt vielen. We vermelden er en kele uit: 1948: Grote Prijs Solozang Micro; '62: Regeringsmedaille "Pro Musica" van de Minister van Nat. Opv. en Kuituur; '80: voor beiden het "Western Europe Diploma'; '85: Ereplaket en diploma van het IBC Cambridge (Engeland); '88: Trofee "Fuga", hooggewaardeerde onderscheiding van de Unie van Belgische Komponisten enz... Beide kunstenaars werden uitgeno digd voor de officiële uitreiking van de onderscheiding der Einstein- Academie in de staat Missouri inde USA, doch gezien de grote afstand en het feit dat Victor Van Frachen nog herstellend is, werd de prijs bq hen thuis afgeleverd. Mogen zij nog lang in goede ge- zondheid met hun kunst hun mede mensen gelukkig maken. Een bijzondere huldiging van Vic tor Van Frachen zal nog plaats heb ben in Aalst op 1 april 1991 te ld uur. Door de Koninklijke Harmo nie St.-Cecilia Hekelgem wordt dan een Paasconcert gegeven o.l.v. Pier re Weemaels in het CC De Werf, Molenstraat 51, 9330 Aalst. Vooi Affligem is er een gratis bus dan ter beschikking vanaf 14.30 u. aan Café Sportwereld. tijdens mijn studie in de humaniora biedt hen daarvoor de gelegenheid. Gedichten en muziekstukken zoals de Leeuwerik, Zomeravond, Stormwind, Avondrust, Lente zijn er het levend bewijs van. Waar men in ons land maar al te dikwijls onachtzaam voorbij gaat aan mensen, kunstenaars die ons Dit jaar wordt de 200e verjaardag herdacht van het overlijden van Wolfgang Amadeus Mozart. Die kultuurpatrinmonium bloei en verjaardag wordt in de hele wereld waarde schenken, is dit niet het ge- gevierd en overal wordt de onsterfe- val van het gevierde kunste- lijke muziek van de grote komponist extra onder de aandacht gebracht van het publiek. Jeugd en Muziek Aalst en zijn Ka merorkest wilden niet achterwege blijven en zorgden in de schouw burg van het kultureel centrum De Werf voor een schitterend Mozart- koncert. Dirigent Francois Schol- laert leidde het geheel. Op het pro gramma stonden enkele van de meest bekende werken van Wolf gang Amadeus Mozart. Als solisten traden op Diane Verdoodt en Lydia Rossignol op klarinet, (da) Het klinkt misschien eigenaardig dat een verpleger schilder wordt maar de werkelijkheid is in feite het tegenovergestelde, want de 38-jarige in Mere wonende Bambruggenaar, Dennis Van Den Bossche, was in de wieg gelegd om schilder te worden. Zijn beroep en kunstuiting hebben echter meerdere raakpunten vooral daar waar het de anatomie van de mens betreft en bij deze surrealistische schilder vullen beide elkaar aan. schap of een ander tema. gagement is volledig, maar blijft louter artiestiek'. Wie de schilder ijen van Dennis Van Den Bossche niet met oppervlakkigheid bekijkt, maar ze in werkelijkheid ontleedt, zal het opvallen dat er in zijn levens filosofie veel plaats is voor het lu dieke, het plezante en hij geen kans Daarnaast deinst hij evenmin terug geeft aan kniezers om er vervormde figuren bij te be- |n zijn slreek> Erpe-Mere, verzorg- trekken die wel nog de essentie van de hij reeds tentoonstellingen in de natuurlijke anatomie behouden ,973 en 1976 maar door hcpaa,de maar dankzij de fijn geschilderde details, in een omgeving of kontekst geplaatst, komplementair staan ten opzichte van het onderwerp. Zijn schilderijen zijn doordrongen van een zekere symboliek waarvan de betekenis niet altijd onmiddellijk vatbaar is, wat hem tot de 'magische surrealisten' doet bestempelen. Deze stijl ligt hem best, verklaarde hij, omdat hij liefst konkrete zaken uit hun verband trekt om het in een ander verband op doek te brengen. Daarbij beoogt hij, als spuiter, het ludieke van de temata om zogeno emde dubbele bodems te leggen. Net zoals in de schilderkunst in het algemeen speelt ook de vrouw bij hem een grote rol maar dan om reden dat ze door het geven van kleuren meer toont dan het vrouwe lijke en omdat hij wil contrasten leggen op alle vlakken. In plaats van konkrete situaties brengt hij gevoe lens tot uiting want 'een schilderij moet dragen maar dat vraagt wel technische achtergrond'. D. Van Den Bossche is een denker, op zoek naar wat hem intrigeert en misschien kan de filosofie hem daarbij helpen. Zijn aangeboren ta lent, geschraagd door zijn oplei ding, helpen hem doorheen zijn ge wrochten worstelen. Hij is geen pro ducent van schilderijen aan dc lo pende band maar een schilder die met veel geduld zoekt naar de beste vorm: 'Ik schilder wat ik door een of andere omstandigheid niet onder woorden kan brengen, zonder hi erom een boodschap te willen ver kondigen Elke emotie komt op doek. Een schilderij mag ook zijn geestigheid niet verliezen. Anders vervalt ze in een zagerig psychia trisch ingekaderd geval. Mijn en- omstandigheden is hij nu te gast in Munkzwalm in de zaal 'Ten Berge Kouter' en dit op 30 en 31 maart en ook op 1, 7 en 8 april vanaf 10 u. De opening geschiedt door minister Herman De Croo met als eregast J.P. Van Rossem. De openstelling zal gepaard gaan met muzikale om lijsting van pianist M. Pollyn en de voordrachtkunstenaar Fr. De Cor- Erpe-Mere. Dennis Van den Bossche uit Mere (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 6