Bekaert met het korreltje zout Elfde Fotosalon De Lens: fraaiogend en kwalitatief hoogstaand Marco Bakker in een sporthal: Buggenhout felsmeTf„r<rrdcn in samenwer- btKr „zis De Voorpost - 29.3.1991 - 13 Inschrijvingen bij Auwelaert-Die- rickx, Hoogstraat 93, Baardegem, tel. 052/35.02.08, liefst na 16 uur. VTB-VAB Data, vertrekuur Lebbeke, prijs. 20 april: Banneux ND, 8 u, 400 fr. Op 4 april '91 wordt een geleide 13 mei: De Panne, OLVrouw van avondtocht door Brussel per auto- Fatima, 6.45 u, 325 fr. car georganiseerd. Inl. Van der 22 mei: H. Rita Kontich, Edegem- Schueren, Kruisstraat 23, Affligem. grot, 13 u, 250 fr. Tel.053/66.72.00. 29 mei: Edingen, Hoves, P. En- ghien, Saintes, 13 u, 250 fr. Paaskoncert juni en 13 juli, 13 augustus: De Panne. Op Paasmaandag 1 april heeft om 16 22 augustus: Beauraing-Malonne, uur in de schouwburg CC De Werf, br. Mutien Marie, 7.30 u, 400 fr. Molenstraat 51 te Aalst het 18e 25 augustus: Chevremont-Banneux, Paaskoncert plaats van de Konink- 6.30 u, 400 fr. lijke Harmonie St. Cecilia van He- 13 september: De Panne OLVr. van kelgem. Het muziekfestival staat Fatima, 6.45 u, 325 fr. onder leiding van Pierre Weemaels. 29 september: Oostakker, 9.30 u, er heeft ook een huldiging plaats 300 fr. van Victor Van Frachen. Aanvang 13 oktober: De Panne, 6.45 u, 325 fr. 16 uur. 06 november: Morlanwelz, Berzee, Bois Seigneur Isaac, 8 u, 350 fr. CC Abdij Affligem 10 november: Tongerlo, Scherpen- heuvel, 8.30 u, 300 fr. Schilderijen van Constant De Don- Medjugoije: 8 dagen op 30 maart, der worden geëxposeerd van 30 15 mei, 26 mei, 15 september, 15 maart tot 14 april. Oosterse Kunst oktober, op 1 april. Tijdens het weekend van Normandië-Bretagne: 5 30-31 maart en op 1, 6 en 7 april april, exposeert de Vlaamse landschaps- Lourdes: 7 dagen, 1 juli. en dierenschilder Leon Engelen. Paray-Ars-LaSalette-Turijn-P.Pio: Dit telkens van 14.30 tot 20 uur. 11 dagen, 14 juli. Fatima: 13 dagen, 28 juli. Kluisviering 1991 Pellevoisin: 3 dagen: 9 november. Parijs: 4 mei, 1 juni, 7 september, 5 Zaterdag 6 april: 18.30u. Opening oktober, vertrek 6 uur, 650 fr. en tentoonstelling van zandschil- deringen van Greet De Boeck. 19u. Avondmis opgeluisterd door het Sint-Amanduskoor. Daarna wagen spel "De Minnezanger van de Kluis", vervolgens serenade door de Kon. Fanfare "De Katholieke De Buggenhoutse fotografische kring 'De Lens' organiseerde vorig week end, in zaal "d'Oude Post", zijn elfde 'Fotosalon'. Een editie die ander maal de kwaliteit illustreerde van de leden-fotografen en bovendien, dankzij het gebruik van nieuw, overigens eigen tentoonstellingsmaterieel, ekstra-styl meekreeg. Knappe diamontages Traditiegetrouw serveerde 'De Lens' de aanwezigen op de opening - het publiek kon daar trouwens tij dens de openingsuren van het salon ook van genieten - twee diamonta ges. In een eerste, 'Tower View', bekeek Frans Van de Voorde, de Antwerpse binnenstad vanop de Lieve-yrouwetoren. Al bij af een kleurrijk spel van lijnen en vlakken. Via een tweede montage, 'De Robottendans', een groepswerk waaraan zes leden van 'De Lens' hun medewerking verleenden, werd de dagelijkse monotonie van een werkdag, op vaak humoristische wijze in beeld gebracht. Achteraf werden de 56 door de jury Ziekenzorg CM-hobbynamiddagen - Deze hobbynamiddagen hebben Gilde". Gezelligheid en gesmui in om veertien dagen plaats in het de feesttent. Gerstenhof. Iedereen welkom! Zondag 7 april: lOu. Hoogmis. 14u. w'e wenst aan te sluiten bij Zieken- Fluitjestocht naar de Kluis - vertrek zor8 CM-Erembodegem kan dit abdijtoren. Wedstrijd gerrebolling melden aan de parochiepriesters of aan de Kluis. 17u. Avondmis opge- aan een Ziekenzorg-bestuurslid of luisterd door St.Michielskoor. aan Agnes Verleysen, Meerlaan- Daarna opnieuw opvoering wagen- straat 22, Erembodegem. Tel. 053/ spel "De Minnezanger van de 28.89.62. Kluis"; verbranding van de winter - Fluitjeskoncert en vreugde rond de meiboom en in de feesttent. Buggenhout n Willy Welvis van^Fotoclub slechts half genieten Bedevaarten 1991 Volleybaltornooi Op zaterdag 27 april vanaf 9 uur organiseren het stadsbestuur en de adviesraad voor de sport i.s.m. V.K. Erembodegem, een rekreatievol- Uitstraling Ieybaltornooi in sporthal Dender- dal, Kortestraat te Erembodegem. Alle Aalsterse verenigingen, die geselekteerde dia's geprojekteerd - we kregen heel wat landschappen voorgeschoteld - en werden de prijswinnende dia's van de diawed strijd geserveerd. De jury - zij was dit jaar gevormd door Willem Christiaens, Fotoclub 'De Kern' uit Gent, V cour en 'Moedoka' uit Moerzeke; zij jureer den ook de foto-inzendingen - be kroonden de dia 'White Wall' van Jos De Ridder met een eerste plaats. In afdalende lijn werden ver der prijzen toegekend aan André Buydts, Frans Van de Voorde (Prijs KWB), Armand Vekemans (Prijs van het gemeentebestuur), André Buydts, Emiel Van den Bergh, Jos De Ridder, Bart Vinck (achtste en negende plaats) en Frans Van de Voorde. ling die hij buiten de gemeentegren zen realiseert. Meteen konden de zwart-wit- en kleurfoto's bekeken worden (97 in totaal) en kon kennis worden ge maakt met de werken van de laurea ten. Wat de zwart-witinzendingen be treft werd Robert Gillis met zijn foto 'A morning in May' met een eerste prijs bedacht, tweede werd Bart Vmck, derde eindigde Jos De Ridder. Wat betreft de kleurinzen- Buggenhout. Kijken dingen, werd 'Schouwen 2', een n naar de foto's van De Lens (foto Guy) Willem lub 'De Kern' Kuituurschepen Christiane Du- rinck-Verhelst noemde het salon ting me andere gemeenten een vöór 15 maart 0D de eks bedevaarten per autocar inge- Sportdienst, Kattegat 33 Aalst. van 'De Lens' altijd een belangrijk moment in het Buggenhoutse kultu- rele leven, onderstreepte het ek- spressieve karakter van het hobby en dankte de kring voor de uitstra- Hoewel niemand de inspanningen gebrek aan sfeer, gezelligheid. irÜïtÜf.JeÜüfent_ Werkgroep Vooral voor een programma waarin hoofdzakelijk operetteliederen ge serveerd worden en een salonorkest speelt, was de zaal veel te groot en te kaal. Wanneer we aan Marco Bakkers repertoire denken, stellen we ons gezellige tafeltjes voor, met bovenop een glaasje wijn waarin het licht van een kaars speelt. En niet een zaal die voor de helft leegte aanbiedt, konstant een 'home-vi- sit-paneel' in beeld brengt, spots van geen enkel nut blijken en waar voortdurend drie rijen lampen branden; alle elementen die je aan dacht van het echte gebeuren op het podium afleiden. Meteen werd andermaal het gebrek aan een degelijke akkomodatie waar toneel- en andere kulturele Kuituurom op Buggenhoutse grond kulturele topevenementen te organiseren, mag afbreken of mini maliseren, toch konden we van het optreden van Marco Bakker en Vi- viane Van Eeghem, begeleid door het salonorkest 'Rendez-vous', vo rige zaterdagavond, niet voor het volle pond genieten. De oorzaak? De vaststelling dat de grote zaal van de sporthal Vierhuizen allesbehalve aange past is om dergelijk evenement te organiseren. Dergelijke ruimte is misschien wel geschikt om muzikale gebeurtenissen van enige omvang te herbergen en onze reserves betref fen evenmin de akoestische kwali teiten van de zaal, maar wel het evenementen kunnen plaatsvinden, op Buggenhoutse grond aange toond. Dat alles belette echter niet dat de zowat driehonderd aanwezigen - het aantal abonnementen verdub belde i.v.m. vorig jaar, kondigde Pa trick Cockx aan - mochten genieten van de mooie, volumineuze bariton- stem van Marco Bakker, van de kristalzuivere sopraan van Viviane Van Eeghem-zijverving Astrid El- lis - en van de muzikaliteit van het salonorkest 'Rendez-Vous'. Ook de optredende artiesten verdienden echter beter. Zowel Bakker als Van Eeghem brachten hoofdzakelijk liederen uit bekende operettes. Pierre Van Rossem «Als schilderen als mens sta ik alleen met mijn stille naar binnen gerichte en gesloten geaardheid. Alleen als een stille en mezelf voldoende mens die gelooft in de rede. Ik schilder niet zomaar - het is mijn manier van leven. Het is mijn weg naar vervolmaking, mijn apotheose», zegt Bekaert. Schil deren hoort de mens uit zijn verstarde denken te houden. Mijn schilder ijen worden spijtig genoeg snel met mijn doel (trancendentie) verward. De »are schilderkunst onderzoekt de universele grondslagen en wetten en straalt deze af op andere niveau's. Zo geloven velen een enorme vooruit gang te boeken zonder eigenlijk te beseffen dat er slechts van observatie punt werd geruild. Modetrends zjjn hieraan niet vreemd. De oprechtzoe- kende schilder vecht met zjjn spiegelbeeld omdat hij beseft wat dat spiegelbeeld in feite is, namelijk de reflectie van zichzelf. Dat schijngevecht kan hij nooit win nen, want wie zou er moeten verlie zen? Wel is het een vereiste voor zelfkennis en bewustzijnsverande ring. Zin en onzin, waarheid en leu gen, lafheid en moed liggen hier heel dicht bij elkaar! «Het schilde ren geeft me de mogelijkheid om de dingen te zien zoals ze werkelijk zijn en ook om werkelijk te zijn: een scheppende mens die het geluk en de vrede kan vinden in zichzelf. On- mededeelzaam tegenover de bui tenwereld, kortaf sprekend maar meestal zwijgend zoek ik naar de oorsprong van mijn werk. Ik zoek naar datgene waaruit het onzicht bare bestaat en zichtbaar wordt: waar het fijne in het grove, het on eindige in het eindige en het spiri tuele in het materiële overgaat. Zonder een gisteren en vandaag, zonder een hier en daar. Verbaal kunnen deze ideeën moeilijk ge zegd worden zonder ze te bevui len,» aldus Bekaert. Spreken over het innerlijke is zoiets als het hogere offeren aan het lagere. Men brengt het «Zelf» om. «Misschien is dat een bijkomende reden waarom ik geen rappe tong heb. Toch bedoel 'k met het hogere niets speciaals. Het kleinste kind kan dit uitstralen wanneer het zichzelf is. Het bestaat uil puurheid, gaafheid, tederheid, 'iefde, zorgzaamheid, bereidwillig heid, zachtzinnigheid, soepelheid, beminnelijkheid en troost en het bevindt zich aan de oppervlakte. Oppervlakte is zowel het hoogste en het diepste dat bestaat. Wat moeten daarmee onze kunstenaars-idealis ten die in de eerste plaats met grim mige vastberadenheid en zucht naar portoon begerig zijn naar expansie, «anneer ik dat zie, open ik mijn theateroog dat tussen de twee ande ren de wereld inkijkt en me in staat stelt met relekse belangstelling te schouwen en wat ik wens te schilde ren in eigen hand te houden. Milde toenadering sta ik toe want ik wil niemand zijn goede humeur beder ven, maar ik weet dat ik alleen sta. Dat is geen zelfbeklag. Het is trots! Ik laat me het beste niet schenken. Ik bezit het! Op doek is mijn zelfver trouwen onverwoestbaar. Beter ge zegd is het mijn Hoger-Ego die het bezit en de povere en zichtbaar stuntelige Bekaert laat er zich door inspireren. Inspireren zonder me te laten afleiden door emotionele be roeringen teweeggebracht door het schouwtoneel van elke dag. Deze beroeringen werken als een rook gordijn op het zien. Zien is aan dacht, koncentratie, bewustzijn van de tegengestelde krachten, diffe rentiëren en tot een geheel maken. Een oog is om door te kijken en al kijkend peil ik naar de complexiteit der dingen en zoek hun eenvoud van samenhang, mij steeds verwon derend over het nabije, het gewone, het van alle dag maar nooit alle- Dat gebeurt puur intuïtief (instinc tief?). Ik vertrouw op een snel oor deel! Bij dit ziensproces hoort het brandpunt van de aandacht steeds dynamisch te zijn en te bestaan uit een wazige achtergrond met scher pe focus. Het focuspunt moet steeds wisselen zodat wat eens ach tergrond was focus wordt en vice- versa. Op deze wijze worden mijn schilderijen gekonstrueerd. Zet dus de opvatting uit uw geest dat mijn schilderijen bestaan uit een verza meling visuele fragmenten in hok jes. Ze bestaan alleen uit een rit misch wisselende focusbeweging die geen blokkages duldt. In de psy chologie bestaat er een prent waar in sommigen onmiddellijk een jon ge en anderen een oude vrouw zien. Dat betekend dat ze alleen maar gekeken hebben zonder hun aan dacht te reorganiseren. Ook mijn schilderijen zijn zo geconstrueerd dat verschillende details meervou dige functies hebben. Ik schilder ze met een open konstruktie. De kijker krijgt die ruimte om zijn blik gemak kelijk over het doek te laten glijden in alle richtingen zonder op blokka ges te stuiten. Alles is wel gesteund op een onzichtbaar maar voelbaar patroon. Veel mensen merken deze meervoudige funkties en gaan er dwangmatig naar op zoek. In dit geval echter isoleren ze deze funk ties tot vaste waarden. Eigenlijk zijn deze lichamen geen deel op zichzelf maar staan in functie van een groter geheel. Anders ziet men door de bomen het bos niet meer. Zich niet met details indentificeren is even eens noodzakelijk wanneer men een boosaardig mens als een woest landschap wil genieten. Ook dat schilder ik met veel liefde, maar wel zonder verliefdheid want verliefd heid is een paard dat met zijn mees ter op hol is. Ik hou van gekte maar blijf aan de oppervlakte als een toe schouwer. Zoeken naar «ismen» is niets voor mij. Daar tracht ik me los van te rukken. Eveneens van iedere prefab-kuituur en van de droesen van alle schijn. Het ligt ook niet in mijn bedoeling het publiek een boodschap te brengen, enkel werk te brengen dat boodschap op zich zelf is: eigenlijk niets te brengen, enkel te zijn. Een artiest is enkel een goed gestemd instrument, niet meer of niet minder. Wel heel boos. Toch voel ik behoefte om het absolute te bereiken, maar dat is niet reëel. Hoe harder je dat najaagt hoe meer het je ontglipt. Het is beter niet alles volledig te willen structureren. Iets bescheidener te zijn. Het span ningsveld te zoeken tussen anarchie en orde in plaats van het publiek duidelijkheden voor te schotelen om het te manipuleren. Het is u nu waarschijnlijk duidelijk dat ik geen dingen maar toestanden schilder. Toestanden waarin innerlijke te gengestelde krachten moeten over wonnen worden. Krachten die trachten het schilder- spel te bevriezen, zoals kulturele vooroordelen, identificaties, on echte emoties enz. Dit te schilderen kan men beleven zoals men een voetbalmatch beleefd, met als fo cuspunt, de bal. Een gediversifieer de verzameling verfstrepen tot een geheel maken is scoren. Hoe lelijker het gediversifieerde, des te fascine render is het gemaakte doelpunt. Zoiets als scoren vanuit een onmo gelijke hoek. Bij het uitschakelen van de tegengestelde krachten gaat het erom de uiterste grens te vinden tussen risico nemen en de kontrole erover. Het streven naar volmaakt heid is als tegengestelde kracht hun doelman die door flexibiliteit moet uitgeschakeld worden, want zucht naar volmaaktheid is de zucht naar een gouden kooi met stagnatie als gevolg. Een andere tegengestelde kracht «Megalomanie» is een spits die door eenvoud en bedachtzaam heid buiten strijd wordt gezet, want anders bestaat het gevaar dat men in bizarre en buitennissige domheid valt, zoals bv. de wens de natuur in plastiek te verpakken. Al de inner lijk tegengestelde krachten moeten overwonnen worden door, aan dacht, spontane koncentratie, flexi biliteit, planning, het kreëren van ruimte, tactiek, open geest, strate gie. Rond het innerlijk voetbalveld staan supporters. Duizenden afzon derlijke kompleksen of ikken vol gen geladen met stemmingen en emoties de match. Wanneer er ge scoord wordt brullen ze «Een vondst» en beleven in eenheid met de ploeg een mentaal orgasme. Kunstgenot - die eenheid van «eu reka», stemmingen en emoties - is het hogere octaaf van de orgasti sche seksuele lust. Een kunstwerk is in de eerste plaats zichzelf, roept zij het «eureka» niet op, dan is het geen kunstwerk. Uw eigen origine schilderen en trancenderen door te scoren is de hoogste originaliteit. Daarmee vult men zijn akku. Wan neer men dwangmatig zoekt naar het zonder linge buiten zichzelf bereikt men originaliteit van een lagere orde en na een tijd heeft men of een platte akku of een kultureel indigest. Een schilderij is zichzelf maar ik ben mijn penseel. Ik moet materiaal ge bruiken dat in overeenstemming is met mijn origine, mijn vingers, een stompje kwast, een paletmesje dat met mijn hand vergroeid is. Dure langharige marterpenselen zijn voor niet-schilders. Men kan er niet mee handtekenen. Bij het overlezen van wat ik tot nu toe gezegd heb, vrees ik dat het reeds geschrevene overkomt als een tegenspraak. Eerst heb ik het over een bijna gewijde innerlijke stilte en daarna over de risico nemende anarchie en dynamiek van het schil deren. Bedenk echter dat een voet baller ook in afzondering gaat voor het spelen van een belangrijke match. Bedenk eveneens wat ik ge zegd heb over het belang der tegen gestelde krachten. In de eerste si tuatie is er rust, men draait op relan- tie. De tweede situatie is er een van hevig conflict: de motor draait op volle toeren maar met ingedrukte remmen. De innerlijk tegengestelde krachten werken als weerstanden. Dank zij deze weerstanden, kan men nadat de richting bepaald is pas goed uit zijn krammen schieten. Dat uit zijn krammen schieten kan als volgt gebeuren. Op een ingebeeld patroon of veld begint de bal of focus een driehoeksbeweging, eer ste zijde, tweede zijde, de derde zij de wordt onderbroken om een be gin te maken met een vierkant dat op zijn beurt, voor voleindiging on derbroken wordt. Om een cirkelbe weging te beginnen die niet gesloten wordt maar overgaat in een spiraal. Stagnatie is op deze manier onmo gelijk. In plaats van drie autonome fragmenten, driehoek, vierkant en cirkel, is er nu een ononderbroken lijn of toestand zonder begin of eind, zonder een uitgesproken dit of dat. Aldus ontstaat er een toestand waarin materie steeds wordend is en zichzelf steeds hernieuwd. Sommige mensen reageren daar over erg verward. Als ze mijn schil derwerk aanschouwen in de eerste fase van voltooiing vinden ze het werk af. In een latere fase lijkt het hen dat er nog veel moet aan ge werkt worden en wanneer het vol gens mij af is, vinden ze dat er nog moet aan begonnen worden. Dat materie gekoncentreerde energie is willen ze wel aannemen van een A. Einstein maar dat een schildershart zou kunnen voelen op dezelfde ma nier van Moeder Natuur, daarvoor zijn ze te kuituurgebonden. Ik schil der geen gesloten kristalvormen op een onbeweeglijk patroon omdat dit dode materie is en ik hou van het leven, zelfs al zijn er al eens botsin gen. Daarom aktie. Ten opzichte van al die draaiende, versnellende, rechtlijnige, kromlijnige en omtrek kende bewegende is er een punt dat in stilstand is ten opzichte van de andere bewegingen (relativiteits theorie). Op deze wijze begrenst dit punt zichzelf. Ik geometriseer dus! Tegenwerkende krachten trekken alles terug naar binnen. Ik schilder dus contrapuntisch! In de natuur is dat zwaartekracht. Als schilder er vaar ik het als mijn Super-Ego. Om dat mijn schilderijen, electro-mag- netisch, stromend, bewegend en on vatbaar als kwikzilver zijn, moeten ze wel ccn benauwende indruk ma ken op mensen die hun gouden ket tingen liefhebben en vrijheid niet aankunnen. Ze zitten dan tussen twee stoelen en willen terug naar hun vertrouwde en vaste structu ren, waar ze het gevoel hebben zich te kunnen handhaven. Dit is hun niet kwalijk te nemen. Zelfs een «Vincent Van Gogh» kon de ver ruimde zijnstoestand niet verwer ken die hem overviel wanneer hij het schilderwerk «Korenveld met zwarte Raven» schilderde, omdat enerzijds, identificaties met zijn on derwerp en anderzijds een psychi- delische zijnstoestand hem innerlijk verscheurden. Hij kon de allesom vattende en allesdoordringende wetten van het astrale niet met de moraal van zijn tijd verenigen en beleefde een bad-trip. Zelfs in onze tijd staat men huiverig tegenover het ruimere aspect dat kunst kan bieden

De Voorpost | 1991 | | pagina 13