Podium-uitjes in De Werf Lente Vossentocht: Rekordopkomst Ernst in De Werf Elisa Waut goes heavy (05.04) Finale pianowedstrijd Stephan De Jonghestichting (06.04) Teaterkijk op Derde Wereld: 'Mési Bondye... verdomme' (07.04) Teatermonoloog 'De Kreutzersonate' door Frans Maas (08.04) Molièrevuurwerk 'De ingebeelde zieke' (12-15.04) 14 - 29.3.1991 - De Voorpost Vrijdag 5 april Elisa Waut of Wood Nymph Blonde op promotietoernee Met het verschijnen van de nieuws te elpee «Wood Nymph Blonde» gaat Elisa Waut opnieuw de hort op langs de Vlaamse podia, of waar voor kulturele centra zoal kunnen gebruikt worden. Dit koncert was immers niet opgenomen in de zes- maandelijkse Werf-planning maar gelukkig zijn organisatoren erg soe pel in het inspelen op de muzikale aktualiteit: ook de hedendaagse popkuituur hoort immers bij dé kui tuur «Wood Nymph Blonde» werd, zegt de Werf-promotie, omschreven als muzikaal fluweel en een tinteling voor het oor. Naast de single «Va- nilla» bulkt de elpee van de muzika le pareltjes zoals «She angel», «Save it till Sunday», «15», «We are good» en «We sail home together». De toernee «Elisa Waut goes hea vy» barstte los in Aalter en kreeg onmiddellijk het etiket «uitmun tend» opgeplakt. Elsje Helewaut en haar kompanen hebben duidelijk lessen getrokken uit de kritiek die ze kregen bij het vorige album en de jongste toernee. Het geheel is muzikaal perfekt ge olied en smaakt naar meer. Naast de nieuwe nummers zullen de vroegere hits als «Don't get mad, get even», «After Today» en het ontroerende «Saylors don't Cry», soms in een nieuw kleedje, fonkelen als nooit tevoren. Dit koncert zal niet alleen de echte fans van La Waut bekoren maar ook de grootste scepticus zal niet kun nen weerstaan aan de vokale kracht die deze Vlaamse zangeres ten toon spreidt. Dit koncert wordt georganiseerd in de tentoonstellingsruimte in niveau 1 op vrijdag 5 april om 21 uur. De toegangsprijs bedraagt in voorver koop 200 fr. en aan de kassa 250 fr. Reserveren ka nop nr. 053/76.13.12. De voorverkooppunten zijn: CC De Werf (Aalst), Stedelijke Jeugd dienst (Aalst), Center (Aalst), Sol- bemol (Aalst), Discover (Dender- monde), Fnac (Gent), Fonotheek (Lokeren), La Folie du Vinyl (Ni- nove), Charlie's Music (Wetteren) en Musikladen (Zottegem). Zaterdag 6 april Finale pianowedstrijd Stephan De Jonghe 1991 Om 14.30 uur gaat op zaterdag 6 april in de Schouwburg van De Werf de finale van start van de pia nowedstrijd Stephan De Jonghe 1991. De Stephan De Jonghe Stichting, die tot doel heeft de muziek dichter bij de jeugd te brengen, is ontstaan als een soort posthume hulde aan een begenadigd kuituurdrager die op jeugdige leeftijd overleed. Voor de achtste maal reeds richt de Stichting een wedstrijd in voor pia nisten onder de 21 jaar. Zes finalis ten zullen er hun kunnen bewijzen. De toegang tot deze finale is gratis. Voor meer informatie: 053/ 83.81.13. Zondag 7 april Mechels Jeugdtheater en «Mési Bondye... verdomme» Na een bezoek aan Haïti schreef René Verreth voor Wereldsolidari- teit het toneelstuk «Mési Bondye... verdomme». Die René Verreth moet (evenals Ivonne Lex) meer dan een duizend poot met vier levens zijn: akteren, regisseren, twee teaters helpen lei den en tussenin zo nu en dan snel een toneelspel uit zijn mouw schud den (dit jaar alleen al «Wortels» voor de Boerenbond en nu «Mési Bondye... verdomme»). Er zijn wei nig teatermensen met zoveel talen ten! Wereldsolidariteit organiseert van dit stuk een voorstelling in De Werf op zondag 7 april om 20 uur. En de Aalst. Frans Maas, solo in 'De Kreutzersonte' van P. Farago in de Werf op 8 april - Tot zaterdag 30 maart in CC De Werf en de Belfortzaal: tentoon stelling "25 jaar Vlaamse Film". - Zaterdag 30 maart om 20 uur in de Schouwburg: kwartetten van Mozart, Brahms en van Beethoven door het Arriage Strijkkwartet; toegangsprijs 400 fr.; res. 053/76.13.12. - Donderdag 4 april om 20 uur in de Schouwburg: Live-koncert door Groep La Passionata met een totaalprogramma rond vrouwenge dichten van Koen Stassijns en Ivo Van Strijtem; toegangsprijs 300 fr.; res. 053/76.13.12. - Vrijdag 5 april om 20 uur in de Schouwburg: dansprogramma "Rijkgevulde tema's en donkere kleuren" door het gezelschap van Eric Raeves; toegangsprijs 250 fr.; res. 053/76.13.12. - Van zaterdag 6 tot en met zondag 14 april in de Belfortzaal: tentoonstelling door kunstschilder Georges Teugels. - Zaterdag 6 april om 14.30 uur in de Schouwburg: finale van de pianowedstrijd georganiseerd door de Stephan De Jonghestich- ting; info 053/83.81.13. - Zondag 7 april om 20 uur in de Schouwburg: teaterprojekt "Mési Bondye, Verdomme" door het Mechels Jeugdteater, georganiseerd door Wereldsolidariteit; info 053/76.16.02. - Maandag 8 april om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling door Frans Maas van Toneelgezelschap Ivonne Lex van "De Kreut- zersonate" van Peter Farago naar Tolstoj in een regie van Ivonne Lex; georganiseerd door VTB-VAB, i.s.m. St.-Barbara; toegangs prijs 300 fr.; slechts 200 fr. voor houders van een BAC-S-Card of een J-Card; reservatie 053/70.44.64. L. promotietekst belooft (ik zag het stuk niet): «geen schools toneel, noch schoolse kijk op de Derde We reld, maar een boeiende brok tea- ter... Hoofdthema is de verbonden heid, de samenhorigheid, de solida riteit van jonge mensen over de we reld heen... Jonge mensen kijken met verontwaardiging en verwon dering aan tegen de samenleving in ons land en in Haïti». Een toegangsticket voor deze tea tervoorstelling die gebracht wordt door het Mechels Jeugdteater i.s.m. Bula Sangoma en Haïtiaanse jonge ren, kost in voorverkoop 200 fr. en aan de kassa 250 fr. Voor meer in formatie: 053/76.16.02. Maandag 8 april Frans Maas schittert in «De Kreutzersonate» «Ze heeft mij bedrogen!» Met deze woorden begon Frans Maas op 7 ja nuari 1989 de première van de mo noloog «De Kreutzersonate» van Peter Farago naar Leo Tolstoj. «De Kreutzersonate» (als novelle 1890) van Tolstoj is een autobiogra fische novelle, diep tragisch, pijnlijk en gekweld. Het is de rauwe, mee dogenloze analyse van de echtelijke liefde die geleidelijk aan verwatert tot haat, afkeer en onverdraag zaamheid en eindigt met moord. Tolstojs gebrek aan medelijden komt duidelijk tot uiting in zijn hou ding tegenover vrouwen en tegen over de zijne in het bijzonder. Zijn «Kreutzersonate» krioelt inder daad van intieme details uit zijn echtelijk leven die hij te grabbel gooit voor het publiek. Hij ontsnapt zelf echter niet aan kritiek wanneer hij, terwijl hij ten strijde trekt tegen seksualiteit en voortplanting, op 60-jarige leeftijd voor de dertiende keer vader wordt. Uit de hele novelle spreekt een dra matische eerlijkheid en een pijnlijke introspektie. Het is de monoloog van de man Pozdnyshev die aan een medereiziger het langzame misluk ken van zijn huwelijk vertelt. Hij verklaart ook de aanval van moor dende jaloersheid die hem overviel toen hij de - zeer onschuldige - sympathie tussen zijn echtgenote en de violist Trukachevski waarmee ze de Kreutzersonate van Beethoven (1803) gespeeld had, vermoedde. Regisseur Ivonne Lex over het stuk: «Niet alleen de emancipatie van de vrouw, maar ook de opvoeding, het huwelijk, de onmogelijkheid van ge lukkig zijn binnen de begrenzing van een burgerlijke maatschappij, kortom de hele lamentabele «con dition humaine» behandelt Tolstoj in «De Kreutzersonate» met een onthutsende eerlijkheid. Geen franjes, geen krullen, geen roman tiek. Vlijmscherp, zonder genade voor zichzelf en zijn omgeving.» Akteur-regisseur-auteur Peter Fa rago bewerkte de novelle tot een monoloog. Hij hanteert de tekst bij na letterlijk, hij snoeide slechts in lange uiteenzettingen en bijkom stigheden. Regisseur Ivonne Lex zorgt voor een beklemmende, verantwoorde regie van deze kreatie voor het Ne derlandstalig gebied. Het dekor van Hans van Omme is een piepklein vervallen keukentje, even vervallen als het huwelijk waaraan hij door moord een eind gemaakt heeft. Welke funktie de «stemmen», de geluiden ook mogen hebben, sto rend werken ze in ieder geval. Veel beter werken de muzikale fragmen ten uit de «Kreutzersonate» van Lu- dwig van Beethoven: zij kreëren een permanente spanning, een referen tie naar de misdaad zelf. En dan is er de akteur, Frans Maas. Met deze «Kreutzersonate» bewijst Frans Maas, direkteur van T.I.L., nogmaals dat het «gezelschap» op zijn best is in teatermonologen: wat Maas én Lex immers als solopresta ties al neergezet hebben, behoort tot het allerbeste dat er in de twee TIL-teatertjes te beleven viel! Frans Maas zorgt ervoor dat deze «Kreutzersonate» een aangrijpen de teaterbelevenis wordt. Hij weet op een prachtige wijze een heel gamma van de meest genuanceerde gevoelens tot leven te brengen en er op deze manier voor te zorgen dat de toeschouwer een pakkende voorstelling kan meemaken Zeker aanbevolen Op maandag 8 april om 20 uur in de Schouwburg van De Werf. Een toe gangsticket voor deze voorstelling, die georganiseerd wordt door Sint- Barbara i.s.m. VTB-VAB Aalst, kost 300 fr.; houders van een BAC S-Card of een J-Card betalen slechts 200 fr. Voor reservaties: 053/70.44.64. Weekend 12-14 april Sint-Barbara speelt Molières «De Ingebeelde Zieke» Jean (later Jean-Baptiste) Poquelin werd op 15 januari 1622 in Parijs gedoopt. Hij werd later Molière. Na bij de Jezuïeten o.m. de Griekse en Latijnse literatuur bestudeerd te hebben, deed hij rechtsstudies te Orléans; hij leert er de reeds vrij bekende Madeleine Béjart kennen. Er bestaat een sterk vermoeden dat het kind van deze Madeleine Béjart (Armande Béjart, °1643), waarmee Molière in 1662 zal huwen, zijn dochter is! In 1643 sticht hij zijn eerste teatergroep. 1659 betekent de grote doorbraak met de kreatie van «Les Précieuses Ridicules». En dan volgen de suksessen (maar ook de afgunst en de erbij horende moeilijkheden) elkaar op: «L'Ecole des Femmes» (1662), «Tartuffe» (1663), «Dom Juan» (1665), «Le Misanthrope» (1666), «Le Bour geois Gentilhomme» (1670), «L'Avare» (1670), «Les Fourberies de Scapin» (1671), «Les Femmes Savantes» (1672). Op 17 februari 1673 speelt hij zijn laatste rol, die van «Le Malade Im aginaire» die aan zijn vierde voor stelling toe is. Tijdens de voorstel ling zakt Molière een paar keer in Aalst. Elisa Waut op 5 april in De Werf mekaar. Na afloop wordt hij naar huis gebracht; twee priesters weige ren de auteur-akteur bijstand te verlenen (Molière had vaak gespot met «het geloof», een derde komt te laat. Molière is dood. Het verhaal van «Le Malade Imaginaire» of «De Ingebeelde Zie ke» is vrij bekend bij het grote pu bliek. De rijke Argan beeldt zich voortdurend in ziek te zijn. Zijn dokter Purgon verdient dan ook een aardige stuiver aan deze «patiënt». Om zijn gezondheidszorgen goed koper te maken wil Argan zijn doch ter Angélique uithuwelijken aan dokter Purgon. Angélique is even wel verliefd op Cléante. Samen zoe ken zij steun bij Béralde, de broei van Argan. De verschillende karak ters in deze zedenschets van Moliè re belanden in een sprankelend vuurwerk van komische en spiritui- Ie situaties. Deze produktie wordt gespeeld ooi Sint-Barbara in de Schouwburg vat De Werf op vrijdag 12 en 13 april om 20 uur en op zondag 14 april om 15 uur. Een toegangsticket kosl 200 fr.; wie over een BAC S-Cardof een J-Card beschikt, betaalt ampe 150 fr. Voor reservaties: 053 70.44.64. (I) Voor de achtste uitgave van de 'Lente Vossentocht', een wisselbekerwan- deltocht die vorige zondag in en om Buggenhout door de wandel vereniging 'De Vossen' werd georganiseerd, kwamen in de bosgemeente niet minder dan 2.734 deelnemers opdagen. Grote groepen wandelaars zakten tot zelfs in de late namiddag naar Buggenhout af, zodat in zaal 'Salamander', start- en aankomstplek van de tocht, een drukte van jewelste heerste. Kaap van de 7.000 overschreden De organisatoren wreven zich zon dag in de handen: eindelijk, na ze ven edities, werd de kaap van de 7.000 deelnemers bereikt, er kwa men er zelfs nog 734 meer opdagen. In die massale belangstelling speel den de weergoden vanzelfsprekend een belangrijke rol, maar ook de inzet van het bestuur en van alle medewerkers waren mede bepa lend voor de bijval van de tocht. Dat de wandelaars tevreden waren konden we afleiden uit de vele posi tieve reakties. Een deelnemer die al twintig jaar lang wandeladept is, verklaarde zelfs zondag zijn best verzorgde tocht uit zijn karrière te hebben gestapt. Alle afstanden konden een heel stukje in het Buggenhoutse bos wandelen. De 6 km bvb. kwam het bos bijna niet uit en de 10 km deed een om metje naar het centrum van Bug genhout, waar de deelnemers in de lokalen van de Roodkapjes kontro- le hadden. De 16 km ging met de 22 en de 32 km mee tot aan de kerk van Malderen. Na de splitsing togen ook zij richting Buggenhout. De 22 km liep van Malderen naar Lip- pelo, waar de wandelaars het prachtige bos en kasteel Hof te Me lis konden bewonderen. De 32 km ging richting Londerzeel St.-Jozef, waar kontrole uitgevoerd werd in de manége aan de Blauwe Hoek. WSV Baasrode sterkst vertegenwoordigd WSV Baasrode klasseerde zich op de eerste plaats met 94 deelnemers en mocht met de beker van de ge meente Buggenhout naar huis. De tweede plaats werd in de wacht ge sleept door de Kadees uit Aalst, met 93 deelnemers. Zij mochten de be ker geschonken door brandstoffen De Baerdemaeker mee naar huis nemen. Op de derde plaats eindig den de Lustige Wandelaars uit Merchtem (76 deelnemers). De verdere rangschikking: 't Hoeksken Hamme (72), Flamin go uit Mechelen (67), De Zilverdis tels uit Dendermonde en de Cracks uit Wolvertem (elk 66). Nog klubs die het goed deden waren de Reynaertstappers uit Belsele (65), ATB De Natuurvrienden Deinze (59), De Singelwandelaars uit Strombeek-Bever en de Hou- theimstappers uit Vilvoorde (elk 57), Ibis Puurs (55), Motestappers Koekelare (54), WSW Wetteren (52), De Pajotten Hekelgem en Kruikenburg Ternat (elk 51). De Hopbelletjes uit Opwijk werden met hun 49 leden ekstra proficiat gewenst, omdat zij nog een jonge klub zijn. De Vlaamse Wandel- en Jogging Liga stuurde 73 klubs, goed voor 2.115 wandelaars; de Vlaamse wan delfederatie stuurde 14 klubs, goed voor 108 deelnemers. De franstalige bond was vertegen woordigd met tien klubs, goed vooi 64 deelnemers. De organiserende klub 'De Vossen' waren mei 139 wandelaars aanwezig. 124 deel nemers kwamen van andere klubs Reken daarbij nog 323 individuele» en zo bereik je het mooie cijfci 2.734. Daarmee zit de eerste Vossentoclii van het wandeljaar erop en word' uitgekeken naar vrijdag 31 mei, dar waarop de 8ste Avondwandelinj haar verloop krijgt, wandeling dk start en aankomt in de lokalen var de Roodkapjes langs de Maricol- lenweg. Pierre Van Rossen In Europa is de ATB fiets een echte rtl geworden. In de Benelux is het percent met 20% ruim lager dan in de anil landen. Vooral China en Taiwan zulk heel wat ATB fietsen op de Europese nU<I brengen in de loop van het jaar. Ook in België gaat het goed met dej werden 12% meer fietsen verkocht inM gelijking met het voorgaande jaar en totale afzet resulteerde in 357.000 nieu* fietsen. Buggenhout. Vossentocht. De deelnemers aan de Lente Vossentocht wem doorheen het Buggenhoutse bos geleid (foto Guy)

De Voorpost | 1991 | | pagina 14