Heemkundige Kring De Faluintjes zet Baardegem te kijk Moorselse Verenigingen opnieuw in kwisstrijdperk De Voorpost - 29.3.1991 - 3 Aalst. In Moorsel was er veel belangstelling voor de kwis (a) In de Faluintjesgemeenten is kwissen lang een jaarlijks terugkerende traditie geweest. De laatste jaren is door omstandigheden dit wat in de vergeethoek geraakt. Stilaan begint daar opnieuw verandering in te ko men. In Meldert begint men zich stilaan al voor te bereiden om in het najaar opnieuw van start te kunnen gaan. In Moorsel is men vorige zaterdag gestart met de tweede editie van de Tinnenhoekkwis. In het voorbije weckend organi- gen Moorselse verenigingen pre- seerde het ouderkomitee van de Ba- sent. De groeperingen Stanzachers sisschool Tinnenhoek, zijn tweede en VOK hadden ook ingeschreven Tinnenhoekkwis voor de Moorselse maar stuurden hun kat. Hun lege verenigingen. In de polyvalente zaal tafels en stoelen werden nadien in- van de gemeentelijke school in de genomen door een ploeg jongeren Herbergstraat boden zich dan ook 9 van 8 tot 12 jaar, die buiten kompeti- plaatselijke verenigingen aan om de tie deelnamen. Een afgeladen zaal Bvishandschoen op te nemen. supporters was niet alleen hun club- Het was de bedoeling van Erik Le- leden een hart onder de riem ko- touge, voorzitter van het Ouder- mensteken, maar nam ook deel aan komitee Basisschool Tinnenhoek, een zaalkwis. Velen hadden zich om samen met de direktie en een reeds met een «Pee Klak» of derge- aantal medewerkers, voor de twee- lijke moed ingedronken, toen kwis- de maal voor een kwiskonfrontatie master Willy Pieters de spelregels te zorgen. Daardoor kregen de ver- nog eens toelichtte. Op de jurytafel, schillende Moorselse verenigingen prijkten reeds de zo begeerde wis- de kans, tegen elkaar in het strijd- selbeker naast de «rode stallan- perk te treden en eikaars kennis te taarn», uiteraard voorzien voor de ®sten- laatste in het eindresultaat, zaterdagavond waren dan ook ne- Een geheel van 60 opdrachten kon Aalst. AKV De Bierschelkes waren ook present op de kwis in de Tinnenhoek (a) plaats de slagzin die op hun petje prijkte eer aan te doen. Ze zorgden dan ook geregeld voor de vrolijke noot, zoals het een vereniging in karnavalstijl past. Hun antwoord- bordje werd dan ook gretig ge bruikt, om aan de biertoog achter aan in de zaal hun drankbestelling door te geven. De publiekprijs werd gewonnen door Hilde Jacobs. Zij was de eerste om uit de aanwijzingen «Reinaert De Vos» te herkennen. De bloedgevers zijn de nieuwe hou ders van de wisselbeker. Met ver diende fierheid zullen ze dan ook hun trofee te kijk zetten voor het publiek op hun volgende bloedinza- meling op zondag 7 april, in de voor middag, in de Kloosterschool in de Kloosterstraat te Moorsel. Hartelijk proficiat en afspraak voor de Moorselse verenigingen op de 3de editie van de Tinnenhoekkwis volgend jaar. Peeters Hugo boek af, samen met een familieal bum van personalia en curiosa. Een volledig portret van een dorp ophangen is wellicht niet mogelijk. Toch geeft «Baardegem, een kijk boek» een totaalindruk. Bij het in kijken leert men Baardegem ken nen als een snel geëvolueerd dorp, idyllische hoekjes die verdwenen zijn en familienamen die tot de ver beelding spreken. Het boek vertelt tegelijk een brok autentiek Baarde- gems gemeenschapsleven, maar laat ook niet-Baardegemenaren ge nieten van een universeel dorpsver haal met alle aspekten die een dorp tot een dorp maken. Aalst. De medewerkers aan het nieuwe boek werden in de bloemetjes gezet Dramatisch oorlogsgebeuren Het bestuur van de Heemkundige Kring deelde verder mede dat er reeds een volgend project op stapel staat. Op 4 juni 1943 ontplofte bo ven Moorsel een RAF-vliegtuig. Na deze ramp werden de lichamen van 7 jonge Engelsen geborgen. Rond deze dramatische gebeurtenis zal een tentoonstelling opgebouwd worden en een speciale brochure worden uitgegeven. In het weekein de van 5 tot 7 juli is er een reünie gepland met familieleden van de slachtoffers en het bewuste RAF- squadron. Er worden daarvoor enkele gastge zinnen gezocht die een aantal van deze Engelsen in die periode logies zouden willen verlenen. Verder werd er een oproep gelanceerd om eventuele brokstukken, foto's enz., die nog in het bezit zijn van Moor selse families; in bruikleen te krij gen. Wie nuttig tentoonstellingsma teriaal bezit, kan hiermee terecht bij Cyndric De Decker, Brusselse steenweg 184 te Erembodegem. Kandidaat-gastgezinnen nemen kontakt op met Fons Dierickx, Gudstr. 5A Herdersem, tel. 053/ 21.61.72. De nog enkele in voorraad Aalst. Belangstelling genoeg bij de voorstelling van hel boek (a zijnde fotoboeken «Baardegem, prijs van 1500 fr. een kijkboek» zijn eveneens ver krijgbaar bij Fons Dierickx aan de Peeters Hugo In het Nederlandse Wouw wordt in hel riaans georganizeerd. Er nemen koren uit 'Zijdemuseumeen unieke tentoonstelling de Verenigde Staten, uit Litouwen, Korea, 'Vlaanderen in zijde'opgezet. Wouw ligt in Engeland, Frankrijk, Nederland, Duits- de omgeving van Bergen op Zoom en Roo- land, Luxemburg, Italië en Vlaanderen sendaal. aan deel. Van 10 tot 12 mei wordt in Watou voorde vierde keer hel Festival van het Grego- De Heemkundige Kring De Faluintjes, organiseerde vorig weekend een unieke fototentoonstelling waarin de historiek van Baardegem van 1900 tot 1965 in een vierhonderdtal beelden te kijk gezet werd. Dit alles gebeurde samen met de voorstelling van de nieuwe realisatie «Baardegem, een kjjkboek». Eind 1988 realiseerde de Heemkun dige Kring De Faluintjes een kijk boek over Moorsel. Dat deze aktie- ve kring de tijd niet neemt om op zijn lauweren te rusten, bewezen ze opnieuw vorige zaterdag. Herwig Van der Borght, de dynamische voorzitter, kondigde bij de voorstel ling van het boek over de kleinste Faluintjes-gemeente, meteen aan dat de tweede geborene die boven de doopvont werd gehouden vlug een opvolger zal krijgen. Men hoopt dat een derde fotoboek, ditmaal over Meldert, eind 1993 het levens licht zal zien. In het verleden verschenen reeds heel wat publicaties, verzamelingen van oude prentkaarten en mono grafieën over de verschillende Fa luintjesgemeenten. Toch vervalt de Heemkundige Kring met hun opzet: een aantal nooit eerder gepubli ceerde foto's, meestal uit privé-be- zit, aan de inwoners van de Faluin tjes voorstellen. Dit kan niet uit nos talgie en om eens te dromen van de «goede oude tijd» maar om ze voor de gemeenschap te bewaren als een stuk van het kuituurerfgoed. «Wie niet rechtstreeks verbonden is geweest met de voorbereiding van getoonde realisatie, kan niet ver moeden welke inspanningen zo een samenstelling vergen. In de eerste plaats moet men de mensen-bezit ters ervan kunnen overtuigen om hun geliefde kleinoden in bruikleen te geven. Daarna volgt het selekte- ren volgens zeldzaamheid, speciali teit, ouderdom, personen en tijd stip. Na lang opzoekingswerk kan men dan overgaan tot het identifi ceren van de^afgebeelde personen. tuist. Voorzitter Herwig Van der Borght aan het woord bij de voorstelling van kt nieuwe boek over Baardegem (a) 6 Het gaat hier dikwijls over mensen die reeds een paar generaties terug geleefd hebben en vaststaande ge gevens dikwijls verdwenen zijn. De samenstellers van het boek: Myriam Schoonjans, Herman Crabbe, Eddy Wille en Jan C.A. De Clerck als hoofdredakteur, hebben met grote hardnekkigheid vele leemten opge vuld», aldus verklaarde voorzitter Herwig Van der Borght. Dankbe tuiging hiervoor werd verwoord naast het overhandigen van een bloemboeket. Het boek geeft in een eerste ru briek, naast een historische situe ring, een inventaris van alle waarde volle Baardegemse straten en ge bouwen. Daarbij is elke foto voor zien van een passende ondertekst die soms een merkwaardig verhaal oplevert, zoals bij de foto van de bij een filmopname opgeblazen Hoog- molen aan de Molenstraat. Met bijna vierhonderd foto's brengt het boek het verhaal van vele gene raties Baardegemnaren. Het brengt beelden van de mensen die nu nog actief in het dorpsleven betrokken zijn, naast oude dokumenten die een beeld ophangen van het dorp toen er nog geen elektriciteitsvoor ziening was. Het laat processies her leven, kerkkoren zingen en fanfares de revue passeren. De vreselijke herinneringen aan beide wereld oorlogen gaan de evolutie van het dorpsonde rwijs vooraf. Uiteraard gaan de foto's over het bedrijfsleven voornamelijk over de landbouw en de veeteelt. Daarnaast toont men de vroegere vroedvrouw, ijsventer, wagenmaker, bloemist, poeldeniers, varkensslachter en ca féhouders. En dan volgt het defilee van kaatsers, turners, wielrenners, voetballers, zondagsschool, toneel bonden, schuttersverenigingen en feestvierders. Kermissen en stoeten sluiten het de deelnemende groepen een totaal van 220 punten opleveren. Een waaier van rubrieken werd hierin aangesneden. Sport, taal- en woor denschat, fauna en flora, radio- en Aalst. In de Tinnenhoek te Moorsel kijken bij de kwis (a) T.V. series, godsdienst en mytholo- gewisseld met denkvragen in de stijl gie, aardrijkskunde, kunst, muziek, van I-Q kwis en denksportkam- geschiedenis, natuurwetenschap- pioen van B.R.T. I pen, gastronomie, gemeentekennis, Op aangename, afwisselende wijze film, strips en literatuur werden af- werden vele opdrachten toegelicht met dia's of overhead-projektie. Een puik organisatorisch verzorgd geheel. Toen de jury-voorzitter tel kens de bedenktijd afsloot met Spaans maraca's geluid maakte de gespannen stilte plaats voor uitbun dig enthousiasme. Het hele pakket van opdrachten bleek een zware klus te zijn voor de deelnemers, wanneer men de eind uitslag bekijkt: 1. Bloedgevers 92 2. Cecilia 91 3. Eglantier 84 4. Davidsfonds 81 5. Alwin I 64 6. Bond 62 7. Alwin II 60 8. KLJ-meisjes 53 9. Bierschellekes 30 kwam heel wat materieel om de hoek Pe ianlaarndragers waren blijkbaar komen deelnemen om in de eerste

De Voorpost | 1991 | | pagina 3