Aalst keek nationaal mee naar sterrenhemel Verkeerslichten Bosstraat Mere goedkoper dan verwacht Vechthoenders kakelden in Bambrugge Architekten-Bouwers op Infobo-Bouwbeurs 4 - 29.3.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 worden. Gretig wordt dan ook door de vereniging van deze realisatie ge bruik gemaakt. Zo konden zij bv. vorig jaar de maansverduistering in beeld brengen. Dat samenwerking tussen verschil lende hobbyclubs mogelijk is, werd door de inrichters ook bewezen. Zo was een groot projektiescherm no dig om tentoongestelde onderwer pen te kunnen omkaderen met vi deofilm- en diavoorstellingen, ter beschikking gesteld door de kaktus- club. Fotoclubs bieden hulp bij het in beeld brengen van waarnemin gen enz... In dit verband werd de indruk wel onder woorden gebracht dat de interesse van het stadsbe stuur voor deze werking zo gering was. Indirecte steun, zoals het ver huren van tentoonstellingspanden, gebeuren wel, maar subsidies zijn onbestaande. Tussen uitzonderlijke foto's en een uitgebreid pakket aan informatie materiaal werden de bezoekers te woord gestaan door Guy Kinder mans, die met grondige kennis van zaken de ruimtevaart in de kijker bracht. De Sovjet ruimtevaart werd prachtig geïllustreerd door fotoma- Aalst. Telescopen, boeken en een computer, Sirius is goed uitgerust (a teriaal, afkomstig van ambassade. Op een duidelijke wijze werd een beeld opgehangen van het recent planetenonderzo'ek. "Ik was 12 jaar toen ik, tijdens een vakantie in De nemarken, op TV life de eerste stap op de maan zag zetten. Van dan af heeft de ruimtevaart evolutie mij steeds geboeid. Spijtig is in de jaren Aalst. Zelfs sterrenkijkers krijgen af en toe honger a 60, door de internationale politieke evolutie van USA en USSR, de ruimtevaart verstrikt geraakt in een spel van geheimhouding, propagan da en wedijver. In dit alles hebben beide partijen gereageerd als kip pen zonder kop" verklaarde Guy. Entoesiast idealiseerde hij verder "zo bv. bestaan op het ogenblik de verwezenlijkingen van USA, USSR, Europa en Japan naast mekaar. Daar waar de Verenigde Staten een sterke technologische voorsprong hebben, beschikken Sovjetunie over meer ervaring i.v.m. lang ver blijf in de ruimte. Spijtig is in dit alles een samenwerking tussen allen nog niet mogelijk". Heel het getoonde opzet heeft ze ker de interesse opgewekt van heel wat jonge mensen. De vraag naar informatie over de verdere werking van de verenigingen was dan ook legio. De technisch verantwoordelijke, Dirk Limpens uit St.-Lievens-Hou- tem, vertelde: "Negentien jaar gele den had Guido Mertens een twee dehandstelescoop op de kop kun nen tikken en die opgesteld op zijn terras. Hij wist een paar vrienden te bewegen samen de sterrehemel te gaan bekijken. Hierdoor hun inte resse gewekt, werden boeken gele zen en publikaties ingekeken. Hun vriendenclub groeide uit en een ver gaderlokaal werd gezocht. De Pa ters Capucijnen stelden bereidwillig hiervoor de centrale verwarmings kelder, onder de kerk, ter beschik king. Na de aansluiting bij andere groepen uit de WS (Vereniging Voor Sterrekunde) heeft de jeugd vereniging heel wat meer armslag gekregen. Vorig jaar is uit oud-le den van de jeugdafdeling de vzw Murzim voor volwassenen ont staan. De huidige voorzitter, Marnix Van Impe, begeleidt niet alleen de JVS Kern Sirius Aalst, maar zetelt te vens in het bestuur van de jongeren afdeling van de Nationale Vereni ging. Hij motiveerde: "men kan moeilijk beweren dat sterrekunde een populaire hobby is... integen deel, om de haverklap moeten we konstateren dat er over deze vrij etijdsbesteding misverstanden bij de vleet bestaan. Zo zou sterrekun de iets zijn voor jongens/mannen met een bijzondere aanleg voor wis kunde en/of fysica en lijdend aan akute aanvallen van slapeloosheid. Bovendien zou men over veel en duur materiaal moeten beschikken om op dit gebied ernstig werk te kunnen verrichten. Niets is minder waar. Om niet te spreken over de talloze keren dat astronomie sterrekunde) wordt verward met astrologie sterrewichelarij). We maken dan ook graag van deze gele genheid gebruik om onze hobby en de Aalsterse verenigingen wat beter voor te stellen. JVS Kern Sirius Aalst is een lokaal (d.i. Aalst en omstreken) samenwerkingsver band van jongeren die zich interes seren voor sterrekunde, ruimte vaart, weerkunde en aanverwante wetenschappen als geofysica. Wij vergaderen wekelijks op zaterdag namiddag (om 15 uur) in ons lokaal (gelegen op de terreinen van het Capucijnenklooster, Capucijnen- laan 95, Aalst - ingang langs de schoolpoort). Op het programma staan dan normalerwijze spreek beurten door en voor de leden, het voorbereiden van waarnemingen of uitstappen, evenals diskussies of ge sprekken inzake sterrekunde of ruimtevaartgebeurtenissen. Dit zijn overigens geen slaapverwekkende bloksessies: we doen dit voor ons plezier. We nemen ook deel aan aktiviteiten van de VVS en de JVS zoals de Nationale Sterrekijkdag. Sirius is immers een lokaal werk ingsverband van deze verenigingen die in Vlaanderen de aktieve ama teurastronomen groeperen. Deze verenigingen helpen ons om indivi dueel of in het kader van werkgroe pen wetenschappelijk verantwoord werk te leveren. Mikt Sirius op jongens en meisjes van ca. 13 tot 18 jaar, dan is Murzim vzw een gelijkaardige Aalsterse ver eniging die zich richt tot personen die ouder zijn dan 18 jaar. We delen dezelfde interesses als jongeren, maar komen in tegenstelling tot hen slechts éénmaal per maand samen - de eerste vrijdag van de maand om 20.30u. (in hetzelfde lokaal). Naast het eigen waarnemingswerk span nen de leden zich ook in om sterre kunde, ruimtevaart en aanverwante wetenschappen in bredere kring te populariseren. Verenigingen kun nen dan ook op ons beroep doen voor het houden van spreekbeur ten, diskussieavonden en tentoon stellingen. Natuurlijk hebben we met boven staande nog geen antwoord gege ven op alle andere vragen die u wel licht nog hebt inzake onze hobby. Onze leden geven u echter graag bijkomende inlichtingen of kom ge woon eens langs op een vergade ring. Een briefje schrijven kunt u naar Murzim vzw, Kwalestraat 75, 9300 Aalst. Tel. 053/78.31.78 of bij Limpens Dirk, Dries 21, St.-Lie- vens-Houtem, tel. 053/62.15.71. Peeters Hugo Sedert enkele jaren waait er door de Belgische bouwwereld een nieuwe wind. Architekten-Bouwers is een vereniging van architekten die zich tot doel gesteld heeft een kwaliteitsarchitektuur te brengen tegen betaalbare prijzen met daarbovenop een prijsgarantie en garantie van uitvoeringster mijn. Vervolg van blz. 1 Door de herstrukturering wordt een dubbel resultaat beoogd: - de bescherming en de veiligheid van de bevolking wordt beter verze kerd; - de aanwezigheid en de inbreng van de lokale politie, die werkt on der het gezag van de lokale over heid, wordt hersteld of versterkt. Het wegdeemsteren van de lokale politie in kleinere gemeenten en het bezetten van het braakliggend ter rein door de nationale politie wordt tegengegaan. Dit komt het lokale gezag en de lokale demokratie ten goede. Volgens burgemeester G. De Lange moet er dus alleszins een kaderuit breiding komen maar daarnaast vindt hij dat deze samenwerking «een stap in de goede richting is» om veel onheil te voorkomen. Daar om moet er echter een herverdeling van de taken bewerkstelligd worden om dichter bij de inwoners te ko men met een zeker systeem als dit van de wijkagenten. Volgens de burgemeester is er nu al een proto col-ontwerp tussen rijkswacht-dis trict Aalst en de politiedienst van Erpe-Mere maar hij gaat niet volle dig akkoord met dit ontwerp omdat de rijkswacht zich te veel bevoegd heid toeeigent en daarom wil hij meer evenwicht op dat vlak in de toekomst. Voor de samenwerking met Haaltert en Lede moet men echter wachten op de beslissing van de gouverneur maar dit zou niet nodigzijn volgens raadslid De Wolf, omdat de beslissing alleen van de gemeentebesturen, die willen mee werken, afhangt. Hij verzloekt bo vendien om de nachtpatrouilles in Eroe-Mere uit te breiden in afwach ting dat het nieuwe systeem zou be ginnen werken en hiervoor baseert hij zich op de tussenkomst van raadslid C. De Brouwer die de tal rijke inbraken met diefstallen te be rde bracht. Volgens De Brouwer heerst er een angstpsychose in een bepaalde wijk in Mere omdat er al wekenlang zo wel bij dag als bij nacht in privaat woningen zaken en geld ontvreemd worden. Ook gebeurt er veel vanda lisme en zelfs de rijkswacht ontkent niet dat zij het allemaal niet aan kunnen waaruit duidelijk blijkt dat er iets moet gedaan worden om de veiligheid van de burger te vrijwa ren. Het is dus zeer noodzakelijk dat er maatregelen getroffen wor den in afwachting dat de beoogde samenwerking funktioneert. Het is alleszins een positief initiatief dat de drie gemeenten in staat moet stellen om deze criminaliteiten in te dijken. JV Bouwen of verbouwen blijft hoe dan ook een belangrijke investe ring. Zowel kwalitatief als financi eel dient het projekt bestudeerd te worden. Financieel? Uiteraard, het is inter essant om geen kat in een zak te kopen en van in het begin te weten wat je krijgt voor je geld. Kwalita tief? Zeer zeker, te veel mensen hechten te weinig belang aan hun omgeving, maar worden er voortdu rend door beïnvloed. Voldoende belangrijk dus om dooreen kwalita tief betere leefomgeving, het leef- komfort, het leef-behagen te ver hogen. Ongetwijfeld stelt U zich als kandi daat-bouwer terecht heel wat vra gen, maar eigenlijk kunnen die in essentie terug gebracht worden tot volgende drie kernvragen wie geeft mij objektieve, eerlijke in formatie en kan me gedurende het hele bouwproces onpartijdig bij staan? Welke kwaliteit krijgt ik voor mijn geld en welke garantie staat daarte genover? Wat als het nu toch eens verkeerd loopt? Kortom, u bent op zoek naar een onafhankelijke vertrouwensper soon, een specialist die u een abso lute zekerheid kan verschaffen, wat er ook gebeurt. Deze vertrouwenspersoon bestaat Inderdaad, een echte specialist in de bouwwereld is de architekt. Een architekt die door u wordt gezocht en gekozen en niet door een firma op een presenteerblaadje wordt aangebracht. Indien die architekt ook nog lid is van de vzw Architekten-Bouwers, is het mogelijk te bouwen tegen vaste Hoe eigenaardig het ook klinkt maar in Bambrugge bracht men een prachtige verzameling van vechthoenders bij elkaar, een collectie die men zelden samen te zien krijgt. Het ging hier heus niet om ze in het strijdperk te jagen, want ze zaten allemaal netjes gescheiden in een kooi, te kijk gesteld en verzorgd om gekeurd te worden. Nergens in Europa ziet men dergelijke variatie van rassen en typen maar in Bambrugge is men er in geslaagd om talrijke fokkers, zelfs buitenlanders, met hun dieren samen te krijgen. Iedereen weet dat in de rij der kip pen heel wat soorten bestaan en dat zelfs verschillende met uitsterven gedoemd waren. Ook bij de vecht hoenders is dit in bepaalde streken het geval maar sommigen, zoals in Duitsland, durft men al eens kruis ingen doorvoeren, wat men bij ons niet erg waardeert en men opteert voor-het zuivere ras. Daarbij heb ben de kwekers bij ons geenszins de bedoeling deze dieren tegen elkaar te laten vechten maar komt het er op aan ze in stand te houden en prachtige kippen te kweken, niet zozeer van pluimage maar van vorm. Het blijft in de eerste plaats een hobby en dan alleen met de bedoe ling af en toe met dc pronkstukken naar buiten te komen. In Bambrug ge loonde het trouwens de moeite om een kijkje te nemen in deze unie ke tentoonstelling waar prachtbees ten van alle hoendervechters zich langs hun mooiste kant toonden. Aan deze show was een officiële bambrugge zaten de vechthoenders braafjes in een kooi om keuring gekoppeld waarbij een re- ewonderd en gekeurd te worden, van vechten was er zeker geen sprake (jv) sem bekers uitgereikt werden aan de laureaten-kwekers die hiermee hun inspanningen bekroond zagen. In de klassementsprijzen gingen de bekers respectievelijk naar W. Cop- pens, Ch. Tillon, Arm, Jacobs, Er- win Brusselmans, Leon Demarque, Mare De Feyter, Jef Thewis, P. De marque en Jos Boyen. Deze laatste werd trouwens alge meen kampioen in de kategorie gro te hoenders mannelijk en W. Cop- pens haalde dit bij de vrouwelijke hoenders. Bij de mannelijke krie len, zowel als bij de vrouwelijke was het Charles Tillon die met de titel ging lopen. De beker van het pro vinciaal verbond Oost-Vlaanderen werd toegekend aan W. Coppens, voorzitter van de Oriental Game- fowl Club van België. JV prijs en binnen een vastgestelde ter mijn, wat er ook gebeurt, zelfs in geval van faling van de aannemer. Uiteraard hebben deze architek- ten-bouwers een bijkomende oplei ding genoten en dienen zij jaarlijks bijkomende scholing te volgen ten einde op de hoogte te blijven van de nieuwste evoluties in de bouwwe reld. Een architekt tekent niet enkel een plan, hij stelt zijn volledige kennis ter beschikking, hij zal al zijn kreati- viteit en verbeeldingskracht aan wenden om tot een voor u bevredi gende woning binnen uw budget te komen. Op het ogenblik dat u met de werken start zijn alle details doorgenomen en komt u niet meer voor verrassingen te staan. De architekt-bouwer doet echter nog veel meer 'Ik zou nooit meer bouwen, zoveel rompslomp en geloop', hoort men dikwijls zeggen. Het kan echter an ders. Bij Architekten-Bouwers zal de architekt-mandataris alle admi nistratieve zaken op zich nemen, hij zal alle kontakten met aannemers, offertes, kontrakten vergelijken, verhouding prijs-kwaliteit, kontrole van de werken, koördinatie van de werken, enz. uit handen van de bouwheer nemen. Op die manier loopt u niet verloren in onduidelijk, zelfs misleidende prijsoffertes en kunt u geen verkeerde keuze ma ken. En als het toch mis loopt Niet zelden worden prijs of termijn overschreden, gaat een aannemer in faling of overlijdt hij. Ook de architekt staat dan machteloos. U kunt zich daar nu echter tegen wa penen. De vzw Architekten-Bouwers heeft een unieke formule uitgewerkt, waardoor u vanaf het voorontwerp de totale kostprijs kent en die de gevolgen van eventuele prijs- of ter mijnoverschrijding ruimschoots verzekerd. Bij Architekten-Bouwers staat er er een volledige professionele organi- zatie achter U. U kan kennis maken met het plaat selijk College Oost-Vlaanderen van de vzw Architekten-Bouwers tij dens Infobo waar zij een stand heb ben of telefonisch kontakt opne men op het nummer 091/29.19.99. Tot 26 mei wordt in de tentoonstellings ruimte van het Museum voor Sierkunsten een seleklie voorgesteld van de Provinciale Prijs voor Edelsmeedkunst. Het Museum is gelegen aan de Korenlei 15-16 te Gent en elke dag open van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur behalve op maandag. Veertig procent van de KMO's zeggen dat ze heel wat gevolgen ondervinden van de Golfoorlog. In vele gevallen heeft men het dan over een stijgende energierekening en een lagere omzet.

De Voorpost | 1991 | | pagina 4