Wordt een stuk Moorsels verleden vernield? CCOD Aalst dekoreerde verdienstelijke leden Kaastploeg KC Jempi Moorsel aan tafel Viering honderd jaar Rerum Novarum Internationale Ruilbeurs van mineralen en fossielen in Aalst De Voorpost - 29.3.1991 - 5 De voorstelling van het Baardegemse fotoboek werd door voorzitter Her- wig Van der Borght van de heemkundige kring De Faluintjes aangegrepen om een dubbel protest te uiten aan het adres van het Aalsterse stadsbe stuur. In de eerste plaats stelden zij het verwijderen van het uit taxus en hulstbomen bestaande groenscherm rond het Moorsels monument ter nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers, aan de kaak. Zij vinden het onbegrijpelijk en onzinnig dat dit vervangen werd door eenjarige bloemen. Anderzijds is de heemkundige kring het oneens met de plannen om het oud gemeentehuis en gemeente school te Moorsel te slopen en te vervangen door service-flat voor bejaarden. «Het bestuur van de Heemkundige Kring «De Faluintjes», optredend namens zijn bijna 800 aangesloten leden, neemt met ontsteltenis ken nis van de plannen in verband met verkoop en afbraak van het Moor- selse gemeentehuis. Dit architecto nisch waardevol gebouw, dat bo vendien nog steeds het teken van eigenheid van de Moorselse bevol king vormt sinds de fusie van ge meenten, dreigt nu, tot ergernis van alle Moorselaars te verdwijnen», zei voorzitter Van der Borght. «Nochtans heeft de stad Aalst - en terecht - aan dit waardevolle ge bouw recent nog heel wat uitgaven gedaan voor het behoud ervan: to taal vernieuwd dak, vernieuwde be pleistering van zoldering en muren, binnenschilderwerken,... Wij drin gen dan ook aan op het behoud en de verdere restauratie van het ge bouw met eventuele mogelijkheid tot harmonische inpassing in een groter architectonisch geheel én met behoud van de bestaande func ties, met name dienstencentrum \an de stad Aalst en ontmoetings plaats voor het verenigingsleven», besloot de kringsvoorzitter. In het tweede nummer van het le denblad van de heemkundige kring, dat eind deze maand verschijnt zul len zij dan ook een tekst publiceren ran de hand van de Moorselaar I kans Fransaer als reactie op deze r ,?annen. De krachtlijnen hiervan i £ven wc in het kort weer: jOpruiming historisch patrimonium en landschap? Is het nu echt de bedoeling van het Aalsterse stadsbestuur opruiming le houden van ons historisch ge groeid erfgoed en het ons omrin gend landschap? Het ziet er blijk baar aardig naar uit. Moeten we nog eens naar de Gotische H. Geestka- pcl verwijzen die op twee dagen ge- deklasscerd werd? Waarom moest de oudste hoeve van Aalst, het Geldhofken gesloopt worden en het Baasken aan de Sint-Martinus- kerk? Waarom gingen het laatste decennium tal van prachtige heren huizen tegen de grond, terwijl er elders zo'n schitterende restaura- tieprojekten tot funktionele parels omgetoverd werden. Moest het huis De Vis in de Nieuwstraat nu echt verdwijnen? Vandaar de desinteresse voor onze rijke industriële archeologie terwijl in andere steden met geestdrift ge restaureerd wordt. Moeten we wij zen op het grote onbegrip voor ar cheologisch bodemonderzoek zo dat enthousiaste vorsers zich slechts tot noodonderzoek kunnen beper ken. Met het ons omringende landschap is het nog erger gesteld. Wat schiet er straks nog Over in onze toch mooie Faluintjesstreek? Vooral een doorkin het landschappelijk oog worden de semi-agrarische be drijven die lukraak in het nog gave landschap neergekwakt worden: in dustriële kippenslachterijen, pseu- dopaardenstallen, bloemisterijen met helse nachtverlichting die heel de nachthemel in een rosse gloed zetten. Na lucht-, bodem- en water bezoedeling, nu ook lichtbezoede- ling. Het is godgeklaagd! Met de gewestplannen wordt de vloer aan geveegd. Elk van de vier natuurre servaten van groot-Aalst zijn aan knoeien onderhevig. Het Osbroek wordt bedreigd door een mogelijke stadsring, in de Biezebroeken te Moorsel is een eigenaar al jaren het eigen biotoop aan het draineren. In het Kasteeldomein te Gijzègem liet men bouwen, idem aan 't Kra- vaal te Meldert. Terwijl natuurre servaten de hoogste vorm van wet telijke bescherming zouden genie ten. De geologische site met zand steen te Meldert wordt één losge woelde puinhoop. Klasseren van landschappen of gebouwen wordt een zeldzaamheid. De klassering, nu ja, dat wel... Soms zou men denken dat het ons bestuur ontbreekt aan fijngevoelig heid voor natuur en cultuur, aan historische zin voor waarden, aan toekomstvisie en vooral aan de vas te wil om een stevig historisch ge fundeerd kuituur- en landschap be leid te voeren. Folders, woorden, intenties, spreekbeurten zijn er daarentegen in overvloed... Sedert wanneer dienen geklasseerde mo numenten, gemeentehuizen, scho len om afgedankt en verkocht te worden om de stadskas te spijzen? Wat moet er nog volgen? Intussen speelt men wel graag in op de ver loederingsdrift van projectontwik kelaars, private en niet-private landschaps- en milieuvernielers. Past in dit kader ook niet de vraag waarom nu perse het Moorselse ge meentehuis gesloopt zou moeten worden ten bate van het OCMW? Of blijft misschien de mogelijkheid open tot harmonische inpassing in een groter architektonisch geheel met behoud van geven en struc tuur? Hopelijk althans. We staan alleszins huiverig tegenover de lichtzinnigheid waarmee in Aalst met ons patrimonium omgespron gen wordt. Generaties Moorselaars over de vloer «Stillistisch is deze konstruktie een mooi en monumentaal voorbeeld van de wijze waarop een fundamen teel klassiek geïnspireerde stroming van het Eklektisme tot een zakelij ke, maar toch als landeigen ervaren architektuur wil komen». Aldus de Inventaris van het Kunstpatrimoni um over het Moorselse gemeente huis (Gemeentehuizen in Oost- Vlaanderen deel I Inventaris Gent 1982). Maar meer dan deze Architektoni- sche gegevens is er het feit dat zo veel generaties Moorselaars hier over de drempel zijn gekomen in lief en leed. Na de fusies restte er ons toch dat teken van piëteit nog, dat teken van eigenheid. In Lebbe- ke had men al de brutale, grove lef het gemeentehuis van Wieze te slo pen. Treedt Aalst nu aan? Moet het ont werp van architekt E. De Perre uit 1868 het nu ontgelden? Is het niet krankzinnig dat daar een handjevol mensen over beslist? Stevent de nieuwste vorm van demokratie op zo'n opvattingen af? Wie wordt hier voor schut gezet: de gehele gemeen teraad, de kulturele verenigingen, de vele Moorselaars die dit in geen geval wensen. Moet dat enige dorpsbeeld vanop de Kaalberg door de wil van enke len weldra tot het vernielde verle den behoren? De schoonheid van de open, hoge kouter met verderop het dorp rond gemeentehuis, kapel en kerk gevlijd. Zoek te Moorsel nog zo'n dorps beeld. Moet het dan in Rambo-stijl al naar de bliksem? P.H. Kaatsploeg KC Jempi organizeert jaarlijks een eetfestijn. De ploeg draait al acht jaar mee in de kompe titie. Het voorbije seizoen eindigde men op een verdiende vierde plaats en dat ofschoon men had af te reke nen met heel wat tegenslagen. Voor het komende seizoen heeft men grote verwachtingen al is men er zich bij KC Jempi ervan bewust dat de konkurrentie groot zal zijn. Men is evenwel goed gewapend om alle ploegen aan te kunnen. De spelers zijn Johan De Bondt, Sylvain Cau- dron, Marc Dierickx, Luc De Plec- ker, Marc Goossens, Paul De Wolf en Danny Philips. Men rekent alvast op de steun van de vele supporters om de ploeg door dik en dun te steunen, (da) Aalst. Het bestuur van de ACV afdeling van Meldert (a Een dekoratiefeest is altijd iets aparts. Ook bij CCOD Aalst dat enkele verdienstelijke leden vereremerkte tijdens zijn jaarvergadering. In zijn toespraak belichtte Roland De Cock de plaatselijke werking van de CCOD en wees hij op de nieuwe uitdagingen die er voor de komende maanden te wachten z(jn. Lokaal begon men met de opvang zullen samenwerkingen solidariteit en doorlichting van de afgedankte geko's om in de korst mogelijke tijd voor de?e personeelsleden een an- een noodzaak zijn. Hij dankte voor zitter Hilaire Lievens en gewestelijk sekretaris Marcel Nevraumont die dere job te vinden. Verder zette samen met de kern van gevormde men zich in voor het behoud van de en aktieve militanten deze belangen kinderopvang. Na een maandenlan- zullen verdedigen, ge onenigheid tussen het stadsbe stuur en de voorzitter van het Eretekens OCMW werden de overlegorganen heropgericht in het OCMW. Het onderhandelingskomitee fungeer de optimaal, al was er het nadeel, aldus Roland De Cock, dat de leden ervan steeds bij hoogdringendheid werden opgeroepen. Het komitee voor veiligheid en gezondheid in het OCMW werd opnieuw opge richt en dat is positief nieuws. Met de stedelijke overheid zijn er niet de minste problemen aldus de voorzit ter die zei dat de aangebrachte agendapunten steeds worden be handeld. In september van vorig jaar dan stelde het dagelijks bestuur van de CCOD zijn programma voor aan het hoofdbestuur, waarin de uitvoering van de CAO '90 priori tair werd gesteld. Wat inhoudt een weddeverhoging met 2% op 1 no vember van vorig jaar, twee bijko mende vakantiedagen en 14.000 fr konventioneel supplement en het behoud van de statutaire vakantie dagen. De besprekingen leverden echter geen overeenkomst op. Vermits de ACOD besloot geen aktie te voe ren, dienden de CCOD verant woordelijken de reeds vooropge stelde akties op te schorten. De soli dariteit was verbroken. Op 2 no vember vernam men het overlijden van hoofdbestuurslid Gustaaf D'Hondt na een korte maar pijnlij ke ziekte en een week later overleed de nationale sekretaris Louis Piet- Bronzen eretekens werden uitge reikt aan Hugo Coen uit Aalst, Re ne Corten uit Hofstade, Marcel De Block uit Aalst, Godelieve De Gols uit Aalst, Rosita Lasoen uit Aalst, Gustaaf Leeman uit Aalst, Herman Provost uit Erembodegem, Benny Van den Steen uit Aalst, Fernande Van Hecke uit Erembodegem, Pe trus Van Keymolen uit Aalst en Christiane Vinck uit Aalst. Zilveren eretekens werden over handigd aan Frangois De Neef uit Aalst en Prosper Van Nuffel uit Aalst. Als reaktie tegen de verdrukking, de miskenningen de minachting van de werkende mens verscheen lüü jaar geleden de encykliek 'Rerum Novarum'. Sindsdien hebben vele generaties zich ingezet om van de Kristelijke Arbeidersbeweging de hefboom te maken van sociale rechtvaardig heid in onze samenleving. Een enorme weg voor gerechtigheid, mon digheid en emancipatie van de werknemersbevolking werd afgelegd. Toch moet die inspanning onverdroten worden verder gezet, want nog steeds vertoont onze maatschappij onrechtvaardigheden en on gelijkheden. Een kleine minderheid zogezegde demokraten die de mond vol hebben over eerlijkheid, openheid en rechtvaardigheid, maar die in feite, vanuit hun onbenullige positie willen overheersen en de klok een eeuw achteruit zetten, trachten deze 'on's' in stand te houden. Dat zal hen niet lukken. De Kristelijke Arbeidersbeweging zal blijven zorgen voor vrijheid, voor welzijn, voor de rechten van iedereen, voor de bescherming van de zwakkeren. Niet vanuit een machtspositie, maar in solidariteit en samenhorig heid, vanuit de bekommernis 'Tussen mensen geen grenzen'. Op 26 mei wordt rond dit tema in Brugge het feest van 100 jaar Rerum Novarum gevierd en de CCOD van Aalst wil daar bij zijn. Op gewestelijk vlak nam de CCOD afdeling Aalst deel aan studie- en vormingsdagen, werden heel wat ei- senbundels klaar gestoomd. En wat het nieuwe werkjaar betreft, aldus Roland De Cock, ook daar ligt er een voorname taak te wachten op de CCOD. De onderhandelingen voor de COA 1991-1992 zullen niet gemakkelijk zijn, zo verklaarde hij. De prioriteiten zijn een algemene herziening van de weddeschalen, de volledige en automatische pere- kwatie van de pensioenen. Ook hier °e ,ede" Melden „aren in fees, ,a> Aalst. Even doorzakken na een geslaagd eetfestijn van kaatsclub Jempi (a) In samenwerking met acht vereni gingen uit België organizeert de BVP afdeling 'Xenophora' op 28 april te Aalst een Internationale Ruilbeurs en Tentoonstelling van Mineralen en Fossielen. De beurs staat in het teken van 'Meteorieten en andere stenen. Mineralogische kollektie universiteit Antwerpen (Ruca)' De meteoriet die tentoon gesteld wordt, is de 'Meteoriet van Antwerpen'. Het is een fragment van de zeer grote meteoriet van Santa Catharina die in 1875 werd gevonden in Brazilië. Het is de eer ste keer dat deze meteoriet aan het publiek wordt voorgesteld. Samen met enkele zeer mooie specimina uit d,c mineralogische verzameling van het Ruca op de beurs en ten toonstelling gepresenteerd. De tentoonstelling heeft plaats in het Stedelijk Onderwijsinstituut in de Binnenstraat 157 te Aalst en men kan er terecht van 10.00 tot 17.00 uur.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5