Alfons Matthijs bezieler van boksclub Volharding Erpe-Mere 6 - 29.3.1991 - De Voorpost In 1989 ontving Alfons Matthijs de trofee voor de meest sportverdienstelij- ke persoon van Erpe-Mere. Hij werd bekroond voor zijn jarenlange inzet in de bokssport zowel als aktief beoefenaar als trainer of andere nevenakti- viteiten. Fons Matthijs zelf begon te boksen op 13-jarige leeftijd bij Boxingclub Eendracht te Aalst en bleef sindsdien altijd yveren voor de bokssport op alle vlakken. Het hoeft niet te verwonderen dat hy verteerd is door deze sporttak, vandaar ook dat hij er mee vergroeid is en er nooit over uitgepraat raakt. Van Aalst naar Erpe Fons Matthijs voelde zich al vrij jong tot de bokssport aangetrokken en dat hij het ernstig meende be wijst zijn inzet die hij nu nog kan opbrengen voor anderen. Fons bokste van in 1948 te Aalst en bleef er tot de club opgedoekt werd toen in 1965 de toenmalige oefenmeester met de trainingen stopte. Dit had maar weinig prettige gevolgen voor de sportmannen die er meerdere keren per week kwamen oefenen maar ze werden voor een voldongen feit gesteld. In een eerste bevlieging begon Alf. Matthijs met gewichtheffen om toch maar in beweging en dus ook in konditie te blijven. Dit kon hem echter niet totaal bevredigen en hij had heimwee naar de ring. Het duurde dan ook niet lang of hij richtte een privé boksclub op in 1967. Deze werd ondergebracht in een huurhuis dat zich feitelijk niet- leende om dergelijke sport te beoe fenen. Toch was de drang zo groot dat men alle beproevingen door stond en met de voorhanden zijnde middelen de zaak deed draaien. Vermits er veel te weinig ruimte was zag men zich zelfs verplicht om bij gunstig weer buiten te trainen. A. Matthijs en zijn medewerkers lieten zich nooit ontmoedigen want on danks de talrijke problemen en de minder gunstige omstandigheden om hun geliefde sport te kunnen beoefenen, hielden zij het nagenoeg twintig jaar op die manier vol. In 1980 lag Alfons Matthijs aan de basis van de nieuwe boksclub Vol harding in Aalst die hij samen met Vict. Raes stichtte. Dit was echter maar van korte duur want na amper één jaar gingen zij uiteen en elk ging zijn eigen weg. Vict. Raes trok naar Heldergem om er zijn boksgeluk te beproeven en Fons bracht zijn club dicht bij huis en was te Erpe de bezieler van de Boksclub Volhar ding Erpe-Mere. Deze club was in feite opgericht om de bokssport als zuivere liefhebberij te beoefenen maar vermits er altijd goede ele menten naar voor treden, lag het voor de hand om toch maar in kom- petitieverband te treden. Dit ge beurde ongewoon vrij vlug en onder impuls van de toenmalige voorzitter van de sportraad Remi Volckaert, durfde men het in 1982 aan om in kompetitie te gaan, ook met boksers van eigen stal. Onderbroken boksloopbaan Alf. Matthijs bokste al een drietal jaren maar nog niet in kompetitie omdat hij nog te jong was. Toch liet hij er geen gras over groeien want juist met zijn verjaardag, op 14 ja nuari 1951, leverde hij zijn eerste officiële kamp. In totaal stond hij 29 jaar in de ring tegenover tegenstan derswaarvan hij enkele overwinnin gen behaalde met knock-out. Daar naast moest hij zich ook een paar keer met een match nul tevreden stellen en verloor hij een paar wed strijden wat telkens een minder prettige ervaring was. Al bij al werd A. Matthijs als een goede doorsnee bokser gequoteerd 'met een sterke slag'. Juist dit laatste kenmerk was ontegensprekelijk de grootste oor zaak dat hij meermaals een hand breuk opliep wat hem telkens voor een relatief lange periode op inak- tief stelde. Fons is altijd een door bijter geweest en na elke breuk of kwetsuur herbegon hij met grote ij ver te trainen, toch was het soms ontmoedigend om altijd die achter stand weer in te lopen. Vooral zijn gewicht was een probleem om in zijn gewichtsklasse te blijven en in 1963, na de zoveelste breuk, wilde hij opnieuw beginnen maar bleef te zwaar ondanks de inspanningen en de doorgedreven trainingen. Het was trouwens ook de periode dat meerdere boksers de club verlieten, net alsof ze voelden dat het schip van de Eendracht Boxing Club aan het zinken was, en effektief een goed jaar daarna werd deze boks club opgedoekt. Toch altijd maar boksen Alhoewel A. Matthijs zowel letter lijk als figuurlijk zijn hele leven ge bokst heeft, dan toch zal hij er nooit genoeg van krijgen. Jarenlang heeft hij tegen allerhande moeilijkheden en problemen moeten opboksen en ook hier heeft hij meer dan eens een overwinning geboekt. Thans, op 56-jarige leeftijd, staat hij nog steeds in de ring, niet meer zo in tensief als een paar jaar geleden maar toch nog altijd met de inzet van een beginneling. Hij kan nu nog altijd de moed opbrengen om te trainen met zijn jonge boksers en juist daarom is hij af en toe mistroostig over de inzet van som mige jongeren waarvan hij zegt: 'De jeugd is geblust, inspanningen om iets te bereiken horen er meestal niet meer bij'. Gelukkig kan hij zich bij gelegenheid vastklampen aan goede prestaties van zijn leerlingen wat hem dan weer nieuwe impulsen geeft om er mee door te gaan, al hoewel er zeker van ophouden geen sprake is. Erpe-Mere. Enkele leden van Volharding boksclub te Erpe samen met het leidinggevend trio (jv) Erpe-Mere. De drie steunpilaren van Boksclub Volharding te Erpe met Alfons Matthijs leermeester, voorzitter J. Van Droogenbroeck en trainer Ant. Aelbrecht (jv) Fons van zijn kant kan het niet laten en zelfs op latere leeftijd is hij als trainer een voorbeeld geweest - en nog - van zijn jonge boksers. Sinds de oprichting van zijn privéclub trainde hij van 1981 tot 1989 elke dag mee en stond soms uren in de ring om aan elke bokser tussentraining te geven. Daarbij kwamen en ko men er nu nog de drie traditionele trainingen per week bij. Hij wordt uiteraard steeds bijgestaan door de verzorger van de club Ant. Ael brecht, een gewezen bokser van Eendracht Aalst die sinds de stich ting met Alf. Matthijs de club te Erpe heeft gestimuleerd en gedra gen. Samen met de voorzitter, vor men zij een drietal dat Volharding staande houdt. Eigen stal Alfons Matthijs heeft altijd betrek kelijk goede boksliefhebbers onder zijn hoede gehad, zelfs jonge ele menten met klasse maar sommigen konden de moed niet opbrengen om zijn trainingsschema te volgen en zij haakten dan vroegtijdig af. Met de start van zijn eigen 'Volharding' boksclub kon hij met vijf nieuwelingen in de ring komen. Vermits ze nog geen officiële kam pen geleverd hadden, was er van ervaring weinig sprake. Toch was deze test achteraf bekeken zeer po sitief dank zij het optreden van Eli Van den Brempt en Paul Galmaert uit Erpe, Mar Staelens uit Herder- sem, Vine. Van Impe uit Nieuwer- kerken en de Vlaams sprekende Marokkaan Mohammed Mummedi uit Aalst. Hiertussen zaten een paar goede boksers want Staelens deed zelfs mee aan het kampioenschap van België als weiter maar na twee jaar zegde hij de kompetitie vaarwel terwijl V. Van Impe het toch nog een jaar langer uithield. Daarna kon hij echter verder wer ken met de gebroeders Meersman uit Lede die samen met hun oom van Herdersem de stal boksers te Erpe aanvoerden. Van deze drie was Freddy Meersman de grote uit blinker. Van zijn 24 geleverde kam pen verloor hij er slechts drie met de punten en twee door kwetsuren. Vier keer eindigde hij zijn wedstrijd onbeslist. Het vertrek van 'de Meersmannen' werd dan gelukkig aangevuld door een talentrijk bokser, Kurt Baten, een zwaargewicht uit Meldert. In feite begon hij maar laat aan een boksloopbaan maar toch leverde hij met Fons Matthijs nog veertien kampen waarvan hij geen enkele keer verloor. Onnodig te zeggen dat dit de revelatie was maar ongeluk kig voor de mensen die hem dag in, dag uit bijstonden met training en verzorging. Na zijn suksessen trok hij naar Brussel waar hij het geluk dacht te vinden maar zoals velen in zijn soort bedrogen uitkwam en in middens terecht kwam die niet be vorderlijk waren om op een ernstige manier de bokssport te beoefenen. Hij stopte bijgevolg vroegtijdig een bloeiende loopbaan te wijten 'aan een gebrek aan verstand'. Fons heeft meermaals verschillende bok sers in zijn club gehad die zelfs wei nig kampen verloren maar na ver loop van tijd niet meer de discipline hadden om verder te doen, dan nog meestal op een ogenblik dat het meest noodzakelijk was. Oude en nieuwe gezichten wisselden er el kaar af en Fons vergelijkt terecht 'een boksclub met een duivekot' omdat het er een komen en gaan is zowel van goede als van minder goe de elementen. Huidig bestand Tegenvallers worden echter weer goed gemaakt door de positieve prestaties van talentrijke jeugdige boksers. Op het huidig ogenblik be schikt Alfons Matthijs over onge veer 25 jongeren van wie drie nieu welingen en vier anderen kunnen een licentie voorleggen. Ondanks het feit dat de Erpse club thans zelf nog geen matchen kan organiseren, neemt dit niet weg dat zijn boksers nergens anders in de ring zouden staan. Zo zal hij in de toekomst kunnen rekenen op aspirant-bokser Ignace De Backer uit Erpe die in mei zal mogen aantreden. Daarnaast be leeft hij al heel wat genoegen aan de 18-jarige Jurgen Ottoy uit Eronde- gem die van zijn twee geleverde ge vechten één overwinning en een match onbeslist boekte. De revelatie op het ogenblik waar A. Matthijs zijn hoop op stelt is zijn weltergewicht Clement Van Im- schoot uit Schellebelle die echter met zijn gezondheid sukkelde en daardoor zijn laatste drie wedstrij den verloor met de punten. Noch tans had hij een veelbelovend de buut gemaakt met een KO en een puntenoverwinning en daarbij bokste hij nog twee keer onbeslist. In Bristol behaalde hij nochtans bo vendien de zege op een sterke te genstander. Deze jeugdige belofte wordt nu echter opnieuw klaar ge stoomd om - hopelijk met sukses - terug in de ring te stappen. Verder beschikt Fons en zijn mede werkers ook nog over Peter Impens uit Lede die in september zijn op treden zal doen in de middenge- wichtsklasse. Deze vier jonge bok sers hebben er althans enorm veel voor over om hun gekozen sport te beoefenen. Hieronder schuilt er al leszins één element met groot talent en een tweede met een ongekende fysieke kracht. De andere twee kun nen hun ietsje minder talent echter kombineren met inzet en opoffe ring wat hen op gelijke hoogte kan brengen. Want juist op die twee kenmerken is de bokssport geba seerd: training en een aangepaste levenswijze 'want het hangt niet al tijd van de leermeester af, verklap te Fons nog. Hoofdzakelijk hangt het af van de bokser zelf om de nodige moed en discipline op te brengen er iets voor zichzelf van te maken. In zijn lange loopbaan én als bokser én als trainer weet hij ervan mee te spreken hoe weinig de meesten soms gemotiveerd zijn. De laatste tijd lieten er een vijftiental jongeren zich inschrijven maar na een drietal weken verlieten zij al de club omdat zij het te hard vonden. Het mag geen inspanningen vergen... maar wie dit niet kan opbrengen hoort feitelijk in geen enkele sporttak thuis en zeker niet in de bokssport waar fysieke training een enorm grote rol speelt en veel van de atleet vergt om in conditie te kunnen blij ven. Gelukkig zijn er toch nog altijd jon gens die het proberen en zelfs door bijten en dat is op zichzelf al een troost voor de leermeerster die nochtans vaak alleen traint met zijn bokser en hiervoor nauwelijks een aanmoediging krijgt. Integendeel, soms is de pijn des te erger als men een bokser verliest die al naam en faam verworven heeft zoals zijn laatste geval, zijn kampioen van België Alain Cobbaut. Maar Fons werpt hem zeker geen verwijt als zij een dergelijke beslissing nemen want hijzelf weet genoeg wat ervoor nodig is om het jarenlang vol te houden. Ondanks zijn tegenslagen gaat hij er stellig mee door: ik zal les geven tot het bittere einde. We zijn in de boter gebakken en daar mee voelen we de tegenslagen min der aankomen'. Ook op dat vlak kan Fons dus heel wat incasseren en is zijn punch in optima forma, net zoals vroeger toen hij klappen mocht uitdelen maar er ook kreeg... Het wordt een gewoonte zoals een andere. Alf. Matthijs vindt het echt spijtig dat een sport die zoveel opoffering en inzet vergt nog altijd door te veel mensen genegeerd en zelfs afge keurd wordt en zeker voor dit laats te is er geen reden. Nochtans zijn er volgens Fons alleszins mensen die zich terdege inspannen om de bokssport in een goed daglicht te stellen. Zo citeert hij o.a. Jacky Gaublomme die hij zeer bekwaam acht en waardeert omdat deze man hardnekkige pogingen onderneemt om de bokssport aantrekkelijk te maken bij het publiek. Juist om zijn totale inzet wordt hij zowel door de boksers als door de leermeesters gerespekteerd en gewaardeerd, sa men met Raf. Govaert, de federale technisch direkteur van de liefheb bersliga. A. Matthijs is vergroeid met de bokssport en het is grotendeels dank zij hem dat Volharding Erpe- Mere reeds tien jaar bestaat en ze ker nog lang niet tot verdwijnen ge doemd is. Geen inspanning is te veel voor Fons en gelukkig kan hij daar bij nog rekenen op de voorzitter van zijn club Jozef Van Droogenbroeck, sekretaresse J. Van Damme en zijn trainer Ant. Aelbrecht, om de good will van alle boksers niet te vergeten met daarbij zijn kampioen van Bel gië die nu eveneens nog in de bres staat om zijn talent aan jongere bok sers trachten door te geven. Hope lijk horen we binnenkort opnieuw over de exploten van de Volhar dingboksers. JV Tot 26 mei heeft in het Museum van He dendaagse Kunst aan de Leuvenstraat 32 te Antwerpen een tentoonstelling plaats van Luc Deleu T.O.P. Office 1961- 1991. De tentoonstelling is open van dins dag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00

De Voorpost | 1991 | | pagina 6