Vzw Parochiale Werken St. Jozef Aalst brengt Balinese kunst DENDERende NATUUR met Vakantiegenoegens Erembodegem Opendeurdag in het St.-Maarteninstituut Koninklijke Toneelbond «De Vriendenkring» Herdersem Eiland der goden k Tentoonstelling Balinese kunst in Aalst De Voorpost - 19.4.1991 - 11 Aalst. Nieuwe polyvalente zaal van de vzw parochiale werken Sint-Jozef in 't Kapelleken (a) Op zaterdag 2Q april tot en met 28 april organiseert vzw Parochiale Werken Sint-Jozef in zaal 't Kapelleke, Meuleschettestraat te Aalst, een bijzondere tentoonstelling van kunstwerken uit Bali, Java, Sulawesi en Thailand. De bedoeling is fondsen te verzamelen voor onderhoud en verfraaiing van het kompleks waarvoor de vzw instaat. Hiervoor voert de vzw een beleid dat er op gericht is okkasioneel kommerciële akties of manifestaties te ontwikkelen die terzelfdertijd hetzy een rekreatieve of kulturele funtie beogen voor de deelnemers. Vzw Parochiale Werken Sint-Jozef De vzw Parochiale Werken St. Jo zef is verantwoordelijk voor het be leid en het beheer van het kompleks 't Kapelleke in de Meuleschette straat te Aalst. Een infrastruktuur die heel wat socio-kulturele jeugd- en volwassenverenigingen en paro chiale werkgroepen huisvest en daarnaast een ruime polyvalente accomodatie ter beschikking stelt zoals vergaderlokalen en een feest zaal. De parochiale kring met een aktie- ve biljartclub en het jeugdhuis Ypsi lon vormen een ontmoetingsruimte en trefpunt voor jong en oud. Se dert meerdere jaren heeft ook het Don Bosco-instituut, school voor bijzonder onderwijs, zijn intrek ge nomen in het aanpalende gebouw. Noem het een mini-kultureel cen trum of gewoon een parochiaal cen trum. Het kompleks gonst van akti- viteiten en het verenigingsleven komt er ten volle aan zijn trekken. De parochieraad vergadert er en KWB en KAV organiseren er vorm- Op 21 april a.s. opent het Sint- Maarteninstituut uitzonderlijk zijn deuren op zondag, voor oude be kenden en nieuwkomers, zowel voor een gezellige babbel als voor informatie. Informatie wordt inder daad het sleutelwoord op deze opendeurdag. Door de progressie ve invoering van het eenheidstype, vanaf volgend schooljaar reeds tot het 3e jaar, en het voortbestaan van de oude struktuur voor de hogere cyclus, dienen een viertal fasen van het studieaanbod in het "Klein Col lege" extra belicht. Voor de eerstejaars wordt veel aan dacht geschonken aan de overgang van basisonderwijs naar secundair. De ervaring met twee jaar eenheids type staat borg voor goede raad i.v.m. een verantwoorde keuze in het eerste jaar (latijnse, moderne, handel). Voor de derdejaars is er grondige en overzichtelijke informatie over de verschillende keuzemogelijkhe den in het derde jaar van het een heidstype, dat volgend schooljaar voor het eerst wordt ingericht. Aan sluitend daarbij worden de respec tieve doorstromingsmogelijkheden in de 3e graad voorgesteld. Voor de vierdejaars wordt de tradi tionele uitleg verstrekt over de ver schillende mogelijkheden die de ho gere cyclus van het oude type II hun biedt. Voor de leerlingen die geen hoger onderwijs wensen aan te vat ten, maar die zich na hun middelba re studies nog een jaartje willen voorbereiden op tewerkstelling in het bedrijfsleven, staan alle mogelij ke gegevens ter beschikking over een 7e specialisatiejaar handel, m.n. voorraadadministratie, dat vanaf het huidige schooljaar in het college werd opgestart. Naast de essentiële informatieron de, biedt de school haar bezoekers een waaier van activiteiten aan, die een opendeurdag zo attractief maakt: demonstraties in de vele vaklokalen (met o.a. de weten schapsklas, taailabo en computer klassen), een videovoorstelling van het schoolleven, een tentoonstel ling over "Oorlog en Vrede", enz. Na een rondgang doorheen de tal rijke klaslokalen en zalen van het college, kan de bezoeker nog even genieten van een hapje of slokje in cafetaria of bar. Door de toneelbond «De Vrien denkring» wordt in het Parochiaal Centrum te Herdersem de klucht «Klachten» opgevoerd geschreven en geregisseerd door Paul Coppens. Het stuk zelf: «KLACHTEN» brengt u in het we reldje achter de schermen van een warenhuis. U maakt kennis met mensen die: - niet graag werken; - te graag werken; - denken dat ze werken; - klagers en raadvragers. «KLACHTEN» is geen komedie of blijspel. Het is een KLUCHT in de ware betekenis van het woord. Het bestaat eigenlijk uit verschillen de scetches en toch vormt het een geheel; m.a.w. het is eigenlijk een «volavond-scetch». Dit stuk is te mijden door droog stoppels en/of zuurpruimen, want het is pret en vermaak van begin tot einde. Nonsens... doorgetrokken tot in het decor toe.. Breek uw hoofd dus maar niet over dubbele bodems... die zijn er niet. Onderga en geniet! Grijns, lach, schater, en bulder als je daar behoefte voor voelt. Want daar is het bij ons in de eerste plaats om te doen. Het geheel wordt U gebracht door: Paul Coppens, Werner Van der Eist, Nicole Van Antenhove, Lu- cien De Pelsmaeker, Frangois Peir- linck, Ann Heyvaert, Sabrina Buyl, Ann Du Mongh, Hugo Cooman. Als figuranten treden op: Ronny De Wolf, Katrien Dierick, Koen Peir- linck, Davy Perdacns, Anne-Katrijn Vandersmissen, Brian Walgraef, Kenny Walgraef, Nele Wellekens. En dit op: Vrijdag 19, zaterdag 20 april telkens te 20 u. en zondag 21 april te 19 u. De algemene leiding berust tijdens de opvoeringen in handen van Jo Lampers en Arlette Kiekens. Inkom 120 BF. Parochiaal Centrum, Grote Baan, Herdersem In het kader van het jaartema «Water, bron van natuur en rekreatie» worden op zondag 21 april 1991, door verscheidene afdelingen Vakantiege noegens, gelegen langs de Dender, allerlei initiatieven genomen die gericht zijn naar de wandel- en natuurliefhebbers uit de Denderstreek. Zo ook te Erembodegem... Vakantiegenoegens is de ACW- dienst voor rekreatie, vakantie en toerisme. Vakantiegenoegens biedt je kwali teitsvolle en betaalbare vakantie mogelijkheden in binnen- en bui tenland aand: 13 Belgische vakan tiecentra... voor een zorgeloze va kantie in eigen land, 5 exclusieve bestemmingen in Frankrijk, 23 ge- selekteerde vakantiecentra in Duitsland, 5 originele feestreizen, verscheidene unieke daguitstap- pen. Bij de kampeerclub van Va kantiegenoegens hebben kampeer ders een ruim aanbod zowel in bin nen- als in buitenland... Maar er is nog meer! Vakantie-nemen, een dagje-uit, kan vele vormen aannemen en kan zo wel thuis, als weg van huis beleefd worden... Wat denk je van enkele uurtjes eigen streek verkennen on der vrienden, nieuwe mensen ont moeten en... een praatje slaan ter wijl je je fysiek ontspant en inspant zonder prestatiedrang? Vakantiegenoegens-bestuursleden kiezen voor stille rekreatie in de ons nog resterende natuurgebieden! In het kader van het Vakantiegenoe gens-jaarthema «Water... bron van natuur en rekreatie» bazuinen ze het uit: «Stop de vervuiling, stop de verspilling van water!». Zuiver water is altijd al levensnood zakelijk geweest voor mens, dier en plant. Het gebruik wordt niet be perkt tot drinkwater alleen: water is ook nog belangrijk voor de hygiëne, de industrie, de schoonmaak, de re kreatie... Door de voortdurende be- volkingsaangroei, ook door de stij gende industrializering, komt niet enkel de kwaliteit van het opper vlakte- en grondwater in gevaar, maar wordt het tevens moeilijker de produktie van drinkwater in vol doende mate te verzekeren. Het water bezit een zeker vermogen om zichzelf te zuiveren, maar bij te gro te toevoer van verontreinigende stoffen, sterft alle leven onherroe pelijk... Reeds één jaar geleden voerde Va- kantiegenoegens-Erembodegem de aktie «DENDERende NATUUR». De tweede uitgave van «DENDER ende NATUUR» op zondag 21 april '91 te Erembodegem wordt alvast opnieuw een trefplaats voor enkele honderden wandelaars die willen kennis maken met de nog resteren de natuurgebieden langsheen de Dender, op de rand van Aalst, de Osbroek, de Gerstjens, de Kapelle- en Wellemeersen. «De Dender is innig verbonden met het Erembo- degems verleden. En... Erembode gem laat de Dender niet los! We ijveren samen voor een propere ri vier in onze dorpskom» beklem toont afdelingsverantwoordelijke Hubert Verfaille (Pater Ras- schaertlaan 27, Erembodegem). Vertoeven in de Osbroek, de Gerst jens, de Kapelle- en Wellemeersen is beslist een ware openbaring voor elke natuurliefhebber. Je kan er deelnemen aan een fotozoektocht tijdens de wandeling. Eerste prijs is een heuse mini-stereoketen - waar de 5.000 fr. Er zijn twee wandeltra- jekten uitgestippeld: één van vijf en een tweede van tien kilometer. En elke deelnemer ontvangt een prachtige linnen badge met het wa penschild van Erembodegem. Let wel: Vakantiegenoegens-Erem- bodegem maakt zich op om als gast- afdeling op te treden voor de Va kantiegenoegens-afdelingen van Haaltert en Herzele. Inschrijven voor deze denderende wandelzoektocht kan vanaf 3.30 u. aan het ACV-BAC-lokaal «Volks kring», gelegen aan de Denderbrug te Erembodegem-centrum. Via een petitie-aktie wil Vakantie- genoegens-Erembodegem ook de beleidsmensen op gemeentelijk, stedelijk, provinciaal en nationaal vlak aanzetten om dringend werk te maken van echte waterzuivering. Afgaande op de bedenkelijke toe stand van het Denderwater is dit alvast een prioriteit! En... wens je de verdere asfaltering van het jaagpad langs de Dender van Teralfene-Sas tot Aalst? Doe dan mee aan een mini-enquête en geef je antwoord af bij de start. Tenslotte nog even dit: in de Kryp- te, vlakbij de startplaats van de wan del-zoektochten, kan je zowel voor als na de wandeling terecht voor koffie met wafels of pannekoeken en dit ter gelegenheid van de Erem- bodegemse Parochiefeesten O.L.V Hemelvaart. D.B. ingskursussen. Twee gepensioneer denbonden hebben er hun kaartna- middagen en bijeenkomsten. Werk groep Sociaal Dienstbetoon, be heerraad vzw en jeugdhuis hebben er hun centraal punt. De toneelre petities van het jeugdhuis, de kate- chese en de dekenale vergaderin gen hebben er plaats. Bestuursver gaderingen van alle werkgroepen, missie en ontwikkeling en zelfs kookkursussen gebeuren er. Niet te vergeten het regelmatig trefpunt voor jonge moeders en hun kinde ren met geneesheer in het kader van de werking 'Kind en Gezin'. Dit alles is slechts mogelijk omdat de laatste 20 jaar enorme inspan ningen zijn geleverd om het gebou- wenkompleks te renoveren en te moderniseren. De laatste realisatie werd op vrijdag 8 februari '91 in gebruik genomen. Een nieuw poly valent vergaderlokaal met aanslui tend vernieuwde inrichting voor 'Kind en Gezin' en sanitair blok. Nieuwe projekten zijn: het keuken blok in het parochiaal lokaal, het vernieuwen van de podiumaankle ding in de feestzaal, het vernieuwen van meubilair en het schilderen van de feestzaal. Het onderhoud en verfraaien van het kompleks vergt uiteraard steeds grote financiële inspanningen. Hiervoor voert de vzw een beleid dat er op gericht is okkasioneel kommerciële akties of manifesta ties te ontwikkelen die terzelfder tijd een rekreatieve of kulturele funktie beogen. Getuige daarvan de nieuwe aanpak sedert 5 jaar van de parochiefeesten. Feesten die naast de noodzakelijke financiële doel stellingen een kulturele dimensie vertonen en uitgegroeid zijn tot een demokratisch attraktief feestelijk gebeuren voor Jan en alleman. Tentoonstelling Balinese kunst Met de uitzonderlijke tentoonstel ling van Balinese kunst wil de vzw Parochiale Werken St. Jozef het bredere publiek laten kennis maken met een onbekende, boeiende we reld van een andere kuituur, be schaving en kunst en anderzijds via vrijblijvende verkoopsmogelijkhe den op de tentoonstelling de nodige fondsen verzamelen om het paro chiaal kompleks te verbeteren en meer uitstraling te geven. De uitwerking van dit initiatief was slechts mogelijk dank zij de mede werking van Garuda Indonesia, De Parel en ASLK. Het betreft hier een groots opgezette tentoonstelling van ongeveer 500 authentieke kunstvoorwerpen voor de duur van 10 dagen. Uit Bali zijn er houtsnij werken, schilderijen, armbanden en zilverwerken te zien. Beroemde ba tikschilderijen, stoffen en kussens uit Java worden gepresenteerd naast Wayangpoppen en lampekap- pen. Verder kan men er een deel Kandarizilverwerk uit Sulawesi be wonderen. Uit Thailand zijn Boeddha's en schilderijen overge bracht. De tentoonstelling heeft plaats van 20 april tot en met 28 april en is gratis toegankelijk op weekdagen van 18 tot 21 uur, op zaterdagen van 17 tot 21 uur en op zondagen van 14 tot 21 uur. De vooropening is voorzien op vrij dagavond op 19 april met als inlei dende spreker dhr. Paul Ghijsels, bekend van het TV-programma 'Van Pool tot Evenaar' en zelf lang durig op reis geweest in Bali. Er is permanent een videovertoning over Bali en regelmatig kunnen de be zoekers in de zaal getuige zijn van de kunstvaardigheid en de artistie ke begaafdheid van een autentiek Balinees houtsnijbewerker. Boven dien kunnen bezoekers gedurende heel de tentoonstelling gratis deel nemen aan een prijsvraag met als prijs een prachtig ebbenhouten kunstbeeld ter waarde van 15.000 fr. Deelnemingsformulieren worden aan huis bezorgd of kan men vinden op de tentoonstelling zelf. Aalst. Guido De Cock, de dynamische voorzitter en bezieler van de vzw parochiale werken Sint Jozef (a) De vzw parochiale werken St.-Jozef pakt in 't Kapelleke in de Meule schettestraat nu uit met een uitzon derlijke tentoonstelling over de Ba linese kunst. Op deze manier kan het brede publiek kennismaken met een onbekende, boeiende wereld, met een andere kuituur, beschaving en kunst. Deze keer betreft het een tentoon stelling en uitzonderlijke verkoop van circa 500 autentieke houtsnij werken, batik en schilderijen af komstig uit Bali. De beelden gesneden in zacht hout zijn illustraties uit de Ramayama en de Makakaratha, twee hindoeïsti sche heldendichten. Enkele ervan zijn kopieën van au tentieke werken die zich in de Bali nese tempels bevinden, andere ont lenen enkel hun inspiratiebron aan de hindoekuituur. De uitbeelding is dan meer eigentijds. De meest uitgebeelde personen zijn Rama en Sita, de spilfiguren uit de Sanskreet legenden. De houtsnijwerken van klein tot groot zijn geïnspireerd door de rijke hindoeïstische kuituur, waarin naast godsdienstige aspekten ook Aalst. Het nieuwe dokterkabinet voor raadplegingen in de werking 'Kind en uitbeeldingen uit het dagelijkse le- Gezm in het kompleks 't Kapelleken (a) ven door de plaatselijke ambachts lui gebeeldhouwd zijn. Bovendien zijn er nog een aantal prachtige Javaanse batik-schilder ijen, gemaakt naar de eeuwenoude "wastechniek" te bezichtigen en te verkrijgen. Verder is er nog een permanente videovertoning over Bali; een au tentiek Balinees houtsnijbewerker, Ida Bangus Samantha, die zijn kun de demonstreert; en bezoekers kun nen gratis deelnemen aan een prijs vraag met als prijs een prachtig eb benhouten kunstbeeld ter waarde van 15.000 F. Wie meer wil weten over Bali, batik, peggalbuayahout komt beter eens langs om zijn kunstzinnige nieuws gierigheid te bevredigen. De tentoonstelling Balinese Kunst heeft plaats in 't Kapelleke, Meu leschettestraat van 20 april t.e.m. 28 april. De vooropening is op 19 april met als inleidend spreker Paul Ghijsels, beter bekend uit "Van pool tot evenaar". Balinese Kunst kan U alle dagen van de week gratis bekijken en be wonderen. Brigitte De Coster

De Voorpost | 1991 | | pagina 11