Baardegemse harmonie Sint-Cecilia viert haar honderdvijftigste verjaardag Aalsterse Seniorengids over alkohol en andere drugs Uitreiking eretekens aan leden ACV-Erembodegem De Voorpost 19 4 1991 13 150 JAAR H In Aalst werkt het College van Burgemeester en Schepenen mee aan de Vlaamse campagne 'Preventie alkohol en andere drugs'. Het stelde een eigen aktieprogramma op. Een van de belangrijkste programmapunten is een temabrochure. Daarom is het jongste nummer (nr. 4) van de Senioren- gids, gewijd aan de problematiek van aikoholverslaving, roken en het gebruik van psychofarmaca of kalmerende, rustgevende en slaappillen. Het College van Burgemeester en Schepenen van Aalst doet, via de adviesraad voor de derde leeftijd, een beroep op de inwoners om in bond of vereniging waar ze lid van zijn, een overleg op gang te brengen rond de problematiek van alcohol- en andere verslavingen. Het College van Burgemeester en Schepenen volgde het advies en ge laste mevr. Marga Van Herzele met hogergenoemde taken. De senio renvrouw is dan ook 24 uur op 24 beschikbaar op telefoon 053/ 77.78.34. Minder Mobielen Centrale Aangezien niemand van kuituur verstoken mag blijven, moet vooral een kultureel centrum bereikbaar zijn voor iedereen. Wie dus moei- De preventiebrochure is uitgegeven in groot lettertype en met veel teke ningen worden de gevolgen van ver slaving in beeld gebracht en worden ook oplossingen aangereikt. Op die manier wil men alle misverstanden omtrent deze problemen verhel pen. Men hoopt dat door het lezen van deze publfikatie de senioren er van doordrongen worden, dat ge lukkige mensen geen behoefte heb ben aan verdovende, opwekkende en verslavende middelen en... dat gelukkig zijn voor het grijpen ligt. De adviesraad voor de derde leef tijd adviseerde het College van Bur gemeester en Schepenen de senio ren optimaal voor te lichten en een bijdrage te leverenen tot hun reïnte gratie in de maatschappij. Genoem de brochure komt daaraan tege moet. Er is geen betere integratie dan je in te zetten voor je leeftijds genoten. De koppen bij elkaar ste ken, samen overleggen en samen werking zijn dé middelen om erbij te horen en het leven meer zin te ge ven. Seniorenvrouw In dezelfde brochure wordt ook het voorstel van de Adviesraad voor de Derde Leeftijd besproken, een se niorenman of -vrouw aan te duiden die zou gelast worden met het vol- Aalst. Magda Van Herzele, gende: de seniorenvrouw van Aalst - Mits akkoord van het OCMW en alle welzijnsdiensten en -instellin gen, het ene knooppunt zijn van alle informatie en inspraak. - Het verzamelen van alle nuttige informatie i.v.m. de dienstverle ningvan al die diensten en instel lingen, met wie een afspraak zou worden gemaakt i.v.m. het be stendig doorstromen van infor matie. - Het registreren van alle proble men die door senioren gemeld worden en het doorgeven ervan aan de betrokken diensten en in stellingen. Daarnaast het beant woorden van vragen van senioren en zonodig het verwijzen van se nioren naar bevoegde instellin gen. méér dan 2,5 maal het bestaansmi nimum verdient, ook dat er geen passend openbaar vervoer beschik baar is. Als lid-gebruiker belt u drie tot vier dagen vooraf de MMC en u deelt de gewenste datum, uur, be stemming en vermoedelijke duur van het vervoer mee. De centrale zoekt dan de dichtstbijwonende vrijwillige chauffeur, die dan op het gewenste tijdstip beschikbaar is. Het jaarlijks lidgeld bedraagt 200 fr (verzekering burgerlijke aanspra kelijkheid inbegrepen). Per rit be taalt men aan de chauffeur 8 fr/km, gerekend vanaf en totaan het thuis adres van de chauffeur. Dit bedrag wordt op het einde van de rit afgere kend. Wanneer men meer wil weten over de MMC dan kan dat bij: Minder Mobielen Centrale, Heilig Hartlaan 30, 9300 Aalst, tel. 053/77.43.65. Aalst. De Kon. Harmonie Sint-Cecilia Baardegem herdacht met een prachtig lentekoncert haar 150 jarig bestaan (a) Vorige zaterdag vierde de harmonie St. Cecilia van Baardegem, zonder veel poeha maar met een prachtig lentekoncert, in de zaal Ons Huis haar 150e verjaardag. De dirigent Pierrot De Block leidde er een uitvoering van werken uiteen ruim repertorium. Filmmuziek, bluesklanken, komposities van Vangelis tot Mozart werden op een stijlvolle manier gebracht. lijkhcdcn heeft met transport naar en van het CC De Werf dient gehol pen te worden. Daarom is het ge meentebestuur op zoek gegaan naar mogelijkheden om dit op een eenvoudige manier te realiseren. Een geschikte oplossing is gevon den in de samenwerking met de Minder Mobielen Centrale. Dit is een vervoerdienst voor mensen die in een sociale en financiële noodsi tuatie verkeren, en niet kunnen te rugvallen op de hulp van vrienden en familieleden om zich te verplaat sen naar de dokter, ziekenhuis, vrienden, kulturele manifestaties, enz... Voorwaarde is dat men niet Op een bijeenkomst van de aange sloten leden, vorige week, werden te Erembodegem een aantal ver dienstelijke medewerkers figuurlijk in de bloemen gezet voor bewezen diensten en werden ook de namen van de leden bekend gemaakt die met een ereteken worden bedacht. Waren aanwezig: Bijl Remi (erete ken 1ste kl.), Coppens Willy (2de hl.). De Smedt Ernest (2de kl.), Hutjens Ghijsbert (3de kl.) en van Nijverseel Coleta (3de kl.). Werden verder nog gerenomeerd: Buyl Wil ly (2de kl.), De Schrijver Frederik (lste kl.), Ghijssens Albert (1ste kl.), Van Impe Prosper (lste kl.), Van de Voorde Jan (lste kl.). Van Londer- sele Norbert (3de kl.), Van Londer- sele Remi (2de kl.) en Van Roy Achiel (3de kl.). Evolutie In het harmonieleven van de Baar degemse Sint-Cecilia is er veel ver anderd, sinds op 22 november 1840 het 'Musicael Genootschap der Succursaele kerke der gemeente van Baerdegem' officieel werd op gericht. De harmonie is een krachti ge muziekgroep geworden van vijf entwintig degelijke muzikanten. De tijd, dat het nog nodig was boeten op te leggen aan spelende leden die zich aan buitensporigheden overga ven, is reeds lang verleden tijd. Spijtig genoeg is heel wat archief materiaal van de Baardegemse Sint-Cecilia harmonie, verloren ge gaan. Van de periode vóór Wereld oorlog I, is buiten de stichtingsakte en de vlag, omzeggens niets meer over gebleven. Karei Moortgat, schoolhoofd en toenmalige diri gent, vluchtte in 1914 naar Neder land en de Duitsers, die in de schoollokalen ingekwartierd waren, lieten er veel bezittingen van de har monie verdwijnen. De uittredende sekretaris Paul D'Hauwer verklaarde dat, wat nog geweten is over het verste verleden van de harmonie, alleen noggekend is door overlevering. 'Zo vertelde mijn oom Hektor veel over zijn va der, die jarenlang voorzitter van de harmonie was. Het verhaal deed zelfs de ronde dat de harmonie on officieel al sinds 1821 aktief was. We houden ons echter aan de datum die op de officiële stichtingsakte ver meld staat', vertelt hij. Vroeger werden alle boerezonen lid groep Bardo. Niettegenstaande de harmonie toen sterk afgeslankt was, deed ze toch verder onder de lei- omlijsting te verzorgen. Voor de Tweede Wereldoorlog werd om de twee maanden van lokaal veran- Aalst. De Harmonie Sint-Cecilia zoals ze er in 1926 uitzag van de harmonie. Het leven van de harmonie evolueerde echter snel. Heel wat rekruteringsproblemen maakten het de muziekmaatschap pij niet gemakkelijk om te blijven overleven. Zo bleek de Baardegem se afdeling van de Aalsterse Akade- mie voor Muziek, Toneel en Ballet, geen verwacht rekruteringsveld te zijn. Het werd ook duidelijk dat de jongere generatie veel vlugger warm kan gemaakt worden voor sportieve vrijetijdsbesteding dan voor muziekstudie die een oplei ding tot muzikant vooraf gaat. Paul D'Hauwer vertelt verder: 'In 1933 werd ik muzikant. De harmo nie telde toen veertig spelende le den. Waar nu het muzikant zijn een inspanning vergt, was het toen ontspanning'. Paul D'Hauwer wordt gedwongen, om gezond heidsredenen, het rustiger aan te doen. Hilde De Boeck, dwarsfluit speelster, neemt na 40 jaar, zijn taak als jonge sekretaresse over. Hier mee is zij dan ook de eerste vrouwe lijke sekretaris in de lange geschie denis van de harmonie. Het aantal muzikanten is wel ge slonken tot vijfentwintig wat niet weg neemt dat de Baardegemse harmonie een harmonie blijft in haar samenstelling. Graag zou men wel alle instrumenten in grotere mate vertegenwoordigd zien. Er wordt wel wekelijks gerepeteerd onder de bijzondere deskundige lei dingvan de huidige dirigent. Pierrot De Block, eerder als beroepsmuzi kant trompet-solist bij de Muziek kapel van de Gidsen, kornet-solist bij de Muziekkapel van de Zee macht en momenteel eerste kor netspeler bij de Muziekkapel van de Rijkswacht. Er is steeds, door de opeenvolgende harmoniebesturen, geopteerd voor bekwame dirigenten. Louis Van de Maele, schoolhoofd en komponist, dirigeerde de harmonie met ijzeren hand van 1869 tot 1907. Wanneer tijdens de repetitie iemand nog kwam opdagen na het spelen van de eerste noot, kreeg hij onmiddellijk een boete aangesmeerd. De Aalste- naar Daens volgde hem op tot in 1912. Van toen af dirigeerde Karei Moortgat, schoolhoofd, gedurende veertig jaar ononderbroken. Hij werd niet alleen als schoolhoofd, maar ook als dirigent en muziekle raar, opgevolgd door zijn zoon Ed- mond en dit van 1952 tot 1958. Het bleef in de familie, toen dan zijn broer Frans, een gediplomeerde van het Lemmensinstituut, de lei ding over nam. Zoals in vele landelijke gemeenten, leidde in 1972 een twist in de dorps politiek, tot een scheuring en het kortstondige bestaan van de jcugd- Aalst. Dirigent De Block met zijn harmonie aan het werk a Aalst. 150 jaar harmonie te Baardegem. heel wat muzikale belangstelling(a) ding van Alfons De Boeck, kompo nist en fluitist. Als nieuwe voorzit ter werd toen Petrus De Ridder aangesteld. Alfons De Boeck, een geboren Baardegemnaar, was als beroepsmuzikant aktief in de Gent se Opera. In de rij van de dirigenten verscheen nadien de beroepsmuzi kant uit St.-Gillis-Dendermonde, Clement Van Hove op zijn beurt opgevolgd, sinds 1983, door de hui dige dirigent, Pierrot De Block. In het verleden heeft de Baarde gemse harmonie aan grote wedstrij den deel genomen. Een van de meest memorabele momenten uit hun geschiedenis is wel het optre den geweest op de wereldtentoon stelling in Luik in 1905. De tocht naar Luik is toen in Baardegem een legende geworden. De treinwagon, waarin het Baardegemse gezel schap zat, haakte los van het trein stel en sloegop hol, gelukkig zonder veel ergs. Op kermissen, ommegangen, sere nades, feesten en begrafenissen is de Baardegemse harmonie steeds bereid gevonden om de muzikale derd. Dit om niet te sterk in de dorpspolitiek verwikkeld te gera ken. Aan cafés om te repeteren was er toen echter geen gebrek. Een kermistocht door Baardegem leid de zeventig jaar geleden langs 53 cafés. Er werd een pint aangekocht per zes muzikanten en hun vrouwen dronken dan nog eens mee aan het zelfde glas. Hun eerste uniform kregen de le den van de harmonie in 1966 ter gelegenheid van de 125e verjaardag. Vorig jaar zijn ze opnieuw in het nieuw gestoken. Een druk seizoen wordt nu stilaan afgewerkt met muziekfestivals in Moorsel, Meldert en Baardegem, met kermisoptochten, de St. Mar ga re ta-ommegang op 20 juli en een jaarbeurskoncert einde augustus, wandelkoncerten en een St. Cecilia- viering. Hopelijk volgen er nog vele muzikale jaren.

De Voorpost | 1991 | | pagina 13