«La Passionata»: gepassioneerde relatie tussen poëzie en muziek! Willem Vermandere zingt in De Werf Johan Messely in Hof te Puttens te Lede Ernst in De Werf «Poëzie moet uit haar boeken treden 'Ik heb in mijn sukses moeten snijden om mezelf te redden' Voetbalklub SK Terjoden 14 - 19.4.1991 - De Voorpost Een eivolle schouwburg woonde vorige week donderdag in De Werf de première bij van de produktie «La Passionata», een initiatief van het C.C. De Werf in samenwerking met de groep La Passionata en Radio 1. Het langdurige applaus bewees de waardering van het publiek voor dit toch wel vrij origineel programma, dat zich bovendien mocht verheugen in een mooie uitvoering. «La Passionata»: een merkwaardige dichtbundel Koen Stassijns (Ninove, 1953) en Ivo van Strijtem (pseud. Ivo Evene poel, °Strijtem 1953) stelden in no vember 1989 hun gezamenlijke, merkwaardige «Chateau La Passio nata of de velden die vol roze zijn» voor. Iedere bladzijde van deze bundel is een zorgvuldig bestudeer de pas-de-deux: links een wijn, ont leed en vastgelegd in het woord van de dichters, rechts een gedicht over de vrouw, met dezelfde gloed, het zelfde bouquet als de beschreven wijn. In twee cycli, één van Koen Stassijns en één van Ivo van Strij tem, passeren grote wijnen en apar te, tedere vrouwen de revue. Een merkwaardige bundel, uitgegeven bij Lannoo in Tielt, die erg goed werd ontvangen door de pers en door het publiek. En volgde immers reeds een tweede druk en het aantal verkochte eksemplaren benadert al de zevenduizend. «La Passionata» een poëtisch liedprogramma Uiteraard waren de auteurs niet al leen gelukkig maar ook wel ver baasd over het sukses van hun pro- dukt; een dichtbundel is in Vlaan deren al een sukses wanneer er een paar honderd eksemplaren van over de toonbank gaan. De grootste verrassing voor de beide auteurs volgde echter even later. Eddy Pe remans (Edingen, 1956), gitarist en komponist én drijvende kracht van het klassieke gitarentrio «Trio 18» werd enorm geïnspireerd door deze gedichten. Hij wist sfeer en inhoud precies te vatten in ontroerende en heel persoonlijke muziek. Ook vroeger en recenter werk van de beide auteurs bracht hem op nieuwe muzikale ideeën. Ook Alain Reubens, pianist van het gezel schap, komponeerde eveneens en kele liederen die hijzelf ook zingt. Met al dit materiaal werd een lied programma in elkaar gezet dat tea- traal kan waargemaakt worden maar ook als cedee zijn weg kan vinden. Jonge, entoesiaste uitvoerders en medewerkers De komponist en de dichters kon den onmiddellijk rekenen op de me dewerking van jonge, talentvolle en professioneel geschoolde muzikan ten. De liederen worden afgewisseld ge zongen door Wanda Joosten en William Souffreau. Wij zagen Joos ten (Mortsel, 1962) reeds aan het werk bij de musicalafdeling van het K.B. v. VI. in «Jesus Christ Super star», «My Fair Lady» en «Evita» en bij het Antwerpse Fakkelteater in «Nonsens», «De Dansmarathon» en onlangs nog in «De Club»; zij ontpopte zich tot een all round-zan- geres die zich blijkbaar in zowat alle genres thuisvoelt. William Souf freau (Erembodegem, 1946) is als musicus autodidakt, speelt aller hande snaarinstrumenten, kompo neerde honderden nummers, was zanger-komponist van de ooit heel beroemde rockgroep Irish Coffee, zong in diverse andere rockforma ties, musiceerde als gast bij het kruim van de Belgische rockwereld en heeft nu een soloprojekt klaar «Under a Belgian Moon» dat tot stand kwam i.s.m. Jan De Wilde, 't Kliekske en Dave Peabody. Souf freau speelt in deze «La Passiona ta» ook nog gitaar. De andere muzikanten van het en semble zijn, naast de reeds genoem de gitaristen Eddy Peremans en William Souffreau, ook nog toet- senist-zanger-komponist Alain Reubens, fluitiste Els Loeyersoons, klarinettist-saxofonist Johan Evenepoel, bassist Paul Renders en drummer Raf Lenssens. Om het geheel ook teatraal waar te maken, werd een beroep gedaan op Danny Cobbaut en Danny Verhoe ven voor dekor en licht en op Dirk Van Vaerenbergh die «La Passio nata» regisseerde. Maar ook de dichters zelf, Ivo van Strijtem en Koen Stassijns, traden op: ze lazen tussen de liederen in ook de gedichten zelf. «La Passionata»: een boeiende produktie Vooraan op de scène staan links een met een witte doek overtrokken en rechts een met een zwarte doek overtrokken zetel. In het eerste deel gebruikt de in het wit geklede zan geres Wanda Joosten uitsluitend de witte zetel, na de pauze draagt de zangeres een kwa vorm identiek zwart kleed en gebruikt ze alleen maar de zwarte zetel. Voor de pau ze zijn de gedichten-liederen ook veel vrolijker van aard dan in het tweede deel. Maar ze blijft niet in die zetels: ze kuiert over en weer naar de muzikanten, naar de beide dichters, naar het publiek en naar achter de koelissen. Zanger Wil liam Souffreau komt nooit op de voorgrond maar blijft op zijn vaste plaats, nou ja, tussen de muzikan ten. Een optie die duidelijk toch niet zo gelukkig werkt. Achteraan rechts op de scène zit ten/staan de muzikanten; sommi gen (toetsenist, bassist, drummer, gitarist Peremans) blijven de hele tijd op hun verhoogje, de anderen (klarinettist, fluitiste en gitarist Souffreau) verdwenen na ieder door hen mee uitgevoerd werk van de scène; iets waarvan de betekenis ons kompleet ontgaat en dat zelfs storend gaat werken. Achteraan links is een soort erker uitgebouwd waar, achter doorzich tige wanden, de beide dichters aan een tafeltje bij een glas wijn zitten. Ze «schrijven en praten over vrou wen», m.a.w. je hoort als toeschou wer de gedichten vóór ze gezongen worden. En de dichters dragen mooi voor; het komt niet zo vaak voor dat dichters ook nog hun eigen werk op een fatsoenlijke manier Er was een tijd dat Willem Vermandere bijna iedere dag van de week optrad. Over deze periode zei hij onlangs tegen Jan Haerynck in De Morgen: "Ik had geen tijd meer om te beeldhouwen en zag mijn kinderen en mijn vrouw enkel als ze sliepen. Ik was een harlekijn geworden en uiteindelijk zijn we uit ons mooie huis in Veurne naar een klein stulpke in Lampernisse gevlucht Van de ene dag op de andere was ik totaal onbereik baar. Ik heb in mijn sukses moeten snijden om mezelf te redden." Deze Vermandere is op dinsdag 30 april om 20 uur te gast in de Schouw burg van De Werf. Allen daarheen! De drie W's Wannes (Van de Velde), Walter (De Buck) en Willem (Vermande re): de drie W's, die nu iets meer dan twintig'jaar geleden als "volks zangers" door Vlaanderen toerden met "Vlaamse" liedjes in het "Vlaams": het Aantwaarps, het Geintsch en het Bachten de Kup- pens. Alle drie zijn ze ongelooflijk waardevol gebleven voor ons mu ziekleven, alle drie zijn ze ook nog aktief op andere artistieke terrei nen. Maar alle drie zijn ze geëvolu eerd van volkszangers of troeba- doers tot chansonniers van interna tionaal niveau. Maar nu over Wil lem. 'n Mensch van te lande Hij heeft een kop -het woord "hoofd" misstaat hier volledig - als van een van die figuren die hij zelf met oneindig veel geduld uit een weerbarstig stuk hout (nu zit hij in een "marmeren periode") te voor schijn kerft; hij heeft een klare, nieuwsgierig rondturende blik met vaak pretoogjes voor al het vreemde dat hem tegemoet waait. Men noemt hem wel eens de hoekige bonk met het gouden, melankoli- sche hartje. Alleen is die ruwe bast niet echt ondoordringbaar. Hij had model kunnen staan - in de ogen van velen althans - voor het proto type van de eenvoudige, Vlaamse boer zoals die in talrijke streekro mans werd gepenseeld. Alleen is zijn psyche oneindig veel gekompli- ceerder... Willem, de nostalgicus? Vroeger, eeuwen geleden, waren Willem's liedjes een prachtige men geling van échte volkse elementen, van vergeelde heimatliteratuur, van het bestudeerd inspelen op een imago. Dit imago van de nostalgicus, van de man die bedroefd is over al wat voorbij is (en vroeger dus ook uiter aard zo veel beter was), is zeker onvolledig en meer en meer onjuist. Zijn teksten zijn over de jaren ge zien ontzettend veel scherper ge worden. Vermandere zong, en zingt nog over datgene wat de dagjes mens moet missen. Alleen zijn de teksten universeler geworden; zijn métier als liedjesschrijver is groter, beter geworden. Maar hij blijft deze temata bezingen op een innige en overtuigende manier. Vroeger kreeg hij, precies omwille van de eigen simpele uitdrukkingswijze, de grootste lof, maar soms ook de scherpste kritiek. Nu is hij een idool geworden van mensen in het vak als een Johan Verminnen..., nu geldt hij bij ons als een klassieker, zoals een Brassens of een Ferrat in Frankrijk. Een nieuw programma te Aalst In zijn nieuwe programma wordt Willem Vermandere begeleid door zijn drie vaste muzikanten. Samen bespelen ze een tiental instrumen ten. De voorstellingen werden bij pers en publiek zeer goed onthaald. "Het wordt snel duidelijk dat de gemoedelijke Vermandere zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot een chansonnier die in staat is hoge toppen te scheren. Zijn liedjes getuigen dikwijls van humor en een opvallende levenswijsheid. Ver mandere is gezegend met een ui terst warme stem en samen met zijn drie muzikale makkers zorgt hij voor een gezellig en melodieus sfeertje." Zo hoort u het eens van een ander. Dit koncert is een organisatie van vzw 't Nest. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. L. kunnen lezen! De muziek en de zang geven als het ware gestalte aan de fantasie van dichters, zijn er de illustratie van. Stilaan echter treedt deze gefantazeerde wereld steeds meer op de voorgrond, tot ze ten slotte de dichters het zwijgen op legt, de boeken sluit en de hoofdrol overneemt. De poëzie is letterlijk uit haar boeken getreden en blijkt werkelijker dan de werkelijkheid. De lichtovergangen tussen poëzie en lied, tussen de beide dichters en de zanger en muzikanten bleek nog niet optimaal te funktioneren tij dens de première maar we menen dat dit tijdens volgende voorstellin gen wel zal verholpen worden. «La Passionata» bevat als teater- programma negen gedichten van Koen Stassijns en negen van Ivo van Strijtem; Alain Reubens zette er twee op muziek, Eddy Peremans de overige zestien. De poëzie en de muziek lijken het hier bijzonder goed met elkaar te kunnen vinden: de gedichten krijgen werkelijk een nieuwe dimensie. Door de afwisse lingvan poëtische tema's en, hierbij aansluitend, van muzikale genres wordt «La Passionata» een verfris sende en ook hartige cocktail. Im mers klassieke zang, chanson en zelfs blues zorgen voor de variatie en de aangepaste verklanking van de poëtische sferen. Wanda Joosten en William Souf freau presteerden als vokalisten vrij degelijk, zonder echt toppen te scheren. Instrumentaal klonk alles echt goed; prima werk dus van voor al Eddy Peremans. Het zwakste punt van deze produktie vonden we echter sommige, reeds aangehaal de, opties van de regie. Maar toch een merkwaardige en boeiende voorstelling, die naar we hopen een suksesrijke toernee tegemoet gaat. «La Passionata» op plaat en op toernee Uit 22 reeds gekomponeerde liede ren-gedichten wordt een selektie gemaakt die zal verschijnen op een CD met een speelduur van 65 minu- ten en 32 sekonden. Radio 1 werd bereid gevonden de opnamen in studio 6 te realiseren; producer is Nora Nys, muziekregisseur Michel Hoedemakers en Walter De Niel staat in voor de techniek. Op 3 mei a.s. wordt deze CD aan pers en pu bliek voorgesteld tijdens een twee de voorstelling van het «La Passio- nata»-programma in het kultureel centrum Westrand te Dilbeek. C.C. De Werf Aalst was niet alleen aktief betrokken bij de realisatie van de premièrevoorstelling maar zorgt, via een promotiekampanje (met vi- i deofilm in regie van Anton Cogen j en een kompleet dossier), ook dat de produktie op zoveel mogelijk plaatsen in Vlaanderen en Neder land kan verkocht worden. Deze promotie wordt trouwens ook ge- j steund door radio en televisie. De j CD zelf zal vanaf 3 mei in alle pla tenwinkels te koop zijn aan de prijs van 795 fr. Er wordt voor gezorgd dat de beide produkties (kleine of grote bezet ting en andere verschillen) zullen opgenomen worden in het aanbie- dingsboek van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, dienst Volksontwikkeling. Hierdoor zal van de uitkoopsom een gedeelte door dit Ministerie betaald worden. Deze regeling zal echter slechts kunnen ingaan vanaf september 1991. Kontaktadresscn voor meer gedetailleerde inlichtingen en I boekingen: C.C. De Werf (Karin De Schutter, 053/76.13.11) of Koen Stas sijns, Beukcndreef 5 te 9401 Ninove (054/33.08.78) of Eddy Pcremans, Rankhovc 15 te 1540 Herne (02/ 396.12.51). L Van 19 april tot en met 1 mei expozeert Johan Messely zijn schilderijen in 't Hof te Puttens aan de Wichelsestraat 20-22 te Lede. De tentoonstelling wordt op vrijdag 19 april officieel geopend om 1930 uur. Bezoekers kunnen er terecht elke vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag, zondag en de feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur. Aalst. Willem Vermandere op 30 april in de Werf - Tot en met maandag 22 april in de Belfortkrypte: tentoonstelling door Wim Mechnig. - Vrijdag 19 april om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling "Antigone" van Teater Stap naar Sofokles in bewerking en regie van Erik Wouters; toegangsprijs 300 fr.; res. 053/76.13.12. - Zondag 21 april om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht "Reu ma op natuurlijke wijze genezen", georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. - Zondag 21 april om 15 uur in de Schouwburg: kindernamiddag met "De Papegaaiejas" door het Nederlands gezelschap Mevrouw Smit; toegangsprijs voor kinderen 100 fr. of 1 strip en voor volwassenen 170 fr. of 2 strippen; res. 053/76.13.12. - Maandag 22 april om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: info-avond georganiseerd door de Vlaamse Vereniging voor Dienstplichtige Militairen; info 016/25.05.78. - Woensdag 24 april om 20 uur: mei-avondviering georganiseerd door de Liberale Sindikale Jeugd; info 053/21.58.16. - Van donderdag 25 tot en met dinsdag 7 mei in de Tentoonstellings ruimtes 1 en +2: tentoonstelling "De Rederijkers in de Neder landen", georganiseerd door St.-Barbara en de Catharinisten; info 053/77.91.09. - Van donderdag 25 tot en met zondag 28 april in de Belfortkrypte: tentoonstelling door Koen De Munter. - Vrijdag 26 april om 20 uur in de Schouwburg: proklamatie van de Voordrachtwedstrijd georganiseerd door St.-Barbara; info 053/ 70.44.64. - Zaterdag 27 april om 20 uur in de Schouwburg: gast-toneelvoorstel- ling, georganiseerd door St.-Barbara en de Catharinisten; info 053/70.44.64. - Zondag 28 april om 10.30 uur in de Schouwburg: Rederijkerskon- gres, georganiseerd door St.-Barbara en de Catharinisten; info 053/70.44.64. - Maandag 29 april om 20 uur in de Schouwburg: Poolse jazzavond georganiseerd door Wally's Promotions België; info 051/20.24.00. - Dinsdag 30 april om 20 uur in de Schouwburg: optreden van Willem Vermandere, georganiseerd door vzw 't Nest; info 053/76.13.12. Johan Messely brengt in zijn zuiver figuratieve doeken een indrukwek kende poëtische uitbeelding van al wat sluimert aan aardsparadijselij- ke schoonheid in de natuur. Sfeerscheppende, betoverende kleurtinten bepalen zijn rustige sfeer, zijn romantiek, zijn wilde bloemenpracht. Zijn doeken zijn gedichten, die een begrijpelijke poëzie uitstralen. Jo han Messely brengt kunstwerken die gelukkig maken. Zoals steeds is er voor de fijnproe vers na de officiële opening een gas- tromonische maaltijd. Dit keer heeft chef-kok Lieven De Smet, pri- vé-kok aan het koninklijk paleis te Laken, gekozen voor een lenteme nu met krokant gebakken grietfilet op een crème van jonge prei en snip pers oesterzwammen; gebraiseerde kalfsnootjes omringd door voor jaarsgroenten en een sausje van ver se truffel; lentekriebels, geurende koffie met allerlei zoetigheden. Voor het menu betaalt men 1.100 fr en voor de bijhorende wijn 500 fr. Op reis met de kunstkring Op zaterdag 18 mei gaat de Kunst kring 't Hof te Puttens op reis naar Giverny, Rouen en Amiens. Men verzamelt op de markt van Lede om 6.45 uur om een kwartiertje later te vertrekken. Via Parijs wordt naar Port-Mort gereden waar het mid dagmaal wordt genomen. Nadien wordt een bezoek gebracht aan de Tuinen van Claude Monet te Giver ny en aan Rouen waar een geleide wandeling doorheen de oude stads kern met haar tal van bezienswaar digheden op het programma staat. Tijdens de heenreis wordt de figuur van Claude Monet uitvoerig belicht en wordt als voorsmaakje een film vertoond over de Tuinen van Mo- net. De deelnameprijs bedraagt 1.800 fr, alles inbegrepen. Inschrijven kan voor 5 mei door dit bedrag over te maken op rekeningnummer 000- 0593640-97 van De Smet, Lede of door betaling tijdens de openings uren van de galerij. Op 18 mei eerstkomend wordt het 50-jarig bestaan van de voetbalklub SK Terjoden gevierd. Deze viering wordt geplaatst in het teken van de komende Sinksen- en Sportpark feesten. Op 18 mei worden alle oud-spelers en/of vroegere be stuursleden verwacht op een recep tie gevolgd door het Lustrumbal van SK Terjoden. Teneinde de vereiste uitnodigingen te kunnen overmaken worden deze oude-getrouwen vriendelijk ge vraagd huh adres kenbaar te maken aan de secretaris Lemmens Pierre, Zwarthaar 17 te 9450 Haaltert, tcl.053/83.85.39 of aan bestuurslid De Smet Jozef, Gentsestraat 164 te 9406 Outer, tel. 054/33.49.20. Het bestuur van SK Terjoden hoopt uw spontane medewerking tot het wel slagen van deze lustrumviering van 50 jaar SK Terjoden. Voorde vierde keer heeft in Kort rijkse Hal len de vakbeurs 'Trailer'plaats van 22 tot en met 26 november. Opleggers, aanhan gers, karrosserieën en toebehoren zijn er te zien. Het nieuwe logo van hel 70e Internationaal auto-, motor- en rijwielsalon is klaar. On- j der hel Europees gesternte worden aula. motor en fiets afgebeeld

De Voorpost | 1991 | | pagina 14