I* Internationale Rederijkersmanifestaties te Aalst lÉizamelingsaktie voor de Koerden Samenwerkingsakkoord tussen Aalsterse politie en rijkswacht getekend Rerum Novarum fietstocht lokt massa deelnemers te Mere Lv Weekblad van Dender- Durme- en Scheidestreek Provinciaal ruitertornooi in Baardegem c r-4- Act "NgPy 1 De Voorpost VRIJDAG 19 APRIL 1991 44e JAARGANG NR. 16 - 46 F iSEtMHC LtOtHÊEK Goede warme kleren, goede warme dekens, onbederfbare eetwaren, tenten, zeilen en medikamenten die worden op zaterdag 20 en zondag 21 april in Aalst ingezameld. Tussen 10.00 en 18 .00 uur kan men in de Keizershallen te Aalst terecht om deze goederen af te geven. Infobo, Spes, Artsen zonder Grenzen, het stadsbestuur van Aalst, Caritas, vredeshuis, de dekenij, de brandweer, het Algemeen Middenstandsverbond en anderen verlenen aan deze aktie voluit hun medewerking. Wordt er enerzijds een oproep gedaan om zoveel mogelijk van deze goederen in te zamelen, er wordt anderzijds ook nog een oproep gedaan om helpers. Men zoekt mensen die bereid zijn pamfletten uit te dragen, stickers te verkopen, de binnen gebracht goederen te sorteren en te verpakken en ook voor het vervoer. Helpers kunnen zich wenden tot de volgende telefoonnummers 053/21.56.18 of 053/77.34.30. Er zijn ook financiële giften welkom en die kan men storten op het rekeningnummer 833-4217996-15 ten name van 'Hulp aan Koerden'. Immerzeeldreef 60 te Aalst. De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara viert haar 450-ja- rig bestaan en de andere Aloude Rederij kerskamer De Catharinisten, hun 100 jaar herinrichting. Dit is voor Aalst de aanleiding geweest tot de organisatie van drie bijzondere manifestaties: een internationale tentoon stelling over de kunstschatten uit de Rederijkerij in Vlaanderen en Neder land, het 8"' Internationaal Rederykerskongres en een Internationaal Wagenspelenfestival. Twee Aloude Aalsterse Rederij kerskamers: Sint-Barbara en Ca tharinisten, hebben beiden heuglij ke feiten uit hun geschiedenis te vieren. In de komende weken zal dit zich concretiseren in drie feestelijke gebeurtenissen, die gezamenlijk worden georganiseerd. De aanpak is groots en heeft een internationaal karakter. Het geheel geniet de steun van het koördinatiekomitee van het verbond voor Rederijkers kamers uit Vlaanderen en Neder land en heeft plaats onder de auspi ciën van de Nederlandse Taalunie, de provincie Oost-Vlaanderen en de stad Aalst. Internationale dubbel ten toon stel I i ng Op 27 april '91 starten de festivitei ten met de opening van de Interna tionale Dubbeltentoonstelling over 'Kunstschatten uit de Rederijkerij in Vlaanderen en Nederland'. In het C.C. De Werf wordt dan om 18 uur een fototentoonstelling toegan kelijk waar rederijkersschatten ge toond worden die niet naar Aalst konden worden gebracht. Dit ge heel blijft nog toegankelijk tot 7 mei. Een tweede luik van de tentoonstel ling zal ondergebracht worden in het museum Oud Hospitaal. Daar zal op aanschouwelijke wijze, de kulturele waarde van de rederijkerij getoond worden. Het geheel zal be staan uit waardevolle kunstschatten en authentieke archivalia. Voor dit opzet werd er beroep gedaan op de 121 actieve rederijkerskamers uit Vlaanderen en Nederland. De Aal sterse organisatoren kregen ook de medewerking van het Brugse Gruu- thuse Museum, het Taxandriamu- seum uit Torhout, het stadsarchief van Mechelen en Roeselare, de kerkfabriek van Dendermonde en KONINKLIJKE ALOUDE REDERIJKERSKAMER SINT - OARÜARA "ARBEID EN KUNST" KONINKLIJKE ALOUDE REDERIJKERSKAMER DE CATHARINISTEN llooJdkimer vin hel land vin Aalst het Nationaal Hoger Instituut en Koninklijke Academie voor Schone Kunsten uit Antwerpen. Men ziet er onder meer autentieke documen ten van de Antwerpse Kamer 'De Violier'. 'Het wordt geen overladen tentoon stelling en het geheel wordt aan trekkelijk voorgesteld. We brengen enkel de waardevolste stukken. De tentoonstelling heeft een didakti- sche inslag. Tal van scholen plannen reeds een aangepast begeleid bezoek', zegt mede-organisator Emiel Franqois van de Catharinis ten. De tentoonstelling in het museum Oud Hospitaal opent op 27 april om 19 uur en blijft toegankelijk tot 10 mei. Internationaal Rederijkerskongres Na Antwerpen, Leuven, Gent, Ou denaarde en 's Hertogenbosch is het de beurt aan Aalst om, naar aanleiding van jubilerende kamers, het internationaal rederijkerskon gres te organiseren. Het wordt geor ganiseerd op zondag 28 april '91, in samenwerking met het Koördina tiekomitee van het Verbond van Rederijkerskamers uit Vlaanderen en Nederland. Emiel Francois verklaart: 'Uit de evolutie van de zeven voorgaande kongressen hebben wij de nodige lessen getrokken. Aalst opteert in het achtste kongres niet voor een stijve bedoening, maar voor een aangename ontmoeting van Rede rijkers uit Noord en Zuid.' Na een bezoek aan de tentoonstel lingen in CC De Werf en Stedelijk Museum Oud Hospitaal, begint het kongres om 10.15 u. in De Werf, Molenstraat 51. De gastredenaar Prof. Em. Dr. A. Keersmaeckers zal het tema behan delen: Rederijkerij, anachronisme in de 2T,C eeuw? Na een lunch met Aalsterse streekgerechten in het St.-Jozefscollege, wordt er een be zoek gebracht aan de Aalsterse his torische stadskern. Om 14.30 u. be gint dan in CC De Werf een anima tieprogramma, waarbij Barbaristen en Catharinisten onder meer lief despoëzie en schimpliteratuur uit de rederijkerij debiteren. Het ge heel wordt zo een spel van licht en klank, een visueel spektakel met de noodzakelijke afwisseling van de- kor en kleding, bewerkt in een ei gen, moderne choreografie. Kunst groep Vredon treedt op en de kon- gresgangers brengen o.a. fragmen ten uit de produkties Romero en De Ingebeelde Zieke. Om 16.30 u. wordt het geheel afgesloten door Mevr. Van Nieuwenborgh, Schepen van Cultuur der Stad. Internationaal wagenspelenfestival Op zaterdag 4 mei, organiseert het Verbond van de Aalsterse Rede rijkerskamers, het eerste Interna tionaal Wagenspelenfestival, in de voortuin van het stedelijk museum Reeds verschillende jaren bestaan er reeds afspraken tussen gemeentepo litie Aalst en de rijkswacht Aalst. Zo waren er reeds, geheel vrijwillig en in de nauwste samenwerking, koördinatieprocedures afgesproken, voor or dehandhaving bij risicovoetbalwedstrijden, betogingen, karnaval en kon- trole-akties in de uitgangsbuurten. De samenwerking werd echter maan dag II. 15 april officieel gemaakt door de ondertekening van een lokaal samenwerkingsakkoord door burgemeester Annie De Maght, hoofdpoli- tiekommissaris van de stad Aalst Van den Broeck en distriktkommandant van de rijkswacht Aalst kommandant-majoor Eric Fack. Hiermee wordt gehandeld volgens een ministriële omzendbrief van 27 april '90, houdende de algemene richtlijnen betreffende koördinatie van het optreden van politie en rijkswacht. De gemeentepolitie staat in voor de breuk aan eventuele koördinatie- verkeersregeling en het verkeers- procedures die reeds vroeger afge- toezicht op alle wegen binnen de sloten werden voor ordehandha ving rond Aalst, op alle gemeente- ving bij risicovoetbalwedstrijden en wegen buiten de ring en op de ring ordehandhaving bij karnaval, zelf. De rijkswacht daarentegen is Het akkoord bepaalt dat politie en prioritair bevoegd op de snelweg rijkswacht steeds elkaar wederzijds die het Aalsters grondgebied door- verwittigen, terwijl er de nadruk op snijdt, de verbindingswegen en de gelegd wordt dat vertrouwen en gewestwegen buiten de Aalsterse vlotte samenwerking steeds moeten [*në- bevorderd worden. Er werd een Deze uitvoeringsprincipes opgeno- evaluatiekommissie samengesteld men in het akkoord, doen geen af- die zal waken over de stipte uitvoe- Oud Hospitaal. Het lag oorspron kelijk in de bedoeling van het Ver bond, dit festival in te richten op de binnenkoer van het Landhuis Grote Markt. Intussentijd is men echter gestart met de heraanleg van het binnenplein van het stadhuis, waar door men verplicht is zijn toevlucht te nemen tot iets verder gelegen oorden. De organisatoren willen 'de crème de la crème' van de Vlaamse en Nederlandse wagenspelengezel schappen naar Aalst halen. Na se- lektie uit de toegestuurde aanvra gen tot deelname, hebben zij vol gende gezelschappen in hun pro gramma opgenomen: de dertigkop- pige Speelgroep Filiassi uit Hilva- renbeek (Nederland), de Brusselse Passanten, Toneel Tijl uit Ternat, Tejater Tureluut uit Houthalen en de Toneelvereniging De Sinfra's uit Lokeren. Zij brengen een waaier van moderne en klassieke wagens pelen en straatteater. Deze teatervorm is tot op heden weinig gezien te Aalst. Het Ver bond van Aalsterse Rederijkerska mers wil daarin verandering bren gen eh zal daarom een dergelijk fes tival jaarlijks hernemen op de Aal sterse Topdag. Op zondag 5 mei organizeren de L.R. V. Vonckruiters een provinciaal ruitertornooi op de terreinen langsheen de gem. Op dit evenement worden niet minder dan 350 talloze verenigingen verwacht. Vanaf 9.30 uur bekampen zij elkaar de zege in dressuurwedstrijden. Om 14.30 uur start dan het feestprogramma met de parade, de prijsuitreiking van de in de voormiddag gereden wedstrijden. Een prachtig voorjaarsweer zorgde in Mere voor een ware toeloop van deelnemers aan de fietstocht doorheen Erpe-Mere ter gelegenheid van 'Rerum Novarum 100'. Dank zij Vakantiegenoegens Erpe-Mere konden zowat ruim tweehonderd fietsers een tocht maken langs enkele deelgemeenten waar eens te meer rustige en landelijke plekjes ontdekt werden. Alle leeftijdskategorieën waren vertegenwoordigd want men heeft er werkelijk een gezinstocht van gemaakt van ongeveer een 20-tal km. Men vertrok aan het Patronaat te het Rode Kruis werkloos zodat men Mere, waar de inschrijvingen plaats werkelijk van een sukses mag spre- vonden, naar Erpe-dorp om via ken. Erondegem en Ottergem een rust- De rekreatieve aktiviteit werd na pauze te nemen in Vlekkem waar een paar uur beëindigd in het Patro- een frisdrank kon genomen wor- naat waar koffie en mattetaarten den. Onderweg werden de tiental- voor de verdere gezelligheid zorg- len fietsers begeleid door een zestal den en waar men al een voorlopige seingevers die voor de veiligheid evaluatie kon maken. Hieruit be zorgden terwijl de bezemwagen sloot de organiserende vereniging weinig sukses had vermits hij maar dat het een lovend initiatief geweest één enkele pechvogel kon helpen, is dat zeker navolging verdient. Het Gelukkig bleef ook de wagen van blijkt dus een goede formule te zijn om samen Rerum Novarum te vie ren. ACW-Vakantiegenoegens ver diende alleszins de lovende kritiek die tijdens een kort gezellig samen zijn geuit werd en tenslotte deed de verbondssecretaris Hub. Diepen- daele aan alle geledingen een op roep om deel te nemen aan de na tionale herdenking van een eeuw Rerum Novarum, een viering die in Brugge doorgaat op 26 mei a.s. Het is dank zij ACW en Vakantiege noegens dat een paar honderd Er- pe-Merenaren hebben kunnen ge nieten van een gezellige tocht door heen hun eigen gemeente die bo vendien zeer vlot verlopen is en re kening houdend met het grote aan tal deelnemers mag men van een vlekkeloze organisatie spreken. JV ring van het akkoord. Sinds maart '91 werd door beide politiediensten steeds nauwer sa mengewerkt met het oog op het in praktijk brengen van de bepalingen in het op maandag ondertekende akkoord. Alles moet leiden tot het optimaliseren van de dienstverle ning aan de bevolking. Er is ook een tweede akkoord in de maak, een protocol over de afhan deling van de dringende oproepen gericht aan het hulpoproepcentrum 101 dat in de Aalsterse rijkswachtka zerne is ondergebracht. Dat proto- kol wordt voor de hele telefoonzo ne 053 afgesloten en moet er toe leiden dat de hulpvragende burger op de snelst mogelijke wijze be diend wordt door politie of rijks wacht. De burger behoudt echter zijn vrije keuze, op politie of rijks wacht beroep te doen. Hij moet ech ter uitdrukkelijk één van beide korpsen afwijzen. Erpe-Mere. De vele deelnemers staan klaar voor hun fietstocht (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 1