KSA Sint-Martinus Erpe bloeiende jeugdvereniging Goed gevuld programma voor Meerse Vinkeniers K i a ai 2 - 19.4.1991 - De Voorpost In feite is het te Erpe maar karig gesteld met de jeugdbeweging en kent men er alleen twee kristelijk geïnspireerde jongeren-groeperingen. Enerzijds kunnen de meisjes terecht bij Chiro Jargill en anderzijds kunnen de jongeren alleen maar aansluiten bij KSA Sint-Martinus. Er is ook og Dido maar deze jongerenwerking behoort tot een andere kategorie zodat de jeugd in de ware zin vrij beperkt is in haar keuze te Erpe. Gelukkig is er de KSA, wel kristelijk ingesteld maar met een openheid voor iedereen. De jeugdbeweging is een vorm van jeugdwerk, die al een lange traditie achter de rug heeft maar te Erpe is dit niet bepaald het geval. Chiro Jargill bestaat slechts sinds 1971 maar de KSA kan dan toch op een oudere leeftijd terugblikken. Nochtans bestond de KSA in Vlaanderen reeds een paar decennia toen men te Erpe in 1954 van start ging. KSA Vlaanderen Begin 1928 al stichtte kanunnik Du bois de "Katolieke Studenten Ak- tie" en dit op aandringen van Mgr. Waffelaert. Niet zonder reden, want men had toen als belangrijkste bedoeling "de studenten opnieuw te leren vechten voor het geloof'. De lovenswaardige suggestie van de bisschop werd ruimschoots beloond want talrijke priesters, vooral de jongere generatie van toen, voerden zijn initiatief met volle overtuiging uit. Naast kanunnik Dubois, de wa re pionier van de KSA, waren het penblad "Klaroen", dat twintig jaar later zelfs tot "Tijl" omgevormd werd. De gestadige groei van deze katolieke jeugdbeweging leidde na derhand tot het oprichten van jeugdhuizen, vooral en weer eens in West-Vlaanderen, waar men aan een vormingskamp kon deelnemen en er allerhande aktiviteiten kon beoefenen. In de evolutie van de jaren groeide de KSA uit tot een wat genoemd wordt "een Vlaams strijdende tota litaire jeugdbeweging", met o.a. "een gedachteninhoud en een le- toch zijn er nog geestdriftige jonge ren die met het lot van de jeugd begaan zijn. Gelukkig dus staan zij ter beschikking om jonge mensen te verenigen en hen bezig te houden, ontspanning te bezorgen op een nog enigszins gemotiveerde wijze, min der gefundeerd op de beginselen an de KSA van de eerste jaren, maar aangepast aan de behoeften van de tijd. KSA Sint-Martinus De Katolieke Studenten Aktie van Erpe verkoos de naam Sint-Marti nus naar de patroonheilige van de- parochie. Het staat wel vast dat men met de katolieke jeugdwerking in 1954 startte maar veel "archief' is er niet overgebleven. De laatste jaren heeft men alleszins meer aandacht besteed aan het behoud van allerlei uitnodigingen, kampvoorbereidin gen, affiches e.a. geschriften. De be ginperiode heeft echter niets ach tergelaten zodat het een moeilijke opgave is om de vroegste geschiede nis van de Erpse KSA in detail te schetsen. Bij de KSA-groepen die Erpe-Mere. De jongste leden van KSA Sint-Martinus Erpe samen met enkele leiders voor het clublokaal aan de Botermelkstraat, een realizatie die jeugdige strijd heeft gekost (jv) vooral e.h. Vandenbussche, toen vens- en wereldbeschouwing", die reeds vóór de tweede wereldoorlog superior van het Klein Seminarie, steeds werd uitgedrukt in de gebal- aktief waren, kan men zich steunen en e.h. Vyncke van de Normaal- de formule: "Als Vlaming onszelf op de formulieren die door de "ven- school van Torhout, die deze pas zijn - als staatsburgers onze plicht dels" afzonderlijk moesten ingevuld opgerichte jeugdbeweging vorm ge- doen - als Nederlanders groot worden maar bij de na-oorlogse geven hebben. Zij hebben aan de groeien - als sociaal voelende jon- KSA was dit systeem niet meer in eerste KSA-leden en later aan het geren, de gemeenschap dienen en voege zodat ook hier een bewijsstuk geheel van deze nieuwe kristelijke als jonge katolieken apostel zijn", en bijkomende informatie verloren beweging, hun sterke persoonlijk- Dit was de uitgebreide leuze die ging. Aan de hand van het schaarse heid meegegeven dank zij hun aan- door de leiding voorgehouden en materiaal kan er dan toch wel Erps hankelijkheid aan het geloof, ge- gescandeerd werd toen de KSA-be- KSA-leven samengesteld worden, koppeid aan een niets ontziende weging een kwarteeuw oud was. Op ook al dient men met hiaten reke- werkkracht. Het was dan ook niet te dat ogenblik was de inhoud veelzeg- ning te houden, verwonderen dat vooral de interna- gend maar sindsdien is er heel wat ten voor een grote bloei van deze veranderd, ook en vooral bij de Stichting KSA Sint-Martinus aktie zorgden. jeugd. Bij de jeugdbeweging hebben De KSA van Erpe is in feite ge- Enkele maanden na de stichting materialisme en gemakzucht de groeid uit een groep van KSA-KAJ kwam de KSA als katolieke jeugd- plaats ingenomen van het katoliek maar toch was het hun betrachting beweging naar buiten om zich tij- en Vlaams tema dat in de beginpe- om elk afzonderlijk een eigen weg te dens de jeugddag te Antwerpen van riode beoogd werd. Van ideaal is er gaan en zich afzonderlijk te profile- 28 augustus 1928 te profileren. Een nog weinig sprake, maar ook al ge- ren. Toen dit in 1954 een feit was, week daarna, op 9 september, ging beurt het op een andere manier, heeft men de nadruk trachten te de eerste gouwdag te Roeselare door in aanwezigheid van een 250- tal studenten. Dit was de aanzet voor een massale ledenwerving waarvan het aantal gestadig steeg en na een kwarteeuw, in het begin van de jaren 1950 de 20.000 KSA- ers bereikt had. De snelle groei van de KSA als jeugdbeweging was aan verschillen de initiatieven te danken. Eén ervan was de oprichting van het maand blad "Hernieuwers" in februari 1929. Het was een eerste regelmatig kontakt met de leden-studenten maar bij de aanvang werd het uit sluitend in West-Vlaanderen ver spreid maar vrij vlug had men inge zien dat het initiatief lonend was en stapte men over naar een hogere oplage om het in alle Vlaamse gou wen te verspreiden. De KSA wilde zich niet opsluiten in een ivoren toren en in augustus 1929 nam men massaal deel aan een Lourdesbedevaart. Dit gebeurde ook in 1937, 1948 en nog een paar keer daarna. Men herinnert tevens aan twee Romebedevaarten in 1931 en 1950 dank zij de bezielende inzet van Mgr. Lamir die de KSA zeer genegen was. Het ledenblad "Hernieuwers" bleek niet aan alle KSA-leden te voldoen aangezien er verschillende leeftijdsgroepen bestonden. Om die reden stichtte men in 1932 het kna leggen op gezonde ontspanning want toen reeds was er een kente ring waarneembaar: het werd min der "kerkelijk" zonder het "kriste lijke echter te verloochenen. Trouwens, bij de aanvang was het vooral e.h. Bosteels, die de KSA zoniet gesticht heeft, dan toch de grote stoot gegeven heeft om de prille jeugdgroep te stimuleren in hun werking. Niet alleen op geeste lijk vlak werkte hij mee maar ook materieel gebied want hij zorgde ervoor dat de KSA jarenlang heeft kunnen genieten van een tijdelijke infrastruktuur waarover maar wei nig jeugdverenigingen konden be schikken. Samen met e.h. Bosteels waren het vooral de ouders van de KSA-leden die de jeugdgroep hielpen uitbou wen tot wat ze nu geworden is. Daarnaast mag men het werk en de inzet niet vergeten van de verschil lende bondsleiders die vooral tij dens de beginperiode bij de KSA van Erpe geijverd hebben voor een konstante bloei. Zij die als pioniers mogen beschouwd worden waren o.a. e.h. De Bare, Rob. Bolangier, P. De Ridder, E. Van Wesemael, A. De Winter. Een jeugdbeweging stelt geen grote daden om de geschiedenis te verba zen. Zij is er in de eerste plaats om de kinderen en de jongeren iets bij te brengen buiten de schoolaktivi- teiten, hen met elkaar leren omgaan en hen een zinvolle ontspanning bieden. Daarbij komt de kristelijke duiding - een even moeilijke als zin volle opdracht - gekoppeld aan het sociaal element, dat het huidig jeugdbewegingsleven typeert. Zo een vijftien jaar lang heeft men bij de Erpse KSA op die manier ge schiedenis geschreven maar het steeds stijgende aantal leden vereist meer akkommodatie en vooraleer het tweede decennium van hun be staan bereikt was, begon men werkelijk geschiedenis te maken. KSA-Inkaal In de jaren 1970 bereikte de KSA Sint-Martinus een buitengewone bloei en telde zelfs in een bepaalde periode bijna 150 leden. Dit had tot gevolg dat de beschikbare ruimten niet meer voldeden aan de eisen en alhoewel ze konden rekenen op de lokalen van vzw Dido waarmee ze samen van de vzw Interkommunale Jeugdwerking afhingen, opteerden ze voor eigen lokalen. Als argument stelden zij dat Dido berekend was op de werking met 17-jarigen en ouder, terwijl de KSA-leden min stens vijf jaar jonger waren. Begin de jaren zeventig was de KSA nog gehuisvest in twee lokalen van 60 m zodat organiseren van een doordeweekse aktiviteit problemen stelde of zelfs onmogelijk was. T oen huurde de KSA een stuk grond ach ter het sportterrein van Dido. Ver mits dit eigendom was van de toen malige KOO van Erpe, diende men een aanvraag in tot bouwen en een huurceel van lange duur. Geduren de een drietal jaren zou men met de toenmalige CVP-BSP-koalitie on derhandelen maar men was niet ge neigd om aan de aanvraag van de Het voorjaar blijkt de ideale perio de te zijn om de echte zomerse akti viteiten aan te vatten. Eén ervan is de vinkensport die in Vlaanderen aan een zeer hoge bloei bezig is. Ook in Erpe-Mere laat men zich in deze discipline niet onbetuigd en start men met twee oefenritten vooraleer het officieel seizoen te openen. In ieder geval, de Meerse Vinkeniers en de Erpse Dorpszan gers zijn weer vol entoesiasme na de winterstop en weldra zullen de vin keniers weten of ze al dan niet de vruchten zullen plukken van de win terse verzorging van hun kampioe nen in spe. Waar de Erpse Dorpszangers in de omgeving van de watertoren zullen in lijn zitten, hebben de Meerse Vinkeniers hun vertrouwde plaats gekregen in de Kleine Steenstraat waar elke zondagnamiddag enkele tientallen vinken tegen elkaar op zullen zingen. Op het ogenblik zijn 54 leden ingeschreven maar sommi gen zullen meer dan één vogel in lijn stellen zodat men wellicht naar een nieuw rekordaantal deelnemers zal gaan alhoewel dit moeilijk zal zijn na het suksesjaar van vorig seizoen. Toch stelt het bestuur alles in het werk om de wedstrijden vlot en eer lijk te laten verlopen en vermits vooral dit laatste van enorm belang is, heeft men een nieuwe zangkeur der aangesteld in de persoon van Danny De Moor. Deze man heeft zich speciaal onderlegd in het her kennen van de 'echte' wijsjes van de Vlaamse vinken want soms zitten er te veel 'Walen' tussen. Voortaan zullen de Meerse Vinkeniers nog beter aan hun trekken komen dank zij het oordeelkundig optreden van een onderlegd keurmeester uit ei gen midden. Naast de zettingen voor het 'Ko- nings-Kampioenschap', dat aan vangt op 5 mei, heeft het bestuur eens te meer voor een interessant aanvullend programma gezorgd dat KSA tegemoet te komen zodat men uiteindelijk de zaak van het club huis in de openbaarheid bracht via een informatieavond in december 1974. Hier protesteerde de KSA openlijk tegen het Erpse gemeente bestuur, dat uitgenodigd was maar waarbij de BSP verstek liet gaan: "Nu hebben we er genoeg van. Al jaren bedelen we om een stukje grond voor een clubhuis voor onze 140 KSA-leden. Driejaar lang werd er met ons gesold en telkens wij een initiatief namen, botsten wij tegen een muur. Wij gaven de moed niet op." Een goede maand daarna werd het probleem al besproken in de ge meenteraad waar voorgesteld werd om de gemeentelijke jongensschool ter beschikking te stellen omdat bouwen "onmogelijk was", beweer de men in de gemeenteraad. In augustus 1976 kwam men dan toch tot een overeenkomst en kon de KSA over de gronden aan de Botermelkstraat beschikken mits het betalen van een vergoeding ui teraard. Kort daarop kwam de bouwvergunning er als een waar kerstgeschenk en in het voorjaar 1977 begon men met de bouw van het KSA-lokaal. Intussen had men reeds in 1974 een prefab-gebouw aangekocht dat vroeger als opslag plaats gediend had. KSA-leden en hun ouders werkten hard geduren de verschillende maanden en in mei 1978 werd het veelbesproken club huis door de toenmalige proost G. Patho plechtig ingewijd. Daarna bleef de leiding niet op zijn lauweren rusten want op 28 sep tember 1980 had men ook een speelplein klaar in de buurt. Men beperkte zich niet tot een speelwei de maar het terrein werd er ook voorzien van houten speeltuigen en andere mogelijkheden om te ravot ten. Het zou echter niet alleen die nen als alternatief speelterrein voor de KSA maar er gingen ook andere manifestaties door zoals o.a. de len- tespelen in juni 1986 waar jong en oud aan deelnam. Werking De KSA Sint-Martinus heeft de le den in zes leeftijdsgroepen inge deeld en telt nu ongeveer honderd leden. Zij staan onder de hoede van enkele leiders die een gevarieerde werking uitbouwen. Zij staan' in voor een gezonde ontspanning van de jeugd die een permanente vor ming krijgt in de wekelijkse verga deringen, of beter, samenkomsten. Dit gaat dan van tochten over sport en spel, culturele animatie, ge- spreksnamiddagen en bivakken naar knutselen, boetseren, bezoe ken van ouden van dagen of mede werking aan projekten met een goed doel. Op het ogenblik worden de kinde ren bij de KSA in Erpe in twee groepen opgesplitst wegens... plaatsgebrek. Daarom worden de jongsten op zaterdag opgevangen en de "ouderen" op zondag omdat de meesten hiervan op zaterdag voetballen in kompetitieverband Dit betekent echter niet dat er eet vestigingsprobleem zou bestaat maar het is een kwestie van de inde ling van de lokalen. Dit stoort ech ter de opvoedende werking van dc jeugd niet want de KSA van Erpe heeft een eigen aanpak die andersi< dan op school en ze via de ontspan ning toch wat zinvols wil meegeven. Ze behoren nu eenmaal tot een kristelijk geïnspireerde organisatie ook al staat het filosofische nog al tijd boven het ideologische. Financiën - Container Elke vereniging heeft in meerdert of mindere mate geld nodig en een jeugdgroepering maakt hierop ze ker geen uitzondering. Naast de mi nieme gemeentelijke toelagen rooi en ze het in Erpe met de traditione le wafelslag, mosselsouper, ouder avonden en het ophalen van oud papier. Vermits dit laatste moet opgeslagen worden en er binnen in het clublo kaal geen plaats voor voorzien is, opteert men voor een vaste contai ner. Men zou zich graag een eigen container aanschaffen om het pa pier te laten dumpen, zelfs als er niemand in het clubhuis is. Hopelijk kan men in de nabije toekomst er gens een tweedehandscontainer op I de kop tikken wat de papierslag zou vergemakkelijken en tevens bevor deren. De volgende geplande "financiële aktiviteit" betreft de jaarlijkse bar becue op 27 en 28 april in de zaal Pax en juist dit moet er toe bijdra gen dat men een degelijke werking kan opbouwen. Jeugdbewegingen werken meer in stilte en komen minder naar buiten dan andere verenigingen. Maar hel staat vast dat KSA Sint-Martinus bruist van het leven en dit kan men alleen maar ervaren als men er tij dens het weekend eens een kijkje gaat nemen. Trouwens, jongeren die geïnteresseerd zijn in de KSA- werking kunnen alle informatie be komen bij Hans De Boom, Ledes teenweg 21 te Erpe... ofwel in de Botermelkstraat waar men onmid dellijk kan kennis maken met het ontspanningsleven van de Katolie ke Studenten Aktie Sint-Martinus. JV De vertegenwoordigers van de 18 Zuid- Aziatische landen verbonden zich ertoe zorg te dragen voor de bescherming van het milieu teneinde het ejfekt van de opwar ming van de aardbol legen te gaan. Twee Belgen. Jean-Claude Velge van NV Bekaert en Baron André Louis Jaumotte van UCB hebben een hoge Japanse onder scheiding ontvangen op aanbeveling van de Japanse regering. Op vrijdag 26 april worden de eerste lau reaten van de praktijkopleiding vacuüm- kooktechnologie aan de Rijksuniversiteit te Gent bekend gemaakt. Dat gebeurt in 'De Kleine Brug' in de Sinl-PielersnieuwstrttM 45 te Gent om 19.00 uur. men maar bij weinig vinkenveren- igingen kan aantreffen. Zo zijn er o.a. de bijzettingen in het lokaal van het Patronaat op 31 mei en 7 juni voor kleine vogels, op maandag 22 juli en dan tenslotte de sluitingszet ting op 11 augustus. Dan zijn er ook nog verschillende buitenzettingen bij Oscar Coppens in de Daalstraat. Zo o.m. op 1 mei om 9 u. en een 'driedaagse' met de 1ste rit op 14 mei en vervolgens op 28 mei en op 11 juni de slotrit. Hieraan is een eindklas sement verbonden. Dan is er ook nog een zetting bij F. Van Den Berghe in de Nijverheidsstraat op 29 juni om 9 u. en de 11 julizetting in het Hof ten Dale, eveneens om 9 u. Het wordt dus weer een druk sei zoen voor de vinkeniers en vooral voor hun botvinken die er liefst zo veel mogelijk deuntjes moeten uit persen. JV **5," s, Erpe-Mere. Ook de Dorpszangers zijn klaar voor een nieuw seizoen (jv)

De Voorpost | 1991 | | pagina 2