Blijven werken aan behoud van Baasroods Scheepvaartmuseum mmm 1 J.-P. De Decker regisseert imposante 'Lulu' in K.V.S. Brussel Vaker in de belangstelling 32 - 19.4.1991 - De Voorpost Het 'Scheepvaartmuseum van Baasrode' kwam de afgelopen maanden meerdere keren in de aktualiteit. Op 26 januari van dit jaar ontving de conservator van het museum, J. Heuninck, de eerste prijs 'Industriële Archeologie Vlaanderen'. Op een perskonferentie van 1 februari jl. bracht bestendig afgevaardigde Alfons De Mol de afbraak van het huidig museum en de aanpalende scheepswerf ter sprake. Een week voordien had de Dendermondse burgemeester de 'principiële beslissing' van de stad toege licht om 'de gebouwen van het Scheepvaartmuseum en deze van de werf aan de straatkant te slopen'. De medewerkers van het Baasroods museum ijveren onafgebroken verder voor het behoud van hun museum en de uitbouw van die scheepswerf. Vol entoesiasme houden de leden van het museum vanaf Pasen elke zondagnamiddag hun museum open. Bezoekers zijn er welkom tus sen 14.00 en 18.00 uur. De toegang bedraagt slechts 25 fr en beneden de twaalf jaar kan men gratis binnen. Voor groepen is het museum na afspraak ook op andere dagen toe gankelijk. Een deskundige en uitge breide uitleg is dan in de toegangs prijs inbegrepen. Regelmatige be zoekers en sympatizanten kunnen zich een jaarabonnement aanschaf fen voor 100 fr. Apart kader Het Scheepvaartmuseum van Baas rode wil meer zijn dan een streek museum. Op gebied van industriële archeologie heeft het een aantal troeven die deskundigen als uniek bestempelen. Het is gevestigd in de negentiende eeuwse meesterwo ning van scheepsbouwer Van Dam me en licht naast de oudste scheeps werf van ons land, langsheen de Scheldeboorden. Op het gelijkvloers bevinden zich de 'Koninklijke Salons'. In 1862 kwa men Venetiaanse schilders naar Baasrode om enkele vertrekken van de woning te verfraaien. Dit ge beurde ter ere van het bezoek van de kroonprins, de latere koning Leopold II, ter gelegenheid van het te water laten van een in Baasrode gebouwd fregat. In de prachtig gedekoreerde loka len staat de vaste kollektie van het museum tentoon. Verspreid over 8 ruimten vindt men drie afdelingen scheepsbouw, binnenscheepvaart en schippersleden, en visserij op de Schelde. Talrijke scheepsmodellen, prenten en schilderijen, een aantal echte scheepjes en een heel gamma scheepsmateriaal behandelen de geschiedenis van de binnenscheep vaart en de scheepsbouw. Merk waardige stukken zijn de 'Baasrodenaars', eksemplaren van een unieke scheepslamp die wereld vermaardheid kreeg omdat deze petroleumlamp zelfs bij zware storm nooit uitdoofde. Het brevet behoorde toe aan Desire De Smet, een inwoner uit Baasrode. Scheepswerf en -winkel Van op de terreinen van het muse um heeft de bezoeker een kijk op de aanpalende scheepswerf. Deze geeft een grote industriële-archeo logische waarde, want ze bevat het oudste Belgische getijdendroog- dok. Een fototentoonstelling en diamontage tonen de vele facetten van de werkhuizen en de machines uit de 19e eeuw. Het museum beschikt ook over een cafetaria en een museumwinkel. Naast een eigen publikatie 'Het Fo toboek Oud-Baasrode' kan de be zoeker kiezen uit een serie oude prentkaarten, foto's van de werf, kunstvoorwerpen en souveniers, boeken en brochures over de Schel de en de scheepvaart. De museumwinkel beschikt even eens over een unieke kollektie scheepsplannen waar echte kenners kunnen van snoepen. De voorbije maanden hebben bestuursleden nog een nieuwe reeks scheepsplan nen overgetekend. Het betreft plan nen van sleepboten, spitsen en een kofschip, allemaal schepen die eer tijds door de scheepswerven Van Damme en Van Praet werden ge bouwd. Aan de restauratie van een aantal boten kan intussen niet verder ge werkt worden. Het museumbestuur verzocht het stadsbestuur om op het terrein naast het museum een tijde lijke werkplaats op te richten. Het schepencollege kon hiervoor zijn Dendermonde. Een binnenzicht van het scheepvaartmuseum enkele jaren geleden (arch) toestemming niet geven. Deze toe stemming had nochtans de brand stichting door spelende kinderen. Daardoor is nu een houten 'hoogaars' een autentiek schip uit het begin van deze eeuw, onherstel baar verwoest. Een gesloten werk plaats zou de mogelijkheid bieden om de aftakeling van een aantal ken van de scheepswerf Van Praet- Dansaert. Zo kan het museumbe stuur verwijzen naar de standpun ten van stadskoncervator Stroo- bants 'scheepswerf en museum kunnen als monument beschouwd worden, ook al zijn ze niet als monu ment beschermd'. De heer Demey waardevolle boten tegen te gaan, in Van de provinciale dienst voor het afwachting van een definitieve be- huizing in de werkhuizen van de scheepswerf. kunstpatrimonium van Oost- Vlaanderen schreef 'Het Scheep vaartmuseum, woning en werf, is voor het hele Scheldebekken van Meer mogelijkheden uitzonderlijk historisch, artistiek en vooral industrieel-archeologisch De krappe behuizing en de onze- belang'. De Provinciale Kommissie kerheid over het behoud van de ge- voor monumenten en Landschap feiten, aldus het museumbestuur eigenaars van 29 november 1990 dat ontkent dat het museumgebouw aan de Dienst der Zeeschelde, zich in slechte of bouwvallige staat waarin gesteld wordt dat 'beide zou bevinden. Het gebouw werd pas dokdeuren in goede staat zijn en acht jaar geleden door het stadsbe- nog steeds onderhouden worden', stuur aangekocht. Heel wat mede- Toch pleit het museumbestuur voor wërkers van het museum spendeer- een bijkomende beveiliging, onder den ontzettend veel tijd aan het op- andere door middel van een verho- knappen van het gebouw. ging van de wanden van de droog- eens met deputee De Mol over de motivatie om tot de sloping over te gaan. De deputee verwijst ten on rechte naar een gevaarlijke S-bocht in de baan voor de werf. Uit de stedelijke verkeersstudie blijkt dat deze bocht geen gevaarlijk ver keersknelpunt vormt. Na een ver smalling, driejaar geleden is er zelfs geen enkel ongeval meer gebeurd. Het museumbestuur ziet zijn stand punt bevestigd door het resultaat van de inspraak in verband met de stedelijke verkeersstudie. Hierbij bleek dat de bevolking van Baasro de zich verzet tegen elke verbreding en rechttrekking van de provinciale weg. Toekomstige aktiviteiten In 1991 zullen een aantal boeiende aktiviteiten worden georganizeerd. De tijdelijke foto-tentoonstelling over de werf zal afgewisseld worden met een kunsttentoonstelling. In september wordt de 'Groeitentoon- stelling van de Vlaamse Vereniging voor Indistriële Archeologie' naar het museum gebracht. Deze, tegen spetember volgroeide tentoonstel ling, geeft een beeld van de wortels van Flanders Technology. Ze draagt als titel 'Industrieel Erfgoed in Vlaanderen'. Ter gelegenheid van de derde Open Monumentendag zal het museum een wandeling langs het industrieel erfgoed van Baasrode organizeren en hierrond een brochure publice ren. Het museumbestuur is ervan over tuigd dat het rekord aantal bezoe kers van vorig jaar, dit jaar nog zal overtroffen worden. De petitielijst bouwen en de werf, stellen het mu seumbestuur voor heel wat proble- pen gaf gunstig advies om de twee droogdokken en de twee werkhui- Dat dc dokdeuren zich in een ge- kontakten gehad met het kahinet vaarlijke staat bevinden, wordt te- van minister Sauwens. Tenslotte is gengesproken door een brief van de j,ct museumbestuur het totaal on- 'Ik kan toch niet anders zijn dan ik ben' dokken. Het bestuur heeft daarover voor het behoud van het museum en de werf zal er nog veel langer door worden, men. In de eerste plaats moet het zen te beschermen als monument bestuur zich inspannen om het mu seum en de werf te redden van af braak. Bovendien is het bestuur ver plicht af te zien van een aantal inte- en het geheel als 'dorpsgezicht' te beschermen. De heer Goedleven, gemachtigd inspekteur-generaal schreef namens gemeenschapsmi- ressante aktiviteiten. In de loop van njster Waltniel'De mogelijke ver- vorig jaar kreeg het hestuur een dwijningvanditwaardevolpatrimo- prachtige kollektie antieke werktui- „ium verontrust ons ten zeerste, gen en machines uit de scheeps- Het betreft hier een van de oudste, bouw ten geschenke. Wegens zoniet oudste, nog volledig bewaar plaatsgebrek kunnen deze stukken de rivierscheepswerven in binnen- nog niet behoorlijk tentoon gesteld en buitenland. Gelieve geen stap- worden. pen te ondernemen die de vernie- Toch zal men moeten trachten een i,ng van dit belangrijk patrimonium vernieuwde en minder drukke op- j„ de hand zouden werken'. Dat stelhngvan de kollektie waar te ma- staat in een brief aan het stadsbe- ken. De werkplaats voor de planaf- stUur op 23 maart 1990. drukken wordt thans heringericht Desondanks pliet het stadsbestuur zodat de kollektieruimtes met moe- Voor sloping van museum, werkhui ten aangesproken worden. On- zen en dok. Ook deputee De Mol danks de grote belangstelling voor overweegt, tegen het advies van zijn scheepsmodelbouw kan bij gebrek provinciale kultuurdienst, om tot aan ruimte deze aktiviteit niet sloping over te gaan. Volgens het plaatsvinden. museumbestuur mag de deputee zijn beslissipg niet laten afhangen Overheidsstandpunt onbegrijpelijk van de bescherming van de minis ter. Om budgettaire redenen gaat Het museumbestuur vindt het de Vlaamse Executieve in vele ge- standpunt van het stads- en provin- vallen niet meer over tot bescher- ciebestuur volstrekt onbegrijpelijk, ming. Deze procedure is echter niet Alle deskundigen op het gebied van noodzakelijk om de gebouwen en de monumentenzorg en industriële de dokken te bewaren. Bovendien archeologie pleiten voor het be- geeft de deputee in talrijke uitspra- houd van de ateliers en beide dok- ken een valse voorstelling van de gen de burgerlijke moraal, zelfs he den ten dage, is." Van deze on- Imposant, dat is wel het minste dat waardige voorstelling ervan in een men kan zeggen van de "Lulu" van bewerking van Judith Herzberg en Wedekind, die door regisseur in een regie van Ivo Van Hove. We schuld nu istoch te weinig te mer- Jean-Pierre De Decker op de plan- zagen er toen een voorstelling van ken in de akteerprestatie van Hilde ken van de Brusselse KVS getoond in De Singel te Antwerpen en waren Van Mieghem. Ze is niet de myte wordt. Maar imposant dan wel in de erg onder de indruk. van de totaal vrije vrouw, ze is niet betekenis van barokke overdaad, Voor de huidige produktie bij de de "zuivere"onschu!d en natuurlijk- nadrukkelijk spelen met visuele- Brusselse KVS tekent Joël Hans- heid. prentjes, waarin te veel details aflei- sens voor vertalingen bewerkingen Toch is Hilde Van Mieghem een den van het essentiële, het werkelij- Jean-Pierre De Decker voor de re- rasaktrice; ze is Lulu, maar dan wel ke gebeuren. Het lijkt alsof De Dec- gie. Eigenlijk had de première van degene die De Decker ons voor- ker té veel middelen ter beschikking deze produktie moeten plaatsheb- houdt. Uitstekende akteerpresta- kreeg voor deze produktie en hier- ben midden april van vorig jaar; een ties zijn te noteren van opnieuw voetbreuk van titelrolspeelster Hil- Senne Rouffaer alsSchöning, Frans de van Mieghem tijdens de generale Van der Aa als Schwarz en vooral repetitie verhinderde dit. Tijdens Leslie De Gruyter als Aiwa Schö- deavant-premièreop4aprilll.brak ning en Nand Buyl als Lulu's "va- Rik Andries (Rodrigo Quast) een der" Schigolch (wat jammer toch voet maar speelde wel de voorstel- dat Nand meende direkteur van ling uit; hij werd zeer degelijk ver- KVS te moeten worden!), de mannen met wie ze omgaat maar vangen door Ronny Waterschoot. Michael Gerd Peter en Angelika ook zichzelf volledig ten gronde "Lulu" is een rauwe, brutale maar Lenz zijn zowat de vaste mensen richt. tegelijk ook tragische tekst. Hele geworden die, op gebied van dekor Deze "Lulu" is de oerversie van de boekenkasten vol zijn er over deze en kostuums, met De Decker samen "monstertragedie" die Frank "Lulu" geschreven, met teorieën al- werken; zij mochten zich dus ook Wedekind (1864-1918) tussen 1892 lerhande. Volgens de KVS-mede- uitleven en deden dit uitbundig en en 1895 schreef. Hij bewerkte deze deling ziet de regisseur het zo: "Het vrij barok. tekst enkele jaren later tot twee to- konflikt tussen geest en lichaam Na al deze, misschien toch niet zo neelstukken "Erdgeist" (in 1895 beeldt hij bij voorkeur uit op een uitbundige, opmerkingen willen we voor het eerst gepubliceerd en in burleske, groteske en karikaturale besluiten met deze (goede) raad: g 1902 voor het eerst opgevoerd) en wijze. Tegenover de uitgeholde bur- deze produktie zien! Ze toont de gerlijke moraal in haar konventio- hypokrisie van de eeuwwisseling én nele verstarrring plaatst hij de beto- de hypokrisie die ook vandaag de vering der lichamelijke schoonheid dag nog gehanteerd wordt door en avontuurlijke emancipatie van heelwat goed-menende burgers! het vlees." Ook nu nog staat de maatschappij Lulu is de levensbeschrijving van met haar konventionele normen een jonge vrouw die met volmaakte niet toe dat een mens/vrouw zich door de kern van het drama uit het oog verloor. En een drama is deze "Lulu" alles zins. Een echte tragedie eigenlijk: de vrouw die door de passie voor haar eigen lichaam dat wil liefheb ben in absolute vrijheid, niet alleen "Die Biikse der Pandora" ofte "De Doos van Pandora" (in boekvorm verschenen in 1904 en gespeeld in 1904). Er werd schande over ge sproken en Wedekind werd zelfs voor het gerecht gedaagd. Vrij re gelmatig werd deze versie, ook in Nederland, opgevoerd. De oerver- oprechtheid haar eigen natuur volgt ongeremd en vrij kan ontplooien! sie van "Lulu" werd echter pas in ("Ik heb nooit geprobeerd me voor 1988 voor het eerst gepubliceerd en iets anders uit te geven dan ik door het Schauspielhaus Hamburg ben."). Ze is minnares, model, echt- in een regie van Peter Zadek opge- genote, prostituée en tenslotte voerd. Op 24 oktober '89 kwam To- slachtoffer van Jack the Ripper, neelgroep Amsterdam in kopro- "Haar onschuld en natuurlijkheid duktie met De Tijd met een merk- maken ons duidelijk hoe verwron- Tot en met 5 mei van woensdag t.e.m. zaterdag om 19(!!!)uurenop zondag om 15 uur. Res. op nr. 021 217.69.37. L. Dendermonde. De muren van het Koninklijk Salon zijn mooi beschilderd mei marines (arch) In Luik kan men nu ook wandelingen maken onder leiding van een Nederlands- talige gids. Men bezoekt dan onder meer de zondagsmarkt 'La Batte'. De wandelingen starten om 14.00 uur aan de dienst voor toerisme (Géronstrée 92) en de prijs be draagt 100 fr. Het Talencentrum van de Gentse Rijsuni- versiteit heeft zijn aanbod Nederlands voor Franstaligen uitgebreid tot 5 kursussen. Voor meer informatie kan men terecht bij het Talencentrum RUG, Sint-Pieters- nieuwstraat 136 te 9000 Gent (091/ 64.36.78.) Op 18 april wordt het 30 jarig bestaan herdacht van de Oostvlaamse afdeling van de Belgische-Atlantische Vereniging. Dal gebeurt met een voordracht in de gebouwen van de Generale Bank aan de kouter 8 te Gent waar om 20.00 uur Guy Verhofstadl een voodracht houdt over 'Belgisch buiten lands beleid'.

De Voorpost | 1991 | | pagina 32