Welkom op de Chili-dag te Erembodegem-Terjoden.... Vrije Basisschool Meldert officieel in gebruik Aalst laat Cotagirwa-projekt in Rwanda niet los 4 - 19.4.1991 - De Voorpost S.O.S. Chili richt samen met de Vrije en Gemeentelijke Basisscholen van Terjoden en de parochiale verenigingen K.W.B., K.A.V., A.C.V., K.B.G., B.GJ.G., V.V.K.S.M., V.O.S.O.G., Davidsfonds, Fanfare De Terjodenaren en voetbalklub S.K. Terjoden een Chili-dag in ter ondersteuning van het basisprojekt van Marlies en Peter Adriaens in de volkswijken van Santia go in Chili, op zaterdag 20 april 1991 in de kantine van S.K. Terjoden. Inkom gratis! Chili: het grondgebied van dit Zuid- amerikaanse land ligt geklemd tus sen het Andesgebergte en de Grote Oceaan. Het is een lint van 200 bij 4.000 km dat in het noorden tot binnen de tropen reikt, maar in het zuiden vrijwel poolgebied is. Mid den Chili, tussen Valparaiso en het eiland Chilóe, heeft een mediter raan klimaat. Noord-Chili is een woestijn, Zuid-Chili daarentegen is zeer nat en door fjorden versneden. De Chileense bevolking -14 miljoen inwoners - bestaat vooral uit mes tiezen (nakomelingen uit gemengde huwelijken van Indianen en Spaan se kolonisten), Spanjaarden en In dianen. Ruim 90% woont in Mid- den-Chili. De bevolkingsaanwas is groot. Velen trekken van het platte land naar de grootstad en komen er terecht in uitgebreide sloppenwij ken. Op het platteland zelf vind je ze in kleine krotjes, tegen berghel lingen, op vuilnisbelten of half in het water; alleen, met een paar sa men of in echte miseriewijken, maar vrijwel steeds op ongezonde plaat sen, op de slechtste gronden. In 1973 heeft het leger de macht in handen gekregen. Na 10 jaar be snoeid te hebben op sociale huisves ting, begonnen de militanten hal verwege de jaren '80 krottenwijken op te ruimen en de inwoners ervan samen te brengen in gemakkelijk kontroleerbare slaapsteden. In 1978 is Marlies Adriaens als ont wikkelingshelpster vertrokken naar Santiago, Chili's hoofdstad, gelegen in een wijde vlakte tot dicht tegen de voet van het Andesgebergte uitge spreid. Marlies Adriaens was ver pleegster en toen eigenlijk net weg van de pediatrie in de O.-L.-V.-Kli- niek van Aalst. Ze is geboren en getogen in Erembodegem-Teijo- den. Ze was in '78 23 jaar en ging in Santiago, die met haar 4 miljoen inwoners bijna een derde van de hele bevolking herbergt, in een hou ten huisje wonen dat ze had laten optrekken in de krottenwijk Santa Clara. Zes jaar later verhuisde ze met de meeste wijkbewoners mee naar een van de nieuwe 'sociale wijken' aan de rand van Santiago. De werkgever van Marlies in San tiago was (is) het bisdom van San tiago. Naast medisch en sociaal, was (is) de opdracht van Marlies ook pastoraal. Doorheen haar initiatie ven in de wijk Santa Clara - en ook door het werk van haar broer Peter in diezelfde wijk - kan een beeld worden geschetst van de belang rijkste noden die de wijkbewoners hebben gekend. Er heerste angst en apathie onder de diktatuur van Pinochet. Ieder een wantrouwde iedereen uit angst voor verklikking. Er was een gebrek aan voedsel en groot gebrek aan hygiëne. Marlies begon met een kin- derreftertje in haar eigen huisje. La ter werd een apart lokaaltje ge bouwd. Sinds 1984 bereiden twee gaarkeukens er ±100.000 warme maaltijden en ±65.000 ontbijten per jaar. Er werd een kinderkrib ingericht. Mettertijd kwam een peu tertuin in de plaats. Marlies hield zich ook bezig met de verzorging van de kinderen. Zo groeide de 'Equipo Salud' met als taak: behan delingen, de wijkapoteek samen stellen, kontakten leggen met poli klinieken en vorming. Allerlei kur- sussen werden georganizeerd. O.a. haarkappen; houtbewerking; elek triciteit,... politieke bewustmaking, guitaarlessen... catecheselessen; bijbelstudies. Vakantiekolonies werden ingericht, een kinderturn- groep ontstond en er werd gezorgd voor een biblioteek. Een breigroep werkte en de bazars ontstonden ge regelde verkoopdagen van tweede handskleren uit België. Een eigen bakkerijtje levert thans brood bene den de marktprijs aan de gaarkeu kens en peutertuin, bedient een wijkwinkeltje en verkoopt tevens rechtstreeks... Dit alles was alleen mogelijk dank zij de groeiende me dewerking van de hele wijkbevol- king die steeds meer vertrouwen kreeg in zichzelf. Tegenwerking bracht wel eens de hele ontwikkeling in gevaar. In 1984 werd de wijk afgebroken en moes ten de bewoners verhuizen naar een ander gebied waar veel delinquen ten en druggebruikers woonden en veel gevochten werd, een beruchte wijk. Gelukkig bleek de doorge maakte evolutie en de nieuwe band onder de verplaatste wijkbewoners voldoende sterk om zich te handha ven en zo ook de toestand bij de oorspronkelijke wijkbewoners nog te verbeteren. In 1986 is de wijkor- ganisatie officieel erkend... In februari 1987 vertrok ook Marlies' broer Peter naar Santa Clara. Hij werkt er op verschillende niveaus: hij stelde een equipe sa men, bestaande uit een psycholooe en een moniteur; met steun van Broederlijk Delen bouwde hij een opvangtehuis; hij zorgde voor per manente bijscholing, overleg en kontakten met andere projekten. Binnen en buiten de wijk zet Peter zich voortdurend in door voor drachten, getuigenissen en door sa men met de jongeren aktiviteiten te plannen naar aanleiding van feeste lijkheden en kermissen. Hij legt ver der kontakten met de ouders van 'zijn'verslaafden. En maakt deel uit van de 'Coordinadora': samen met de verantwoordelijken van de ande re wijkgroepen wordt de wijkwer- king regelmatig geëvalueerd en de aktiviteiten van de verschillende groepen op mekaar afgestemd. Feit is dat dergelijk werk zonder onze steun niet kan funktioneren zolang de Chileense overheid niet zelf de verantwoordelijkheid voor haar armen op zich neemt. Thans draait het projekt voor zo'n 50% op bijdragen van akties in scholen en van verenigingen in ons eigen land en uit eigen omgeving. Zo wordt op zaterdag 20 april a.s. in de voetbalkantine van S.K. Terjo den (op 500 m van de E40-afrit nr. 17 'Aalst') een grootse CHILI-DAG georganizeerd. De inkom is gratis! Deze steunaktiviteit wordt inge richt door S.O.S. Chili, samen met de Vrije en Gemeentelijke Basis scholen van Terjoden en de paro chiale verenigingen K.W.B., K.A.V., A.C.V., K.B.G., B.G.J.G., V.V.K.S.M., V.O.S.O.G., Davids fonds, Fanfare De Teijodenaren en S.K. Terjoden. Van 11.30 u. tot 15 uur kan men een steunmaaltijd gebruiken rijst met groenten en kip op Chileense wijze, aan de prijs van 200F (voor volwas senen). Een kindermenu kost slechts 100F. Er is doorlopend kinderopvang, met een tekenwedstrijd en prijzen voor de deelnemende kinderen. Om 17 uur vangt in de kantine een misviering aan, opgeluisterd door de Fanfare De Terjodenaren. En daarna volgt nog een gezellig sa menzijn met het optreden van de Chileense zangferes Maria Eugen ia. Het steunkomitee Chili nodigt U hartelijk uit op deze aktiviteit en ziet ernaar uit U op 20 april te Ter joden te mogen begroeten! D.B. Aalst. De inrichtende macht en het ouderkomitee poseren even in een van de nieuwe lokalen: de polyvalente zaal die dienst doet als refter (a) Zaterdagnamiddag werd het verbouwde schoolkomplcx aan de Dorps straat van de Meldertse Vrije Basisschool officieel in gebruik genomen. Hiermee werd een verre aanloop genomen naar de eeuwfeestviering in 1998. De inrichtende macht van de school, het oudercomité en de Dender- mondse Kongregatie van de Zusters van Vincentius a Paulo, volgden het advies van de brandweerinspectie op en vernieuwde de schooltoegang samen met de schoolrefter. oprechte dankbaarheid» zei E.H. Mornie, de voorzitter van de Den- dermondse Inrichtende Macht van de congregatie van de Zusters van St. Vincentius a Paulo. Hij wijdde nadien de kruisbeelden en de nieu we lokalen. Zondag e.k. 21 april organiseert de school een open-dcur-dag waarop de ouders en sympatisanten de gele genheid krijgen de vernieuwing te komen bekijken en door genieten van spijs en drank de schoolkas kun nen spijzen om de realisatie mede te bekostigen. PH De schoolrefter van de Vrije Basis- richt. Voor de schoolbus werd een school Meldert lag vroeger op de garage gebouwd, eerste verdieping en was slechts De direktrice dankte de leden van langs één trap toegankelijk. Op ad- het oudercomité die de schoolloka- vies van de Aalsterse brandweer len schilderden en nieuwe fietsrek- werd ook de schooltoegang langs de ken voorde kinderen bouwden. Dorpsstraat aanhgepast en niet «Ware genegenheid van mensen meer overbouwd om toegang van komt tot uiting in initiatieven van brandweerwagens lot aan de ver nieuwde kleuterklassen mogelijk te maken. De Meldertse Vrije Basisschool telt ongeveer 170 leerlingen en II leer krachten die van de nieuwe refter, keuken en vernieuwd dokumenta- tiecentrum gretig zullen gebruik maken. Direktrice Hilde Dauwe wees erop dat de renovatie van de school al in 1983 werd ingezet door het optrek ken van nieuwe kleuterklassen sa men met de aanleg van een nieuwe speeltuin. In de toekomst zal dit nog uitgebreid worden met een aange paste kleuterspeelplaats in de hui dige kloostertuin. De nieuwe gelijk vloerse zaal, zal niet alleen als refter gebruikt worden maar biedt ook re- kreatiemogelijkheden voor de leer lingen bij regen- en winterweer. Dit werd door het oudercomité bijzon der op prijs gesteld. In de zaal zal Aalst. Direkteur Hilde Dauwe van de Vrije Basisschool van Meldert, samen ook een speelhoek worden inge- niet de leerlingen van het zesde leerjaar (a) In augustus 1984 werd in het plaatsje Gisenyi in Rwanda een coöperatief Ieerlooibedrijfje met de naam Cotagirwa opgezet. De ontwikkeling van dit projekt is slechts mogelijk geweest dankzij de onbaatzuchtige inzet van Erembodegemnaar Edward Bauwens. In een eerste fase werden de moder ne looiprocédés aangeleerd terwijl de tweede faze een aantal tussenbe- werkingen mechaniseerde. Op die manier werd de produktie mogelijk van o.a. prothesen en orthopedisch schoeisel. Voor de realisatie van de derde faze van het projekt, het diversifiëren van het eindprodukt, worden door het Aalsters stadsbestuur en de Stuurgroep Aalst voor de Derde Wereld, van 15 april tot 15 mei '91 geldinzamelingsakties gehouden. In 1984 werd in ons land via het Nationaal Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking door Atol, een dienstencentrum voor «Aangepaste Technologie in Ontwikkelingslan den» dat rechtstreeks afhangt van A.C.O.R.D. (Association de Coo- pération et de Recherches pour le Développement) een beroep ge daan op vrijwilligers - gepensio neerden met vakbekwaamheid, voor een projektinitiatief van A.C.O.R.D.-Londen in Rwanda. Meer konkreet voorzag het projekt in een duurzame vorm van ontwik kelingssamenwerking waarin de ba sistechnologie van het leerlooien en de verwerking van leder aangeleerd wordt: de uitbouw en begeleiding van een rurale leerlooierij - koöpe- ratieve, «Cotagiruwz» genaamd, in Gisenyi aan het pittoreske Kivu- meer. Edward Bauwens, rasechte Aalstenaar en wonend te Erembo- degem, gepensioneerd leerlooier van een Erembodegemse leerlooie rij, kandideerde voor het ontwikke- lingsprojekt. Zijn kandidatuurwerd vrij snel weerhouden. Sindsdien is hij steeds met «Cotagirwa» bezig en het projekt is reeds goed van stapel gelopen. Na een noodzakelijke ernstige voorstudie vertrok Edward Bau wens in 1987 voor drie maanden naar Gisenyi om er samen met ne gen plaatselijke «koöperanten» het produktieproces in het leerlooien op te starten. In het dorp was echter noggeen elektriciteitsvoorziening- Een passend bedrijfsgebouw werd opgetrokken en de eerste werktui gen aangeschaft. Het produktiepro ces werd manueel gestart, zodat de koöperanten zich al een loon kon den toeëigenen. Wat positief uit viel. Huiden van schapen en geiten konden op die manier worden ver werkt tot maroquinerieleden, waar mee portefeuilles, damestassen, sleutelhangers en allerlei kleinoden werden gemaakt. Hierop volgde een periode van zelf-ontwikkeling waarbij Bauwens vanuit de koöpe- ratieve regelmatig een technisch rapport ontvingen (schriftelijk) het produktieproces kon bijsturen. Begin 1989 vertrok Bauwens op nieuw, ditmaal voor 3 weken, om er de tweede faze van het Cotagirwa- projekt, meteen het looien van run derhuiden voor prothesen en ortho pedisch schoeisel, voor te bereiden (samen met Atol-Leuven) en het produktieproces van de maroquine- rie nog te korrigeren. In 1989 kreeg Cotagirwa van de Rwandese Staat een aftakking van hoogspanning met transfo. Enkele zwaardere tweedehandsmachines met moto ren konden vanuit ons land worden verscheept naar Rwanda, dankzij een bijkomende lening vanuit ACORD Kigali, die op hun beurt aanklopten bij het NCOS. In december 1989 was Ward Bau wens een derde keer in Rwanda. Een rationele primitieve maroqui- nerie werd meteen opgestart en drie Rwandese handwerkers werden aangeworven. Ook een nog onbe zoldigde jonge ploeg handwerkers (9) werd ingezet. Technisch viel de ze fase ook positief uit, maar de terug te betalen frakties der lening wegen loodzwaar. Tot op heden wordt het Ieder nog steeds manueel afgewerkt. In de derde faze wil men door middel van o.m. borstel- en glansmachines het eindprodukt gaan diversifiëren. Een beter afgewerkt produkt zal de vraag naar kwaliteitsleer doen toe nemen. De voorziene uitbreiding moet ook zorgen voor meer werkge legenheid. De heer Karei De Bel- ser, een ervaren lederbewerker uit het Antwerpse stelde zijn tweede hands-machines en zijn beroepser varing kosteloos ter beschikking van Cotagirwa. Toch kosten de revi sie, de verpakking, de verzending per boot en de nodige wisselstukken van de machines nog handenvol geld. Het Aalsters stadsbestuur steunde het projekt t.g.v. de 11.11.11-aktie ak- tief in 1990. Voor de realisatie van de derde fase van het projekt blijkt nog een bij komende geldinzamelingsaktie no dig. Via voordrachten en diaprojekties voor scholen, jeugd- en volwasse nenbewegingen wil Eduard Bau wens de Aalstenaars thans warm maken voor zijn projekt. En ver scheidene vrijwilligers zullen op de zaterdagmarkten van 20 en 27 april en 11 mei en tijdens de Topdag (4 mei) lederen gadgets aan 100 fr. ver kopen. Ook Aalsterse bedrijven zullen zo'n lederen gadgets te koop aanbieden. Wie het Cotagirwa-projekt financi eel wenst te steunen kan ook zijn bijdrage die fiscaal aftrekbaar is vanaf een bedrag van 1.000 fr., stor ten op rekening 068-2131825-83 van Cotagirwa-Rwanda, Kapellestraat 15, 9300 Aalst. Wil U daar eventueel aan meewer ken, neem dan kontakt op met de Stedelijke Dienst Ontwikkelingssa menwerking en Vrede, Kapelle straat, Aalst, tel. 053/77.11.11 toestel 317. (De Bruyn) Van 20 april tot 12 oktober heeft in Sevilla de laatste wereldtentoonstelling van deze eeuw plaats. Ook België zal daarop verte genwoordigd zijn. In mei organizeren de Vlaamse Kamers een vierdaagse zakenreis naar deze wercldexpo. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen op het telefoon nummer 03/777.69.40. of bij de Kamer van Dendemionde 052/20.02.41. Op zaterdag 4 mei heeft een muzikale en informele businessmeeting van de Vlaam se Kamers plaats in het internationaal kon- grescentrum le Gent. Het Nationaal Orkest' van Belgic koncerteert er om 20.30 uur. Kaarten kosten 500 fr en kunnen gereser veerd worden via de plaatselijke Kamer voor Handel en Nijverheid. Met de InterCityExpress (ICE) brengt de Deutsche Bundesbahn vanaf 2 juni bij het in gebruik nemen van de ICE lijn Hamburg Aalst. Een gezellige, deugddoende babbel op de koffietafel in het Buekenhof ter naar München een betere aanbieding met gelegenheid van de Rozenkermis (a) hoger komfort en kortere reisduur.

De Voorpost | 1991 | | pagina 4