Ongehoord: 27 schrijvers uit de Denderstreek In de buurt 't Patershof in Mijlbeek Aalst zegt men het met rozen Konfrontatie van Vlaamse Hedendaagse Kunst in Aalst De Voorpost - 19.4.1991 - 5 Heel het jaar door staan ze ter be schikking van mensen die niet ver trouwd zijn met allerhande admi nistratieve en organisatorische ver plichtingen die de huidige maat schappij meebrengen. Zij treden dan meestal op als tussenpersoon bij de hulpverlening. Op bepaalde feestelijke momenten Aalst. Ook de belangstelling voor de voorstelling van de literaire gids in het Aalsterse Netwerk was 'ongehoord'groot (a) Het Onafhankelijk Socio-kultureel Centrum Netwerk, gevestigd in de De Ridderstraat 28 te Aalst, heeft een lange traditie van literaire activiteiten. Het centrum organiseert naast de jaarlijkse boekenbeurs, regelmatig literaire lezingen en gesprekken. Uit de kontakten, naar aanleiding van een reeks avonden met auteurs uit de regio, is een nieuw initiatief gegroeid. 'Wie de dichter wil begrijpen, moet naar zijn land trekken' schreef de dichter Goethe. Rik Vanmulders wou de schrijvers van de Denderstreek beter leren kennen en ging op tocht te velde in de Denderstreek. Fotograaf Hendrik De Schrijver stapte mee. Ze kwamen terug met 27 intervieuws, die zij in de krant lieten publiceren. Het Aalsters Kultureel Centrum Netwerk organizeerde toen literai re avonden naar aanleiding van de reeks en vond het nuttig de inter vieuws met de foto's, de bio-biblio- grafieën en de fragmenten uit de literaire werken te bundelen in een boek. De publikatie werd opgevat als een literaire gids. Onder de titel 'Ongehoord' werden volgende schrijvers en dichters uit de Denderstreek besproken: Pa trick Bernauw, Paul Coppens, Mark De Bie, Moris De Smet, Norbert De Winne, Frans Fransaer, Christina Guirlande, Achiel Janssens, Patrick Lateur, Herwig Leus, Julien Lib- recht, André AMG Lissens, Fred Muylaert, Omar Robinon, Koen Stassijns, Amedee Suenaert, Gil bert Temmerman, Paul van Aken, Vera Van Den Haute, Harold Van de Perre, Firmin Van der Poorten, Lieve Van Impe, Mariette Van Ha lewijn, Maurits Van Vossole, Jo Verbrugghen, Frans-Jos Verdoodt en Willy Verhegge. Vrijdag 11. werden op de voorstel ling van 'Ongehoord: 27 schrijvers uit de Denderstreek' de rollen om- Aalst. De rollen werden omgekeerddichter Willie Verheghe (links) interview de op zijn beurt de schrijver Rik Vanmulders (a) gekeerd. Het eerste 'slachtoffer' van de schrijversreeks, de dichter Willie Verhegghe, interviewde schrijver Rik Vanmulders over zijn 'belevenissen'. De belangstelling voor de voorstelling van de literaire gids in het Aalsterse Netwerk, was ongehoord groot. De man die de 27 Dender-schrijvers op de rooster legde, mocht zich enkele minuten de 28*c schrijver van de Dender streek wanen. Willie Verhegghe polste naar de drijfveren en naar de ervaringen van de schrijver van de interviews. «De mooiste beloning van een jaar intensief werken, be halve de bundeling van de artikels, zijn de persoonlijke vriendschap pen die uit de kontakten groeiden», verklaarde Vanmulders. Het grootste gemis is ook, volgens Van mulders, Louis Paul Boon, de lite raire reus, die de 'lijsttrekker' had kunnen zijn van de reeks en die ook de rode draad van respekt, door heen de gesprekken was geweest. Het fraaie boek, dat 62 pagina's telt en in oplage van 400 eksemplaren werd uitgegeven, heeft een meer waarde meegekregen door de por tretten vastgelegd door fotograaf Hendrik De Schrijver. Hij heeft op de gezichten ongeziene momenten weten vast te leggen. De blik van Rilke-vertaler Maurits Van Vossole én die van zijn hond aan het hek van hun pastorie in Sint-Gillis-Binnen, de 'fantastische' blik van Patrick Bernauw achter zijn leeslamp of de fijne lach van 'Alfa Papa Tango' Mark De Bie voor zijn tekstverwer ker, zijn er een paar voorbeelden van. Het boek met de titel: 'Ongehoord: 27 schrijvers uit de Denderstreek' van Rik Vanmulders, wordt ver kocht aan de prijs van 360 fr. en is verkrijgbaar in Centrum Netwerk, De Ridderstraat 28,9300 Aalst, tel.: 053/78.89.81 en in de erkende boek handel. Sommigen beweren dat er in de huidige samenleving geen plaats meer is voorecht gemeenschapsleven. Buren zouden mekaar niet meer kennen en van onderling menselijk kontakt zou er geen sprake meer zijn. Op de Aalsterse wijk Mijlbeek, in de omgeving van het Beukenhof denkt men daar wel anders over. In het bijzonder wordt hiermee het werkterrein bedoelt van het buurtkomitee 't Patershof dat zich uitstrekt over de Schendelbekestraat, Bergekouter tot aan het zwembad, Langestraat, Koe straat* Grotstraat, Wijngaardstraat, Rustoordstraat en Lambrechtstraat. Reeds een aantal jaren werkt daar met koets en paard inkluis en met een groepje van een zestal mannen een geschenk bedacht. Twee jaar met Norbert Verhulst als voorzitter terug werden zij met de buurt gelau- en William Vcrbcstcl als actieve be- werd door het stadsbestuur met de titel van meest groene straten. Daar was de bloemen- en plantenbede- ling van het buurtkomitee niet vreemd aan. Een van de hoogtepunten is uiter aard 'Rozenkermis'. Dan wordt ie- zieler, beiden uit de Langestraat. Samen met hun respektievelijke echtgenoten werken ze heel wat buurtakties uit. Sponsoring voor hun werkzaamhe den hebben ze niet nodig. 'Wij kun nen in de buurt ons zelf bedruipen. Wanneer we slecht bij 'kas'zitten, doen we gewoon onze omhalings ronde bij de buren en alles komt weer voor mekaar', verklaart Wil liam Verbestel. Hun belangstelling gaat vooral uit naar bejaarden, alleenstaanden en zieken uit de omgeving omdat die in de eerste plaats nood hebben aan menselijk kontakt. Zo hebben zij bij voorbeeld al 64 bedlegerigen in de kliniek gaan bezoeken. Bij begrafe nissen zorgen zij er steeds voor dat het medevoelen van de buurt ge symboliseerd wordt in een bloe- Aalst. William Verbestel is aan de beurt menkrans die wordt afgegeven. Bij jubileumvieringen van echtparen zijn zij de eerste organisators om buurtaktiviteiten op gang te bren gen. Het is trouwens uit een derge lijke aktiviteit dat het buurtkomitee ontstaan is. dere bewoner van de buurt bedacht met een afdruk van een penteke ning en wordt als symbool van vriendschap en goede verstandhou ding, een roos aangeboden. Door het vrouwelijk schoon worden de schenkers als wederattentie op een kus bedacht. Zo zijn er vorig week end zomaar eventjes 540 rozen uit gedeeld. Elke eerste vrijdag van de maand vergadert het buurtkomitee om 20 uur in 't Beukenhof en organiseert verder zijn werking. Een hartverwarmend geheel, dat door elke bewoner van 't Patershof bijzonder op prijs gesteld wordt. PH om de rozen in ontvangst te nemen a De opening van de tentoonstelling 'Hedendaagse aspekten van de beel dende kunst in Vlaanderen' in het CC De Werf te Aalst, werd vrijdag avond door bijzonder veel belang stellenden bijgewoond. De tentoon stelling voor het goede doel van de serviceklub Fifty-One, heeft dan ook wel een bijzonder karakter. Door problemen met de werking van de geluidsinstallatie, ging spijtig ge noeg een deel van de inleiding door kunstcriticus Jean-Pierre De Bruyn verloren. Daar tegenover was de konfrontatie met de verschillende technieken en stijlen die in de 100 tentoongestelde werken werd ge toond, een bijzonder leerzame erva ring. De verscheidenheid tussen de wer ken van de 37 exposerende kunste naars reikte van het koperen reliëf werk van Hubert Minnebo tot de skulpturale schilderijen van Rita Van Kerckhove, de blauwschilde- Aalst. Kultureel centrum De Werf toor variatie van technieken en stijlen in de rijen van Gilbert Swimberghe tot de reeks van travestiefiguren van Dees it nog tot en met zondag een boeiende hedendaagse Vlaamse kunst (a) De Bruyne en de liefde van Paul Mara voor Mercedes, Minerva én Mara. De serviceclub Fifty-One heeft al van by de aanvang van de tentoon stelling, winst voor het goede doel. Wie geen 1,8 miljoen wil neertellen voor een Octaaf Landuyt of 1,5 mil joen voor een beeld van Roland Monteyne, kan wel voor niks genie ten van een opmerkelijke kollektie of ook zelfs voor een 12.000 fr. zich met een kunstschat verrijken. De tentoonstelling is nog toeganke lijk tot en met zondag 21 april van 10 tot 22 uur en op de weekdagen van 14 tot 22 uur. Aalst. Kunst bekijken kan ook dorstig maken (a) Van 16 tot 26 januari van volgend jaar heeft het 70e Internationaal Auto-, Motor en Rijwielsalon plaats in het tentoonstel lingspark van Brussel. Personenwagens, motorhomes, koetswerken en tuning moto's, bromfietsen en fietsen, verhuur- maatschappijen, banken en financiële in stellingen, ministeries en parastatale instel lingen en de vakpers nemen eraan deel. Aalst. Grote belangstelling op de opening van de tentoonstelling 'Hedendaagse aspekten van de Beeldende Kunst in Vlaanderen'in de Werf (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5