Ontsluiting van nieuwe gemeenten voor aardgasdistributie in het Aalsterse Forum wil wegverkeer in Aalst veiliger en vriendelijker laten verlopen Einde van water-miserie in Lede? Onze held is moe Leedse meerderheid in de problemen «Dag van de Aarde» wordt Aalsterse milieudag 6 -19.4.1991 - De Voorpost Intergem-Electrabel maakte onlangs zijn begroting voor 1991 en nieuwe plannen bekend. Niet alleen wordt de elektriciteitsvoorziening verbeterd en straatverlichting verfraaid. Het kabeldistributienet wordt verder aan gepast en uitgebouwd, terwijl binnen de vijf jaar het aardgasnet wordt uitgebreid tot Nieuwerkerken, deelgemeenten van Erpe-Mere, Teralfene en Essene. De gemengde interkommunale In- tergem, werd 10 jaar geleden ge sticht. Het gaat hier om een samen werkingsvorm van 23 gemeenten met deelneming van de privé-on- derneming Electrabel. Regio Aalst is één van de 6 regio's waarin deze intercommunale onderverdeeld is. Het omvat Aalst zelf, Erpe-Mere en Affligem. De regio werd een KMO op men senmaat voor het personeel, maar ook en vooral voor het kliënteel. De opening van een nieuw klantenbu reau aan de Dendermondsesteen- weg 75A te Aalst is het beste bewijs van de dagelijkse exploitatie ver zorgd voor de 45.000 elektriciteits-, de 14.000 gas- en de 39.000 TV- klanten. Het onderhoud wordt ver zekerd van ongeveer 280 km gasnet, 742 km TV-net en maar liefst 1.292 km elektriciteitsnet. Tevens zijn er 18.000 openbare verlichtingslam pen, eigendom van de gemeenten, waarvan Intergem de bouw en het onderhoud verzorgt. Zo zal in 1991 verder gewerkt worden aan de ver fraaiing van de dorpskernen en het ondergronds brengen van de elek trische leidingen. Er zijn werken ge pland om de bestaande straatver lichting te vervangen door mooiere, maar tegelijkertijd efficiëntere ver lichtingsinstallatie in Aalst in de Val. De Saedeleerstraat, Groen straat, Zavelbaan, Geldhofstraat en Lokerenveldstraat (reeds bezig), in Erembodegem op de Churchill- steenweg, de Berkenlaan, in Hof- stade in de St.-Annastraat en Weg gevoerdenstraat, in Nieuwerkerken in de Schoolstraat en de Kleinder- beek, in Bambrugge: St.-Anna straat, Dorp-Katstraat en Zadel- weg, in Mere in de Steenstraat en Bergstraat, in Erpe aan de Oude- naardsesteenweg, in Hekelgem aan de Brusselbaan-Lombeekstraat en in Teralfene aan de Lange Weg. Aardgas Ook voor de aardgasdistributie zijn belangrijke werken gepland. Zo wordt ondermeer gas aangelegd in de verkaveling Goudbloemstraat en de verkaveling Hof Leeuwergem, voorzien rond juni of na het verlof. Preventief worden er verder nog aanpassingswerken uitgevoerd. Ou- 4a 1st. Erwin Herzeel, verantwoordelijke voor het gewest Aalst de gasleidingen worden vervangen door nieuwe in Aalst aan de Gent sesteenweg, Oude Gentbaan, St.- Annalaan en Verastenstraat. In Hofstade in de St.-Annastraat. Om aan de toenemende vraag van aardgas te voldoen wil Intergem zijn net technisch zó voorzien, dat ook de volgende jaren ruim voldoende aardgas kan geleverd worden. Dit wordt verwezenlijkt door netten om te bouwen van een 25 milibar naar een 100 milibar distributiedruk. Een mooi voorbeeld van zo'n aan passing is het net in Park De Blieck, waar op termijn ±200 aansluitin gen zullen worden aangepast. Tevens wordt een speciale snuffel- wagen (uitgetest in Frankrijk en nu in test in Mechelen) in dienst geno men die eventuele gaslekken de- dekteert over de volledige breedte van de straat aan een snelheid van 20 km/uur. Dit geeft de mogelijk heid om de frekwentie van de lek- zoekingen te verhogen en de be drijfszekerheid en veiligheid nog beter te waarborgen. Het grote nieuws in de aardgasdis tributie is wel het 5-jarenplan voor de ontsluiting van een aantal nieu we gemeenten in de regio Aalst. Hierbij zullen Nieuwerkerken, Er pe, Mere, Burst, Bambrugge, Aai- gem, Erondegem, Teralfene en Es sene van aardgas voorzien worden. Alles samen gaat het hier over een investering van nagenoeg 75 mil joen frank voor de aanvoer van het gas en de distributie ervan. Hier door worden ongeveer 4.000 gezin nen bijkomend aansluitbaar op het aardgasnet. Voor de individuele aanvragen blijft daarnaast het hui dige systeem van "lokale uitbreidin gen" eveneens van toepassing. Als startpromotie worden aan de kandidaat-klanten op deze uitbrei ding, gedurende zes maanden uit zonderlijke voorwaarden aangebo den. Een aansluiting op het gasnet zal daar tijdelijk slechts 6.000 fr. kosten, eventueel gespreid over maandelijkse betalingen van 500 fr. Als extra steun voorziet de gasmaat schappij dan nog aankooppremies: 5.000 fr. voor een centrale verwar ming, 3.000 fr. voor een warmwa- tertoestei, 2.000 fr. voor een gaska chel en 2.000 fr. voor een kookfor- nuis. Propaan- of butaantoestellen worden meestal gratis omgebouwd. Tegelijkertijd wordt het onder gronds brengen van elektrische lei dingen gepland. Dit jaar komt dan eerst Nieuwerkerken aan de beurt. Daarbij wordt de Steenbakkerij Van der Sanden in Teralfene aan gesloten op het aardgasnet (werken zijn reeds bezig). Nieuwerkerken zal gevoed worden via de Dreef- straat in Erembodegem, Dries en Pijpenbeekstraat in Nieuwerker ken. In een eerste fase wordt een gedeelte van de Hoezestraat, Laars traat, Sint-Rochusstraat, School straat en Dorpsstraat voorzien van aardgas. De tweede fase wordt vast gelegd aan de hand van de uitslag van een interessepeiling. In totaal zullen ongeveer 600 woningen aan sluitbaar worden op het aardgasnet. Daar waar het economisch haalbaar en verantwoord is zullen tegelijker tijd de bovengrondse elektriciteits- en TV-netten ondergronds ge bracht worden. Kabel-TV nieuws In het domein van de kabel-TV evo lueert alles razendsnel. De 6 programma's uit de aanvangsperio- de werden snel uitgebreid naar 10. 15. 18 verschillende zenders. Mo menteel ontvangt men via de kabel praktisch overal een 25-tal programma's. Intergem wil echter op dit gebied de evolutie een stapje vóór blijven. In een eerste fase wordt er getracht overal 28 programma's door te ge ven. Bij de aanpassingswerken die hiervoor nodig zijn wordt onmid dellijk gebruik gemaakt van modern 450 Mhz materiaal, geschikt om in een later stadium tot 40 programma's aan te kunnen. Het kabinet in een gedeelte van de stad Aalst, Bambrugge en Burst is reeds volledig gemoderniseerd. Momenteel wordt Erondegem aan gepast en voor dit jaar staan Otter- gem, Vlekkem, Essene en Teralfene op het programma. De tweede fase omvat dan de om bouw van al het elektronisch mate riaal dat nog niet in de eerste fase is omgebouwd. Nadien staan alleen andere faktoren zoals regeling van auteursrechten, toestemming van Aalst. De interkommunale Intergem wil een bedrijf op mensenmaat zijn deelregering en de beslissing van de Interkommunale, de uitbreiding van het net met nieuwe program ma's nog in de weg. Sinds verleden jaar bestaat ook de mogelijkheid om een meervoudige aansluiting te installeren. Door middel van een speciale versterker (splitter genoemd), kan men nu in hetzelfde gezin storingsvrij naar 2,3 of 4 verschillende TV-programma's tegelijk kijken. Op voorwaarde na tuurlijk dat men ook over 2, 3 of 4 TV-toestellen beschikt. De klant betaalt slechts lx abonnementsver goeding. Informatie en service Al jaren wordt er door Intergem gewerkt naar meer en betere servi ce. De opening van het nu reeds bekende Klantenbureau aan de Dendermondsesteenweg 75A te Aalst is daarvan een mooi bewijs. Daar is door iedereen o.a. een nieu we "Energie-gids '91een mooi-ge- illustreerde katalogus als het ware, van al wat interkommunale zijn klanten te bieden heeft, gratis te bekomen. Voor nieuwbouwers heeft Intergem nog een extra uitgave: een eveneens zeer verzorgde "Bouwmap" maakt de kandidaat-nieuwbouwer een he leboel wijzer op gebied van verlich ting, verwarmingssystemen, isola tienormen... enz. Over dit alles kan men steeds infor matie krijgen bij: Intergem-info, Dendermondsesteenweg 75, 9300 Aalst. Tel.: 053/75.59.11. Het gedeelte van Lede dat noord elijk ligt van de spoorweg Aalst - Gent en de omgeving van de Kerke- vijver en de 'Drie Gapers', kampt al jarenlang met wateroverlast. Daar werd met tussenpozen aan gewerkt en gedeeltelijk werd dat probleem ook opgelost, maar volledige vol doening werd nog niet bereikt. Met de geplande rioleringswerken aan de Steenstraat en de zijstraten, hoopt het Leedse gemeentebestuur het grootste deel van de miserie op te lossen. De nieuw opgerichte staats- en prive-maatschappij 'Aquafin' zal de gemeente bijsprin gen met zo maar eventjes 50 mil joen. Doordat de totale riolering aangepakt wordt, zal ook het weg dek opgebroken moeten worden, wat inhoudt dat het ook vernieuwd moet worden. De nieuwe straatbed ding zal uit asfalt bestaan. De ge meente zelf zal daarvan profiteren om de gevaarlijke Steenstraat ver keersveiliger te maken en -wat heel belangrijk is voor de talrijke scholie ren die de drukke Steenstraat ge bruiken om naar school in Aalst, Gijzegem of Dendermonde te rij den- afgescheiden fietspaden aan te leggen in betonklinkers. Hiervoor zal de gemeente zelf ruim 6 miljoen uittrekken. Na voltooiing van de rioleringswerken zal het belang van het waterstation aan de wijk 'Kleine Kouter' aan belang verliezen en zal misschien wel gesupprimeerd wor den. Het Aalsters Forum voor Verkeersbeleid is wel degelijk de motor achter de plannen voor een veiliger en doelmatiger wegverkeer in Aalst. Zij bundelen de resultaten van verkeerswerk- en wijkgroepen in prioriteitennota's die zij doorspelen naar de verantwoordelijke diensten. De leden van de stedelijke adviesraad Verkeer en Veiligheid worden door het schepencollege bijeengeroepen op vraag van het Forum. Tot nog toe kreeg genoemde adviesraad enkel aanvullingen en voorstellen bij het ontwerp-verkeersplan door Forum meegedeeld. Sinds vorige week is er door Forum een vijftien pagina's tellende bundel klaargemaakt die heel wat voorstellen naar voorbrengt. Ze zijn stuk voor stuk gericht op een vriendelijker verkeersklimaat voor de zwakke weggebrui kers. Reeds vroeger is door de stedelijke adviesraad een ontwerptekst van het Aalsterse verkeersplan opge steld. De amendementen van het Forum vullen deze tekst in zeven van de acht hoofdstukken aan. In de eerste plaats wil Forum meer klaarheid brengen over de moge lijkheden van inspraak en participa tie van de burger bij het vastleggen van algemene maatregelen voor een veiliger en doelmatiger verkeer. Zo zou, bij wegenwerken die het uit zicht van een straat weizigen, dit het voorwerp moeten zijn van een openbare bekendmaking. Zo'n aan kondiging van werken zou moeten duidelijk gemaakt worden met schetsen en plannen. De vermel ding, waar de geïnteresseerden het dossier kunnen inkijken zou niet mogen ontbreken. Na een inspraak periode van 30 dagen vanaf de aan kondiging, moeten de opmerkingen ter bespreking aan de Stedelijke Verkeerskommissie voorgelegd worden. Belangrijke wijzigingen zouden aanleiding moeten geven tot een enquête. Even de voorstellen van het Forum op een rijtje gezet: Algemene voorrang van rechts Het Forum staat volledig achter de beslissing van de toepassing van de algemene voorrang van rechts, voor gans het Aalsterse grondgebied. Nochtans hebben een aantal straten zoals Binnenstraat, St. Jobstraat, Bredestraat,.... een ongunstig pro fiel om de algemene voorrang van rechts toe te passen. Om hier aan te verhelpen stelt Forum voor op vele konflikt-kruispunten in deze stra ten, plateau's, versmallingen, asver- schuivingen en pleinvorming aan te leggen. Het niet naleven van de voorrangs- regel, was in 1980 in 40% van de Aalsterse verkeersongevallen, de oorzaak. Het jaar nadien liep het zelfs op tot 40 procent, (vervolgt) PH Wie geboeid is door het karnaval, viert uitgebreid feest het hele jaar door. En dat kruipt in de kleren zoals je kan zien. Steven Van Wezemael is er dan ook eventjes bij gaan zitten. Hij is al drie jaar lid van Zonder Eir Goget Oeik. Hij is een trouw karnavalist die geen enkele karnavalaktiviteit mist of wil missen. Hij is erbij wanneer de voorbereidingen van start gaan, hij is er wanneer de stoet door Aalst trekt en Steven is er ook wanneer zijn karnavalvereniging deelneemt aan stoeten buiten Aalst. En dan wordt men wel eens moe, doodmoe, 'da) Op zaterdag 20 april worden in Aalst op de Grote Markt en by regenweer in de Belfortzaal, vanaf 14 uur een aantal aktiviteiten ingericht in het kader voor de jaarlijkse «Dag van de Aarde». Er bieden zich nogal wat problemen aan bij de Leedse meerderheids- koalitie wat betreft de opvolging en het invullen van leeggekomen plaatsen in het schepencollege, in de gemeenteraad en in de OCMW raad en het vast bureau. Vooral de CVP werd geteisterd door het over lijden van twee pionnen: raadslid Victor De Gendt uit Smetlede en OCMW raadslid Andre De Deur waarder uit Oordegem. Het gerucht doet de ronde dat schepen Grepdon (Leedse Demokraten) om gezond heidsredenen ontslag zou nemen als schepen, maar verder zou zete len als gewoon raadslid. Als opvol ger komt de jonge Johnny Vander- eecken in aanmerking, maar hij zou het schepenambt niet krijgen omdat hij tegen de verhogingen van belas tingen, opcentiemen en standgel den voor de marktkramers heeft ge stemd. Hij stemde tegen om uiting te geven aan zijn ongenoegen over die verhogingen, omdat de meer- derheidskoalitie en vooral zijn groep, de Leedse Demokraten, een verkiezingscampagne hadden ge voerd waarbij fors gehamerd werd op de belofte dat er geen verhogin gen van lasten zouden komen, om dat hun inziens Lede financieel ge zond genoeg was om de lasten te houden zoals zij door de vorige koa- litie waren vastgelegd. Ook zouden er bezwaren bestaan in verband met de nakende voorzitterswissel bij het OCMW. De huidige voorzitter Be- noit Van den Steen (L.D.) moet volgens de afspraken binnenkort plaats ruimen voor CVP-er Henri De Bruyn. Maar met deze keuze zouden heel wat leden van de meer derheid eerder ongelukkig zijn. Ge zien de personeelsproblemen en fi nanciële debacle in het OCMW is daarover het laatste woord nog niet gezegd. In het OCMW bestuur moet Andre De Deurwaarder, die naar het vast bureau zou gaan, ver vangen worden. Er stellen zich eveneens problemen rond vast bu reau-lid Marijke Beckers die omwil le van haar werk vaak afwezig is op de vergaderingen. Toch staat al vast dat Gilbert Van der Stuyft (Oorde gem) Victor De Gendt zal opvolgen in de gemeenteraad en Limpens (Oordegem) wordt naar de OCMW raad gestuurd in vervanging van De Deurwaerder. Hoe het vast bureau er na de nakende wissels zal uitzien is nog een raadsel. Met ondermeer Wereldwinkel en de Stedelijke leefmilieudienst wor den er op zaterdag 20 april '91, door de Anders Gaan Leven-beweging in Aalst, een aantal bewustmakingsak- tiviteiten georganiseerd in het ka der van de jaarlijkse Dag van de Aarde. Er wordt op die dag een oproep gehouden tot algemene samenwer king om een kwaliteitsvolle toe komst op te bouwen voor iedereen. Er wordt op de verantwoordelijk heid gewezen ten opzichte van de milieubelastingen die niet onbe perkt kon blijven doorgaan. Niemand heeft het recht alles op te gebruiken en de komende genera ties op te zadelen met een proble- menpakket. De «Dag van de Aarde» zal in Aalst gevierd worden aan de hand van een happening georganiseerd door de Derde Wereld en vredesbewe ging, milieugroepen, natuurvoe dingswinkel en de milieudienst van de stad. Het onlangs samengestelde sukses- volle reglement op het aanplanten van hagen, houtwallen en bomenri jen zal door de stad voorgesteld worden. Er wordt koffie verkocht door de Wereldwinkel en in een tentoon stelling wordt de problematiek van het tropische regenwoud duidelijk gemaakt. Om 15 u. wordt er een symbolische tocht gehouden met lu dieke fietsen op een op de Grote Markt aangelegd parcours. Op dezelfde dag kan men om 14 u. in het belfort terecht voor het scholie- rcnparlement over Zaïre en in het stadspark op de multi-kulturele speldag georganiseerd door Krie bel. Tijdens de ochtend zaterdagmarkt zijn er gadgets te koop als steun aan het Rwandees Cotagirprojekt waar Aalstenaar Edward Bauwens nauw bij betrokken is.

De Voorpost | 1991 | | pagina 6