Vaclav Havel te Aalst Toevallige dood van een anarchist Balinese kunst in 't Kapelleken in Aalst lectin ?ahrelS' 'en'°°nS'e"inS fp'Mig'met Ivo D'Herde in de Belfortkrypte Tejater 80 speelt «Poetsoek» Het Progressief Aalsters Collectief Theater brengt 14 - 26.4.1991 - De Voorpost AaJsl,.De v°l'aUW beheerraad van de vzw Parochiale Werken Sint-Jozef: (a) Van zaterdag 4 mei tot en met zondag 12 mei stelt kunstenaar Ivo D'Herde zijn werk tentoon in de Aalsterse Belfortkrypte. Ivo D'Herde, geboren te Aalst op 4 juni 1966, is regent plastische kunsten van beroep. Het tema van de tentoonstelling in de Belfortkrypte is 'de mens in de schilderkunst'. De beeldtaal (kompositie, materie weergeven, e.a.) van de Renaissance en de kracht van het expressionisme (o.a. de toetsen, de lijn) zijn voor hem belangrijke aspekten in de olieverftech niek. De tentoonstelling is alle dagen te bezoeken van 10 tot 19 uur. Voor meer informatie: 053-78.17.58 L. Niet de president-dissident van Tsjechoslovakije zelf natuurlijk, wel een van zijn teaterstukken - «Poetsoek» - komt van zaterdag 27 april tot en met zondag 5 mei naar Aalst. In een regie van Dirk Van Vaerenbergh speelt Tejater 80 in het Kat-teater aan het Vredesplein dit stuk van Havel. Aalst. Gracienne Van Nieuwenborgh, schepen van onderwijs en kuituur, en sympatizanten van de akademie voor muziek, ballet en toneel genoten van het W.A. Mozart koncert gebracht door leraren van de school in de feestzaal van het stadhuis (a) Aalst. Christiane Vantomme en Jacques Truyens, klarinet, brachten samen met Lydia Rossignol, basklarinet, het Divertimento KV in C op het Mozartkon- cert in het Aalsters stadhuis (a) Als vierde seizoenproduktie brengt Pact in zaal De Bathyscaaf aan de Meuleschettestraat 74 te Aalst de produktie van 'Toevallige dood van een anarchist' van Dario Fo, in de regie van Guido Van den Berghe. Met Ronald Schollaert in de hoofdrol van 'de zot' brengen zij een kritische doch satirische kijk op het politie-apparaat. Het stuk is gebaseerd op een waar gebeurd verhaal. De zaak Pinelli die in 1970 Italië bezighield, leverde stof voor een harde, politieke thril ler. Dario Fo (1926) schreef er ech ter een farce rond. Een spoorwegarbeider, lid van een anarchistische groepering en ver dacht als dader van een bomaan slag, valt tijdens de ondervraging uit het raam van de vierde verdieping van het politiebureau. Hoe is het ongeval gebeurd? Werd de anarchist plots gegrepen door een dermate onstuitbare zelf- moorddrang, dat niemand van de ondervragers en bewakers hem heeft kunnen weerhouden? En wat was dan de reden van die onver wachte zelfmoordneiging? Werd hij tot het uiterste getergd? Of werd hij in feite vermoord en behoorde hij misschien al niet meer tot de leven den toen hij uit het raam werd ge worpen? Al deze vragen zijn het tema geworden van een satire rond de werking van een politie-appa raat. De aktie wordt ontketend door nie mand minder dan 'een zot'. De man lijdt aan zogenaamde histriomanie, een onweerstaanbare drang tot to neelspelen. Omdat hij zich voor een psychiater heeft uitgegeven komt hij terecht op het politiebureau, dat hetzelfde blijkt te zijn als dat waar de anarchist uit het raam is getui meld. Hij weet beslag te leggen op het proces-verbaal ter zake en, his- triomaan als hij is, gaat hij zich voor doen als een hoge onderzoeksmagi straat, belast met het herzien van het dossier. 'Een zot zegt al lachend de waarheid', is de ondertoon van Da rio Fo's anarchist. Het is een opeen stapeling van vindingrijke visuele grappen en vinnig woordenspel dat borg staat voor een kostelijke avond. Het is een adekwate spotter nij geworden die echter uitmondt in politieke uitspraken en onverhulde waarheden waar niemand rond kan. Een duidelijke aanklacht tegen kor- ruptie en brutaliteit en dus spijtig genoeg nog brandend aktueel... Speeldata: 26,27,28,29 en 30 april, 3,4 en 5 mei telkens te 20 uur in De Bathyscaaf, Meuleschettestraat 74 te Aalst. Reservatie in Reko, H. Hartlaan 30, Aalst, tel. 053/78.40.27 - 77.19.89. Op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17.30 u. Aalst. Joseline Haegeman (Felletti), Ronald Schollaert (de zot) en Eddy Veeckman (de hoofdkommissaris) Nog tot en met zondag 28 april staat in de zaal 't Kapelleken, Meule schettestraat te Aalst de Balinese kunst centraal. Dit zaterdag van 17 tot 21 uur en zondag van 14 tot 21 uur. Men kan er de sfeer van deze uitzonderlijke tentoonstelling gaan opsnuiven en eventueel een kunst werk aankopen, de toegang is gratis. Er is permanent een videovertoning over Bali en U kan er getuige zijn van de kunstvaardigheid en de be gaafdheidvan een Balinese houtbe werker. Ida Bagus Sumartha is spe ciaal voor deze gelegenheid van Ba- li overgekomen. Vorige vrijdag werd deze kultureel hoogstaande manifestatie ingeleid door Paul Ghijsels, presentator van het bekende toeristische TV-pro- gramma "Van Pool tot Evenaar". Hij sprak met kennis van zaken doordat hijzelf langdurig op reis is geweest in Bali. Heel wat bezoekers bewezen dat het initiatief dat genomen werd door de VZW Parochiale werken St.Jozef, bijzonder goed gekozen is. Op het ogenblik zijn er ook al ver schillende werken als verkocht ge noteerd. Tegelijkertijd konden de leden van de verschillende organis aties, die in het parochiaal complex van de Meuleschettestraat gehuis vest zijn, zien dat er positief gewerkt wordt aan het onderhoud en de uit bouw van hun accommodatie. Aalst. Mireille Vispoel (assistentie), Guido Van Den Berghe (regie) en Nicole Tuyttens (assistentie) Aalst. De Balinese houtsnijbewerker Ida Bagus Sumartha was speciaal voorde gelegenheid overgekomen (a) Aalst. Een algemeen beeld van de edukatie\'e tentoonstelling Balinese kunst in 't Kapelleken (a) Vaclav Havel Sinds vorig jaar is Vaclav Havel ook in Beotië bekend. Hij werd immers vorig jaar de nieuwe president van Tsjechoslovakije die de nieuwe post-kommunistische koers van zijn land in goede banen moet leiden. Voordien was hij waarschijnlijk en kel in literaire en teaterkringen be kend als dé dissidente schrijver bij uitstek. In het buitenland, vooral in West-Europa, kon hij op heelwat steun rekenen en o.a. daardoor kon hij de repressie in zijn eigen land overleven. Havel werd geboren te Praag in 1936 in een welgestelde familie, wiens eigendommen echter gekonfis- keerd waren. Hij studeerde voor technisch laborant en volgde ook economie aan de Tsjechische Hoge school te Praag. Hij brak deze stu dies echter af en na zijn militaire dienst werkte hij als toneeltechnie- ker in verschillende Praagse teaters. Hij werd dramaturg van het Balus trade Teater, dat avantgarde toneel bracht. Ondertussen kon hij toch verder studeren aan de Akademie voor Dramatische Kunst. Het tea- termilieu rond Havel werd een be langrijk trefpunt voor allen die zich aangetrokken voelden tot politiek en ekonomisch «vernieuwende» denkbeelden. Havel werd op dat ogenblik nog door het regime ge duld. Hij schreef verscheidene to neelstukken: «Het Geheugensteun tje» (1959), «Het Tuinfeest» (1963), «De Dienstnota» (1965) en «Poet soek» (1968). Na de inval van de troepen van het Warschaupakt echter, die een einde maakte aan de Praagse Lente van 1968, werd hij uit het teaterleven verdreven. Hij kreeg publikatiever- bod; zijn stukken mochten niet meer opgevoerd worden. Hij werk te dan noodgedwongen als knecht in een bierbrouwerij. Daar haalde hij de inspiratie voor stukken als «Audiëntie» en «Vernissage». Zijn stukken werden wel in het buiten land gespeeld. Havel bleef politiek aktief en was één van de samenstel lers en woordvoerders van het ma nifest «Charta 77». Regelmatig werd hij aangehouden en gevangen genomen. In 1979 werd hij tot vier en een halfjaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Westeuropese teater- wereld bleef hem steunen en zijn familie kon dankzij de auteurs rechten van zijn stukken financieel het hoofd boven water houden. In de gevangenis kreeg Havel ook schrijfverbod. Het was hem enkel toegelaten brieven te schrijven aan zijn vrouw Olga. Na een zware ziekte werd hij in 1983 vrijgelaten maar de geheime politie bleef hem volgen en bespieden. In 1986 kreeg hij de Erasmusprijs en ook de Oostenrijkse Staatsprijs voor Toneel. Hij weigerde steeds zijn land te verlaten omdat hij vrees de geen terugreisvisum meer te zul len krijgen. Op 16 januari 1989 werd hij (voorlopig voor het laatst?) ge- aresteerd en schuldig bevonden aan «het ondermijnen van de Tsjecho- slovaakse Republiek». Toen er eind 1989 uiteindelijk met de «fluwelen revolutie» een einde kwam aan het kommunistisch regi me, werd Havel door Burgerforum voorgedragen als de nieuwe presi dent en met een zeer ruime meer derheid ook verkozen. L'imagina- tion au pouvoir, weet je wel... Op zijn schouders rust nu de zware taak Tsjechen en Slovaken samen naar een nieuwe maatschappij te leiden. De periode van kritiek ligt achter hem; die van de daad is nu aange broken. Ook dit presidentschap be schouwt hij als een soort «grap»,; maar wat we moeten weten is dat bij Havel zijn grappen en zijn zin voor het absurde steeds door en door! ernstig zijn! Regisseur Dirk Van Vaerenbergh over «Poetsoek Dirk Van Vaerenbergh, die vorig: seizoen tekende voor de regie van j «De nacht der Tribaden» van P.O. Enquist, regisseert nu ook Vaclav Havels «Poetsoek». We laten hem i zelf aan het woord over dit stuk. j «De gebeurtenissen in «Poetsoek», het stuk dat Havel in 1968 schreef, j zijn allereenvoudigst. U bent getui-1 ge van een doodgewone dag uit het leven van professor Eduard Huml. I 's Ochtends zit hij gezellig met zijn vrouw te ontbijten en belooft haar dat hij zijn minnares de laan zal uitsturen; dan doet hij wat dikteer- werk met zijn jonge sekretaresse, hij luncht met zijn minnares en belooft j haar dat hij zijn vrouw zal verlaten; 's namiddags ontvangt hij een j groepje geleerden die bezig zijn met een sociologisch onderzoek. Uit- j eindelijk dineert hij rustig met zijn wettige echtgenote en gaat slapen. J Niets aan de hand dus...? Maar stel nu dat professor Huml wat verstrooid is, dat hij wat moeite heeft met de koncentratie en alle gebeurtenissen van de dag door el- i kaar haalt. Wel, dan krijgt u natuur- lijk een heel ander stuk. Want u ziet mensen afscheid nemen en u ziet Huml die in de keuken verdwijnt om de honing te krijgen van zijn vrouw, te voorschijn komen met een pot mosterd en zijn minnares. Om maar te zwijgen van alle anderen die de deur platlopen in de verwarde geest van de arme man. Kortom: het wordt een absurd stuk over een ge woon gegeven. Vaclav Havel maakte met dit stuk voor het eerst de desintegratie van de identiteit van een intellektueel tot tema van zijn toneelwerk. En hij maakt dit destruktieve proces zicht baar door allerlei herhalingen en omkeringen in de volgorde van de replieken. Als u soms ook het idee hebt dat u door de stress het leven vermoeiend vindt, dat «alles zo vlug gaat» en dat u soms de dingen door elkaar haalt, dan kunnen wij u «Poetsoek» aanraden. U zal zien: er zijn nog veel hopelozer gevallen dan uzelf». Tot zover regisseur Dirk Van Vae renbergh over dit stuk. «Poetsoek» wordt gespeeld door Piet De Ko- ninck (Kriebel), Oliva De Roo (minnares), Nathalie Everaert (se kretaresse), Dirk Klinck (professor Huml), Nadia Morel (geleerde), Monique Van de Velde (echtgeno te), Erwin Van Herreweghe (direk- teur) en Peter Van Molle (Machul- ka). Er wordt gespeeld op zaterdag 27 en zondag 28 april, op vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 mei, telkens om 20.30 uur in het KAT-Teater aan het Vredeplein te Aalst, de vroege re stadsschouwburg dus achter het monument der gesneuvelden. De toegangsprijs bedraagt 200 fr. of 170 fr. (redukties) of 150 fr. (Davids- fondsleden); groepen van minimum 15 personen betalen slechts 160 fr. per persoon, mits vooraf gelijktijdig reserveren en gelijktijdig betalen van de kaarten. Reserveren kan 24 uur op 24 uur op nr. 053/78.47.70.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14