SS® Zalmkes voorlopig leider in jubileumkwis Boonwijk Braillebus doet Dendermonde aan De Voorpost 'Het Droomschip' een schitterende kinder-CD en -kassette Vlaamse hulp voor Polen en Litouwen Honderd Europese samenwerkingprojekten beschikbaar Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht r HEBT U EEN HUIS TE KOOP m t de tram eender dan- Zelfs vol llediQe 16 - 26.4.1991 - De Voorpost (foto Piet Hermans) Na de eerste avond van de vijfde 'Allroundkwis' van Racing Boon- wijk staat Zalmkes Baasrode aan de leiding. Voor de eindzege in het jubileumgebeuren zal Zalmkes al leen nog moeten afrekenen met Po- dorie Sint-Gillis. Opnieuw draaide het Boonwijkkwistornooi op een behoorlijk peil al zaten er dit jaar echte kuitenbijters tussen de 45 vra gen. De 23 ploegen die het vijfde 'Allroundkwis'-gebeuren maakten bleken na afloop van de eerste avond allen tevreden. Podorie begon het best aan de avond ontsnapten alleen de Rot- weiler, Stef Bos en de Dollar uit Singapore aan de aandacht van de gewezen winnaar van het tornooi. Vooral het nepotisme, Paul Cam- mermans, Amerigo Vespucci en de Braziliaanse komponist Villa Lobos brachten veel punten op. Na 15 vra gen hadden Podirie (41 p.), Zalmkes (37 p.) en Rabitts (33 p.) voor een kloof gezorgd. De Zalmkes knaagden daarna aan de achterstand en Podorie kon de Dendermonde. De Knorders waren present op de Boonwijkkwis (foto Piet Hermans) Van 21 tot 27 april heeft de week van de Brailleliga plaats. Dit jaar gaat deze week gepaard met een informatiecampagne waarvan het doel vierledig is: de verschillende diensten die gratis ter beschikking worden gesteld van blinden en slechtzienden beter kenbaar ma ken, bewijzen dat de gezichtsgehan dicapten kreatief kunnen zijn, inspi rerend werken voor de visueel ge handicapten die uitkijken naar een ontspanningsaktiviteit en aan de bevolking informatie verschaffen over de voornaamste oorzaak van blindheid en slechtziendheid. In ons land zijn er ongeveer 12.000 blinden, van wie 10% tussen de 0 en 18 jaar, 25% tussen de 18 en 60 jaar eh 65% ouder dan 60 jaar. Bijna 95% van de blindheid bij kinderen is van erfelijke oorsprong. Preventie kan alleen via genetisch advies. De oorzaken van blindheid bij de vol wassenen zijn maculaire degenera tie, erfelijke en aangeboren oorza ken, netvliesontsteking, cataract, glaucoom en ongelukken. De Brail- Weekblad van Dender-, Durme-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.300 F 6 maand 1.150 F 3 maand 575 F los nummer 46 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st.-gillis-dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 18 april richting noord-zuid 1. Magda Weymans en Maria Vandervel- pen; 2. Magda Secretin en Wim Verhofstaat; 3. Lucienne De Visscher en Albert Maes; richting oost-west 1. Hubert De Troch en Georges Korte; 2. Paul De Smedt en Kris Dexho- rez; 3. echtpaar De Saeger. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in Taverne De Drie Klokken, Van Langenho vestraat 1 te Sint-Gillis Den dermonde. DRUKKERIJ UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT naamloze vennootschap Drukkerijstraat 11 9240 Zele HRD 3259 De aandeelhouders worden uitge nodigd de jaarvergadering bij te wo nen die zal gehouden worden op dinsdag 14 mei 1991 te 14.00 uur, Oude Vest 28,9200 Dendermonde. AGENDA: 1. Verslag van de raad van bestuur. 2. Verslag van de kommissaris-re- visor. 3. Goedkeuring van de jaarreke ning op 31.12.1990 en van de ver werking van de resultaten. 4. Kwijting van hun bestuur aan de leden van de raad van bestuur. 5. Kwijting aan de kommissaris-re- visor. 6. Statutaire benoemingen. 7 Rondvraag De aandeelhouders die de algeme ne vergadering wensen bij te wo nen, worden verzocht zich te gedra gen volgens de statuten. goede indruk niet helemaal waar maken. De Myosotis bleek een ver- geet-me-nietje in de Golf en Max de hond van de TV Fatman. Na 30 vragen hadden de Zalmkes haasje- over gesprongen met Podorie. Het verschil bedroeg amper 2 punten. Niemand gaf de andere teams nog een kans op de eindzege maar ple zier was er aan alle kwistafels. In de laatste vragenreeks skoorde Nescio uit Zottegem erg hoog en de ploeg kwam daarmee nog gevaarlijk opzetten. De Zalmkes namen ver der afstand van een niet zo goed geïnspireerd Podorie dat als veront schuldiging kon inroepen slechts met vier aan de kwistafel te zitten. Yma Sumcac, de heldere hoge stem uit Brazilië, kon ook Podorie niet helpen. Na de eerste avond zitten de Zalm kes uit Baasrode duidelijk het ge makkelijkst maar Podirie, en in mindere mate ook Rabbits en Ne scio, zijn niet uitgeschakeld. Vrij dagavond 26 april wordt vanaf 19.30 u in de kantine van Racing Boon- wijk een duel op het scherp van de snede verwacht. De stand na de eerste avond 1. Zalmkes 109 p., 2. Podorie 100,3. Rabbits 88, 4. Nescio 85, 5. Zenith 83, 6. Geef d'ons nog iets 78, 7. Struuezjiekers 76, 8. IC-IR 75, 9. Rambo 74,10. Flop 71 p. HA Dendermonde. De Regentboys zien het wel zitten In het kader van de aktie 'Kom op tegen Kanker' geeft Eufoda-Davids- fonds 'Het Droomschip' uit, een CD en kassette voor kinderen. Het is een boeiend verhaal met kindergevoelens als tema en met moderne kinder liedjes. De medewerkers aan dit projekt staan allen borg voor topniveau tekstschrijver Hans Schmidt, komponist Piet Meeus, verteller en zanger Frank Degruyter en BRT medewerkster Kathy Lindekens, de ziel van 'Kom op tegen Kanker'. Door de produktie en de verkoop van deze uitgave geeft Eufoa-Davidsfonds de aktie 'Kom op tegen Kanker' een belangrijke steun. Dankzij de gratuite inbreng van verschillende medewerkers kan Eufoa direkt bij het verschijnen van de produktie 100.000 fr storten op de rekening van de aktie. Later wordt ook de winst op de verkoop in de handel integraal overgemaakt. leliga koos voor haar aktie als tema 'wanneer werden uw ogen nog eens onderzocht?'. In het kader van deze aktie doet op zaterdag 27 april de infobus van de Brailleliga Dendermonde aan. Tus sen 10.00 en 16.00 uur zal deze bus op de Grote Markt van Dender monde staan. In de bus kan men een team van blinde personen aan het werk zien. Ze demonstreren een aantal ADL technieken zoals ma- crame, boetseerwerk, pitrietvlech- ten, parelbonsaiboompjes, enz. En in de lokalen van Intergem aan de Grote Markt loopt er een tentoon stelling van kleine technische hulp middelen aangepast aan de behoef ten van de visueel gehandicapten met inbegrip van een serie gesofisti keerde loepen. Ter gelegenheid van deze 'Week' zal ook de 'Prijs voor de sportver- dienste van de Brailleliga' overhan digd worden aan Kurt Vanraefel- ghem uit Westkerke die in 1990 een geweldig atletiekpalmares wist te verwerven. Kinderen uiten graag hun gevoe lens, maar volwassenen negeren dikwijls deze seintjes. Als onderwij zer kent Hans Schmidt reeds jaren lang deze situatie. Daar haalde hij de inspiratie uit om een verhaal te maken rond die onbegrepen gevoe lens bij kinderen. De titels van de liedjes waarin de hoofdfiguren wor den voorgesteld spreken voor zich Loesje Knuffel, Jantje Stoer, Joke Triest en Bertje Humor. Deze vier vrienden komen regelmatig samen in hun hoofdkwartier bij hun vriend Bompa Bandoneon en zijn hond Astor. Daar dromen ze van een an dere wereld. Op een dag is het zover een droomschip komt uit de ruim te en neemt de kinderen mee naar een nieuw zonnestelsel, Droom, met de planeten Stoer, Troost, Knuffel en Knettergek. In de produktie zal elk kind zich gemakkelijk terugvinden. De tekst bevat alle ingrediënten van een goed verhaalfantasie, droom, hu mor, spanning, poëzie, ritme en een onderliggende boodschap voor de volwassenen die meeluisteren. De tekst is op de eerste plaats gericht op kinderen van de basisschool, maar de eenvoudige struktuur maakt het verhaal zeer toegankelijk voor de allerkleinsten. De tekening op de hoes van de hand van Theo Van Esch, illustreert spre kend het verhaal. Deze ontweiper verleende gratis zijn medewerking. Eigentijdse kinderkomposities Komponist Piet Meeus is met deze kreatie niet aan zijn proefstuk. On langs verscheen de CD 'Colours of Autumn', met uitsluitend werk van zijn hand. Zijn eigentijdse komposi ties omlijsten het verhaal perfekt. De melodieën zijn op kindermaat gearrangeerd. Uit verschillende teksten is gebleken dat kinderen de liedjes snel aanleren en meezingen. Opmerkelijk is de professionele uit voeringvan 'Het Droomschip' door Kathy Lindekens en Frank Degruy ter, beiden alomgekend in de we reld van de voordracht, de muziek en de media. Kathy Lindekens, de drijvende mo tor achter de aktie 'Kom op tegen Kanker', verleent volledig koste loos haar medewerking. Samen met Frank Degruyter zingt en vertelt ze met veel gevoel, waardoor de in houd van het verhaal extra wordt benadrukt. De warme stem van De gruyter weet kinderen te boeien en hen* mee te slepen doorheen het verhaal. Met solo-teaterprodukties als 'Tussen daken en straten', 'Aan en uit', 'Mensen!' en 'De oever' stond hij reeds overal in Vlaande ren op de planken. Praktische gegevens De CD en muziekkassette 'Het Droomschip' is uitgegeven door Eufoa-Davidsfonds, Blijde In komststraat 78-91 te 3000 Leuven (016/22.18.01). Ze zijn ook verkrijg baar in de handel. Alle bezitters van het door het se- kretaris van 'Kom op tegen Kanker' afgeleverde 'Attest van officiële deelnemer' kunnen deze geluids dragers rechtstreeks bij Eufoa-Da vidsfonds aankopen. De opbrengst van hun verkoop wordt integraal overgemaakt aan de aktie 'Kom op tegen Kanker'. De CD kost 695 fr. Zaken doen in Vlaanderen is de titel ran een videofilm over de aktiviteiten van de Vlaamse Kamers. Men kan deze videofilm aanvragen bij de Vereniging van Vlaamse KamersGrote Markt 46 te 9100 Sint-Ni- klaas of bij de plaatselijke Kamers voor Handel en Nijverheid. De Federatie van Vlaamse SimileskringeiM organizeert voor familieleden van /»>'-■ chisch zieken een aantal info-avonden.i Meer infomiatie daarover kan men verkrij-t gen bij Diane Edelynck 091/24.23.05 (tij-1 detts de kantooruren) of bij Annie Deroo I 091/57.50.25 ('s avonds). Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U Stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Op 4 en 5 juni organizeert de GOM Oost-Vlaanderen Europese kon- taktdagen voor KMO's. Tijdens die dagen wordt aan indus triële bedrijven een forum aangebo den voor het bespreken van hun 'Europese plannen'. 21 bedrijfsin- termediars uit 10 Europese landen zullen de Vlaamse KMO's te woord staan om aktief te helpen bij het vinden van buitenlandse partners. Op hun beurt vertegenwoordigen deze intermediairs ruim 100 KMO's uit 21 Europese regio's die samen werking zoeken met een industriële Êartner in Vlaanderen. >e konkrete samenwerkingsvoor stellen kunnen nu op de Gomov opgevraagd worden. In geval van interesse voor specifieke voorstel len legt de Gomov een afspraak vast tussen de Vlaamse KMO en de bui tenlandse intermediair in kwestie. Neem hiervoor kontakt op met Marleen Heyse of Piet Desiere op de Gomov (091/21.55.11.) Op vraag van Caritas-Litouwen or- ganizeerde Wereld-Missiehulp, in samenwerking met Caritas Interna tionaal Hulpbetoon, de Litouwse Gemeenschap in België en het Vlaamse Kruis, een hulptransport naar Litouwen. De lading bestond onder meer uit medikamenten en klein medisch materieel (2.500 kg), kleding (1.00 kg) en voeding (250 kg) dat door Caritas-Litouwen wordt verdeeld. In het Litouwse Kaunaus kreeg de Vlaamse afvaar diging het gezelschap van andere hulptrasporten, vooral vanuit Duitsland. Terzelfdertijd vertrok vanuit We reld-Missiehulp een vrachtwagen met bestemming Polen, met aan boord 1.800 kg geneesmiddelen, 1.000 kg kleding en 1.200 kg levens middelen en onderhoudsproduk- ten. In de psychiatrische kliniek van Przasnysz in Litouwen kon de Belgi sche delegatie onder meer vaststel len hoe groot de nood is aan matras sen, sanitaire uitrusting, sportkledij en materieel voor bezigheidstera-J pie. De ervaring van de Vlaamse vrijwil-1 ligers leert dat de diensten van Cari-| tas in Kaunaus vrij goed georgani-j zeerd zijn en zich op adekwate wijze j inzetten voor de medische hulpver-j lening en de voedsel- en kledingdis- tributie aan de meest behoeftigen. In Krakau waar drie tehuizen voor wezen en gehandicapte kinderen worden geholpen met de pas aange komen voeding en kleding, is het duidelijk dat de biezondere nood aan medikamenten en kindervoe ding blijft bestaan. Op de terugreis I tenslotte brachten de Vlaamse vrij- j willigers nog een groet aan de Zwar-1 te Madonna in Chestochowa om I haar te danken voor het suksesvol I verloop van deze humanitaire zen-1 ding. Vorig jaar zond Wereld-Missiehulp als eerst en enige hulporganizatie vier ton geneesmiddelen naar Li touwen en dit ondanks de Russische ekonomische blokkade.

De Voorpost | 1991 | | pagina 16