Aalst lauwerde jonge ridders van de weg Reuzemaretak te Mere Vijfde Aalsterse internationale fossielen en mineralenbeurs toont unieke 'Antwerpse meteoriet' WD LimseRaen 1 Nieuwe Brug over Dender op autosnelweg Brussel - Oostende reeds gedeeltelijk in gebruik Voor wie iets beter zoekt C> oals de vorige jaren, wordt er door de Aalsterse Xenophora-afdeling van Belgische Vereniging voor Paleontologie, een internationale ruilbeurs tentoonstelling georganiseerd. Dit gebeuren groeit nu zondag uit tot hét laamse niet-kommerciële treffen, voor iedereen die interesse heeft voor ineralogie en paleontologie. Het is een groepsplanning geworden van cht Vlaamse verenigingen, met medewerking van het RUCA (Rijks 'niversitaire Centrum van Antwerpen). Daarnaast nemen er ook nog uitenlandse fossielen- en mineralenverzamelaars deel uit Nederland, rankrijk, Duitsland en Polen. p zondag 28 april '91, in de zaal in het Stedelijk Onderwijsinsti- lut aan de Aalsterse Binnenstraat •7, stellen de Mineralogische ring Antwerpen (MKA), de geo- •gische kring Tellus Erps-Kwerps, groep Nautillus Gent, de geolo- sche kring van Dilbeek (BGK), de ntwerpse (BVP) en de Aalsterse deling Xenophora van de Bclgi- :he Vereniging van Paleontologie, imen met MKA Antwerpen, de rcheologische werkgroep Noord- imburg (GAW) en Terra uit Vos- laar; ieder een didaktischc stand De Mineralogische kollektie uit :t RUCA Antwerpen, wordt een solute blikvanger met het uni- 'De meteoriet van Deze meteoriet is nog aan het grote publiek voorge- Daarnaast zijn er vele ruil- voorzien. Mineralogische kollektie van het RUCA Het Rijksuniversitair Centrum te Antwerpen (RUCA) is één van de vijf instellingen in Vlaanderen, waar geologie en mineralogie on derwezen worden op universitair niveau. Ofschoon aan het RUCA geen geologen worden gevormd, worden de aardwetenschappen er als hulpwetenschap gedoceerd aan studenten in andere disciplines (biologie, scheikunde, toegepaste ekonomische wetenschappen, han delsingenieur en binnenkort moge lijk ook bio-ingenieur). Specimengerichte wetenschappen, zoals de mineralogie kunnen moei lijk op een bevattelijke wijze wor den onderwezen, zonder te kunnen beschikken over een representatie ve verzameling. Als jonge universi teit is het RUCA in dat opzicht ge- priviiigiccrd. Zij beschikt immers over een middelgrote kollektie van de meest belangrijke mineralen, deels doordat men in Antwerpen heeft kunnen voortbouwen op be staande grondvesten. Het RUCA is in Antwerpen immers niet de eerste instelling voor hoger onderwijs, welke een verzameling mineralen heeft opgebouwd. De eerste mineralogische verzameling kwam tot stand in de Napoleonisti- sche periode, bij de oprichting van een instituut voor handels wetenschappen. De basis ervan werd gelegd door de Franse over heid, die een verzameling delfstof fen en ertsen schonk aan de jonge instelling. Deze kollektie vormde later de grondslag van de mineralo gische verzameling van het Institut supérieur du Commerce. Ze ging deel uitmaken van een zeer uitge breid en rijk gestoffeerd Museum voor Warenkennis, beheerd door dit instituut en gehuisvest in een prachtig gebouw aan de Schilders straat te Antwerpen (nu Raamthea- Vervolg op blz. 4 De meermaals aangeklaagde woestenij om en rond de houten windmolen Van der Haegen te Mere en de verhakkelde windmolen zelf zijn al vaak voorwerp geweest van bitter protest. Alhoewel dit alles nog maar weinig baat bijgebracht heeft, is er toch nog een minieme positieve kant aan de zaak. De natuur tiert er welig en wordt niet naar mensenmaat gevormd of soms vervormd. Dit heeft tot gevolg dat er ongewone toestanden kunnen ontstaan en dit feit kunnen we vaststellen met een paar bomen die er overwoekerd worden door een maretak met ongekende omvang. De gewone tros die de maretak uit- tak in hun groei en houtontwikke- maakt, zoals op een van beide bo- ling zeer nadelig tegengehouden men te zien is, gelijkt meestal op een worden en gaan er soms zelfs aan zeer grote eksternest of een kluwen aardveil. Alhoewel hij bij ons min der vaak voorkomt, kent men hem onder de naam van "vogellijm" of "mistel", een afleiding van de En gelse benaming "mistletoe". Men treft hem vooral aan op kalkgron- den en voornamelijk woekert hij op perelaars, appelaars, linden, haagd oorns en populieren. Sterk aange taste bomen kunnen door de mare- Aolst- Luc De Coninck van de Aalsterse B VP afdeling 'Xenophora' zil de acht Vlaamse verenigingen voor a De werken ter vervanging van de brug over de Dender in de autosnel weg Brussel-Oostende te Aalst-Erembodegem zijn bijzonder goed opgeschoten. De nieuwe brug kan daardoor reeds gedeeltelijk, name lijk in de rijrichting naar Brussel, voor het verkeer opengesteld worden op vrijdag 26 april ek. De andere brughelft, meer bepaald de rijrichting naar Oostende toe, zal opengesteld worden op 22 mei ek. De nieuwe brug zal dus twee maanden vroeger in dienst zijn dan oorspronkelijk voorzien. De werken startten op 17 april 1989. Alhoewel de lokale omlegging over de tijdelijke brug weinig verkeers problemen meebracht, zal deze onverhoopt gunstige vordering van de werken, de normalisering van het wegverkeer Op deze plaats zeker ten goede komen. Deze realisatie van de Vlaamse Gemeenschap staat onder leiding van de Administratie Wegeninfrastructuur en Verkeer, buitendienst Oost-Vlaanderen te Gent. ten onder. Maretak Met zijn dikke lederachtige blade ren behoort de maretak tot de fami lie van de vogellijmachtigen, van daar zijn volkse korte benaming "vogellijm". Hij draagt glanzende bessen die ongeveer zo groot als een erwt zijn en best te vergelijken met Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. De reuzemaretak in de hovingen Van der Haegenin de buurt van de houten windmolen aan de Diepestraat te Mere. Een zeldzaamheid in onze streek (jv) VRIJDAG 26 APRIL 1991 44e JAARGANG De Vereniging van Ouders voor de Bescherming van Kinderen op de wegen wond worden. Het verkeer kent (VOBKW) kende vorige zaterdag de bekroning van haar 13de actie "Jonge geen respijt maar de VOBKW gaat Ridders van de Weg". In de feestzaal van het Aalsterse stadhuis werden in zijn strijd hiertegen verder, de namiddag 42 jonge laureaten ontvangen. Twee ervan werden uitgekozen Vorige zaterdag werden na een ver- om deel te nemen aan een nationale en eventueel een internationale welkoming door dhr. Frangois Ser- selektie. In een feestelijk geheel werden de jeugdige weggebruikers niet geant, voorzitter van de VOBKW. alleen gelauwerd maar ook vergast op een ontspannend programma. De vereniging van Ouders voor de Bescherming van de Kinderen van de wegen, werd gesticht in 1965 door dhr. Schuurwegen in het Luikse, dhr. Draguet in het Brabantse en dhr. Sergeant in het Aalsterse. In het begin ijverde de vereniging om het verkeersonderricht verplicht te opgesteld worden op speelplaatsen van scholen, zo'n 24 maal per jaar. Eigenschappen van al deze akties: origineel en voortdurend... Origi- werd het jonge volkje in de feestzaal van het stadhuis, toegesproken door burgemeester A. De Maght en dhr. Verlaeckt R., ere-veldwachter. Ter afwisseling werden zij nadien vergast op een optreden van dhr. neel: want men moet de wegcode en Hooghe W.. gast-goochelaar. Tij dens de pauze werden alle aanwezi gen door dhr. Vandenameele ver gast op een verfrissing. Er werd hun gratis een coca-cola aangeboden Vervolg op blz. 4 Aalst. Gent, Antwerpen, Dilbeek, Vorselaar, Neerpelt en Erps-Kwerps werken samen in Aalst op de vijfde Ruilbeurs en Tentoonstelling van Mineralen en Fossielen (a) voorzichtigheid op de openbare weg aan de kinderen aanleren met aangepaste en aantrekkelijke mid- maken in het basisonderwijs. Later delen. Voortdurend: omdat in Bel- werd alles in het werk gesteld om te gië op de openbare weg 1 kind ge- trachten de leerkrachten in het be- dood en 30 ernstig en 60 licht ge- zit te stellen van noodzakelijke di- daktische en magnetische materia len. Onder voorzitterschap van dhr. Sergeant zet de VOBKW zijn stimu lerende aktie verder in de verschil lende gewesten van België waar meerdere afgevaardigden er zich totaal belangloos voor inspannen. De VOBKW, nu 26 jaar geleden in het Aalsterse gesticht, heeft zich trachten bekend te maken door ver spreiding van omzendbrieven, dui zenden zelfklevers, lichtweerkaat send materiaal, talrijke bemoeiin gen, oproepen langs pers en radio, kontakten met de rijkswacht, politie en onderwijzers, inrichten van ver- keerswedstrijden e.a. Een zestal belangloze medewerkers Aalst. W. Hooghe animeerde als goochelaar de prijsuitreiking van de dertiende gingen van start en dank zij hun aktie van de Jonge Ridders van de Weg (a inzet ontstond in 1967 de eerste week voor veilig verkeer in Erpe en Mere. De volgende aktiviteiten, die sindsdien regelmatig worden geor ganiseerd, zijn vermeldenswaardig: de buitengewone operatie "Jonge Ridders van de Weg" reeds sinds 1978, die jaarlijks rijkswacht, politie en VOBKW-leden aanzet kinderen op te sporen die een voorbeeldige daad stellen, gebaseerd op het ver keersonderricht en toegepast op de openbare weg, de veertiendaagse voor veilig verkeer in Erpe-Mere en St.-Lievens-Houtem, in samenwer king met de rijkswacht, politie en het gemeentebestuur is er een ver lengstuk van. Verder heeft de VOBKW er voor gezorgd dat mobiele verkeerspistes Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie

De Voorpost | 1991 | | pagina 1