Vijfde Aalsterse internationale fossielen- en mineralenbeurs toont unieke 'Antwerpse meteoriet' Aalst lauwerde jonge ridders van de weg Reuzemaretak te Mere Studie-uitwisselingsbezoek tussen India en Rotary Club Aalst-Noord VRIENDEN IN T VERKEER DOOR DIK EN DUN 4 - 26.4.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 ter en lolkenschool). Op het einde van de I9e en in het begin van de 20e eeuw konden de verzamelingen nog aanzienlijk worden uitgebreid, o.a. met specimina uit het toenmalige Belgisch Congo. Na de 2e Wereldoorlog geraakten kollektie en gebouw geleidelijk in verval. De verzameling werd nau welijks nog gebruikt voor didakti- sche doeleinden, gedeeltelijk door dat in het handelsonderwijs andere aksenten werden gelegd. In 1964, bij de oprichting van het Rijksuniversitair Centrum, werd de Rijkshandelshogeschool, samen met de vroegere Koloniale Hoge school, opgeslorpt door de nieuwe instelling en kwam de oude waren- kundige verzameling onder nieuw beheer. Jammer genoeg werden pas in 1966 voor het eerst colleges inge richt in de mineralogie en de geolo gie en werd een titularis aangesteld, die verantwoordelijk werd voor het beheer van de bestaande verzame lingen, of wat er op dat ogenblik nog van reste. Inderdaad, veel van haar vroegere glans en glorie wat inmid dels teloor gegaan. Talloze specimi na waren als gevolg van herhaalde lijk verhuizen, van gebrek aan be langstellingen helaas ook door dief stal verdwenen. Vele etiketten wa ren vergaan, zwaar bestoft en vaak zelfs nog nauwelijks leesbaar... Men heeft ook de kans gemist om de kollektie te verrijken met de merk waardige en unieke verzameling Congomineralen van de Koloniale Hogeschool. Ongelooflijk, maar waar: een groot deel daarvan is bij de herinrichting van het gebouw aan het Middelheimlaan, met etala ges en al, vanaf de eerste verdieping op containers gekiept en als bou wafval afgevoerd! Deze verzame ling is volledig verdwenen. Wat ge red is kunnen worden, vormt op dit ogenblik de ruggegraat van de mooie didaktische mineralenverza- meling van het RUCA. Zij wordt gebruikt als demonstratiemateriaal gedurende de colleges en de prakti sche oefeningen van de leergangen geologie en mineralogie. Van 1967 tot 1988 werd zij ook regelmatig uit gebreid met aanwinsten, gedeelte lijk door aankoop, gedeeltelijk door terreinprospectie door het perso neel van de Dienst voor Geologie. De kollektie is in de gebouwen van het RUCA zodanig opgesteld dat zij ten allen tijde voor de studenten toegankelijk is en gezien kan wor den. Op die manier worden zij op een aanschouwelijke wijze ver trouwd gemaakt met de belangrijks te fysische eigenschappen van de verschillende mineralen. Zondag is dit alles uitzonderlijk te bekijken in Aalst. De meteoriet van Antwerpen De 'Meteoriet van Antwerpen', die nu één van de meest merkwaardige stukken is in de mineralogische kol lektie van het RUCA, werd in 1967 herontdekt in een duister, stoffig hoekje van het oude, vervallen mu seum van de Handelshogeschool. De oorspronkelijke gegevens die er Vervolg van blz. 1 een parel. In tegenstelling tot de bladeren van andere woekerplanten, die door gaans geelachtig zijn, draagt de ma retak groene bladeren met een gele tint. Er is dus wel degelijk een blad groenwerking zodat de plant zelf ruwe sappen toebereidt en bijge volg eigenlijk maar een half parasi taire plant is en behoort dus meer bepaald tot de apiphytische para sieten omdat ze op de stam of de takken van de bomen woekert. Het sap van de vrucht is geleiachtig en levert een zeer geprezen lijm op. Vermits de vogels, vooral lijsters, verzot zijn op de bessen hechten zij door hun bek af te wrijven de zaden op de takken en twijgen van de boom en er ontstaat een ontkie mingsproces dat een maretak tot gevolg heeft en vandaar ook de naam "vogellijm". Bijgeloof De maretak op zichzelf is al een eigenaardig fenomeen, niet alleen door de keuze van zijn biotoop maar ook door de vorm. Dit leidde uiteraard tot allerlei voorstellingen dat met veel bijgeloof gepaard ging. Bij de Oude Grieken al werd de mistel aangezien als een tovertwijg van Persephone, waarmee de godin alle kwaad bezwoer. Het was echter bij de Noorse en Germaanse goden leer dat de maretak een belangrijke rol speelde en hij was ge geheiligde plant bij voorkeur bij de Oude Bel gen. Tijdens de feestviering van Teutates, de eerste nacht van het nieuwe jaar, vergaderden de Oude Belgen op een open plek midden in het oerwoud en een druïde klom dan, gehuld in een hagelwit kleed, op een boom waarop de heilige plant groeide en sneed met een gou den sikkel de maretak. Deze werd dan op een vlekkeloos wit linnen doek gelegd om na een indrukwek kende godsdienstige plechtigheid onder het begerige volk te worden verdeeld. De maretak bezat een bij zondere kracht op meerdere gebie den. Hij genas de zieken, behoedde de gezonden van allerlei onheil cn beschermde de strijders tijdens het gevecht op voorwaarde dat de plant niet in aanraking kwam met de grond, zoniet werd zij krachteloos. Meerdere sagen in verband met de maretak zijn in omloop, vooral dan in de Oudheid. Maar dichter bij ons, zelfs in de middeleeuwen, was de mistel het voorwerp van verering. Er was zelfs nog meer bijgeloof aan verbonden want toen beschermde hij zogezegd tegen de duivel, tegen heksen en spoken. Men schreef de maretak een wondere kracht toe en juist daarom gebruikte men het hout om beiers van de rozenkrans te vervaardigen ofwel ook armbai.den en ringen die hen moesten bescher men tegen onheil. Vooral in Engeland hechtte men groot belang aan het bezit van de maretak tijdens de kerstdagen, net zoals bij ons tijdens die periode de hulst zeer in trek is. Die heeft zowat ongeveer dezelfde uitwerking qua bijgeloof want zowel de maretak als de hulst zijn beschermmiddelen te gen alle boze geesten, tegen bliksem en brand, tegen onweder en storm. Betekenis Zoals dit gebeurt met talrijke woor den is ook de betekenis van het woord maretak moeilijk te achter halen. Dit leidde eveneens tot meerdere hypotesen en zo verbindt men o.a. het woord "mare" met het nare gevoel waardoor het hart van de mens in zijn dromen soms be klemd wordt. Dit vindt men trou wens terug in de uitdrukking "van de mare bereden zijn", juist zoals de geparasiteerde plant door de mare tak beschadigd wordt is het ook de mare die lijden veroorzaakt. Som migen beweren ook dat de mare door een heks veroorzaakt wordt als zij zich op het hart van de mens nederzet en de persoon in kwestie met nare dromen kwelt tijdens zijn slaap. Voortaan is het dus uitkijken voor wie langs de Diepestraat te Mere voorbijkomt en misschien vinden bijgelovige zielen hier soelaas als ze met de Nieuwjaarsdagen enkele twijgen van de Meerse reuzemare tak kunnen bemachtigen maar dan moeten ze er wel hoog voor klim men en dit niet zonder risico. JV ongetwijfeld ooit hebben bij ge hoord, waren teloor gegaan. Door mondelinge overlevering was van de loodzware, zwart-roestbruine steen niets anders bekend dan dat het vermoedelijk om een meteoriet ging. De oorspronkelijke herkomst was niet meer bekend, evenmin wist men nog op welke manier dit merk waardige stuk in Antwerpen was verzeild. Pas in 1989 is men ertoe gekomen de mysterieuze meteoriet aan een diepgaand onderzoek te onderwer pen. Dit onderzoek werd uitge voerd door de mineralogen R. Vochten (van het Vochteniet) en R. Van Tassel. De resultaten waren verbijsterend. Chemisch onderzoek wees onmid dellijk uit dat de raadselsteen inder daad een echte meteoriet was. Het brok bestaat voor een zeer groot deel uit ijzer-nikkel legeringen, met een ijzergehalte 65% en een nikkel gehalte van 35%. Daardoor blijken we hier te maken te hebben met één van de meest nikkelrijke meteorie ten die op aarde bekend zijn. Het speuren naar de oorsprong van de Antwerpse meteoriet werd er me teen een stuk gemakkelijker door. De metaalfraktie van de meteoriet bestaat uit 32% tetranaeniet, 33% martensiet en 35% taeniet (drie verschillende ijzer-nikkellegerin gen, welke voorkomen in meteorie ten). Verder werden ook nog de volgende mineralen aangetroffen: vrij veel schreiberziet (een ijzer-nik- kelfosfide), vrij veel troiliet (een ij zersulfide), wat magnetiet (een ij- zeroxyde) en sporen van een aantal ijzerfosfaten. Er is slechts één meteoriet bekend met deze samenstelling. De meteo riet van Antwerpen is daarom zo goed als zeker een fragment van de zeer grote meteoreit van Santa Ca- tharina, welke in 1875 gevonden werd in Brazilië. De meteoriet van Santa Catharina moet zowat 1,2 mil joen jaar geleden zijn neergestort op het aardoppervlak. Hoe groot zijn massa op dat ogenblik was, is niet nauwkeurig geweten. Er wer den in elk geval ongeveer 25 ton van teruggevonden, onder de vorm van kleine en grote fragmenten. Tussen 1878 en 1918 werden grote delen van de meteoriet van Santa Catharina naar Londen verscheept om er ver werkt te worden als nikkelerts! Al dat materiaal is voor de wetenschap verloren gegaan. Slechts een fraktie ervan heeft zijn weg gevonden naar diverse musea, verspreid over de gehele wereld. De meeste fragmen ten in museumverzamelingen zijn 1 a 2 kg groot. De herontdekte 'me teoriet van Antwerpen' weegt ruim 25 kg en is daardoor het tweede grootste fragment ter wereld (al leen het British Museum te Londen bezit nog een zwaarder brokstuk). Inmiddels zijn er ook vermoedens gerezen op welke manier dit hoogst merkwaardige mineralogische spe cimen in een Antwerpse openbare verzameling is terecht gekomen. In 1930 had te Antwerpen een wereld tentoonstelling plaats in het zuide lijk stadsgedeelte, dat in de volks mond nog steeds wordt aangeduid als de 'expositiewijk'. In het pavil joen van Brazilië werd toen ook een kollektie ertsen en delfstoffen uit dat land tentoongesteld. Na afloop van de manifestatie werd deze ver zameling door de Braziliaanse over heid geschonken aan de Handels hogeschool. Waarschijnlijk maakte dit fragment van de Santa Cathari na meteoriet, als nikkelerts, deel uit van die verzameling. In elk geval is het een geluk te noe men dat de 'meteoriet van Antwerpen' niet samen met een groot deel van de verzameling waar van hij aanvankelijk deel uitmaakte, verdwenen is. Zijn toekomst is nu in elk geval veilig gesteld als deel van de mineralogische verzameling van het RUCA. Bovendien mogen we ons gelukkig prijzen dat RUCA-mi- neralogen erin geslaagd zijn de her komst van dit hoogst merkwaardige stuk Antwerps patrimonium op- scer Aalst. Professor Geys. docent aan de RUG, toont voor het eerst de nieteorii van Antwerpen aan het grote publiek (a) i tA nieuw te achterhalen. op de 5e Ruilbeurs en Tentoonstel yJ De meteoriet van Antwerpen, zal ling in de zaal van het Stedelijk Onl samen met enkele van de mooiste derwijsinstituut. Binnenstraat \5\Aa specima uit de mineralogische ver- te Aalst. Het gebeuren is te belevej (a) zameling van het RUCA, worden van 10 tot 17 uur. Toegang grati tentoongesteld in Aalst op 28 april maar verkoop is verboden. Op initiatief van de Rotary Club Aalst zijn vijf mensen in India op een studie-uitwisselingsbezoek in Aalst uitgenodigd. Van zaterdag 27 april tot vrijdag 3 mei verblijven zij bij gastgezinnen van waaruit zij in kontakt gebracht worden met men sen uit de omgeving die het zelfde beroep als de bezoekers uitoefenen. Zaterdag zal deze delegatie uit In dia in de voormiddag ontvangen worden door het stadsbestuur op het kasteel Ter I inden aan de Squa re Geerinckx 2 te Aalst. In de na middag zullen zij begeleid worden op een bezoek aan de Flanders Technology International tentoon stelling te Gent. Zondagzullen zij in de Capucienenkerk de plechtige kommunie bijwonen en 's middags met gastgezinnen aanzitten in het restaurant Borze van Amsterdam op de Grote Markt. Nadien zullen zij het stadscentrum van Aalst be zoeken. In de loop van de komende week zullen zij respektievelijk volgens hun beroep in India in kontakt ge bracht worden met mensen van de zelfde werkopdracht. Zo zal dhr. Chittaloor, die geneesheer is, ach tereenvolgens een dag doorbrengen in het Stedelijk Ziekenhuis, OL- Vrouwkliniek te Aalst en een kli niek in Antwerpen. Dhr. Nataraj die jurist is zal het Gerechtshof van Dendermonde, de gevangenis in Dendermonde bezoeken cn een dag in kontakt gebracht worden met de Gerechtelijke Politie in Aalst. De verzekeringsdeskundige dhr. Srinivas zal in het Brusselse ver schillende verzekeringsmaatschap pijen aandoen. De geestelijke leider Swami Balayogi daar tegenover zal een dag verblijven in de abdij van Affligem, nadien kontakt hebben met het Aalsters Yoga-centrum in de Volksverheffingsstraat en ook d< Hogere Handelsschool bezoeken; Dc groepsleider dhr. Thippeswamj en zijn echtgenote zijn meer in dd handelssektor geïnteresseerd, van' daar dat zij een brandstofdistribuj tiebedrijf, het Centrum van Hydro Agricultuur aan dc Lindeveld ir Hofstade en samen met de andere leden op vrijdag 'Flora' aan de Ael- brechtlaan zullen bezoeken. Gezamenlijk zal de Indiagroep ook van de gelegenheid gebruik kunnen maken om onder bcgeleidingvan de Rotaryleden Gent cn Brugge te be zoeken. Een lunch in het KTA Le debaan, een bezoek aan het Elec- trabei Stroomvcrdelingsstation en een ontvangst door de burgemees ter in de stadshal zullen het studie bezoek afronden. HP Vervolg van blz. 1 om nadien terug geboeid te worden door de magie van de gast-gooche- laar. De lauwering van de "Jonge Rid ders van de Weg" werd ingeleid door kapitein Laforge, die majoor Fack kommandant van het rijks- wachtdistrikt Aalst verving. Dhr. De Saeger W. Adviseur, hield er aan de "Jonge Ridders" toe te spre ken en geluk te wensen, in naam van Gemeenschapsminister van Open bare Werken dhr. Sauwens. De prij zen en lidmaatschapskaarten wer den in ontvangst genomen gevolgd door de nominatie van één meisje en één jongen die op 15 mei '91 zullen er uit alle Belgische kandida ten 3 meisjes en 3 jongens aange duid worden met misschien één re serve voor elk, die zullen meedin gen op internationaal vlak. Goos- sens Leen uit de Eekstraat 67 te Zele werd uitgekozen samen met Beirens Stefan uit de Rooseveltlaan 15 te Haaltert. Hierna dc andere laureaten, alfabetisch gerangschikt: Badisco Sarah, Yvendael 40, Herze- le; Bauwens Koen, Vijverputstraat 15, Haaltert; Brabtegem Anncleen, Stokstraat 31, Lede; Caekebeke Liese, Rozenstraat 14, Erondegem; Cochez Ellen, Lange Munt 67, Aai- gem; Coignau Bart, Peehoopstraat 35, Liedekerke; De Bacs Lino, Schoolstraat 6, Erembodegem; Dc Boever Andy. Borsbekestraat 152, Ressegem; De Brouwer Hctty, Stropersweg 6, Burst; De Clercq Cindy en Jordy, Gransveldstraat 44/2, Wetteren De Clercq Gino, Kouterstraat 9. Herzele; De Clercq Steve, St.Corneliusstraat 3, Den derbelle; De Cock Kevin, Dikkclin- de 60, Aaigem; De Croock Nico, Borsbekestraat 71, Herzele: De Roose Steven, Wclleweg 6, Erem bodegem; De Saedeleer Bram, Vos- sendreef 5, Lede: De Sloover Isol de, Elsbrug 23, Wichelen; De Spie- geleer Bart, Stationstraat 9, Lede; De Strijcker Lisbeth, Bergstraat 48, Erpe-Mere; De Thaey Leen, Steen- land 41, Lede; De Waegeneer Wen dy. Klaproosstraat 22, Aalst; Ge- eraerts Emmanuel, Okcgembaan 180, Ninove; Huys Katrien, Beuken- dreef 14, Ninove; Lievens Nele en Sarah Merestraat 32, Erpe-Mere; Meganck Inneke, Charleroistraat 27, Lede; Meerpoel Nico, Gentse straat 1, Burst; Stamper Christof, Kuilstraat 34, Erondegem; Van Craenenbroeck Kristof. Holstraat 219, Liedekerke; Van Damme Na^ thalie, Terjodenstraat 24, Welle; Van Den Steen Steven, Hoezes- traat 14, Nieuwerkerken; Van Gans-i beke Hendrik. Dorpstraat 7. Lier- de; Van Impe Piet, Lange Munt 21. Aaigem; Van Moorter Bert en Pie- ter, Merelputstraat 1, Erpe-Mere; Van Pamel Rob, Ashagc 11, Aai gem; Veillcfon Nele en Steven, To- rensveld; Walracvens Joris,; D'Hoeve 2, Aaigem

De Voorpost | 1991 | | pagina 4