Podium-Uitjes in De Werf Bandido uit Erpe met Mandarijntjeskamer Ernst in De Werf Dansworkshop S.M.I. brengt totaalspektakel 'De Profeet' in De Werf Fototips, om mee te nemen «Jolie Jacqueline» - Lucille Star koncerteert (10.05) Blauwe Maandag Cie en een sublieme «Cocu Magnifique» (14.05) 14 - 3.5.1991 - De Voorpost Vrijdag 10 mei: Lucille Star in Con cert Onder de vleugels van producer Herb Albert nam Lucille Star haar eerste album op, wat onmiddellijk resulteerde in enkele gigantische singlesuksessen als «Yours (Quie- reme mucho)», «Colinda» en vooral «Jolie Jacqueline». Haar grootste hit was echter «The French Song» ofte «Quand le soleil dit Binjour aux Montagnes». Ze kreeg belangrijke onderschei dingen bij de vleet en was regelma tig te gast in The Grand Ole Opry, zowat de tempel van de country mu ziek in de Verenigde Staten. Hoe wel ze een klassieke-zangopleiding genoot, is ze vooral bekend door haar veelzijdigheid. Ze beheerst di verse muziekstijlen, wat tot uiting kwam tijdens koncerten met simfo- nische orkesten. In De Werf wordt ze begeleid door South Mountain, een van de topgroepen uit Canada met een puur country geluid. Dit koncert is een organisatie van Radio 2 (Oost-Vlaanderen) in sa menwerking met het C.C. De Werf. De toegangsprijs voor dit koncert dat begint om 20 uur, bedraagt 300 fr. Reserveren kan op nr. 053/ 76.13.12. Dinsdag 14 mei: «De Cocu Magnifi que» van BlMaCie: schitterend tea- ter! «Yet each man kills the thing he loves...» of «Elk mens vermoordt wat hij bemint». Met de woorden uit het gelijknamige gedicht van Oscar Wilde (dat trouwens in zijn geheel in de programmabrochure werd op genomen) begint de programma- brochure van de teaterproduktie «De Cocu Magnifique» van Fer- nand Crommelynck door de Blauwe Maandag Compagnie. Dit vers is inderdaad de gebalde verdichting van het stuk van Crommelynck. En Blauwe Maandag Cie maakt er, in regie van Michel van Dousselaere, een teatergebeurtenis van om nooit te vergeten. U bent dus gewaar schuwd: ga kijken! Femand Crommelyck werd op 19 november 1886 te Parijs te geboren. Zijn vader was een Belgisch akteur. In zijn eerste werken (kronieken en korte prozastukjes) was de invloed van het simbolisme duidelijk zicht baar, zowel door de onderwerpen als door de merkwaardige taalvir tuositeit. Zijn eerste toneelstuk «Nous n'irons plus au Bois», een komedie in één bedrijf, werd gekreëerd in het Théatre du Pare te Brussel in 1906. Met «Le Sculpteur de Masques», gekreëerd in 1911 in het Theatre du Gymnase te Parijs, begon zijn car rière in Frankrijk. In «Le Marchand de Regrets», voor het eerst opge voerd in het Théatre du Pare in 1913, speelde hij zelf de hoofdrol. Tijdens de eerste wereldoorlog verbleef Crommelynck in Brussel en stichtte er zijn eigen teatergezelschap «Le Théatre Volant», dat twee jaar bleef bestaan. Zijn ware doorbraak kwam met «Le Cocu magnifique», een farce in drie bedrijven, die voor het eerst gekreëerd werd in het Théatre de l'Oeuvre in 1920 in eenr egie van Lugné-Poë. Het stuk kende een enorm sukses en van de ene dag op de andere lag de naam Cromme lynck op ieders lippen. Het jaar daarop werd het stuk opgevoerd in Moskou in een nog steeds beroemd gebleven regie van meyerhold. In 1921 vond ook de eerste opvoering van «Les Amants puérils» plaats, een stuk dat Crommelyncki al in 1913 had geschreven. Tussen 1921 en 1934 schreef hij nog vier stukken: «Tripes d'Or», opgevoerd in een re gie van Louis Jouvet in 1925; «Cari- ne ou la jeune Fille folie de son Ame» (1929); «Une Femme qu'a le Coeur trop petit», gekreëerd in 1934 in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel en «Chaud et Froid ou l'Idée de Monsieur Dom» (1934). Na 1934 schreef Crommelynck, bui ten een bewerking van Shakespea- res «Falstaff» en een politieroman, bijna niets meer. Tijdens de Tweede Wereldoorlog regisseerde hij ver scheidene stukken in het Théatre des Galeries te Brussel. Cromme lynck overleed te Saint-Germain- en-Laye, nabij Parijs op 17 maart 1970. Het meesterschap dat Cromme lynck verkregen heeft bij het hante ren van de taal, wordt de drijfkracht van zijn teater. De personages voe ren als het ware tegelijk twee of drie dialogen, vermengd met een mono loog. Voor de personages zelf zijn reali teit en verbeelding dikwijls moeilijk te scheiden. Een gevolg van deze talrijke parallellismen en spiegelef- fekten, en van de simultane dialo gen, is, dat een verheven tragische aktie kan samenvallen met een komisch groteske, zonder dat de ene de andere vernietigt. Door hel soms grote kontrast tussen beide wordt een hoogtepunt bereikt dat slechts zelden op het toneel te zien is. «De Cocu Magnifique» speelt zich (bij Crommelynck) af in een oude watermolen waar Bruno, de schrij ver van het dorp, samenleeft met zijn beeldschone vrouw Stella. Hun liefde is vurig en wederzijds. Wan neer hij naar de stad gaat, komen vele mannen haar het hof maken maar zij blijft haar man trouw en wijst hen allemaal af. Op een dag komt haar neef, de zeeman Petrus, op bezoek en Bruno wil hem kost wat kost in zijn geluk laten delen. Hij prijst de fysieke schoonheid van Stella en ontbloot in zijn entoesias- me zelfs haar borst om te bewijzen hoe mooi ze wel is. En plots ont waart hij een begerige blik in de ogen van Petrus. De pijn van de jaloezie schiet door zijn lichaam. Hij raakt ervan overtuigd dat zijn vrouw hem bedriegt; zij moét een geheime minnaar hebben; als het Petrus niet is, dan een ander. Bruno vraagt dat zij een masker draagt en zich hult in een lang gewaad, waar door niets meer zichtbaar is van haar bekoorlijke vormen. Later, in zijn zoektocht naar de werkelijke minnaar, verplicht hij haar het bed te delen met alle mannen van het dorp. Hij tracht daarmee zichzelf te overtuigen dat zij niet betrouwbaar is. Bruno gaat zelfs zo ver dat hij zelf, vermomd, haar ontrouw tracht te bewijzen. Ondertussen staat het hele dorp in rep en roer. Alle vrou wen zijn razend, omdat Bruno toe staat dat zijn vrouw met iedereen naar bed gaat. Zij willen Stella uit haar huis halen en verdrinken. Op dat ogenblik verschijnt de ossehoe- der en Stella vlucht met hem weg. Zij eist dat hij haar zal toestaan een trouwe vrouw te blijven. Fernand Crommelynck over «Le Cocu Magnifique»: «Ik heb «Othel- lo» van Shakespeare willen her schrijven. Othello werd Bruno, Cas- sius werd Petrus, eveneens een zee man, en Jago werd Estrugo. Het leek mij dat Othello veel te naïef was, dat hij steeds moest opgehitst worden door Jago, dat hij de dief stal van Desdemona's zakdoek, die door een tussenpersoon in de han den van Cassius gedeponeerd werd, nodig had om opnieuw een jaloers man te worden. Jaloersheid die tot moord zou leiden. Ik beweer dat jaloersheid een ziekte is die geen enkele bron van uitenaf nodig heeft, maar zichzelf voedt en dit zonder meststoffen. Het werkelijke drama van jaloezie is dat dit gevoel ont staat en zich ontwikkelt bij diegene die er het slachtoffer van is, zonder enig element van buitenaf. De ja loerse mens draagt deze invretende kwelling in zich. Hij alleen kreëert die kwelling en voedt ze. Ik schreef deze «De Cocu Magnifique», die in werkelijkheid één immense monol oog is. Er is maar één personage, Bruno. De anderen zijn spiegels die het stuk opbouwen en uitleggen; echo's van Bruno's innerlijke kwel lingen. Een innerlijke kwelling die ik aan het publiek op een ekspliciete manier wou tonen, en niet meer op een impleciete». De voorstelling die Blauwe Maan dag Compagnie van deze «De Cocu Magnifique» maakt is onvergete lijk! Na hun pakkende produktie van «Voader» naar Strindberg is dit opnieuw een voorstelling die tot de absolute hoogtepunten an het tea ter 1990-1991 in Vlaanderen mag ge rekend worden. Regisseur-bewer ker Michel van Dousselaere opteer de voor een produktie, waarbij het spelelement centraal staat. Het de- kor van Johan Daenen toont een konstruktie van drie trappen: een grijsgekleurde, brede trap onder aan, een fel gekleurd middenstuk die overgaat in een hevigwitte smaale bovenstrap die naar een roodverlichte opening voert. Slechts één dekorstuk: een ver plaatsbare fauteuil die op de trap pen past. De personages komen via een soort loopplanken uit het niets van de koelissen ergens op een van de diverse niveaus van de trappen terecht, en verdwijnen ook langs daar. Vermits de regisseur over amper zes akteurs beschikt voor de oor spronkelijk veertien rollen, bewerk te hij de tekst, maar slechts in lichte mate: sommige scènes werden kom- pakter, sommige rollen werden in één personage gekritalliseerd (Ka- telijne Damen in de rol van Roma- nie, die alle dorpsvrouwen in één is); sommige scènes werden hier door veel kompakter. Tot waar de zelfkwelling kan gaan en tenslotte in volslagen waanzin kan gaan en tenslotte in volslagen waanzin kan overslaan, wordt hier grandioos uitgegbeeld in een schit terende taal (de nieuwe vertaling is van Mare Didden). De regie van Dousselaere geeft daarbij aan het geheel een duivels tempo. En daar enboven is er het sublieme even wicht tussen het drama, de tragedie eigenlijk, en de surrealistische farce die door Crommelynck er toch dui delijk ingelegd is. Het akteerwerk is ook nu weer een staaltje van ensemblevorming: ho mogeen, doorleefd, kompleks, ge dreven... Lucas Van den Eynde (burgemeester en ossehoeder), Victor Löw (Petrus, graaf en man uit Oostkerke) en André Simon (Estrugo) leveren erg goed werk - we zien al te zelden grote akteerpre staties in «bijrollen»! Katelijne Da- men is in haar Romanie gewoon zéér goed: zeer overtuigend in haar emotionele kompleksiteit. Els Dot termans is dé ideale Stella: mooi, onschuldig, liefdevol, vertederend zuiver, sensueel en fascinerend eer lijk. Maar we wisten al langer dat Els Dottermans een prachtige aktri- ce is. Dé openbaring van deze Cocu is - naast van Dousselaere als regisseur - zeker Stany Crets als Bruno. Het bewijst nog maar eens dat een ak teur pas een écht goed akteur (m/v) is in de handen van een steengoed regisseur. We kunnen u niet anders dan de goede raad geven: ga kijken naar deze schitterende voorstelling, die nog lang in uw geheugen zal nazin deren! We zagen deze «Le Cocu Magnifique» reeds eerder in het N.T.G. (1967 met Hugo Van den Berghe in de rol van Bruno) en in de K.V.S. (wij putten voor deze bijdra ge uit het toenmalige programma boekje; 1989 met Peter Van As- broeck als Bruno), deze van Blauwe Maandag Compagnie geniet veruit onze voorkeur! Op dinsdag 14 mei om 20 uur in de Schouwburg van De Werf. Toe gangsprijzen: 350 fr. of 315 fr. (met gangbare redukties) of 280 fr. (voor schoolgroepen vanaf 20 leerlingen). Reserveren kan op nr. 053/76.13.12 of 053/78.89.81 (Netwerk). L. Aalst. Lucille Star - Van zaterdag 27 april t.e.m. dinsdag 7 mei in de Tentoonstellings ruimtes 1 en +2: tentoonstelling 'De Rederijkers in de Nederlanden', georganiseerd door St.-Barbara en de Catharinisten, info 052-77.91.09 - Van zaterdag 4 t.e.m. zondag 12 mei in de Belfortkrypte: tentoon stelling door Ivo D'Herde, info 053-78.17.58 - Zaterdag 4 mei om 20 u. in de Schouwburg: teatervoorstelling 'Amadeus' van Peter Shaffer in regie van Willem Nijholt, die ook de rol van Salieri speelt; toegangsprijs 700 fr., reservatie 053-76.13.12 - Zondag 5 mei om 10u30 in de Schouwburg: jubileumviering 100 jaar Batharinisten, info 053-77.91.09 - Woensdag 8 mei om 20 u. in de Schouwburg: teatervoorstelling 'Komieken' van Trevor Griffiths door het Mechels Miniatuur Tea ter in regie van Jo Dua, gastvoorstelling georganiseerd door Lions Aalst, info 053-78.33.90 - Van vrijdag 10 tot en met vrijdag 17 mei in de Tentoonstellingsruimte 1: fototentoonstelling '200 jaar Vrijzinnigheid', georganiseerd door de Oudervereniging voor de Moraal en het Humanistisch Verbond Vrijdag 10 mei om 20 u. in de Schouwburg: koncert door Lucille Star en South Mountain, georganiseerd door Radio 2 in samenwerking met het C.C. De Werf; reservaties op nr. 053-76.13.12 Maandag 13 mei om 19 u. in de Schouwburg: koncert door de Muziekkapel van de Rijkswacht, georganiseerd door de Rijkswacht in samenwerking met de Stad en de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer; info 053-78.44.19 Einde 1986 nam men bij Dido Erpe het initiatief om in het kader van het jeugd huiswerk met een toneelgroep te starten. Het was de bedoeling hiermee een leemte op te vullen in de gemeente Erpe-Mere omdat de organisatoren de mening toegedaan waren dat er in het dorp nog geen toneel gespeeld werd. Thans zullen ze bij Dido beter weten en geen orakel meer verkondigen vooraleer hun licht eens op te steken. Nu ja, een mening kan altijd herzien worden... en dit hebben ze intussen wel gedaan. Zij hoeven niet noodzakelijk een kijkje te nemen bij de gezelschap pen uit hun onmiddellijke omgeving maar toch is het geraadzaam ook al zweert men bij een "jeugdige" to neelgroep, wat trouwens hun goed recht is. Vijf jaar geleden startte de Dido-toneelgroep Bandido met "Mijn kinderen zijn mijn kinderen niet", een werk van de toenmalige permanent verantwoordelijke Ste ven Vroman, dat de akteurs een vroeg sukses bezorgde. Het was bo vendien een wereldpremière wat men in een landelijke gemeente niet zovaak kan meemaken. Maar toch, een paar jaar later kwam men op nieuw op de planken met een onge- speeld toneelwerk van de Merenaar Lievens. Het initiatief om toneel te spelen.kreeg duidelijk navolging en zo is men thans aan het vijfde speel seizoen toe. Thans staat "De Mandarijntjeska mer" op het programma, een to neelwerk van Rob. Thomas in een bewerking van Leo Dewals. Het is een stuk waar in feite geen samen hangend verhaal in steekt maar sa mengesteld is uit verschillende sce nes. Als rode draad is de dagelijkse bezigheid van het kamermeisje en de kameijongen centraal gesteld want zij moeten het stuk dan ook werkelijk dragen. In elk van de zeven scenes wordt de normale gedachtengang doorprikt en worden de personen letterlijk en figuurlijk ontmaskerd. Op sommige ogenblikken komt men nogal voor verrassende situaties te staan, voor al dan bij de slotscène, en voor wie geen pikante voorstelling kan ver dragen, kan zich op bepaalde ogenblikken wat ergeren maar toch is het meer van de frivole kant beke ken allemaal goed bedoeld. De onderscheiden scenes vormen steeds een verhaal op zichzelf. Zo is er bijv. een scene tussen een pastoor en een straatmadelief, die dan uit eindelijk in werkelijkheid de ver persoonlijking zijn van een gravin en haar chauffeur die in het hotel verwikkelingen trachten uit te lok ken. De slotscène geeft bovendien een volledige beschouwing over de vorige. Het is dus in feite een nabe schouwing over wat voorafging met de nodige moraal daaraan verbon den. Het toneelstuk "De Mandarijntjes kamer" staat onder regie van Gino Bauwens en de produktie is in han den van Geert Neckerbroeck. De rollen worden vertolkt door een paar kernleden als Stef. Vermeu len, D. Siau, Gino Bauwens, Mar leen Eeckhout, Lut Matthijs, G. Nijs, An Van De Steen, H. Van Boxstael en enkele nieuwelingen als L. Bauwens, An De Jaeger, Jo Van Der Heyden en Sofie Van Impe. Gelukkig heeft men bij Bandido nog geen moeilijkheden ondervon den om het kontinent telkens met nieuwe akteurs aan te vullen want in een jeugdtoneelgroep heeft men vaak te kampen met het fenomeen dat het een komen en gaan is van jonge toneelspelers dat in de hand gewerkt wordt door bepaalde om standigheden, eigen aan de jeugd die niet altijd in dezelfde lokaliteit blijft wonen. De akteurs worden geschminkt door B. Leus en ze kunnen rekenen op een ploeg die instaat voor de dekorbouw: P. Van Boxstael, D. Siau, Jo De Jaeger, F. Van Herre- weghe, G. Neckebroeck, Lut Mat thijs en H. Van Boxstael. De voor stellingen gaan uiteraard door in het jeugdhuis Dido en dit op 3,10,11 mei telkens om 20 uur. Kaarten zijn te verkrijgen, in voorverkoop tegen 120 fr. en tegen 150 fr. aan de kassa. Het ligt in de bedoeling dat de jeugdige toneelgroep Bandido ook graagzou optreden buiten het eigen jeugdhuis maar daartoe bestaan evenwel nog geen definitieve plan nen, vooral omdat men niet weet welke interesse op dat gebied be staat. Wie echter belang stelt om Bandido als gastgroep te laten op treden kan zich in verbinding stel len met de P. V. Nick Reniers in het jeugdhuis Dido te Erpe (tel. 053/ 80.14.24). JV Dansworkshop S.M.I. is gegroeid uit het Aalsterse Sint-Maartensin- stituut. Eigenlijk is het een volwaar dige balletschool waar iedereen te recht kan voor een opleiding en een vorming in klassiek ballet, moderne dance, jazz dance en lichamelijke expressie. De artistieke leiding van de Dansworkshop S.M.I. berust bij mevrouw Francine De Veylder. Op zondag 12 mei a.s. presenteert deze dansworkshop om 20 u. in de Schouwburg van het Cultureel Cen trum De Werf het totaalspektakel 'De Profeet' van Kahlil Gibran. De ze produktie, gebracht door een vijftigtal uitvoerders, vertelt over de dingen van het leven: liefde, kinde ren, arbeid, vrijheid, vreugde, smart en dood. Voor de realisatie van dit projekt deed S.M.I. een beroep op o.m. de Kunstgroep Alkuone, voordracht kunstenares Annie Moortgat, so praanzangeres Hadewijch De Saar, het koor Cantate o.l.v. Johan Hae- saert. En voor de koreografie wer ken mee Marc Bogaerts, Nicole Delveaux, An De Naeyer, Lieve Temmerman, Francine De Veylder, Geert D'Haens en Marie Rondot. U kunt voor dit totaalspektakel plaatsen reserveren in alle B.A.C.- kantoren van de stad Aalst of bij Marie Rondot, Capucienenlaan 70, Aalst. Tel. 053-70.24.10 of bij Fran cine De Veylder, Koebrugstraat 52, Moorsel. Tel. 053-70.15.41. De toe gangsprijs bedraagt 250 fr., houders van de Senior- of Juniorcard van B.A.C. betalen slechts 175 fr. Bij een aantal fotohandelaren is een interessante brochure beschikbaar voor iedereen die betere foto's in kleuren wil maken. Het is een uitga ve in samenwerking met de Vereni ging ter Bevordering van de Foto grafie (03/448.08.27) en de tweede uit de reeks 'Fototips, om mee te nemen'. Aan de hand van typische snapshots wordt er in uitgelegd hoe iedereen, mits inachtname van een paar een voudige regels, zeer mooie herinneringsfoto's kan maken die de trots van de familie uitmaken. Zelfs iemand die nog nooit een fo totoestel in handen heeft gehad, wordt met deze 'Fototips 2' een flink eind op weg geholpen. Loop dus even binnen bij uw fotohande laar en vraag naar 'Fototips 2'. Het loont de moeite.

De Voorpost | 1991 | | pagina 12