Aalsterse Hulpaktie Koerden Vlaams pilootprojekt In ASZ Aalst gebeurde reeds honderdste hartingreep Weekblad van Dender» Durme- en Seheldestreek Vrij Technisch Instituut Aalst naar finale 'Aktie Fiat Jeugd 91' p 054 ioè De Voorpost VRIJDAG 3 ME11991 44e JAARGANG NR. 18 - 46 F Op 17 oktober vorig jaar werd onder ruime belangstelling in het ASZ Aalst een eerste hartoperatie verricht. Op donderdag 25 april jl. kon de taart aangesneden worden voor de honderdste hartingreep onder de deskundige leiding van hartchirurg Dr. Susilo en bijgestaan door vasculair en thora- caal chirurg Dr. Van Overbeke, tevens hoofdgeneesheer van het ASZ. Slechts vijf dagen na een hartin greep ondergaan te hebben waarbij drie overbruggingen werden ge plaatst, stelde de 76-jarige Mevr. De Witte uit de St.-Kamielstraat te Aalst, het bijzonder goed. Zij voel de zich gevleid met de belangstel ling voor haar, als honderdste pa tiënt die in het ASZ Aalst een har toperatie onderging. Dr. Van Overbeke van de afdeling hartchirurgie maakte van de gele genheid van ons bezoek gebruik om de huidige situatie in het ASZ toe te lichten. 'Begin van dit jaar is de behandeling van hartpatiënten stil aan intensief beginnen worden. De globale resultaten van de ingrepen is bijzonder goed. 60% van onze patiënten is van Duitse nationaliteit voortkomende uit de kontakten met dit land op universitair en me disch technisch vlak. Wij zijn vrij snel naar een groot debiet van pa tiënten toegegroeid. Uitbreiding van personeel en ruimte dringt zich dan ook op. Verschillende patiën ten staan op een wachtlijst. Alleen nog een aantal organisatorische problemen en soms overbelasting van het personeel zijn kleine hin derpalen die tot het kunnen komen tot 200 a 300 operaties per jaar, in de weg staan. Wij wachten op afge studeerden in deze spcialisatie om dat er voor het ogenblik geen voor handen zijn om nieuw personeel te kunnen aanwerven', verklaarde de hoofdgeneesheer van het ASZ. Dhr. Eddy Dierickx, voorzitter van de gebouwen van het St.-Elisabeth- het OCMW, samen met dhr. Hum- ziekenhuis, gelegen in de Gasthuis- bert Barrez, direkteur van het ASZ, straat te Aalst, gevestigd zijn naar brachten dan ook een evaluatie na het huidige moderne koncept aan wel overwogen beslissing te zijn ge weest. Het aantal konsultaties en ambulante verzorgingen neemt zo danig toe dat deze eenheid vandaag ook, reeds te klein lbijkt en er steeds ongeveer 200.000 fr. per vrachtwa gen. Wij komen dus nu nog 500.000 fr. te kort waar de minister ons mis schien een kanaal zal voor vinden om het bij mekaar te krijgen. Het materiaal is van degelijke kwaliteit. Veel nieuw en degelijk uitgezocht door de milde schenkers' verhaalde de vermoeide maar gelukkige initia tiefnemer. Dat gans deze aktie op, dag op dag twee weken zijn verloop kreeg is ook mede de hulp van Veerle Wij fels van het kabinet van Minister Geens en de medewerking van SOS-Ziekenhuizen, vele zusters van kongregaties, en heel wat be langloze medewerking. Tocht naar Turkije Het vertrek van de kamions was voorzien voor maandagmorgen en is ook zo verlopen. Dinsdagmorgen zijn met een Toyota-jeep een Aal sterse delegatie gestart met dezelf- Vervolg op blz. 4 een eerste werkjaar naar voor en gaven een overzicht van de vooruit zichten. 'Dat het ASZ in zich de mogelijkhe den had en bood om reeds vrij vroeg na het opstarten op 19 december '89, een volwaardig en kwalitatief hoogstaand ziekenhuis te worden, bleek reeds vrij vlug na voorlopige cijfers van 1990, maar wordt van daag steeds meer bevestigd door de noodzaak aan uitbreiding in ruimte', omschreef dr. Barrez. Ongetwijfeld liggen de overgang van het in oude en voorbijgestreef de basis van deze evolutie samen met de werking van een dynamische ploeg geneesheren en ziekenhuis personeel. Het aantal ligdagen dat volgens overheidsnormering werd bepaald op 101.653 werd tijdens het eerste jaar van ingebruikstelling van het ASZ reeds overschreden want er werden 102.529 ligdagen gereali seerd. Poliklinische aktiviteiten De ingebruikname van de dagkli niek op 17 januari '91 blijkt nu al een Aalst. De heer van Hoverbeke, hoofdgeneesheer van het ASZ die de evolutie van de afdeling hartchirurgie toelichtte (a) Aalst. Mevrouw De Witte, de honderdste patient die een hartingreep onderging in het ASZ (a) aan uitbreiding wordt gedacht. Er wordt nu reeds druk onderhandeld met de ziekenhuisontwerper en een idee om een kompleks bij te bouwen langs de zijde van de Sieseghemlaan staat reeds in voorontwerp. Het zou hier gaan over een gebouw van 11 a 1200 m3. De financiering van onge veer 50 miljoen voor deze realisatie zou integraal opgebracht worden door de vzw Dokters. Subsidiëring is niet meer mogelijk daar het pla fond van 355 bedden reeds bereikt is. Het gebouw wordt los van het huidige gezet ten einde de brand- weg rond het gebouw vrij te laten. Het zal echter met een passerel met het bestaande verbonden worden. Nieuw nierdialysecentrum Indien alles volgens het tijdschema verder blijft verlopen dan zal eind juni de inrichting van een low-care dialysecentrum in het voorgebouw van het ASZ klaar zijn. Deze reali satie werd mogelijk door medewer king van de dienst van prof. dr. S. Ringoir, zoon van oud-schepen Be- noni Ringoir. Hij zorgde ervoor dat het UZ Gent bereid gevonden werd als voogdijcentrum voor het ASZ op te treden. Er wordt nu reeds personeel aangetrokken om met die technieken vertrouwd te geraken. In deze dienst zullen dan in de toe komst patiënten op ambulante wij ze een dialyse kunnen ondergaan en de mogelijkheid geboden worden deze techniek zelf aan te leren om ze nadien met eigen apparatuur bij zichzelf toe te passen. HP De Aalserse Hulpaktie voor Koerdische vluchtelingen, die half april spontaan ontstaan was uit een idee gegroeid vanuit Infobo, is zo'n succes geworden dat zij het pilootprojekt is geworden van hulpakties die over gans Vlaanderen worden georganiseerd. In de Aalsterse Keizershallen mochten de initiatiefnemers dan ook vorige zaterdag het bezoek ontvan gen van Minister van Ontwikkelingssamenwerking André Geens, die ter plaatse de vier klaarstaande Turkse vrachtwagens kwam begroeten. Tege lijkertijd liet hij zich informeren over de stand van zaken in gezelschap van Veerle Wijfels, verantwoordelijke van zijn kabinet en een afvaardiging van het Koerdisch Instituut en S.O.S. Ziekenhuizen - Doe - Mee. Organisatie hulpaktie king. Eén kamion bevat zo'n 70 m3 In aanwezigheid van Minister hulpgoederen. Woensdag 23 april Geens, vertegenwoordiging van het kwam de eerste vrachtwagen bin- Aalsterse stadsbestuur en heel wat nen en was donderdagavond reeds andere organisaties die op informa- geladen. Vrijdagavond waren er tiebezoek waren, lichtte initiatief- n°g 2 geladen en deze morgen was nemer Hubert Vinck, het verloop de vierde startens klaar. Nu ligt er van de hulpaktie toe. °og materiaal voor 1 wagen, dat be- 'De meeste die mij kennen, die we- tekent dat zo'n 350 m3 dozen gevuld ten dat ik niet zo vlug opgeschrikt met dekens, kleding, schoenen, voe geraak. Een paar dagen geleden dingswaren en medicamenten was ik dit echter wel toen ik een maandagmorgen zullen vertrekken telefoontje kreeg waarin een minis- naar de vluchtelingen toe. De on- ter mij vroeg of hij naar Aalst mocht kosten voor transport zijn bijzonder komen. Van het verschieten heb ik hoog. Er moet gerekend worden op toen maar ja gezegd' vertelde Hu- bert. 'Dat het in oorsprong beschei den genomen initiatief van Infobo zo vlug zou uitgroeien tot een om vangrijke 'blitzaktie' hadden wij ons nooit kunnen voorstellen. Uit aan voelen van een te groot kontrast tussen het sukses van de 10de Info bo tijdens de paasdagen, op deze zelfde plaats en de beelden van mensen in zo'n verschrikkelijke om standigheden in Koerdistan, is de idee ontstaan van een hulpaktie. De organisatie ervan is haast vlekke loos verlopen. Wanneer dit aan an deren werd voorgesteld was het zoals in het gelijknamige TV-pro- gramma een reaktie van 'Doet ie het of doer ie het niet'. Elke minuut telde. Op donderdag 11 april is de definitieve beslissing voor het star- Aafs<- aanwezigheid van minister Geens, burgemeester De Maght, Veerle ten van de aktie gevallen Vanaf Wijfels van het ministerieel kabinet en volksvertegenwoordiger Caudron, geeft vrijdag 12 april werden de eerste '"'''atiefnemer Hubert Vinck een overzicht van het verloop van de hulpaktie (a) strooibrieven rondgedeeld en de eerste stickers verkocht. Zaterdag 13 en zondag 14 april werd deze ak tie verder gezet aan de kerken en van huis tot huis in heel groot-Aalst. Maandag 15 april werd er medewer king gevraagd aan het gemeentebe stuur, in scholen en in instellingen. Gans de week liepen er telefoontjes binnen van vrijwilligers om te ko men helpen. De respons was buiten alle verwachtingen groot. In ver schillende gemeenten of wijken speelden een groepje mensen in op deze aktie. Niettegenstaande de in zameling van hulpgoederen voor zien was voor zaterdag en zondag, was er vrijdagavond al zeer veel ma teriaal opgestapeld in de Keizers hallen. Het weekend werd een over rompeling met als gevolg, een kro- Aalst. De Koerdische vlag en deze van Ifobo symbolizeren de verwezenlijkte nisch tekort aan dozen voorverpak- samenwerking (a) Leerlingen van het Vrij Technisch Instituut uit Aalst zullen de provincie Oost-Vlaanderen vertegenwoordigen in de finale van de 'Aktie Fiat Jeugd 91'. De bikkelharde stryd voor de finaleplaats speelde zich af in het Touring-Wegenhulp Diagnose Center in Vilvoorde. Net zoals de andere finalisten, ging ook de ploeg van het VTI Aalst met een gloednieuwe Fiat Uno naar huis. Tijdens de finale moesten de deel nemende ploegen aantonen dat ze op de hoogte zijn van de autome- chanica en bovendien ook blijk ge ven van heel wat behendigheid. Het verwisselen van vier wielen is nu niet zo aartsmoeilijk, maar wanneer men op je handen staat te kijken en men bovendien een zo laag mogelij ke tijd moet laten afklokken, wordt het een vreselijke opdracht. En wat te zetten van het vervangen van een uitlaten, van een verdelerkop met hoogspanningskabels en van een koplamp. De deelnemers stonden dus onder hoogspanning, zeker bij het tot standbrengen van een elek trische schakeling. Bovendien moest ervoor gezorgd worden dat de wagens ook rijvaar- dig bleven. Uiteindelijk werd er voor elke provincie een finalist aan geduid en voor Oost-Vlaanderen werd dat het VTI uit Aalst. En ver mits elke finalist een Fiat Uno mee naar huis kreeg, kreeg de Aalsterse ploeg ook een dergelijke wagen als didaktisch materieel. Naar Frankrijk De tien finalisten die uit de eind ronde in Vilvoorde kwamen, wor den nu aangevuld met twee scholen die zich wisten te plaatsen door hun resultaat behaald vorig jaar. Voor de finalisten is het nog niet helemaal gedaan. Tegen eind mei moeten de gewonnen Fiat Uno-wa- gens klaar zijn om deel te nemen aan een race. Een jury zal zich dan uitspreken over het uiterlijk aspekt van de wagen. En het gaat nog verder: tijdens het eerste weekend van juli komen de finalisten, samen met de beste vier geklasseerde teams van vorig jaar tegen elkaar uit in een uithoudings- koers die verreden wordt op de om loop van Croix-en-Ternois in de omgeving van Arras in Noord- Frankrijk. In de wagens zullen drie journalis ten per wagen deelnemen. Zo wor den de wagens van de vier best ge klasseerde ploegen van vorig jaar bezet door radio- en televisieploe gen. In de wagen van het VTI Aalst neemt een ploeg van Touring-We genhulp plaats. Duimen dus voor het VTI en zijn ploeg.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1