Een doekje voor het bloeden? KRITIEK Het definitieve 'AFVALSTOFFENPLAN 1 991 -1 995' goedgekeurd De Voorpost - 3.5.1991 - 29 We moeten zodanig leven, werken en produceren dat we de volgende generaties nog een leejbare wereld achterlaten. Een aantal verouderde verbrandingsovens zullen gesloten worden, maar afvalverbranding wordt alsdusdanig niet afgezworen. VERBRANDING VAN AFVAL EN REKUPERATIE VAN ENERGIE Het Afvalstoffenplan stelt dat er tijdens de periode 1991-1995 de hoeveelheid te verbranden afval zoveel mogelijk moet worden ver minderd. En aantal verou derde (zwaar milieube lastende) verbrandings ovens moeten worden geslo ten. Het plan stelt dat hier voor een nieuwe en ver vangende kapaciteit nodig is. Tijdens de planperiode komt er één nieuwe ver brandingsoven met een ka paciteit van 330.000 ton in Vlaams-Brabant. Deze oven zal uiteraard voorzien in energierekuperatie. HUi6VdiL_ Vanuit de milieubeweging is er nogal wat kritiek op het definitieve afvalstof fenplan. Het definitieve plan stapt immers slechts in schijn af van het voornemen van grootschalige afvalverbranding. Konkrete maatregelen om afval te voorkomen blijven ajhangen van de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven. Het afvalstoffenplan betreft het bedrijfsleven bij de uitvoering van de konkrete maatregelen, terwijl de milieubeweging buitenspel wordt gezet. Afvalverbranding wordt alsdusdanig niet afgezworen als verwijdertecb- niek. Er is zelfs geen tijdschema meer bepaald voor de sluiting van een aantal verouderde en sterk verontreinigde verbrandingsovens De maatregelen inzake preventie zijn slechts voorwaardelijk aangekondigd en worden niet onmiddellijk gerealiseerd. De maatregelen ter bevordering van de gescheiden inzameling van afval worden vertraags en verzwakt. Me! als gevolg dat men dan een alibi heeft om al de verbrandingsovens te verantwoor den die in het ontwerp voor het afvalstoffenplan waren voorzien. Het plan voorziet in een soepele toepassing van de uitvoering ervan, met name worden in veel gevallen de initiatieven voor afvalvoorkoming en afvalverwer king overgelaten aan de goodwill en de inzet van gemeenten, interkommuna- les en de bedrijfswereld. Door middel van vrijwillige overeenkomsten wil men het gestelde doel bereiken. De milieubeweging noemt dat een gevaarlijke ontwikkeling eneen uitholling van de waarde van het afvalstoffenplan als instrument Waartoe dient immers een plan als het naar believen kan worden aangepast We moeten de zaak vanuit een bredere hoek bekijken, nl. vanuit het oogpunt van de duurzame ekonomische ontwikkeling, wat wil zeggen dat men zonodig moet leven, werken en produceren, dat we de volgende generaties nog een leejbare ivereld achterlaten En tenslotte nog dit. De milieugroeperingen - en met name de Wielewaalafdeling 's Heerenbosch- zullen zich met alle middelen inzetten om binnen hun werkingsgebied aktief mee te werken aan een vernieuwd afvalstoffenbeleid, en dit voornamelijk naar de sensibilisering toe. Hiermee wordt niet alleen de selektieve afvalver wijdering en rec)>clage bedoeld, maar evenzeer de aanpak van het probleem aan de bron, nl. het voorkomingsbeleid en hier is nog een hele weg af te leggen. Werk je ook mee IE en tijdje geleden werd het definitieve Afvalstoffen plan 1991-1995' -een vijfja renplan dus- door de Vlaamse Regering goedge keurd. De milieuverenigingen, zoals Wielewaal, Greenpea ce. BBL, enz.., hebben hun bezwaren tegen dit afvals toffenplan inmiddels ken baar gemaakt. De milieu verenigingen hebben vooral bezwaar tegen de milieube lastende verbranding van afval en opteren ook voor een grondige aanpak van het beleid ter voorkoming van afval. Afval dat niet ge produceerd wordt, moet immers niet verwerkt, ge stort of verbrand worden. De milieuverenigingen plei ten eveneens voor een selek tieve ophaling van het huis vuil en de verwerking hier van in de ruimst mogelijke zin. Fundamenteel is de milieu beweging van oordeel dat het milieubeleid in ons land slechts remedieert als het kwaad al is geschied. Een doekje voor het bloeden dus... We zetten de krachtlijnen van het definitieve vijfjaren plan eens op een rijtje. AFVALVOORKOMING De overheid wil met de be trokken bedrijfssektoren preventie-overeenkomsten sluiten waarin reduktie- programma's voor bepaalde stoffen zijn opgenomen, in vesteringen voor schone technologieën worden aan gemoedigd, bedrijven wor den aangespoord milieu vriendelijke produkten te gebruiken en te produceren. Enkel door rechtstreeks in te grijpen in de produktiepro- cessen kan men het gebruik van uitputtelijke grondstof fen reduceren en het ge bruik van schadelijke addi tieven, verven en impreg neermiddelen in funktie van afvalvoorkoming aanpak ken. De manier waarop de over heid dit alles zal organise ren moet nog vastgelegd worden. Voor eind 1993 moeten de bedrijven over een afvalstoffenboekhou- ding beschikken. Voor stu dies en onderzoek naar mi lieuvriendelijke produktie- methodes zullen ze kunnen beschikken over financiële tussenkomst van de over heid. SCHEIDING VAN AFVAL AAN DE BRON EN REKUPERATIE Voor het huishoudelijk afval zal tegen 31 december 1991 in alle gemeenten een ge scheiden inzameling dienen te gebeuren. Huis-aan-huis ophaling geniet daarbij de voorkeur. De toepassing in de gemeenten zal in eerste instantie gebeuren op basis van vrijwilligerschap. Voor 31 december 1991 moeten de gemeenten en de interkommunales kiezen voor de gescheiden inzame ling van ofwel GFT-afval (groenten, fruit, tuinafval) met het oog op komposte- ring of de aparte ophaling van droge materialen (glas, papier, karton, metalen, kunststoffen) met het oog op recyclage. Tegen diezelf de datum moeten alle inwo ners van het Vlaamse Ge west terecht kunnen in een kontainerpark. Konkreet betekent dit dat elke ge meente vanaf 10.000 inwo ners tegen die tijd over een kontainerpark moet be schikken. Voor ons gebied geldt dit dus zowel voor Buggenhout, Londerzeel, Dendernionde als Lebbeke. Voor wat betreft het ge scheiden ophalen van het GFT vermeldt het Afvalstof fenplan o.m. voor de Inter- kommunale DDS (o.a. Bug genhout, Dendermonde en Lebbeke) dat deze ten laats- Elke gemeente van meer dan 10.000 inwoners zal over een kontainerpark moeten beschikken. te binnen de 2 jaar het GFT-afval gescheiden dient op te halen en te verwerken. Konkreet betekent dit dat DDS tegen eind februari 1993 enkel zuiver GFT zal verwerken! Deze beslissing werd genomen omdat DDS over een degelijke kom- posteringsinstallatie be schikt en bijgevolg in eerste instantie goed geplaatst is om GFT-afval te verwerken. KGA (klein gevaarlijk afval) moet tegen 31 december 1991 selektief worden inge zameld. Hiervoor zal elk Vlaams huisgezin een KGA-box (milieubox) ont vangen, hopelijk nog in 1991- Door een aanpassing van de reglementering wü men het KGA van KMO's en landbouwbedrijven via de gemeentelijke ophaalsyste- men mee verwijderen. STORTPLAATSEN Preventie en recyclage moeten het storten van afval verminderen. Storten zal enkel nog worden toegela ten voor dat soort afval dat op geen enkele andere ma nier kan worden verwerkt. Het plan stelt tevens dat er geen bedrijfsgebonden stor ten meer mogen voorkomen en dat de vergunde stort plaatsen voor iedereen en voor alle afvalstoffen, aan vaardbaar volgens de ver gunning, toegankelijk moe ten zijn. BLACK-POINTS Er dient nog heel wat inven tarisatie en onderzoek te ge beuren naar de zogenaam de verdoken stortplaatsen die op termijn gevaar voor de bevolking kunnen ople veren. Budgettair is het ook niet mogelijk om al deze black-points binnen de 5 jaar te saneren. Er werd geopteerd om binnen het vijjarenplan 15 verontrei nigde sites te saneren. Eén van deze gevaarlijke oude stortplaatsen is gelegen te Berlare-Broek. BIJZONDERE AFVALSTOFFEN In een aantal gevallen heeft de overheid via regelgeving (bijvoorbeeld het mestde- kreet) ofviaaktieplannen in overleg met de betrokken sektor, oplossingen uitge werkt of in voorbereiding. Zo zijn er aktieplannen in voorbereiding voor afval olie, ziekenhuisafval, slib en bouwafval. In sommige ge vallen komt de oplossing vanuit de Europese instel lingen, zoals voor de auto banden. MILIEUDEKREET Om al die doelstellingen waar te maken moet Vlaan deren de juridische onder bouw bijwerken. Een nieuw afvaldekreet is dan ook noodzakelijk. Dit dekreet dient aangepast aan de nieuwste ontwikkeling inza ke milieuwetgeving, aan de Europese richtlijnen en ar resten van het Arbitragehof. Ook de aansprakelijkheid van achtergelaten afval en de afvalheffingen zullen hier aan bod komen. MILIEUHEFFINGEN EN FINANCIERING Er zullen geen subsidies meer wornden verleend voor het verbranden en storten van afvalstoffen. Wat voor de realistatie van het afvalstoffenplan ten laste van de overheid zal worden gefinancierd door de op brengst van de afval-mi- lieuheffing en door nieuwe heffingen op produkten. Produktheffingen (eenma lige verpakkingen) en sta tiegelden (herbruikbare verpakkingen) kunnen worden opgelegd. Men zal echter pas tot deze stap overgaan indien de over eenkomsten inzake verpak king gesloten tussen het Vlaamse Gewest en het be drijfsleven niet worden na geleefd of indien ze in het raam van die overeenkom sten aangewezen zijn. Voor produktieheffingen komen in eerste instantie in aan merking: plastiekbekers, kranten, publiciteitsdruk- werk. In een volgende fase zijn dat afvalolie, voertuig wrakken en banden. De produktieheffingen zullen worden aangewend om sa nering aan de historische bodemverontreiniging (zo genaamde black-points) te financieren. De financiële middelen voor de uitvoering van het afvalstoffenplan worden op 2,4 tot 2,9 mil jard per jaar geraamd.

De Voorpost | 1991 | | pagina 27