Venetië, La Serenissima Leerlingen van het Gemeenschapsonderwijs bezoeken Venetië San Marcobasiliek, schatkamer van Venetië Rialto, definitieve vestigingsplaats van de Venetianen Chioggia, bakermat van de Venetianen 30 - 3.5.1991 - De Voorpost Venetië bezoeken is een ontdekking, een ware belevenis. Vanop het water de stad naderend tekenen de schitterende contouren de horizon. Links verheft zich de klokketoren met zijn spitse helm op het eiland San Giorgio Maggiore en rechts staat zijn tegenhanger, de campa nile van San Marco. De grijze koepels van de basiliek glimmen achter het dak van het Dogenpaleis. In het midden de kolossale Santé Maria della Salute, een beeldhouwwerk vol zuilen en welvingen. Op de voorgrond het glinsterende water van de lagune. Aan weerszijden van het heiligdom merk je de rijkversierde gevels van paleizen in alle kleurschakeringen. Vrij vlug kom je tot de konstatatie dat noch de fraaie stadsgezichten van Canaletto, noch de talrijke reisverhalen, gedichten, foto's of films erin slagen de stad te vatten zoals ze werkelijk is. Je moet er geweest zijn! Tijdens de voorbije paasvakantie werd door de vereniging Natuur en Wetenschap een studiereis naar Venetië ingericht. De deelnemers, een 20-tal leerlingen uit het Gemeenschapsonderwijs van Zele, Dendermonde, Turnhout en Lanaken, kregen de gelegenheid om gedurende een 7-daags verblijf de stad zowel cultureel, historisch, ecolo gisch als geografisch te benaderen. Dc bijzondere schoonheid, maar te vens het nog steeds uitstralende dy namisme van deze stad, waardoor ze met geen ander te vergelijken is en jaarlijks miljoenen toeristen lokt, volgt niet alleen uit het rijk histo risch, ekonomisch en kultureel ver leden, maar tevens uit de geografi sche ligging. Als eiland temidden van de lagune bezit Ventië de unieke charme van een kasteel omgeven door water. Deze speciale geografische ligging droeg niet alleen bij tot het ont staan, maar tevens tot de ontwikke ling van één der rijkste en machtig ste steden in de wereld. Als stad in en op het water gebouwd bezit ze een mysterieus imago. De 118 eilandjes met elkaar verbonden door tal van voetgangersbruggen over een netwerk van smalle kana len allen uitmondend in de brede waterboulevard, de Canal Grande, vormen het historisch Venetië. Gedurende ruim 1.000 jaar werden hier kerken, paleizen en huizen als het ware met hun stoep in het water neergezet. Nauwe kronkelende en vaak duistere steegjes leiden van de ene campo naar de andere. Smalle kloven tussen huizen komen plotseling uit op brede "fondamen- te" of op de Piazza, lopen dood op een kanaal of geven na een bocht opeens vrij zicht op zee. Auto's zijn noodgedwongen uit het stadsbeeld verbannen waardoor uitsluitend boten en gondels als eni ge vorm van transport fungeren. Afgezien van de elektriciteitsvoor zieningen en het gebruik van motor boten lijkt het of de tijd enkele eeu wen geleden is blijven stilstaan. Bo vendien wordt de stad nog gespie geld met ineenvloeiende contouren en kleuren in het alomtegenwoordi ge water, dat het licht in Venetië zo bijzonder maakt. La Serenissima, de meest illustere en sublieme stad van de Adriatische kust, voor wie zelfs de Romeinse keizers ontzag koesterden, wist zich in een mum van tijd tot een ekono misch bolwerk te ontplooien. De opbloei was vooral gesteund op de handel met het Oosten waarover de stad het monopolie had. Dank zij haar onoverwinnelijke vloot en haar dominantie op zee kon ze deze positie gedurende eeuwen behou den. Ook op politiek vlak vormde Vene tië een uitzondering. Terwijl in Eu ropa de centralistische regimes steeds sterker werden, was Venetië een republiek met een demokrati- sche structuur naar Romeins mo del. Later, naargelang de macht en de rijkdom van de adellijke families toenam, evolueerde het naar een afgezwakte vorm, de oligarchie. Als gevolg van de ekonomische bloei en het sterk politiek bestel werd Venetië één der rijkste stad staten in de wereld. De rijkdom kwam ten goede aan de kulturele ontplooiing. Venetië ont wikkelde zich tot de metropool van de kunst, waar vooral de eigen pracht en glorie werd afgebeeld. Gedurende eeuwen vonden tal van kunstenaars voldoende financiële middelen om kunstwerken van hoogstaand niveau te verwezenlij ken. Venetië vormt dan ook een aan trekkelijke mengelmoes van archi- tektonische stijlen. Een blik op de barokke en renaissance bouwwer ken van Longhena en Palladio wordt al snel afgeleid door een go tisch paleis, een renaissancescnil- derij van Tintoretto of een neo-clas- sicistisch beeldhouwwerk van Ca- nova. De lagune in zijn oorspronkelijke staat als biotoop benaderend, vormt zeker een kluif voor natuur liefhebbers. Een uitgestrekt zoutwatergebied rijk aan vis en bezaaid met eilandjes en schoorwallcn begroeid met riet, vormt een uitstekende habitat voor tal van watervogels. De smalle boog van Lidi zorgt voor de bescherming tegen stormen die vanuit de Adria tische Zee eventueel de kop opste ken. Natuurlijke openingen tussen de schoorwallen laten net voldoen de water van de getijdestromingen binnen om het water van de "laguna viva" zuiver en zuurstofrijk te hou den. Vanop de hoge campanile op het San Marcoplein is aan de westkant het minder fraaie hedendaagse Ve netië, aan de "laguna morta", te zien. Onder de grauwe mist van rookplui men en uitlaatgassen ligt Mestre en Marghera. Aan de horizon tekenen zich schoorstenen van de fabrieken en de olieraffinaderijen af. Grote tankers meren in Porto de Mar ghera aan. Voor deze mammoet tankers werd één doorgang tussen de lidi verbreed en werd het Mala- moccokanaal uitgebaggerd. De ex pansie van de industrie vereist steeds meer terrein waardoor men genoodzaakt is om gebieden in de lagune droog te leggen en op te hogen. De gevolgen van deze in- griipende veranderingen zijn voor het historisch Venetië desastreus. Steeds meer water dringt in de steeds kleiner wordende lagune binnen waardoor het overstro mingsgevaar voor de oude stad steeds groter wordt. Bovendien ver pest het afvalwater de lagune en richt de oudste bron van inkomen, de visserij, te gronde. De in het slik verzonken palen waarop Venetië is gebouwd, verrotten. De door uit laatgassen veroorzaakte zure regen wreet de historische gebouwen aan en de golfslag van de motorboten ondermijnt de fondamenten. De bedreiging voor het voortbe staan van de oude cultuurstad is dus zeer reëel en onafwendbaar tenzij niet alleen wetenschappers maar ook beleidsmensen zich bewust worden van de ernst van de zaak. Reeds in de vorige eeuw schreef de Engelse dichter Shelley: "Eerst was je het kind van de oceaan toen zijn koningin, maar er is een duistere dag aangebroken en spoedig zul je zijn prooi zijn". Laat ons hopen dat hij niet gelijk krijgt! Lauwers Greta, Lerares RMS - Zele. Het Canal Grande De Rialto is een kunstwerk van Da Ponte dat tijdens de 16de eeuw zijn definitieve vorm kreeg en op 12.000 palen verankerd in de bodem, rust. Het was de Rivus Alt us of diepe rivier, nu Rialto, dat voorbestemd was om de nieuwe stad Venetië te worden. Tijdens de 9de eeuw besloot de 10de doge, uit veiligheidsoverwegingen, de oude nederzettingen te verlaten en dieper de lagune in te trekken. Het moeilijk toegankelijk moerassig gebied bood de bevolking meer bescherming tegen de nog steeds invallende barbaren. Stilaan wijdden de Venetianen zich ook aan andere taken dan oorlogsvoering en bescherming van hun gebied. Vooreerst zorgden ze, door het droogleggen en bewoonbaar maken van 60 eilanden in de buurt van de Rialto voor gebiedsuit breiding. De stad met als centrum de Rialto, begon te groeien. Grote opslagplaatsen en handelshuizen werden in de buurt van de Rialto opgetrokken. Waar de Venetianen aanvankelijk een volk waren die leefden van de visserij en het zoutzieden, verwierf het stilaan de allure van "dominante van zee en handel". De Rialto is nog steeds de belangrijkste handelsbuurt. De winkeltjes langs betde kanten bovenaan de brug en de kraampjes onderaan de voet worden zowel door de Venetianen als door toeristen aruk bezocht. Na een half uurtje vrij rondneuzen in de buurt van de Rialto, verzamelen we en trekken verder naar de Piazza San Marco. Na een weg door de wirwar van duistere steegjes te hebben gebaand en een paar aandringende gondeliers beleefd maar kordaat te hebben afgewimpeld, wor den we plots met de monumentale gebouwen van het San Marcoplein gecon fronteerd. Teveel om in één blik te overkijken, wandelen we verder tot in het midden van de piazza. Voor ons staat de oosters ogende San Marcobasiliek met zijn schitterende mozaïeken, vier levensechte bronzen paarden en onnoemensveel beelden. Het Dogenpaleis met zijn roze en wit beklede muurvlak, verwekt de indruk van een met kostbaar kleed gedekte tafel. Rechts van ons bevindt zich de 99 meter hoge campanile met aan de voet de logetta, een miniatuurtempel uit het Oude Rome. Een bravourstukje van de eerste architekt van Venetië, Sansovino. Het 16de-eeuwse Procuratio Nuove met zijn ietwat overladen gedecoreerde klassieke gevelwand, drukt het streven van de Venetianen naar het grootse en machtige uit. Links van ons praalt de Torre dell Orologio met zijn angstaanjagende gevleu gelde leeuw van de H. Marcus. Aansluitend staat het Procuratio Vecchie uit de 15de eeuw. Achter ons de Fabbricio Nuova, gebouwd in opdracht van Napoleon. Thans is hier het Correr museum ondergebracht. Jurgen Vogels, Raoul Mottart en Sven Dils Van bij het binnentreden merk je onmiddellijk dat de San Marco niet alleen als kapel voor de dogen bestemd was, maar vooral symbool stond voor de rijkdom van Venetië. Het interieur van de basiliek kan slechts in hoge getallen en superlatieven beschreven worden. De meer dan 4.000 m mozaïek waarmee de gewelven en muren bedekt zijn en de kerk de naam van "Basilica d'Oro" bezorgen, de duizenden marmeren en granieten pilaren die de muren dragen, de enorme schilderijen, kroonluchters en beeldhouwwerken maar vooral het "Pala d'Oro", het Byzantijns-gotisch uit ettelijke kilogrammen zuiver goud gesmeed altaarstuk, bezet met duizenden edelstenen en parels, stralen niet alleen een ongelooflijke pracht uit, maar vertegenwoordigen bovendien een onschatbaar kapitaal. De voltallige groep Dinsdag 7 uur. Lydia komt ons wekken. Voor de meesten onder ons zeker geen pe ^er zuchten Reisverslag door de deelnemers, leerlingen van RMS-Zele, KA-Dendermonde, Turnhout, Lanaken en KTA 1-Dendermonde Maandag 8 uur in de morgen. We bereiken onze bestemming Oriago, een klein gehuchtje op 7 km van Venetië. Op de camping "La Serinissima slaan we onze tenten op en nemen we een weldoende douche. In de namiddag, na het verorberen van een stevig maal, vertrekken we naar Chioggia. Chioggia, een stadje in de zuidhoek van de lagune, vormde destijds 15 eeuwen geleden, samen met Torcello, Herecles en Caorle de eerste nederzettingen van de bevolking die later de Venetianen zouden worden. Venetië ontstond door een samenloop van omstandigheden: toeval en nood zaak. Hel was een toeval dat tijdens de ijstijden aan de Adriatische kust, ter hoogte van het huidige Venetië gletsjermorenen werden afgezet. Later, bij het afsmel ten van de ijskap steeg de zeespiegel en kwam het gebied onder water te staan. Door de werking van de zee werden de schoorwallen of lidi afgezet. De laguna was gevormd. Door slibafzetting van de Alpenstromen, waaronder de Brenta, werden de honderden eilandjes binnen de lagune geformeerd. Het was in dit moerassig gebied dat rond de 5de eeuw de bevolking van antieke steden zoals Padua, op de vlucht voor rovende barbaren, genoodzaakt werden hun toevlucht te zoeken. Chioggia is sinds zijn ontstaan niet veel veranderd. Men vindt geen Venetiaanse aristokratische elegantie, maar wel een vitaal vissersstadje. Langs de kanalen die het stadje doorkruisen, liggen sloepen aangemeerd. Men kan er uren kijken naar de vissers aan het werk met het optuigen van hun schepen of het lossen van hun vangst. Eenvoudige, vaak armtierig aandoende woningen langs de nauwe steegjes, die overspannen zijn met wapperend linnen, maken het geheel nog schilaerachti- ger. Op weg naar de camping houden we nog even halt ter hoogte van de laguna morta. De dodelagune is ecologisch gezien een waardeloos gebied geworden. Vuil stinkend water, afkomstig van de verderop gelegen industrie en haven van Marghera, heeft de biotoop tot een dode poel herschapen. Voor geografen echter vormt dit gebied een vette kluif. De laguna morta geeft immers een versnelde weergave van hoe destijds de lagune gevormd werd. Op zeer korte afstand kan men de evolutie van open zee naar de vorming van kleine en vervolgens grote schoorwallen en eilandjes naar een moerassig begroeid land volgen. Ziezo, onze eerste dag zit erop. Na het avondmaal en de bespreking van de aktiviteiten van de volgende dag, zijn we moe maar tevreden vrij snel ingeslapen. Sandra Moerman, Els Rombaut, Didier De Geest en Bernard Vehent moment om reeds op te staan. Maar ja, de tijd is hier kostbaar. Met dit besef sukkelen we toch overeind en bereiken we tegen 7.30 u. de ontbijttafel. Hugo heeft gezorgd voor verse koffie en warme chokolademelk, wat het humeur ten goede komt. Rond 8.30 u. stappen we aan de camping de stadsbus op, richting "Venezia Na een rit van 30 minuten in een eivolle bus bereiken we via de Vrijheidsbrug het eindstation Piazzale Roma. Onze wandeling doorheen het autoloze historische Venetië leidt ons via tal van bruggen, trappen en steegjes naar de druk bevaarde Canal Grande. Links van ons ligt de Rialtobrug omgeven door fraaie gotische paleizen van de aristocra tie.

De Voorpost | 1991 | | pagina 28