Forum gekant tegen sluiting van Ring rond Aalst Kunstpromenade Hogeweg met kunstenaars van eigen bodem smm KWB fietst zich in de kijker Fotowedstrijd Erembodegem maakt zich op voor groot feest IM 2-3.5.1991 - De Voorpost De stedelijke adviesraad van de Stad Aalst bespreekt voor een laatste keer het verkeersplan in wording, waarna de finalebespreking in de stedelijke verkeerskommissie en in de gemeenteraad zal worden gevoerd. Het Forum van zijn kant zegt een onverbloemd neen tegen de aanleg van een ringtrajekt tussen de Albrechtlaan en de E40 door het Osbroek. Zij heeft hiervoor heel wat redenen. Verkeersverzadigingsproblemen werden nog nooit opgelost door een extra-trajekt. Zie b.v. wat er in Ant werpen gebeurde: eerst waren de Leien bestemd om het doorgaand verkeer op te vangen. Weldra zat het verkeer er in de knoop en bouw de men de 'Kleine Ring'. Nu staan er ook dagelijks uren files op de 'Grote Ring'. Brussel: idem! Door de verwachte toename van het autoverkeer met 40% zullen de files toenemen met een viervoud ervan. De te verwachten mobili teitsproblemen kunnen volgens alle verkeersdeskundigen niet opgelost worden door nieuwe trajekten. De ze zijn reeds bij hun voltooiing voor bijgestreefd. Enkel mobiliteitsbeheersing is de oplossing: onnodig verkeer vermij den, veel meer gemeenschappelijk vervoer, meer fietsverkeer, aange paste ruimtelijke ordening. Deze nutteloze weg is zeer duur: met dat bedrag kan Aalst zich een hypermodern en efficiënt openbaar vervoer organiseren. Het Forum vraagt dan ook dat de Minister hier in investeert. Ook kan met dat geld de verkeersveiligheid op de Aal- sterse rijkswegen verhoogd worden. Dit Ringtrajekt door het Osbroek brengt belangrijke ecologische schade toe aan het enige natuurge bied van Aalst-centrum. Nu reeds is de luchtverontreiniging zeer ern stig. Vernietiging van een deel van deze 'long' en sterke toename van van de stad. Men kreëert onvermij delijk een barrière door een intense en snelle verkeersstroom. Dit staat haaks op de principes hoger in de prioriteitennota. Nu is het de hoogste tijd dat men inziet dat de huidige 'ringlanen' niet omheen maar dwars door het ver- blijfsgebied van Aalst-centrum lo pen. Aan deze wegen het statuut Zr* verhogen. Het Forum toont aan dat dit ijdele hoop is. Voor de financiële belangengroe pen is het gewin aan tijd en dus aan geld, time is money, de hoofdreden van hun betoog. Zo wil men het kleine-file-probleem aldaar te lijf en deze zone van het grondgebied verder opengooien voor het weg- sche, stedebouwkundige en ver- keersveiligheidsaspekten komen bij hen niet aan bod. Het Forum stoort zich zeer erg aan dergelijke amorele beleidsopties! Anderzijds dringt Het Forum er bij Minister Sauwens op aan om aan zijn 'njet' - waarvoor enthousiast applaus op de Forum-banken - on middellijk de opdracht te koppelen Aalst. Voor fietsers zijn de wegvoorzieningen in het Aalsterse op vele plaatsen ontoereikend (a) het zeer verontreinigende (zwaar) wegvervoer betekenen een milieu ramp! Door de E40 rechtstreeks te verbin den met de Albrechtlaan, werkt men verkeersaanzuigend op de Al brechtlaan, de Leopoldlaan en de H. Hartlaan. De woonkernen: Immerzeel, Mijl beek, St.-Paulus en H. Hart worden definitief afgesneden van de rest De fotowedstrijd 'Hinderend Aalst' lijkt goed op gang te komen. Eens aan de slag vinden de deelnemers zo veel inspiratiebronnen die onuitputtelijk lijken. Er heersen enorme wantoestanden. De zwakke weggebruiker heeft het nog moeilijker dan hij zich eerder, afgestompt door dagelijkse gewoonte, kon realiseren. Meerdere deelnemers suggereerden de datum van inzending van foto's naar latere datum te verplaatsen, teneinde nog wat meer of betere kiekjes te kunnen nemen. Het Forum verlegt: - de afsluitdatum van 30 april naar 31 mei 1991 - de prijsuitreiking van 21 mei naar 11 juni 1991. van een volwaardige ringweg willen toekennen, is de verkeersveiligheid van duizenden inwoners voorgoed negeren. Nu reeds gebeuren weke lijks ernstige verkeersongevallen aan de kruispunten, al of niet 'beveiligd' door verkeerslichten! Een nieuwe rijksweg met 2x2 rij stroken zonder verkeersvertragers schept zeer snel verkeer en is ge doemd een dodenbaan te worden, zie het trieste voorbeeld van de N41 te Hofstade. Het Forum neemt akte van de ver schillende opinies die terzake cirku- leren: Enerzijds is er de officieuze verkla ring van Minister Sauwens, die stelt dat deze Osbroekring er niet komt. (Nvdr. tijdens zijn ambtsperiode...) Anderzijds wordt dit ringtrajekt er volmondig geëist door het CBS en de financiële lobby's (automobiel- federatie, werkgevers...). Het CBS gelooft hiermede het zware door gaand verkeer van de gemeentewe gen te houden en de verkeersleef- baarheid van het stadscentrum te Vanuit ongeveer alle gemeenten in Vlaanderen vertrekken zondag 5 mei 1991 mannen, vrouwen en kin deren met de fiets voor een gezelli ge en interessante tocht. Onderweg: piknik en allerhande attrakties, samenkomst met nog an dere groepen fietsers, optredens van kleine of grote vedetten, enz. Het geheel kadert in het jaarpro gramma van de KWB 'Met het ver keer de andere kant op'. Vorig jaar waren er meer dan 35.000 deelnemers. Dit jaar wellicht nog meer! Deze Fietsdag '91 is een initiatief van de KWB (Kristelijke Werkne mers Beweging). Bij de meeste plaatselijke KWB-afdelingen staat de Fietsdag op het programma. In elk verbond zijn er bovendien één of meerdere ontmoetingsplaatsen zo dat de fietstocht niet al te veel kilo meters onder de wielen van de plaatselijke groepen doet schuiven. De bedoeling is vanzelfsprekend er een gezellige familie-uitstap van te maken, met heel veel aandacht voor het leefmilieu en de verkeerspro blemen. Want dat is de tematiek van het lopende jaarprogramma van de KWB. Of er in uw gemeente of parochie zo'n Fietstocht van start gaat, ver telt men u graag in de plaatselijke KWB-afdeling, op het KWB-ver- bondssekretariaat of op het natio naal KWB-sekretariaat (tel. 02/ 210.88.11). Meedoen kost slechts 50 F per per soon. Voor dit kleine bedrag bent u tijdens de tocht verzekerd en kan u meedoen aan alle initiatieven tij dens de verbondelijke Fietsdag '91 happening. U ontvangt tevens het originele Fietsdag '91 kenteken en een tom bolanummer waarmee prachtige uitstappen en prijzen te winnen zijn! Een gezellige dag op een uniek vervoermiddel Kinderfietsen, bakfietsen, fietskar ren, vrouwenfietsen, mannenfiet- sen, koersfietsen, minifietsen, alle- terrein-fietsen, solofietsen, trap fietsen, overdekte fietsen, ligfiet sen, buddy's, tandems, autopeds, velo's, driewielers. Mijn fiets en mijn benen: onze vrij heid. Want de fiets vervuilt niet, verzuurt niet, veroorzaakt geen lawaaihin der, verbruikt 0 liter benzine per 100 km., stelt nauwelijks parkeer- poblemen, is zuinig met de open ruimte, is vrijwel ongevaarlijk voor andere weggebruikers, houdt jou en mij gezond, is in de stad het snelste vervoermiddel, kost relatief weinig, is praktisch onverslijtbaar, heeft een lange levensduur. Kortom, de fiets verdient een stand beeld. De Fietsdag '91 op zondag 5 mei wil zoveel mogelijk KWB-afdelingen ertoe aanzetten een plezierige en boeiende fietstocht te organiseren met als tema 'Met het verkeer de andere kant op'. Het gaat om een gezinsaktiviteit waarvoor wij uiter aard alle KWB'ers en hun gezinnen uitnodigen. Maar ook gezinnen die nog nooit bij KWB-initiatieven be trokken waren, zijn van harte wel kom. Fietsdag '91 staat op twee wielen. Eén: de afdelingstocht waarin de tematiek van veiliger fietsen, min der auto's en beter openbaar ver voer op speelse wijze verwerkt is. Twee: de Fietsdag '91-happening van het KWB-verbond, dat plaats heeft in de St.-Paulusschool in de Tuinwijklaan in Herzele. Op die ontmoetingsplaats is er ani matie voor jong en oud en wordt de spot ook gericht op de verkeersvei ligheid. Programma 12.00u.: Aankomst deelnemers. Aalst. Voetgangers blijven zwakke weggebruikers en verdienen zeker meer aandacht in de uitvoering van het Aalsters verkeersplan (a) transport van de tien- en twintigton- de verkeerssituatie aan de Zeeberg- ners tot in het hart van onze be- brug te verbeteren. bouwde kom! De morele, ekologi- De huidige situatie aan de Zeeberg- brug: Op de Rechteroever is de situati voor de voetgangers en fietser ronduit slecht: - erg smal aanliggende fietsstrool - zeer breed en gevaarlijk kruis punt (het afslaand verkeer dwan de fietsstrook en de voetganger* oversteek is zeer lang). Op de brug is er: - een voetgangerspaadje van ara per 30 cm - geen ruimte voor de fietsers. Voor Het Forum is de herinrichting van deze Denderovergang een ui gentie. Scenario's die de Parklaan verbin den met de Rechteroever dienei tegen elkaar afgewogen te wordei op gebied van kostprijs, verkeers veiligheid en verkeersleefbaarheic voor de hele buurt. Als delen van het nieuwe trajelc dienen bij voorkeur die straten kozen die ofwel geen verblijfskarak- ter hebben (leegstaand, aanwezig heid van industrieën) ofwel ruimte genoeg bieden om het lokaal ver keer te scheiden van het doorgaand verkeer. Talrijke scenario's li, op tafel, ook bij Het Forum. Nu is de tijd gekomen om te beslis sen en uit te voeren. P.H. Sinds jaaren dag is de 'Dekenij Hogeweg' de organizator van verschillende evenementen, waarvoor zij steeds kan rekenen op een talrijke opkomst. Daardoor tracht zij niet alleen het blazoen van Erembodegem -de randge meente van Aalst die zich onderscheidt door haar kreatieve en populaire aktiviteiten- hoog te houden, maar tevens bij elke gelegenheid de Hogeweg, een van de belangrijkste kommerciële centra te Erembodegem, in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Doorlopend: Kinderanimatie Springkasteel - Schminken (m.m.v. Jeugd en Gezondheid). Speciale attraktie: gekke fietsen. Drank, broodjes, ijs, frieten. 12.15u.: Opening Verkeersbeurs met - stand Langzaam Verkeer met hun Nieuwe Collectie Straten (ver keersveilig maken van woonomge- ving); - stand NMBS - stand Groene Fietsers - stand Forum Veilig Verkeer van Aalst. Als omkadering zijn er stands van KWB zelf, ACW (100 jaar Rerum Novarum), KAV en VG (milieuas- pekten) en Wereldsolidariteit. 12.30u.: Straatanimatie: optreden Clown Piko. 13.30u.: Diareeks: Hoe een school- omgeving verkeersveilig maken? (Langzaam Verkeer). Of videofilm: Nieuwe fietsregle- mentering (Belgisch Instituut Ver keersveiligheid). 14.00u.: Demonstratie brandweer Herzele. 14.15u.: Star 21-plan NMBS. Toe lichting door de heer Lammertijn (voor de geïnteresseerden). 14.30u.: Korte toespraak: verwel koming door voorzitter, halveer het verkeer, woordje proost, aankondi ging tombola. 14.45u.: Optreden Kollasuyu Nan (tot ló.OOu.) (I.s.m. Dienst Volks ontwikkeling, Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap). ló.OOu.: Wel thuis. Lijst deelnemende KWB-afdelingen Aalst H. Hart, Aalst Mijlbeek, Aalst St.-Anna, Aalst St.-Jozef, Aalst St.- Martinus, Erembodegem, Erembo- degem-Terjoden, Gijzegem, Aai- gem, Erondegem-Ottergem-Vlek- kem. Ook dit jaar is het bestuur van de Dekenij Hogeweg erin geslaagd de aandacht van menigeen te trekken door het organizeren van de eerste 'Kunstpromenade Hogeweg'. Tij dens het weekend van 1 en 2 juni wordt gelegenheidszaal 'De Groe ne Wilg' (Hogeweg 82 te Erembo degem) omgetoverd tot een heuse wandelgalerij waar negen uitslui tend Erembodegemse kunstenaars elk ongeveer een tiental werken zul len tentoonstellen. Het geheel is opgevat als een wan delroute, vandaar 'promenade' doorheen negen afzonderlijke ruimten, waarbij men beginnend bij de meer klassieke schilderwerken van Karei De Schrijver en Adolf De Coninck, langsheen de overgangs zone met keramiek van Lucienne De Weerdt en kunstsmeedwerken van Luc De Mot in de aparte ruimte aanbelandt, waarin grafische wer ken van Marijke Van Der Eist wor den geëxpozeerd. Vanuit deze zaal komen we in de galerij waar Geert Bauwens zijn non-figuraritieve kunstwerken tentoon stelt. Ver volgens duiken we dieper in het ab- strakte met werken van Mare Schol- laert, om via de filosofisch geïnspi reerde etsen van Gerrit Baten te eindigen met hedendaagse schilder werken van Paul Denis. Niet alleen is dit een unieke gele- WÊT Wk genheid om voor de eerste keer alle kunstenaars van Erembodegem on der een dak verzameld te zien, maar tevens biedt de Dekenij op zater dagavond een uitzonderlijke kultu- rele avond aan (maksimum 180 plaatsen) met op het programma Luc De Mot (opera, arias met pia nobegeleiding), Patrick Bernauw (voordracht uit eigen literair werk) en het duo Alfons De Munter -, Hans Van Den Stock (kleinkunst en gitaar) met hun show 'Wonderen gebeuren langzaam'. Het Dekenijbestuur stond in voor de volledige örganizatie van dit ge beuren, alsmede voor de financie ringvan dit projekt. Omdat dit eve nement vanwege de Dekenij een niet onaanzienlijke bijdrage vergt, werd gezocht naar sponsors, waar voor een honderdtal ondernemin gen uit het Erembodegem werden aangezocht. 'We blijven bewust in onze gemeente', aldus voorzitter Herman Verdoodt en 'bieden aan de bedrijven uit de sektor aldus de kans bij te dragen tot het kulturele gebeuren van Erembodegem waar zij gevestigd zijn.' Het publiek krijgt toegang tot de tentoonstellingsruimte op zaterdag 1 juni van 14.00 tot 19.00 uur en op zondag 2 juni van 14.00 tot 21.00 uur. Op zaterdagavond hebben in de koncertruimte diverse optredens plaats vanaf 19.30 uur en drie uur lang. Zowel voorde tentoonstelling als voor de optredens is de toegang geheel gratis. Tijdens de tentoonstelling zullen de geëxpozeerde werken kunnen aan gekocht worden. Er is ook een kata- logisch beschikbaar. Achteraf is er steeds drankgelegenheid in de zaal, waardoor dit totaal spektakel meer dan een namiddaguitstap waard is. Nadien zal een wandeling langs heen de verschillende winkels van de Hogeweg zeker de moeite lonen, aangezien tijdens de veertien dagen vanaf 1 juni de ter gelegenheid van deze 'Kunstpromenade' voor de deelnemende kunstenaars aan de Dekenij geschonken kunstwerken zullen worden geëxpozeerd in de etalages van diverse winkels.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2