Provinciale voordrachtwedstrijd Sint-Barbara Geen klachten over 'klachten' in Herdersem Proloog van Internationaal Rederijkersfestival te Aalst 10-3.5 1991 - De Voorpost erscheiding Aalst. De jonge laureaten worden gelukgewenst door de voorzitter van de wedstrijd Marcel Crombeen (a) 1539 en op precies 7 april 1540 kreeg de Kamer uit de handen van de toenmalige stadsmagistraat haar ordonnantiën, keure en statuten. Aangezien die datum ook werd aan genomen door de Soevereine Hoofdkamer «De Fonteyne» te Gent, kreeg de Barbarakamer als «geboortedatum» 1540 aangewe zen. Gedurende drie eeuwen spelen de Barbaristen een zeer belangrijke rol in het kulturele leven te Aalst, tot al hun activiteiten bij decreet van 28.04.1796 door de Franse over heerser worden verboden. Ondanks dit verbod bleef de Kamer aktief tot 1846, waarna het stil werd rondom haar, tot ze in 1959 nieuw leven werd ingeblazen door «Ar beid en Kunst», de toneelvereniging die precies vijftig jaar eerder te Aalst, binnen de schoot van de Kris ten Arbeidersbeweging was opge richt. In de loop van al die jaren heeft de Kamer een kleurrijk palet van markante toneelprestaties sa mengesteld. In 1965 was de Kamer met het Aalsters Toneelverbond, te gast in Leeuwarden met de «Twaalf Gezworenen». In 1974 werd de Ka mer de eerste laureaat van het nu nog steeds gewaardeerde «Renaat ling aan van het Mechels Minia tuurtheater. In april '93 nodigen zij uit voor de overbekende musical: «The Sound of Music». Monologen festival Dhr. André Van der Eist, Deken van de Kamer, wist de geprokla- meerde wedstrijd te schetsen als een gebeuren, niet alleen hoog staand naar kwantiteit maar ook naar kwaliteit. Eind januari had hij bij zijn bezoek aan Nederland wel opgemerkt dat het gebruik van de Nederlandse taal in Vlaanderen te vergelijken is met die van uit het Noorden, de streek van Groningen. Daar is ook precies dat overgeble ven wat het opzet was geweest van de wedstrijd: voordragen - rederij ken. «Op BRT-radio werd aange kondigd dat Aalst dit weekend gonst van Rederijkersaktiviteiten. Dat is ook zo en deze proklamatie is er dan ook de proloog van «betoog de de Deken in zijn Welkoms woord. Juryverslag Lien Smolders, bracht dan namens de jury, voorlezing van het beoorde- lings verslag. «Bij de opening op 6 maart van dit festival, zei de Deken en het ondergaan van gemakkelijke beeldkuituur ten aanzien van de af stompingvan de taalkommunikatie, door de kandidaten toch ruimte werd gevonden om door kreatief leven zichzelf te leiden tot ontplooi ing. «Het is hoopvol te zien, dat er nog bewijzen kunnen geleverd wor den van het feit dat de kreatieve mens altijd zal winnen. Nooit zal hij zich door een regime of een instel ling de mond laten snoeren» be toogde de schepen. «Het is een be vestiging dat rede-rijke initiatieven als deze onschatbaar zijn, omdat zij ons hart verwarmen». Proclamatie van het festival Reeks A (12 en 13 jaar) Grootste onderscheiding: 1. Van Erum Frank (Lokeren) «Egeltje» Walter Haesaert 2. Verhofstadt Nele (Lokeren) «Dag Mensen» J.D. (uit «De Bond») 3. Geeroms Veerle (Denderhou- tem) «Zoenen» Cor Ria Leeman Grote onderscheiding 4. Kinoo Chris (Aalst) «Jan Brom pot» Cornelissen-Vervliet. 4. Van Herreweghe Steven (Aalst) «Alaska's ontbosser» Dan T. Gra- SOp 5. Redant Els (Haaltert) «Een Groentenbal» Diet Huber 6. Van Dorpe Sofie (Herdersem) «De Koning moet bezuinigen» Vera Witte Onderscheiding 8. Lannoy Katrien (Aalst) «Rom mel» Karei Eyckman 9. Cruyplant Lieve (Lebbeke) «Het Kind» Fons Janssens 10. Talloen Caroline (Denderhou- tem) «Assepoester» Ronald Dahl 11. De Ceuninck Saskia (Aalst) «Een Groentenbal» Diet Huber 11. De Meyst Caroline (Lebbeke) «Pim» Simon Carmiggelt 11. Dhollander Nele (Aalst) «Femi nisme» Misjoe Aalst. Zelfs de Nederlandse afvaardiging van de Rederijkers was vol lof over 14 Herssens Eva (Aalst) «Isabella de prestaties (a) Caramella» A.M.G. Schmidt De Koninklijke Toneelbond De Vriendenkring in Herdersem bracht drie bijzonder goed geslaagde opvoeringen van het stuk "Klachten", geschre ven door hun regisseur Paul Coppens. De regisseur stond voor een bijzonder zware opdracht. Hij had niet alleen het stuk dat hij regisseerde zelf geschreven, maar werd enkele weken geleden gekonfronteerd met het onverwachte wegvallen van acteur Gilbert Van Geert, die verplicht werd om gezondheidsredenen af te haken. Paul Coppens nam dan maar zelf de rol over. De opvoeringen lieten op geen en- op een doordachte en goed afge- kel moment deze moeilijkheden bij wogen manier. Zij bracht een voor de voorbereidingen van "Klachten" het publiek zeer goed aanvaardbare voelen. Voor een telkens afgeladen karikatuur, doorgetrokken tot het Parochiaal Centrum werd een meer laatste moment in het stuk. Uiter- dan genietbare voorstelling ge- aard werden volgens de struktuur bracht. Schrijver-regisseur-akteur van het stuk de andere vrouwelijke liet duidelijk voelen dat hij met de rollen op het tweede plan geplaatst, toneelmikrobe geboren is. In het Het was daarom des te meer belang- verleden heeft hij dit wel al meerde- rijk dat deze op niveau gebracht re malen bewezen, maar Herder- werden. Nicole Van Antenhove als sem blijkt toch wel het goede terrein Daisy, Ann Heyvaert als klagende te zijn voor de in Hofstade wonende Dame en Ann Du Mongh in de rol Aalstenaar. van Nicole zijn hierin zeker ge slachten" is een ontspannend slaagd. Zij brachten de gepaste aan- spektakel geworden. Dolle, clow- vulling in de stijl van het stuk, op het neske situaties werden afgewisseld gepaste moment. Zij werden daarin met poëtische droommomenten. gevolgd door Hugo De Cooman Grappige en goed uitgetekende ty- alias Johny die het geheel van de petjes werden goed in de verf gezet situaties passend bijkleurde. Mis- en brachten een spetterende reeks schien wel de moeilijkste typering van dolle situaties, ontstaan uit mis- lag in de handen van Lucien De verstanden, gewisseld met showele- Pelsmaecker in de rol van inspek- menten in operette-stijl. teur Verhulst. Het tonen dat men In de eerste plaats een pluim voor stilaan dronken wordt zonder het te de prestatie van Werner Van der zijn, is een zware klus. Hij scheen er Eist: de figuur van Kareltje Troch wel wat moeite mee te hebben het leek hem op het lijf geschreven. Hij niet alleen vol te houden maar ook wist de karakterzetting uitzonder- het naar het einde toe in crescendo lijk goed vol te houden, zonder tem- te brengen. In elk geval "ga er maar poverzwakking. Er zat vaart in, wat aan staan" zegt men. zeer belangrijk is bij een dolle Het publiek genoot bijzonder van klucht zoals "Klachten". Werner de scènes waarop geacteerd werd sleurde de andere figuren mee in de op de maat van de muziek zonder wervelwind van gekke situaties op tekstzetting. Zij brachten de gepas- een bijzonder vlotte manier. te sfeer en ritme in het stuk. Vooral De keuze van de rolbezetting liet het showelement verwerkt in aanvoelen dat de regisseur zijn ak- droomscènes was een fijne vondst teurs door en door kent. Francois en gebracht door een goed inge- Peirlinck bv. bleek de uitgelezen fi- speelde, kleurrijke groep van figu- guur te zijn om de rol te brengen van ranten, waarvan enkele zelfs bijzon- de impulsieve, zich bedrogen voe- der jong waren. Zij brachten een lende echtgenoot. Hij zette elk mo- afgewerkt geheel. Ze nog even alfa- ment gepast in de verf zonder te betisch op een rijtje gezet: Ronny vervallen in overdrijving. De Wolf, Katrien Dierickx, Koen Sabrina Buyl voelde zich duidelijk Peirlinck, Davy Perdaens, Anne- thuis in de rol van het volksvrouwtje Katrijn Vandersmissen, Brian Wal- Adeline. Zowel wat het akteren als graef, Kenny Walgraef en Nele de tekstzetting betrof, bracht zij het Wellekens. Toneelminnend Herdersem en an dere sympatisanten van de Vrien denkring kijken reeds uit naar de reeds aangekondigde opvoering in j november van het stuk "Hokus, Po- I kus" voor het seizoen '91-'92. Dat de Koninklijke Toneelbond De Vriendenkring een technisch ploeg I bezit met heel wat toneelervaring lijdt geen twijfel. Een enscenering smaakvol in kleur en dekoratie, af gewerkt tot in de détails was daar ook het bewijs van. Op gepaste ma nier belicht en op perfekte manier muzikaal omlijst was het geheel werkelijk af. Hopelijk zijn er heel wat ingevulde bijsluiters van het programmafol dertje afgegeven waarop niet alleen I opbouwende kritiek vermeld staat maar ook namen van toekomstige I medewerkers van deze uitzonder- I lijk verdienstelijke toneelliefheb- bersgroep. (H.P.) In 1986 startte men in Antwerpen met een uniek projeklde opbouw van de stad in miniatuur. Antwerpen Miniatuurstad is nu klaar en staat opgesteld aan de Schelde- kaai in Hangar 15. Men kan er elke dag terecht (03/237.03.29.) Tot 23 juni heeft er in het Stedelijk Prenten kabinet aan de vrijdagmarkt 22-23 te Ant werpen een tentoonstelling plaats met als tema 'Rondom Rubens tekeningen en grafiek'. Als gevolg van het dekreet op het nieuw Vlaams Fonds voor Gehandicapten ko- I men naar schatting 10.000 gehandicapten j meer in aanmerking voor een tussenkomst voor een hulpmiddel dan voorheen het geval was. Tot 9 juni loopt in de tentoonstellingszaal t van de BBL aan het Koningsplein 6 te j Brussel een tentoonstelling 'Van Nijl tot Schelde' met merkwaardige Egyptische kunstwerken sedert 5 eeuwen in Belgisch bezit. In het stadhuis van Damme werd een 'Uylenspieghel's Kring' opgericht die tot doel heeft de wetenschappelijke kennis van de Uilenspiegellegende in al haar aspekten te stimuleren. Voor meer informatieRoe- selbergdal 45 te 3012 Wisele (0161 23.54.07) Als aanloop op het 8ste Internationale Rederijkerskongres dat dit jaar in Aalst werd geprogrammeerd, had vrijdagavond de proklamatie plaats van de 45 kandidaten die hadden deelgenomen aan de jaarlijkse provinciale voordrachtwedstrijd, die sinds 1956 ingericht wordt door de jubilerende Koninklijke Aloude Rederijkerskamer St.-Barbara uit Aalst. In een feeste lijk programma werden optredens van laureaten en gastsprekers, afgewis seld met korte muzikale omlijstingen. Hierin werden muzikale bewerkte fragmenten gebracht, in het kader van het Mozartjaar, uit «De Tover fluit». Deze werden vertolkt op een bijzonder hoogstaand artistiek niveau door het duo Nathalie Bosch en Els Moeyersoons. Rederijkerskamer St.-Barbara «Ar beid en Kunst» Wanneer de Aloude Rederijkerska mer Sint-Barbara ontstaan is, kan niemand met volle zekerheid zeg gen. 1475 is de vroegste datum die men in dit verband kan brengen. A. Sanderus schreef in zijn «Flandria Illustrata» dat de St.-Barbarakamer door pausen en graven met voor rechten was begiftigd en zelfs een brief bezat waarin de bisschop van Kamerijk in 1475 haar bestaan roemde. Een vermelding in het Aal- sterse Schepenboek van 28 juni 1487 wijst erop dat de Barbarakamer toen reeds volop actief was. De oudst teruggevonden erken- ningsbrieven dateren evenwel uit Ravijtstornooi». In de zeventiger ja ren werkte de Kamer herhaaldelijk mee aan televisiefilms o.m. «Kamer 7», «Maria Speermalie», «De Belgi sche Republiek», «Zomer te Zilver berg» en «Verrassende Vertellin gen» van E.A. Poe. Ook tracht de Kamer regelmatig operettes, en o.m. in maart '90 onder massale be langstelling de musical «My Fair Lady». In maart '91 realiseerden zij het monodrama «Romero» in op dracht van Broederlijk Delen. Van deze laatste produktie zijn nu al een dertigtal reisvoorstellingen ge pland. Voor het toneelseizoen 91-92 voorzien zij o.m. het onovertroffen blijspel van Michaël Frayn, «Stilte, a.u.b.», en bieden een gastvoorstel- van de Kamer: Succes is er nu al, door jullie deelname en jullie inzet. Met die woorden typeerde hij een voordrachtwedstrijd die op alle niveau's bijzonder geslaagd was», vertelde Mevr. Smolders. De jury sprak lovend over de ge brachte voordrachten. Afgezien van een paar matige beurten wer den er opnieuw mooie prestaties geleverd. Het feit dat de plaatsen in de uitslag dicht bij mekaar liggen is een bewijs van de hoge en homoge ne kwaliteit van het aangebodene. Het aanduiden van laureaten werd daardoor meer een kwestie van af wegen van details waar dan onver mijdelijk de geluksfaktor in speelt. Het blijft een noodzakelijk kwaad, maar het besef hiervan kan de kan didaten behoeden voor een over dreven geestdrift of voor een gebeurlijke teleurstelling. Gracienne Van Nieuwenborgh, schepen van onderwijs, kuituur en toerisme, schetste de wedstrijd als een initiatief geschreven op de huid van de rederijkerskamer. Zij achtte zich vooral gelukkig omdat, niette genstaande de tijd van vervlakking 15. Beeckman Erlinde (Aalst) «Se- bastiaan» A.M.G. Schmidt 15. Van den Driessche Elke (Haal tert) «De Heksenschool» Bosch van Drakenstein 17. Dhollander Karen (Aalst) «Verhaaltje voor jullie» Rutger Kopland 18. Van Cromphaut Greet (Haal tert) «Een tienervlieg» Magda Bu- ckinx 18. Vantilborgh Karen (Aalst) «Vissenconcert» A.M.G. Schmidt. Voldoening 20. Bogaerts Carolien (Aalst) «Thuiskomst uit Italië» Erich Kast- ner 21. Paepe Heidi (Aalst) «De Kle ren slapen» Armand van Assche 22. Paepe Sarie (Aalst) «Vriend schap» Erik Stijnen Reeks B (14 en 15 jaar) Grootste onderscheiding 1. Van Boxstael Sara (Aalst) «Jan» Jos van der Veken 2. Van der Heyden Helga (Aalst) «Het wilde zusterke» Mathias Kemp Grote onderscheiding 3. Verbraeken Kaatje (Lokeren) Jos van der Veken an Erum Bart (Lokeren) «Be- e Vlaming» Louis Verbeeck ollemaere Liesbeth (Haaltert) >on Revisited» Alvaro de Cam- )e Leenheer Ann (Denderhou- «Jongensmijmering» Nicolaas Aalst. Patroonheilige van de Rederijkskamer Sint-Barbara op de dubelten- j toonstelling ter gelegenheid van het Internationaal Rederijkerskognres (a) 7. Moernaut Ireen (Meldert) «Om een portret van een vogel te schilde ren» Jacques Prévert 8. Temmerman Amaryllis (Nei- gem) «Hiroshima» Karl Bruckner 9. Borloo Tessa (Denderleeuw) «Zwamen» Armand van Assche 10. Bultynck Marjolein (Erembo- degem) «Ode aan Dordrecht» Cees Buddingh 11. De Bolle Christoff (Denderlee uw) «Op Zondag» Hanny Michaelis Reeks C (16 en 17 jaar) Grootste onderscheiding 1. Verdurmen Isabel (Beveren) «Ik ben een heel klein beetje gek» Ernst van Altena Grote onderscheiding 2. Geeroms Ann (Denderhoutem) «Over tante Lien» Peter van Strae- ten 3. Van Heddeghem Elisabeth (Er- ondegem) «Heeft U dat ook?» M. Van der Plas 4. Muylaert Vicky (Aaigem) «De mug en de leeuw» L. Tolstoi 5. De Proft Filip (Erembodegem) «Zonder Antwoord» Willy Spille been 5. Van Overwaele Elke (Erembo-1 degem) «Een gedicht schrijven» Jos Vandeloo Onderscheiding 7. Jacob Nele (Hofstade) «De Kong was bang voor K.» A.M.G. j Schmidt Reeks D (18 jaar en ouder) Grote onderscheiding 1. Vandermeulen Kristien (Nieuw- kerken-Waas) «De anderen» uit «Het gevorkte Beest) Inez Van Dul- j lemen 2. Moernaut Inge (Meldert) «Ik j zag Cecilia komen» Paul Schrooten j 3. Opgenhaffen lea (Nieuwerken- Waas) «Ode aan de Poëzie» Pablo Neruda Onderscheiding 4. De Mecheleer Hilde (Dender leeuw) «Terts» uit «De naam van de Roos» Umberto Eco

De Voorpost | 1991 | | pagina 8