Internationaal Wagenspelenfestival op Aalsterse topdag Ernst in De Werf Uitjes in De Werf Jeppen Meikoning bij Meerse Vinkeniers Verbond Rederijkerskamers van Aalst Tentoonstelling '200 jaar Vrijzinnigheid' (10-17.5) Bewegingsfestival Turnkring Aalst (25-5) 14-10.5.1991 - De Voorpost Aalst. Entoesiasme alom bij de wagenspelen (a) Aalst. Tejater Tureluut verstond de kunst van zowel kinderen als volwassenen te laten meespelen in hun act (a) Vorige zaterdag is het geplande eerste Internationaal Wagenspelenfestival georganiseerd door het Aalsterse Rederijkersverbond, voor de derde keer van lokatie moeten veranderen. Barbaristen en Catharinisten hadden het gebeuren reeds maanden geleden gepland op de binnenkoer van het stadhuis, als één van de hoofdattrakties van de topdag op de Aalsterse Grote Markt. De reeds in uitvoer zijnde renovatiewerken aan het plein had hen reeds verwezen naar het voorplein van het Oud Hospitaal museum. Door de slechte weersomstandigheden tijdens vorig weekend kwam men dan nog maals van de regen in de drop terecht. Niettegenstaande al deze praktische moeilijkheden boden de deelnemers aan het festival echte kwaliteit. Ze wisten het voorbijgangerspubliek uitermate te boeien. Door de jury werd Toneel Tyl uit het Brabantse Ternat als winnaar aangeduid vóór het bijzonder amusante duo van Tejater Tureluut uit Houthalen-Limburg. Om 14 uur zaterdagnamiddagston den de deelnemende groepen van het Wagenspelenfestival zich ver twijfeld af te vragen hoe in dergelij ke omstandigheden aan openlucht theater kon gedaan worden. Bin nenskamers verhuizen was uitgeslo ten omdat een publiek van een wa genspel van de toevallige voorbij gangers, bezoekers van de Aalsterse Topdag moest komen. Het kontakt met het volk in de straat is het voor naamste element in dergelijke ver toningen. Noodgedwongen werd er Van zaterdag 4 tot en met zondag 12 mei in de Belfortkrypte: tentoonstelling van werk van Yvo D'Herde, info 053/78.17.58. Van vrijdag 10 tot en met vrijdag 17 mei in de Tentoonstellingsruimte 1: fototentoonstelling '200 jaar Vrijzinnigheid', georganiseerd door de Oudervereniging voor de Moraal en het Humanistisch Verbond. Vrijdag 10 mei om 20 uur in de Schouwburg: showoptreden van Lucille Star en haar begeleidingsgroep South Mountain, georgani seerd door Radio 2 in samenwerking met het CC De Werf, toe gangsprijs 300 fr, res. 053/76.13.12. Maandag 13 mei om 19 uur in de Schouwburg: koncert door de Muziekkapel van de Rijkswacht in samenwerking met de Stad Aalst en de VW, info 053/78.44.19. Van zaterdag 18 tot en met zondag 26 mei in de Belfortkrypte: tentoonstelling W. Van De Velde. Vrijdag 17 mei om 14 en 19 uur in de Schouwburg: slotmanifestatie Schoolkids, info 053/77.34.23. Zondag 19 mei om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Helende kleuren', georganiseerd door vzw De Groen Dag, info 054/33.20.46. Dinsdag 21 mei om 20 uur in de Studio: voordracht 'Links in het verzet' door Maurice De Wilde, georganiseerd door het Masereel- fonds in samenwerking met de Stedelijke Bibliotheek, info 053/ 62.58.44. dan maar verhuisd naar de overdek te passage aan het Kultureel Cen trum De Werf. Met grote tussen pauze brachten de vijf deelnemen de groepen hun vertoon dan maar in de weliswaar droge maar toch kille en donkere omstandigheden. Het werd niettegenstaande alles toch een sukses. De spits werd afgebeten door de Speelgroep Filiassi uit Hilvaren- beek-Nederland met de "Macht der Muze" van Jan Naaijkens waarna de Lokerse Toneelvereniging De Sinfra's hun "Eenentwintigste Ver telling" uitbeelden. Het echte straattoneel kwam echter van Teja ter Tureluut uit het Limburgse Houthalen. Hun "Romantissimo" was een "Dans van de pop" met een clownesk inspelen op de situaties van het moment en de reacties van de omstaanders. Samen met een en- toesiast publiek werden hoogstand jes van spontaan akteertalent ge bracht in een reeks nonsenssitua- ties. De Passanten uit het Brusselse lie ten Reinaert De Vos na vele hon- derde jaren ballingschap, naar Vlaanderen terugkeren. In verzorg de grime en originele kostumering, in een verhaal met een origineel slot brachten zij het gebeuren geschre ven door Mark Van Strijdonck tot leven. Het eerste festival werd op waardi ge wijze afgesloten door Toneel Tijl uit Ternat die de "Sprookjeszan ger" van Paul Vanbossuyt hadden uitgekozen. Het twintigtal spelers wist in originele spelopbouw twee groepen op elkaar te laten inspelen. Hun vertoning werd dan ook door de jury als de beste van vorige zater dag herkend. De lof uitgesproken door de juryle den ging niet alleen naar toneel Tijl maar naar alle deelnemende groe pen. Speelgroep Filiassi werd ge prezen om zijn gepast inspelen op het aktuele gebeuren. Toneelver eniging De Sinfra's werden ge roemd om de pikante zegging. Una niem werd de tweede prijs toege kend aan Tejater Tureluut voor hun bijzonder kreatief betrekken van het publiek in hun spel. De speciale prijs voor de beste akteursprestatie ging dan ook naar hen. Het eerste Internationale Wagen spelenfestival heeft zeker bewezen dat het een gebeuren is dat zijn vas te plaats verdient in de Aalsterse theaterstad. Het probleem is echter een vaste en een in alle omstandig heden betere lokatie te vinden. Voor het Aalsterse Rederijkersver bond is zeker nog heel wat organi satorisch werk en planning wegge legd na de voorbije festivalorganisa tie om nog niet te spreken van het verzamelen van de nodige financië le middelen. Aalst. Wagenspelen is in de eerste plaats teater maken met het publiek (a) Aalst. Topdag is de meimaand met de winterjassen aan en dito muts op. Het zal je maar gebeuren (a) Vrijdag 10 t.e.m. vrijdag 17 mei: '200 jaar Vrijzinnigheid' In tentoonstellingsruimte +1 van het C.C. De Werf loopt van vrijdag 10 tot en met vrijdag 17 mei een tentoonstelling over '200 jaar Vrijzinnigheid'. Deze tentoonstelling brengt op aanschouwelijke wijze de geschie denis van de Belgische Vrijzinnig heid in beeld en richt zich tot een breed publiek. De rondleiding doorheen twee eeuwen Vrijzinnig heid in België, vanaf de Verlichting tot en met de huidige georganiseer de vrijzinnigheid, wordt met eksklu- zicve stukken geïllustreerd. Zo kan men publikaties, vlaggen, foto's, fi losofische testamenten en ander nooit eerder tentoongesteld mate riaal bewonderen. Deze tentoonstelling wordt georga niseerd door de Oudervereniging voor de Moraal van de Dender streek. Zaterdag 25 mei om 15 en 20 uun Bewegingsfestival Turnkring Aalst Op zaterdag 25 mei is het weer zo ver: 700 tumkringers overspoelen het C.C. De Werf en verbouwen het even tot een Gym-Werf. Organisatoren rukken zich weer de haren uit het hoofd; ouders weten zich verheven tot chauffeur van en naar repetities; leerkrachten wor den zenuwachtiger dan hun leerlin gen, die trappelen van ongeduld om alle turnliefhebbers nog eens te ver wonderen met weer een ander spet terend feest. Vanaf maandag 13 mei zijn voor dit weergaloos Bewegings festival, georganiseerd door Turn kring Aalst, kaarten te koop aan de balie in De Werf. L. Dat de koude temperatuur maar weinig invloed heeft op de werking van de Meerse Vinkeniers bewezen zij vorige week twee keer. Voor de 1-meizetting stelden zij 43 vogels in lijn en de zondag daarop waren het er nog vijf meer. De 1-meizetting kreeg een speciaal tintje met de deelname van de Belgische kampi oen Montmorency die de verplaat sing uit Oost-Nieuwkerke had ge maakt om zich eens met de vinken te meten in Mere. Hij trad niet aan met de gekende Fifi maar wel met Borus die, ondanks de vermoeiende omstandigheden van de verplaat sing, toch nog 587 liedjes zong en hiermee zesde eindigde. Tegen het overwicht van Jeppen uit de volière van R. Van Tittelboom, die 800 liedjes zong, was alleen Tom van J.P. Hendrickx opgewassen met 791 deuntjes, gevolgd door Francis van Els de Sutter. De Belgische kampioen werd nog voorafgegaan door Coppi van Dirk De Keyser (673) en David van Willy Janssens (667). De zevende plaats was nog eens voor R. Van Tittelboom met Domper (557) waarmee hij nu weer bewijst tot de besten van Vlaande ren te behoren en het is wellicht een waarschuwing voor de andere vin keniers dat hij dit weer zal te duch ten zijn waar hij aantreedt. yervol- gens noteerden we Fr. Van Melcke- becck met Jolly (492), J. Triest met Civick (445) en J. Bosseman met Bosporus (434). De eerste Mere- naar was pas twaalfde, W. Baeyens met Rambo (384). In de reeks promotie haalde deze keer H. Redant de overwinning met Erik (221) voor P. Peerlinck met Luc (219) en M. Van Den Bremt met Tempos (185). De zondagzetting werd gewonnen door Virgil van W. Braem met 754 zangen, gevolgd door de plaatselij ke vinkenier Gast. De Cock met Juul (578) en F. Van Schandevyl met Cesar (554). Indien de evolutie zich op die ma nier verder zet zal men bij de Meer se Vinkeniers nog drukke dagen be leven en zullen nog van menig re- kord horen als het weer enigszins warmer wordt. Weinig verenigingen kunnen echter bogen op een zo sterk bezet deelnemersveld maar niet alle verenigingen hebben een dergelijke intense werking als de Meerse Vinkeniers. JV Banana Slip uit Pepinster is de 'mini- onderneming' van het jaar geworden. De wedstrijd werd uitgeschreven door de vzw Jonge Ondernemingen. De laureaat ver vaardigt boxershorts. De Zeeuwse mosselscktor heeft de verkoop van verse mosselen gestopt op 22 april. Tot de eerste helft van juli zijn er dus geen verse Zeeuwse mosselen meer verkrijgbaar. Mosselkonserven zijn wel hel hele jaar le verbaar.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14