De Voorpost Levende tentoonstelling hedendaags kantwerk in Kasteel van Beloeil «at WW* u no0w<»®w Een doedelzakband? Zevenderden- Gids van Belgische kastelen verschenen Ontmoetingsdagen voor jongeren HEBT U EEN HUIS TE KOOP Opendeurdag in Dendermondse abdij Weekblad van Dender-, Durme- en Scheldestreek Voor jongeren van 15 tot 21 jaar wordt een tiendaagse kursus 'Frans leren spreken 'ge- organizeerd via een ontdekkingsreis door heen Wallonië. Voor meer informatie Animatie Centrum voor Talen, Anspach Center te Brussel (02/218.12.05.) Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DEUNG 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. 2'011-AS 'The Antwerp and District Pipe Band' is een doedelzakband die de zo typische Schotse muziek ten gehore brengt. De vereniging telt 40 leden onder wie 7 Dendermondenaars en 4 Schotten die in België of in Nederland wonen. Een twintigtal leerlingen zijn in opleiding. Ieder jaar neemt de band deel aan diverse pipebandkompetities in binnen- en buitenland. Dit jaar zijn dat onder meer de wereldkam pioenschappen in Glasgow en de kompetitie op het Schots Weekend in Hasselt op 7 en 8 september e.k. Vorig jaar behaalde de band een vierde plaats op een clan-bijeenkomst in Dunoon in Schotland en zelfs een eerste plaats in Edinburgh, de Schotse hoofdstad. De band speelt natuurlijk op aanvraag van iedereen die een bepaald evenement eens 'anders' muzikaal wil omlijsten. Een grote referentie die de band op dit gebied kan voorleggen is het feit dat 'The Antwerp and District Pipe Band' op 15 april het voorprogramma verzorgde van het koncert van Rod Stewart in het Sportpaleis te Antwerpen. En voor de komende zomerperiode zijn reeds een tiental optredens vastge legd. Voor meer informatie en boekingen kan men steeds terecht bij Gerd Monnen, Em. Hielstraat 92 te 9200 Dendermonde (052/21.44.16.). 16-10.5.1991 - De Voorpost Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 spreidde het kantwerkambacht zich. Verschillende stglen De eerste kantstijlen werden in de loop van de leeprocessen gewijzigd en soms vereenvoudigd. De inspira ties en motieven liepen uiteen en iedere werkplaats droeg haar steen tje bij. Zo kwam het dat die nieuwe stijlen de naam kregen van de stad waar ze oorspronkelijk werden ont wikkeld of althans in hoofdzaak toegepast. Inzake kloskant waren er natuurlijk het 'Valencienne's, het 'Mechelen', het 'Vlaanderen', het 'Binche', het 'Rijsel', het 'Parijs', de 'Blonde' en de 'Chantilly' (de enige kant in zwarte zijde die in de streek van Geraardsbergen wordt gemaakt), de 'Cluny', enz., allemaal kantwerk met doorlopende draad. Bij de kant met geknipte draad heb ben we de 'Gebloemde Brugse', de Hertogin van Brugge, de Hertogin van Brussel, de al dan niet geparel de Rosaline uit de streek van Aalst. De Drochel en de toepassingskant waren de specialiteiten van Mons rond 1835 dankzij de eerste konin gin van België, Louise-Marie. De naaldkant wordt thans vooral in Zele gemaakt en ook nog in Brussel. Er is de Brusselse kant met de roos stijl of de gaasstijl en de kant met de Italiaanse inspiratie, het 'Milaan', wat leidde tot die gemengde kant, de mechanische tres verbonden door naaldkantstijlen, die de win kels van de hoofdstad overspoelt. Deze wordt verkocht onder de naam Brusselse kant. Om deze kant te onderscheiden van de integrale naaldkant, noemen wij hem Renais- sancekant. Het is een typisch Bel gisch produkt waarvan de produ centen voornamelijk rond Aalst te vinden zijn. In België zijn er thans nog talrijke centra of ateliers die deze prachtige kunst onderrichten. Elke dag demonstraties De meeste kantwerksters maken nog patronen zoals die van hun overgrootmoeders, zuiver traditio neel. Maar sommigen die deze tech niek goed onder de knie hebben, vernieuwen de tekening, de stof, de opmaak en worden aldus volwaar dige kantkunstenaressen. Het zijn de vernieuwsters die echter in de eerste plaats kantwerksters blijven. De Vlaamse en Waalse kantwerk centra zullen van de partij zijn op het Kasteel van Beloeil waar van 24 tot en met 27 mei een levende ten toonstelling 'Hedendaags kantwerk in België' plaats vindt. In het prachtige kader van het kasteel la ten 25 kantwerksters iedere dag en kele geheimen van de kantkunst zien. Ze stellen werkstukken, patro nen, werkgerei tot uw beschikking en staan u bij met raad en daad. Verschillende kantwerkcentra zijn aanwezig waaronder, Aalst, Aar schot, Antwerpen, Binche, Brugge, Brussel, Charleroi, Gent, Ge raardsbergen, Komen, Lier, Mar- che-en-Famenne, Meise, Mons, Po- peringe, Sint-Truiden, Turnhout, Waterloo en Zele. De tentoonstelling is elke dag toe gankelijk van 10.00 tot 19.00 uur. Ha mme. Een beeld uit de viering van 100 jaar Priester Poppe in de nuskerk te Moerzeke (vh) Hamme. Door het al te slechte weer werd besloten de Priester Poppeviering in Moerzeke niet in open lucht maar in de Sint-Martinuskerk te laten plaatsvin den. De toch wel grote kerk was veel te klein (vh Naar jaarlijkse gewoonte kan men op Pinkstermaandag 20 mei tussen 14.00 en 18.00 uur de Sint- Pieters- en Paulusabdij van Dendermonde bezoeken. De bezoekers worden in de Benediktijnerabdij, die een ware oase van rust vormt in het centrum van de stad, rondgeleid door de kloosterlingen. Men bezoekt er een aantal plaatsen waar de paters leven en werken en maakt kennis met hun leefwereld die vervat ligt in de spreuk 'Ora et labora', bidden en werken. Een bezoekje aan de refter van de paters, aan de kapittelzaal, de kerk en de sakristie, de wandel gangen in het pand dat opgetrokken is rond een vierkante binnentuin, de fraaie achtergevel en de school, het kan die dag allemaal. Voor de lief hebbers van kunst en kuituur is dit bezoek een buitenkansje, want men kan er ook kennis maken met de ikonen en de vele fraaie prent- en wenskaarten die te koop worden aangeboden. Net als de wijn die door de paters wordt vervaardigd. Voor meer informatie en afspraken kan men terecht op het nummer 052/22.28.00 of 052/22.29.59. r,ntaoedkope volledi9e Inbreng van Aalst en Zele Kantwerk... een woord dat een droomwereld oproept, dat de tand des tijds doorstond, een woord waar wij als Belgen sterk aan verknocht zijn. Weliswaar wordt het kantwerk nog in talrijke landen gemaakt, maar België of althans Vlaanderen was de bakermat van de kloskant. Italië echter was het centrum van de naaldkant en dankzy de zeevaart en de kunstuitwisseling werden beide technieken samengesmeed en ontwikkeld in ons land. In de eerste helft van de 16de eeuw bevorderden de Antwerpenaar Plantijn en zijn vrouw de ontwikke ling van deze technieken in de hui dige Vlaamse provincies, dankzij de drukkerij en hun mutsenhandel. Maar rond 1640 leerde een Frangai- se Frangoise Badar uit Valencien nes, die in Antwerpen diende, de kloskanttechniek. Ze bracht deze techniek mee naar haar stad en stichtte de 'Orde des Badariennes' die in hun klooster weesmeisjes op vingen en die kantwerk maakten. Zo ontstonden meerdere orden in wat nu Henegouwen heet en zo ver- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419,120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.300 F 6 maand 1.150 F 3 maand 575 F los nummer 46 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nt.tionale Federatie der Informatie weekbladen vzw Van 30 juni om 16.00 uur tot 5 juli om 20.00 uur hebben in het Sint-Jozefsinstituut te Torhout opnieuw de ontmoetingsdagen voor jongeren plaats. Vorig jaar namen een 300-tal jongeren er aan deel en zij zorgden voor een onvergetelijke ontmoetingsweek. Rond het tema 'De schepping zal weer zingen werken zes leeftijds groepen van 13 tot 20 jaar, hoofdzakelijk bij leeftijdsgenoten, erg kreatief aan een eigentijds vormings- en bezinningsprojekt. Zang en liturgie, handenarbeid en getuigenissen, groepsgesprekken, sociale- en natuurexploratie, muziek, sport en spel. Dit alles doet jonge mensen openbloeien tot evenwichtige, moedige en gelukkige jongvolwassenen. Dit initiatief is primair bedoeld voor de leden van de Jonge Kcrkgroe- pen en de Jeugdfraterniteiten. Het is evenwel ook ruim opengesteld voor alle jongeren die op zoek zijn, wat ze van hun leven willen maken in dienst van de evenmens en de kerk. Prijs voor deze zes dagen 2.700 fr, waarvan 500 fr als voorschot te storten op rekeningnummer 001-0393153-88 van 'Jonge Stemmen te 9200 Dendermonde. Je naam, volledig adres, geboortedatum en huidige klas vermelden. Voor verdere informatie kan men steeds terecht bij het Sekretariaat van Jonge Kerk, Begijnhof 1 te 9200 Dendermonde (052/21.93.37) van 8.00 tot 12.30 uur of na 22.00 uur. Na inschrijving ontvangt men een folder met alle nodige en nuttige gegevens. De Koninklijke Vereniging der His torische Woonsteden van België is aan de tweede uitgave toe van haar vernieuwde Gids van de Belgische Kastelen. Het is een tocht langs heen 117 kastelen en tuinen van ons land. De gids is met liefst 98 foto's geïllustreerd en is gedrukt op glan zend papier. Naast een korte beschrijving van de kastelen en parken, die alfabetisch zijn gerangschikt, vindt men telkens de openingsuren, de toegangsprij zen, de verantwoordelijke personen of diensten, het adres en telefoon nummer. Tenslotte volgt nog de reisroute met aanduiding van de uitritten op de autosnelwegen. Tenslotte nodigt de Koninklijke Vereniging der Historische Woon steden uit om lid te worden van de vereniging, restauratie en behoud van historische woningen en tuinen is de hoofdrol van deze vereniging. De leden ontvangen het tijdschrift 'De Woonstede door de Eeuwen heen' dat vier keer per jaar ver schijnt. De Kasteelgids België 1991 kan be komen worden door overschrijving van 150 fr op rekeningnummer 393-0430687-96 van Kasteel van Laarne, waarna de gids wordt opge stuurd. Bij afhaling in het Kasteel van Laarne kost hij 120 fr. Kantklossen is een bezigheid van alle leeftijden

De Voorpost | 1991 | | pagina 16