Priester Daens en de Aalsterse 1 mei-boodschap Dirk Martens, De Zwarte of de Groene Man? Weekblad van Dender- Dunne- en destreek ezu^t a//e /H<)<></<'r± CVP-Jongeren Aalst Voor wie iets beter zoekt Og Ufiw LimB£RG£n VRIJDAG 10 ME11991 44e JAARGANG NR. 19 - 46 F 3U0J> Os/L Liefste moeder mijn mijn hart klopt zo blij omdat het vandaag uw feestdag is Vandaag is het de feestdag van alle moederkens, over heel het land, over het grote deel van de wereld. Uw liefde, hun liefde, uw goedheid, hun goedheid, genegenheid en zorgen worden op deze dag plechtig in herinnering gebracht Deze morgen rees vroeg met achter hun rug een briefje een pakje of een tuiltje bloemen om U aan te' bieden en menig traantje werd gestort bij die ontroerende woordjes uit kindermond. Er waren ook goede voornemens; U weet hei wel die zijn er zo dikwijls en toch zo vlug vergeten, en toch... het doet U wat het roert uw hart ivant het zijn de wensen van uw kindertjes en nimmer blijft het waar: 'De schoonste naam op 't wereldrond, het schoonste woord uit kindermond is moeder! (uit'Hulde aan de moeders van de tuinwijk Begijnhof - VDPJ3 mei 1962) Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken MeubëTen en decoratie Aalst. Op het Aalsterse Werfplein doet minister Geens een oproep tot solidariteit en wereldvrede (a) De Aalsterse CVP-jongeren hadden, zoals bijna iedereen in Aalst, verno men dat er plannen bestaan om het standbeeld van Dirk Martens, beter gekend als «de Zwarte Man», volgend jaar een opknapbeurt zou krijgen. Ter gelegenheid van de Topdag 4 mei hadden zij dan ook gepland, een enquête te houden onder de bezoekers van het Aalsterse standscentrum in verband met dit onderwerp. Er is in Aalst al heel wat te doen wilden de CVP-Jongeren de ge- geweest rond het onderhoud van dachte nu kennen van het grote pu- vervuilde monumenten. Het stads- bliek in verband met de wijze waar- bestuur koestert plannen om vol- op het standbeeld zou moeten wor gend jaar het gekende standbeeld den gerestaureerd en of het wel een op de Aalsterse Grote Markt een opknapbeurt nodig heeft. De vraag onderhoudsbeurt te geven. was dus of het beeld zijn oorspron- DIRK MARTENS kelijke bronzen kleur moest terug- Op 6 juli 1856 werd het standbeeld krijgen of de zwarte patina precies van Dirk Martens ingehuldigd op de de charme van de «Zwarte Man» is? Grote Markt te Aalst door de Her- Ook werd er gevraagd of de sokkel tog van Brabant, de latere Koning aan een opknapbeurt toe was? Leopold II. Dirk Martens werd ge- RESULTATEN ENQUÊTE boren te Aalst omstreeks 1446 als Het merendeel van de Aalstenaars zoon van een welstellende poor- is gewonnen voor een volledige re- tersfamilie. In Venetië kreeg hij een stauratie van zowel de arduinen drukkersopleiding. Met de opgeda- sokkel als van het bronzen beeld ne kennis startte hij in 1473 met een zelf. Dat blijkt uit de resultaten van eerste atelier in Aalst. Er werden de ludieke gehouden enquête. Ic- drie werken gepubliceerd. Daar- dereen is het er over eens dat een mee was Dirk Martens de eerste onderhoudsbeurt noodzakelijk is. boekdrukker van de Nederlanden. Sommigen menen echter dat het ty- In de periode 1486-1492 heeft hij in pische van het beeld, de zwarte Aalst een tweede atelier. Nadien kleur toch maar niet verwijderd zou was hij werkzaam in Antwerpen en mogen worden. Leuven tot 1529. In het totaal werden hierover 329 Op 28 mei 1534 stierf hij in het con- mensen ondervraagd, onder wie vent van de Aalsterse Paters Wil- 254 Aalstenaars. Er werden onder helmieten, dat gelegen was aan de de ondervraagden 139 mannen ge- Aalsterse Houtmarkt. teld en 190 vrouwen. Van 14 tot 60 DE ZWARTE MAN plus, waren alle leeftijdsgroepen Door oxydatie en luchtvervuiling vertegenwoordigd, heeft het standbeeld van Dirk Mar- Het verschil tussen de Aalstenaars tens een zwart-groene kleur gekre- en de niet-Aaistenaars was niet zo gen. Vandaar dat hij voor de Aalslc- groot. Hoewel bijna 20% van de naars «de Zwarte Man» geworden niet-Aalstenaars geen mening had is. Tijdens de Topdag van 4 mei hieromtrent, was er toch ook 11% van de Aalstenaars die een schon- maakbeurt van Dirk Martens on verschillig laat. Voor de totale aanpak van beeld en sokkel was 47% van de Aalstenaars niet te vinden, terwijl ook 45% van de niet-Aalstenaars die mening toe gedaan was. Tussen mannen en vrouwen viel er wel een verschil op te merken: 50% van de vrouwen vindt dat de Zwarte Man zwart moet blijven, en dus enkel de sokkel moet aangepakt worden, terwijl slechts 44% van de mannen dezelf de mening is toegedaan. Wanneer de leeftijd in beschouwing genomen wordt is het wel merkwaardig dat jongeren gewonnen zijn voor een totale restauratie terwijl de oude ren eerder opteren voor de sokkel alleen. Wellicht ligt de oplossing in een kompromis van beiden, zoals ook door enkelen werd gesuggereerd: restaureert het beeld maar... verf het achteraf opnieuw zwart. In de namiddag van woensdag 1 mei, werd door de Aalsterse VU-Vlaamse Demokraten, opnieuw aangeknoopt aan de traditie van een "1 mei-bood schap". Na een samenkomst aan het Daens-inonument aan het Werfplein te Aalst, waar het woord werd gevoerd door André Geens, Minister van Ontwikkelingssamenwerking, en huldebloemen werden neergelegd, had er in het C.C. De Werf een slotplechtigheid plaats. Hierop werd door Alge meen Voorzitter Jaak Gabriels een 1 mei-boodschap naar voorgebracht, muzikaal opgeluisterd door de volksmuziekgroep Pinel. Solidariteit opent perspektieven die opkwam voor de kleine man, de naar een vredevolle wereld rechten en de sociale rechtvaardig- Een paar dagen na zijn aanwezig- heid in een maatschappij die ge heid bij het vertrek van een Aalster- domineerd was door een rijke elite, se Hulpaktiegroep vanuit de Aal- waarbij de kleine man als een werk- sterse Keizershallen naar de Koer- tuig werd beschouwd, dische vluchtelingen, hield A. Twee wereldoorlogen zijn er over- Geens, Minister van Ontwikke- heen gegaan en de situatie van de lingssamenwerkingeraanop 1 mei, arbeidende klasse is gelukkig verbe- aan de voet van het standbeeld van terd, dankzij de strijd van velen. Priester Daens, een oproep te rich- Waarom het niet erkennen dat zo- ten voor meer sociale rechtvaardig- w-el de socialistische basisbeweging heid en universele solidariteit. als de arbeidersbeweging in het ka- "We zijn samengekomen rond het der van een kristendemokratie, standbeeld van Priester Daens, die de geschiedenis inging als diegene Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1991 | | pagina 1