I Ig- Aktiegrot ;p 'Geen tweede industriezone' protestet :rt nu tegen KMO-zone Steenberg HANDEN AF VAN ONZE LANDELIJKE GEMEENTE! Aktiviteiten in Mikisklub Erpe-Mere ft De Voorpost - 10.5.1991 - 3 LANDBOUW EN MlUEU ÉÉN FRONT EDE I !0NE| Erpe-Mere. Slogantaai of niet, maar het Aktiekomitee heeft toch heel wat mensen gewezen op de gevaren en de nadelen van een tweede industriezone. Voorlopig was de slag thuisgehaald maar nu dreigen er weer onweerswolken over de KMO zone (jv) Maandenlang heeft de aktiegroep 'Geen tweede industriezone' geprotes teerd tegen nieuwe inplantingen of uitbreiding van de industrieterreinen en na een ruim gevulde petitielijst bleef het stil rond dit projekt. De borden met slogans zfón nog niet verwijderd en staan er als waarschuwing die echter blijkt in de wind geslagen te worden want men wil de gronden toch gebruiken maar dan onder een andere vorm. Volgens de aktievoerders is dit een nieuwe inbreuk op hun doelstellingen en ze willen niets van een nieuwe in beslagname van landbouwgronden weten. Net zoals enkele maanden terug binden zij opnieuw de strijd aan om de geplande KMO-zo ne in Erpe-Mere tegen te houden. Ze hebben alvast een nieuw manifest geformuleerd waarin zij hun grieven te kennen geven. Gedurende twee jaar heeft het ak- [tiekomitee op verschillende fronten 'strijd geleverd tegen een tweede in planting van de industriezone tus sen de E40 en het administratief centrum Steenberg. Dit waren plan nen van de Intercommunale Land van Aalst maar nu ziet de protest groep zich gekonfronteerd met een nieuwe aanvraag. In de laatste ge meenteraad is er reeds sprake ge weest om het akkoord te vragen van de Vlaamse Executieve om het ge westplan te wijzigen met de bedoe ling een KMO-zone van 45 ha in te planten op de plaats die door het aktiekomitee als industriezone af gekeurd werd. Volgens de aktievoerders is deze aanvraag nu voor een KMO-zone 'slechts een andere verpakking voor dezelfde zaak' omdat er in de prak tijk nauwelijks onderscheid ge maakt wordt tussen de twee vormen van industrievestiging. Daarom kan men zich niet van de indruk ont doen dat ook KMO-bedrijven geen hinder zouden kunnen verwekken. Bedrijven die slechts een paar tien tallen werknemers te werk stellen zijn niet altijd een garantie dat er geen mogelijke milieuhinder zou ontstaan, met de nadruk op o.a. la waai, luchtvervuiling of waterbe zoedeling. In de praktijk is trou wens meermaals bewezen dat ook kleinere bedrijven vaak net zo hin derlijk kunnen zijn als bedrijven met wat meer werknemers. Daaren boven kan men maar weinig doen tegen overtreders want bij voor gaande gelegenheden is het duide lijk gebleken dat het gemeentebe stuur, noch het Bestuur voor Leef milieu Oost-Vlaanderen over wei nig doeltreffende aktiemiddelen beschikken om eventuele overtre dingen van de exploitatievoorwaar den te beteugelen. Het afdwingen van milieumaatregelen blijft ook hier 'een dode letter' en men kijkt nog steeds uit naar bepaalde uitvoe ringsbesluiten om milieuschenners te straffen. Zo stelt men als voorbeeld de ver plichting tot het aanleggen van buf ferzones met streekeigen beplan ting waarvan maar weinig positief resultaat te zien valt: 'Bij weten van de Aktiegroep wordt aan dergelijke verplichtingen nergens voldaan, al thans als men het in enkele gevallen aangebrachte schaamgroen buiten beschouwing laat.' De gewestvoorschriften voorzien dat een bufferzone minstens vijftien meter breed moet zijn en deze af stand moet dan nog eens verdub beld worden als het een KMO-zone of een industrieterrein betreft dat aan een woongebied paalt en dit zou dan het geval zijn aan de grens met Steenberg. Het aktiekomitee vraagt zich dan ook af waar in Er pe-Mere 'een bossingel van mini mum 30 m te vinden is'. De protestvoerders tegen de in planting van een tweede industrie zone voelen zich met deze nieuwe bedrogen en vinden dat 'het ge meentebestuur blijft aansturen op een nieuwe industriezone, dit on danks de recente belofte van burge meester De Langhe aan leden van het aktiekomitee, als zouden deze plannen definitief opgeborgen zijn. Het opbergen van deze plannen was overigens goeddeels het gevolg van de besluiten van een werkgroep bin nen de Vlaamse Executieve die ver nietigend bleken voor de inplanting van een tweede industriezone te Er pe-Mere'. Meer nog, en zeker een doorslaand argument: 'Erpe-Mere maakt in de ogen van de Vlaamse Regering daarenboven geen deel uit van een economisch impulsge- bied, waar prioritair industriële ves tigingen moeten aangetrokken worden'. Als volgende argument stelt het Ak tiekomitee dat het gemeentebe stuur over tien ha spreekt daar waar hetin feite twintig ha betreft en dat deze op het gewestplan voorziene KMO-zone zelfs nog niet gereali seerd werd. Hier ontbreekt zelfs nog een definitief stratenplan en bijgevolg vinden zij geen reden om al naar een ander terrein uit te kij ken. Het aktiekomitee opteert voor de uitbreiding aan het geplande spaarbekken omdat er ook nog an dere negatieve gevolgen aan de in planting in de omgeving van Steen berg verbonden zijn: 'Hierbij valt het ook op dat het gemeentebestuur blijkbaar zonder veel terughou dendheid liever 45 ha goede land bouwgrond opoffert aan de nieuwe KMO-zone in plaats van de twintig ha die op het gewestplan voorzien T werd, om dan nog niet te praten over de mogelijke uitvloeiing van de industrie-olievlek van Steenberg naar Vlierzele toe'. Hier zou vol gens de plannen een potentieel ge bied van 300 ha stelselmatig kunnen opgepeuzeld worden. Het aktiekomitee richt zich wel met het manifest tot het gemeentebe stuur maar is vooral in zijn wiek geschoten omdat 'tijdens de vorige legislatuur burgemeester De Lan ghe schepen van landbouw was en dus geacht wordt de belangen van de landbouwers te behartigen.' Nu echter verwijt men hem 'een vurige pleitbezorger te zijn voor het plan om 45 ha goede landbouwgrond te verkwanselen voor KMO's.' Nog meer bezwaren Alhoewel de aktiegroep in feite de CVP-PW meerderheid aanvalt, richten zij zich in hun manifest praktisch uitsluitend tot burge meester De Langhe die zij als zon debok de milieuwoestijn insturen. Daarbij opperen zij bezwaren tegen de gang van zaken waarvoor zij al leen G. De Langhe blijken verant woordelijk te stellen, hierbij verge tend dat hij als voorzitter de agen dapunten moet voorstellen die er door het College op geplaatst wer den. Met veel overtuiging sturen zij hem persoonlijk de verwijten die in feite evenzeer voor de meerderheid bedoeld zijn: 'In de gloed van zijn betoog voor de realisatie van deze KMO-zone is diezelfde burgemees ter overigens ook van geen tegen strijdigheden gespeend. Nu eens beweert hij dat de KMO-zone moet aangewend worden om lokale be drijfjes toe te laten zich te herlokali- seren en wat later meent hij, samen metfhet naar de welluidende maar volslagen onbekende naam luiste rend FIOC, dat de nieuwe zone vooral buitenlandse firma's zal aantrekken'. Alleen bij het slot begint men te voelen dat toch meer dan één per soon verantwoordelijk moet zijn voor al de narigheden die uit een uitbreiding zouden voortspruiten: 'Ook de bezwaren in verband met de toenemende verkeershinder ver oorzaakt door zwaar wegvervoer worden door het gemeentebestuur blijkbaar moeiteloos onder tafel ge veegd, en dat terwijl voor iedereen duidelijk is dat de bijkomende ver keersstroom veroorzaakt door de geplande KMO-zone op Steenberg enkel kan gekanaliseerd worden langs de reeds overbelaste Oude- naardsesteenweg of langs de dorps kern van Ottergem via Erondegem naar de steenweg Gent-Aalst. Bei de mogelijkheden zijn totaal onaan vaardbaar uit oogpunt van ver keersveiligheid en -leefbaarheid'. De aktiegroep 'Neen aan de tweede industriezone' maakt enkele beslui ten op uit de nieuwe ontwikkelin gen en vindt dat niet alleen de 4.000 handtekeningen van de petitie ge negeerd worden maar ook de stand punten van het ACW Erpe-Mere en de tegenkantingen van de Volks unie en de Lijst van de Burgemees ter. Vanwege het gemeentebestuur vinden zij dat er met drogargumen- ten geschermd wordt en dat zij niet de belangen van de Erpe-Merena- ren willen verdedigen noch beharti gen maar dat zij de voorkeur geven aan buitenlandse industriëlen ter wijl de plaatselijke bevolking met de noden blijft zitten. Intussen heeft de aktiegroep de tekst op de protestborden uitge breid en zal blijven manifesteren tegen om het even welke uitbreiding van de industriezone. JV In de Mikisklub aan de Nieuwbeek- straat 35 te Aalst hebben in de loop van de maanden mei en juni volgen de aktiviteiten plaats Na de solidariteitsavond over het ANC en het mei-avondfeest waarop een Peruaans trio optrad, wordt op vrijdag 24 mei om 20.30 uur de film 'Noces en Galilee' gedraaid. Ki neast Michel Kchleifi zorgt voor de inleiding en geeft ook de nodige kommentaar over deze film die de aangrijpende geschiedenis van een jong Palestijns paar in de bezette gebieden weergeeft. De toegang be draagt 100 fr. Op zaterdag 1 juni om 20.00 uur wordt 'Ons kind is een grap' opge voerd. Het is een toneelstuk van Anton Cogen met Hilde Wauters en Walter De Donder. Het verhaal gaat over een echtpaar dat ten on der gaat aan het hoopje ellende dat hun kind is. Eingelijk houden ze van dat kind, maar het is noch min noch meer een stukje menselijke ellende. De toegang voor deze opvoering bedraagt 150 fr. Houders van een plus 3 pas betalen 100 fr. En op 14 juni is de tentoonstelling 'Tekens aan de wand' te gast. Deze tentoonstelling loopt tot 18 juni en brengt acht Vlaamse kartoenisten bij elkaar die ieder hun visie geven over racisme, plurikultureel samen leven en. verdraagzaamheid. In het kader van deze tentoonstelling wordt ook een gespreks- en infor matieavond georganizeerd. Me vrouw Paula D'Hondt, koninklijk kommissaris voor het migrantenbe leid zal op deze avond aanwezig zijn. Aalst. De middenstand in het Aalsterse stadscentrum herleefde weer op de dertiende Topdag. Inde Zoutstraat was het nog heel wal drukken dan op andere dagen (at Aals' Orkusnummen zeiten de ommat,e m de Kaneslraal kleur b,, (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3