Frans Wauters zet Aalstenaars ludiek te kijk Aalsterse 1 mei optocht De Voorpost - 10.5.1991 - 5 Het CODEP-kantoor aan de Houtmarkt 1 te Aalst was dinsdagavond 30 april bijna te klein om de vele vrienden en sympatisanten van de gevierde kunstenaars Lucienne Van Sande en Frans Wauters te herbergen. In tegenwoordigheid van heel wat prominenten werd er de tentoonstelling geopend van een 200-tal getekende 'Aalsterse zegswijzen' van beeld- en taalvirtuoos Frans Wauters. Deze visuele volksgezegden zijn nog te bekijken gedurende heel de maand mei en de maand juni. Niettegenstaande het vroege avonduur en het slechte weder had den oud-minister en voorzitter van SP Groot-Aalst Mare Galle, de SP- schepenen Patrick De Smedt, Gra- cienne Van Nieuwenborgh, Edgard Hooghuys, Gilbert Bourlon, OCMW-voorzitter Eddy Dierickx, vele mensen uit het SP-bestuur, kantoor CODEP, enz... samen met nog heel wat belangstellenden, er aan gehouden aanwezig te zijn op de opening van de merkwaardige tentoonstelling van Frans Wauters, in het COPED-kantoor aan de Houtmarkt te Aalst. Schepen Patrick De Smedt ver klaarde zich dubbel gelukkig in zijn openingswoord: 'Als schepen van de stad Aalst worden wij dagelijks gekonfronteerd met het kulturele leven in onze stad. Hier op deze manifestatie is er toch een bijko mende dimentie aanwezig. Er wordt op deze plaats ook een stukje van onszelf getoond. We laten hier onze eigen mensen aan het woord', verklaarde schepen De Smedt. Het Aalsterse CODEP-kantoor bracht wel reeds enkele kunstwer ken onder het oog van de grote mas sa, maar het bleef beperkt tot het eigen gedeelte. Met deze van Frans Wauters wil zij een aanzet geven naar het regelmatig sieren van het hele kantoor met kunstwerken. Tekenares en etsster Lucienne van Sande schonk dan ook een eerste inbreng. Het ging hier over een Aalst. Frans Wauters, beeld- en taalvirtuoos kunstwerk gemaakt bij een gedicht van de overleden Frans Beeckman. Mevr. Van Sande is een huismoeder die tekent op een zeer spontane wijze. Na het zich bekwamen aan de Akademie van Schone Kunsten is zij intensief de etstechniek gaan be oefenen. Het aan de beweging over gedragen kunstwerk is een recent werk van haar uit een latere fase en vrij gedurfd van inzet. Frans Wauters werd door schepen Patrick De Smedt geschetst als een goede vriend en een man met een grote inzet voor stad en beweging. 'Vandaag kunnen we iets terugge ven, want wij zijn aan deze man veel verschuldigd. Mensen die zich kos teloos inzetten voor een beweging zijn zeldzaam geworden', evalueer de de schepen. Voorzitter SP Groot-Aalst Mare Galle herinnerde zich nog toen hij enkele jaren geleden teruggekeerd was naar Aalst. Hij werd toen ont vangen dooro.a. Kamiel Sergant en Frans Wauters en moest toen een zogezegd taaleksamen afleggen om te laten horen of hij nog 'Oilsjters' kon spreken. Hij wees er ook op dat nog steeds op zijn kabinet een teke ning hangt van Frans Wauters waar op hij afgebeeld staat in zijn profes sorenkostuum wisselende met die van minister. 'Frans Wauters is niet alleen een tekenaar maar ook een psycholoog met een taaiknobbel. Daarbij is hij ook als partijlid bekommerd om de 'gewone man'. Hij is tevens niet al leen een mens met woorden maar ook met daden. Hij handelt nooit in blind fanatisme maar met de over tuiging dat de rechtvaardigheid en de mens centraal staan', verklaarde schepen Gracienne Van Nieuwen borgh verder. 'Zijn kreatieve uitin gen zijn zo van zelfsprekend. Hij heeft heel wat pijlen op zijn boog. Zelfs als toneelregisseur en echte Aalsterse karnavalist is hij geen on bekende. Hoe dikwijls ontwierp hij reeds wagens, tema's en affiches? Hij tekent onze monumenten en ge bouwen en daarnaast karikaturen van Aalsterse volksgezegden. Het is meer dan tekenen alleen. Frans Wauters vat de mens met al zijn kleine kantjes en zet hem dan te kijk op een ludieke manier', omschreef schepen Van Nieuwenborgh. 'Hij bewijst met deze reeks karika turen zijn taalkundigheid. Hij weet via tekeningen herkenbare taal te maken. Zij zijn een syntese van de rijkdom van het dialect en de Aal sterse humor. Humor is een stork wapen, laten we hopen dat Frans het nog lang weet te hanteren', be sloot de schepen. 'Als Aalsterse Dracke'nier wist Frans Wauters weer eens te schilde ren met woorden, hierbij gebruik makend van zegswijzen en 'slimmereiken' zoals hij zelf een limmerik omschrijft, 't Ziet hier groas van tvolk. 'k Hem moa de biënen van onder moa gat moeten loepen om hier op toat te zen. 'k Zal moa met de deer in hoas vallen', opende Frans Wauters zijn kort we derwoord en zich tot voorzitter Mare Galle wendend verklaarde hij 'Ik wil hier giën veeg oat de penne geven. Als ik het gezegde zoan gal oitspagen getiëkend hem, was da giëne steek onder wouter', besloot hij. Meer dan vijfjaar lang publiceerde Frans Wauters zijn 'Aalsterse zegswijzen' in weekbladen. Op een bijzonder treffende manier liet hij 'zijn ventje' allerlei typische lokale zegswijzen uitbeelden. Heel recent Iiilsi. It'/iiiind up zi n phisj zeilen zette hij een punt achter deze reeks. Van 30 april tot eind juni '91 loopt in het CODEP-kantoor aan de Hout markt 1 te Aalst de tentoonstelling ervan. Aan de tentoonstelling is een wedstrijd verbonden met fraaie prij zen en voor iedere deelnemer een pentekening, van de kunstenaar. Een deel van de tekeningen werd reeds uitgegeven in twee publika- ties 'Een scheit in 'n fles' en 'Zonder woorden'. PH Voor de zevende keer worden de Oscars voor de jazzmuziek uitgereikt tijdens het North Sea Bird Winnaars Concert op za terdag 13 juli in het Haagse /congresge bouw. De winnaars zijn Rita Reys, Barry Harris en Frans Eisen. Op 25 mei heeft de Open Dag Waterrekrea - tie plaats in Nederland. In alle provincies kan men dan kennis maken met de ver schillende takken van de watersport. Men kan gratis varen, surfen en schepen bezich tigen. Aalst. Dit jaar werd de 1 Mei optocht door biezonder veel sympatisanten bijgewoond. Voorzitter Mare Galle stapt centraal tussen de afgevaardigden van de gemeenteraad, OCMW voorzitter Dierickx en andere prominenten mee op a Aalst. Voor het Aalsterse stadhuis wordt de wil tot vrede en het verdwijnen van wapengeweld nog eens benadrukt (a) Traditiegetrouw trok, dit jaar met bijzonder grote deelname van SP, ABW en alle socialistische deelorganisaties, een betoging door het stadscentrum van Aalst en de Watertorenwijk. Een massa rode vlaggen en borden met slogans zetten niet alleen de ideologie van de demo'nstranten kracht bij, maar maakten van het geheel in de kille voorjaarsmorgen toch een kleurrijk en sfeervol gebeuren. Van deze massale samenkomst werd door de voorzitster van de ge- fusionneerde mutualiteitsfederale van de Bond Moyson Aalst-Oude- naarde-Dendermonde-St. Niklaas, maakt om aan te kondigen dat op 8 mei '91 de eerste steen zal worden gelegd van een nieuw kompleks van de socialistische mutualiteiten. Het nieuwe dienstcentrum zal opgericht Aalst. De mei-mond viering in Itet Volkshuis werd opgeluisterd door de Christianc Roelandt, gebruik ge- worden op de hoek van de Ge- Soc,alts,tsche Harmonie Hand aan Hand onder Ie,ding van Od,Ion Mortier raardsbergsestraat en de Stefaan De Jonghestraat. Het wordt een ge- Jglfe jÊÈÊk M' bouw met drie verdiepen en een totale vloeroppervlakte van iets maikè mcer dan duizend m2. Het gros van ja] J* jfp J! de sociale, medische en para-medi- if.ji lÉHÊMlifiisÉm iiwi y sche diensten zal er zijn werking Mlb^BBER'? ontplooien. Voor de socio-kulture- HHBiïl&Sli 'e organ'sat'es za' er een omniva- lente vergaderinfrastruktuur voor- BBkJ^Bj/ zijn. Het EBBBh fè reeds half december 1991 in gebruik HB*9HRËBhPI te kunnen nemen. 'ijiBii herman Van Herzele, vakbondsse- BBflBlw*kretaris, had het over de gelukkige trend in de stijging van het ^BH WÊÊT1BEéB ABVV leden het Aalsterse arron- HSpgrapi dissement. Dit in tegenstelling met li BHHHBiflBBHflflHHi lijn zou gaan. Zo'nvijfentwintigdui- Aa/st. In het Volkshuis werden heel wat belangstellenden vergast op een optreden van de Socialistische Harmonie Hand ze°d ongeveer zijn op het ogenblik aan Hand (a) b'j ABW Aalst aangesloten. De stijging van het ledenaantal gaat echter, volgens de verbondssekreta- ris, niet samen met een positieve ontwikkéling in de strijdbaarheid van de vakbond. Deze zou niet in dezelfde mate toenemen. 'De nood aan herbronning dringt zich op om de rode vlag, weer een aan deze tijd aangepaste inhoud te geven', be toogde hij. Volgens senator Herman De Loor, federaal SP-voorzitter, stelde dat er zich een sociale ommekeer afte kent, ten gevolge van de deelname van de SP aan de huidige regering. De drang naar wereldvrede, ontwa pening en internationale verstand houding onder de arbeidende be volking, waren opnieuw gedachten die in deze 1 meibetoging '91 naar voor gebracht werden en ten gevol ge van de hedendaagse aktualiteit, onder de deelnemers leefde. PH Aalst. Hei minder goede, kille weer was toch niet van aard om een massa deelnemers van de 1 Mei stoet weg te houden (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5