Familiale namiddagvaart en spetterende avondvaart op de Schelde 1 Eindtentoonstelling Kiezen voor Kunst in Dendermonde Tuur De Rijbel in eigen atelier Wieze koestert reuzegrote verwachtingen voor Ritakermis Honky Tonk Jazzboottochten ÏL -X 10 - 17.5.1991 - De Voorpost Een jazzboottocht kan je meemaken in New Orleans en op de Mississippi, the great old river. Dus kan je eveneens een jazzboottocht meemaken in Dendermonde en op de Schelde. Het is de Honky Tonk-logika zelve! Wat in New Orleans kan, kan eveneens in Dendermonde: rokerige kroegkon- eerten, intieme bunkersessies, een groots jazzfestival en een verstillende ;ospelreligie. Ook nu weer pakt Honky Tonk uit met twee jazzboottochten door het toch nog steeds mooie Scheldelandschap. Op zondag 26 mei vaart om 14 uur een jazzboot met The Mardi Gras Jazzband, speciaal voor families met kinderen. En om 17u.30 vaart een tweede boot met groot jazztalent als The Dawn Pawson N.O. All Stars en trompettist Wendell Brunious. dinsdag is in Grembergen dé topdag van de gemeente De band begint op bescheiden schaal, speelt enkele koncerten op voornamelijk plaatselijk vlak en wordt stilaan bekend in het Den- dermondse. De kritieken zijn wel- willend-gunstig zodat het werkings gebied van de band steeds maar rui mer wordt: kroegentochten en jazz festival Dendermonde, Roeselare, Maaseik, Lommei, Bredene, Oos tende, Breda, Gorinchem, Gent, Namen, Goes en vele andere. Mo menteel lopen onderhandelingen voor een toernee in Duitsland, evenals een aantal aanvragen in Ne derland. The Mardi Gras Jazzband brengt voornamelijk oude-stijljazz: veelal bewerkingen van al dan niet beken de nummers, met dikwijls een zij stapje naar de blues, stomps, ragti- Familiale namiddagvaart The Mardi Gras Jazzband, sinds 1 mei officieel de homeband ofte het nuisorkest van de Honky Tonk Jazzclub, is de vedette van de na middagvaart die duurt van 14 tot 17 uur. Deze eerste afvaart is vooral v'oor families met kinderen zeer in teressant: per twee volwassenen mag één kind jonger dan twaalf jaar immers gratis mee de boot op In het voorjaar van 1983 kiezen en kele vrienden die vroeger reeds in een aantal gelegenheidsbands ge speeld hebben, resoluut voor het jazzgenre. De groep, die wekelijks begint te repeteren, kiest na wikken en wegen voor de naam «The Mardi Gras Jazzband». De betekenis is tweevoudig: Mardi Gras ofte vette dinsdag is hét hoogtepunt in karna- valvierend New-Orleans én kermis- me, gospels en spirituals. Het be langrijkste kenmerk van de band is een zeer solide samenspel, aan dacht voor het vocal- én het be heerst solowerk. Dat de stijl van de band zeer gesmaakt wordt, bleek reeds tijdens vorige edities van de Dendermondse jazzkroegentocht. En dat de sfeer tijdens een optreden van The Mardi Gras Jazzband steeds «leuk» is, weet ook iedereen die hen al bezig hoorde. Oorspronkelijk startte het ensem ble met acht mensen. Na een aantal wissels bestaat de band waarschijn lijk uit de volgende zeven muzikan ten: Karei Peleman (trompet en lead), Paul Callebaut (trombone en zang), Danny Verleyen (klarinet en sax), Wim De Commer (piano), Wannes Van Wichelen (banjo), Jaak Van Holen (contrabas) en waarschijnlijk/misschien Dimitri Goethals (drums). Voor deze namiddagvaart betaalt u slechts 350 fr. per persoon. En: per twee volwassenen mag u 1 kind gra tis meenemen op de boot Spetterende avondvaart Het kan niet anders dan «spette rend» worden, als je ziet wie tijdens de avondvaart (van 17u.30 tot 20u.30) voor de muziek zorgt. Dé vedette wordt ongetwijfeld trom- fiettist Wendell Brunious, voor jazz- icfhebbers hét absolute hoogte punt van het jazzfestival op de ter reinen van het Olympos-zwembad. Hoewel Wendell Brunious nogjong is, kan hij toch model staan voor de onvervalste New Orleans-muzi- kant. Hij heeft namelijk de perfekte oudestijl-wortels/roots. Hij werd geboren in een traditionele, katho lieke Creoolse familie en groeide Dendermonde. Als hel neer meezit, nordt hel een heerlijke tocht (arch) op, samen met vier zusters en twee broers, in een echt Shot Gun House in New Orleans. Deze typische N.O.-huizen hadden een partiku- lier gedeelte dat uitmondde in ka mers waarin iedereen gastvrij kon vertoeven én muziek maken. Hier werden sessies gehouden en werd op muzikaal vlak enorm veel «uitge probeerd». Daarenboven was Wendell Bru nious omgeven door een hele scha re muzikanten uit zijn eigen familie; hij stamt immers uit een illuster ge slacht van New Orleans-muzikan- ten. Hij speelde graag met nonkel Lester en met nonkel Willie Santia go (ooms langs moederszijde) én met nonkel Burnell Santiago, een talentvolle pianist die op 29-jarige leeftijd overleed. Daarenboven had hij een zeer nauwe muzikale relatie met drummer Paul en met Louis Barbarin én met nonkel Harold De- jan, de leider van de wereldberoem de Olympia Brassband. Zoals het hoort had Wendell zeer veel respekt voor zijn ouders, vooral voor vader John Picket Brunious, een knappe trompetspeler die in de in New Orleans zeer geliefde band «Big Chief and the Original Maho gany Hall Band» speelde en rond toerde mt Cab Calloway voor wiens band hij nogal wat arrangementen schreef. Wendell was amper 11 jaar toen hij met zijn vader een plaat opnam en er ook op zong; het was «Old Green River». Wendell was nog maar ee^ii ukkie toen hij, net als zijn broe ,e John die later op piano verschake 'q, de, trompet speelde. Nu is hij mis schien de befaamdste trompettist van heel New Orleans. on Zijn repertoire omvat naast rhythi blues ook country and westeie msongs en jazzstandards: een zee breed repertoire dat zelfs tot he, moderne repertoire reikt, tot Win ston Marsalis. Wendell koos echte 'e in de eerste plaats voor de Nei 4 Orleans-stijl. Hij werd de onbetwis èi te leider van de jonge garde, van d |e nieuwe zwarte generatie. Wekelijk er, speelt hij in Preservation Hall, d 'C| tempel a.h.w. van de oude-stijljazt met pioniers als de 90-jarige bassislC Frank Fields, de drummer Bol^1 French, met Willy Humphrie, pia :|J nist Janet Kimbell en vroeger me D' Louis Nelson. ie Wendell Brunious is de vedette ii ei de band «The Dawn Pawson Nev ja Orleans All Stars», die bestaat ui ,j| banjoist Luc Van Hoeteghem, pia nist John Richardson, bassist Briar Turnock, trombonist Alan Richard :c son, trompettist Dawn Pawson waarschijnlijk klarinettist Rudi Bal liu en drummer Flipke De Smedt e waarschijnlijk zal ook ex-Jeggpap iti trompettist Joris De Cock van d< pe partij zijn. Een band om muzikaa van te snoepen dus! e Een ticket voor de avondvaart kos p, 400 fr. Tickets kunnen besteld wor den bij Aimé Braeckman (052 21.63.85) of Mon Heuvinck (052^ 21.63.39). Je kunt ook het bedratcc storten op rek. nr. 001-0156371-83 van Honky Tonk; storten wel vóóistt 15 mei, nadien eerst even bellen mi a.u.b. V Dendermonde. De Jazzboot vaart weer uit (arch) Vrijdag 24 mei aanstaande vindt de arrondissementele eindtentoonstel ling plaats van Kiezen voor Kunst. Hiermee wordt een suksesrijke derde editie van dit projekt van CSC Vormingswerk afgesloten. De opening van deze eindtentoonstelling gebeurt met een akademische zitting die plaats vindt op het stadhuis van Dendermonde op vrijdag 24 mei om 20.00 uur. luggenhout /andaag vrijdag 17 (vanaf 18 u.), norgen zaterdag 18 (vanaf 10 u.), ivermorgen zondag 19(vanaf 10 u.) ;n maandag 20 juni (vanaf 10 u.), :et kunstschilder Tuur De Rijbel :ijn atelier langs de 'Kaanjeit', Kou- len Haard voor de niet-verstaan- lers, 32 te Buggenhout open voor iet publiek. Jij stelt er zijn meest recente wer den tentoon. Tuur De Rijbel voorstellen hoeft :igenlijk niet meer. Zijn naam en :ijn werk zijn immers her en der 'erspreid. Zowel in het binnen- als n het buitenland. Daarvoor zorg- len tentoonstellingen binnen de andsgrenzen en eksposities o.a. in "rankrijk, Nederland, Ierland (Kil- cenny) en de Verenigde Staten Chicago, Detroit en Michawaka). 3p 18 februari van volgend jaar ondt Tuur De Rijbel de kaap van Je vijfenzestig. Geen onbelangrijke Jatum in een mensenleven. Ook in Jat van hen die in zich de schep- jingsdrang nog immer voelen woe- Weldra 65 In februari '92 vieren Tuur en zijn vrienden zijn intrede in de Derde Leeftijd, via een tentoonstelling op de plaats waar hij decennia geleden zijn eerste passen in de kunste naarswereld gezet heeft: zaal 'Ons Huis' in zijn geboortedorp Lebbe n- Ter gelegenheid van zijn 65ste ver jaardag wordt ook een kunstboek rond het leven en werk van Tuur De Rijbel uitgegeven. Een collage en een hommage, wordt voorspeld. Intekenen op het Kunstboek Tuur De Rijbel kan trouwens vanaf he den. Het boek zal verschijnen in februari 1992, ter gelegenheid van de ekspositie in Lebbeke. De voor intekenprijs bedraagt 800 F. Stor ten kan op rekening 446-3623391-96 van de vzw Kunstschilder Tuur De Rijbelstichting, Kouden Haard 32, te 9255 Buggenhout. Pierre Van Rossem Het bilan van deze derde editie van het projekt 'Kiezen voor Kunst' is 7 plaatselijke tentoonstellingen, 41 expozanten en meer dan 2.000 be zoekers. Hiermee is het duidelijk dat de doelstelling van het projekt, namelijk de amateur-kunstenaar de kans bieden zijn werk aan het 'grote publick' voor te stellen ruimschoots werd bereikt. Nochtans hebben de organizatoren zich niet tevreden gesteld met een loutere herhaling van de eerste editie. Er werd naar gestreefd naar het aantrekken van nieuwe kunstenaars, alsook naar andere tentoonstellingsplaatsen. Dit laatste geschiedde vooral in de optiek om de kunst zo dicht moge lijk bij de bevolking te brengen. De afdelingen Hamme en Waasmun ster zijn hier zeker in geslaagd. In het weekend van 24,25 en 26 mei worden alle kunstwerken van de kunstenaars die aan deze plaatselij ke tentoonstelling deelnamen, sa mengebracht in een grote arrondis sementele eindtentoonstelling. Hiertoe werd van iedere deelnemer tijdens de plaatselijke tentoonstel ling een werk geselekteerd door een jury bestaande uit drie 'vaste'juryle den en drie wisselende plaatselijke juryleden. Per plaatselijke tentoon stelling werd tevens van drie kun stenaars een bijkomend werk gese lekteerd door het publiek. Dit maakt dat in het totaal tijdens de eindtentoonstelling ongeveer 65 werken aan het publiek worden voorgesteld. Zoals bekend omvat Kiezen voor Kunst ook een wedstrijdreglement. Voor de organizatoren, alsook voor de meeste kunstenaars vormt dit ze ker niet de belangrijkste kompo- nent van het projekt. Wel is het de bedoeling beloftevolle kunstenaars hiermee te stimuleren en een duw tje in de rug te geven. De jury voor deze eindtentoonstel- jing is samengesteld uit drie 'vaste' juryleden en een vertegenwoordi ger van elke plaatselijke jury, wat in totaal 10 personen betekent. Deze jury duidt de laureaten aan die een cheque van respektievelijk 10.000, 7.000. 4.000, 2.000 en 2.000 fr ont vangen. De eerste vier gerangschik- ten nemen bovendien deel aan de nationale eindtentoonstelling waarvan de opening op zaterdag 14 september plaats vindt in het Kultu- reel Centrum Ter Dilft in Bornem. Verdcrbouwend op de vorige ar rondissementele eindtentoonstel ling is er ook een prijs van het pu blick voorzien. Via een stembiljet kan elke bezoeker van de tentoon stelling mee beslissen wie deze prijs ter waarde van 5.000 fr in ontvangst mag nemen. Rekening houdend met de overwel digende belangstelling voor de eindtentoonstelling van de vorige edities, werd voor de opening van deze derde editie op vrijdag 24 mei zowat het volledige stadhuis van Dendermonde afgehuurd. De ten toonstelling zelf kan men bezoeken in de Ros Beiaardzaal, de akademi sche zitting heeft plaats in de Ay-1 mon- en Reynoutzaal. Tijdens deze! akademische zitting, die aanvang» om 20.00 uur, wordt het woord gel voerd door federaal CSC voorzitter^ Ivan Verleyen, vice-voorzitter vanfej de Vlaamse Execuktieve en ge-Ij meenschapsminister van Ekono-jJ mie, Middenstand en Energie Nor-J bert De Batsclicr en voorzitter van» de jury Vital Muylaert. De zitting wordt muzikaal opgeluisterd doorf het harpduo Parathega. De ten toonstelling is verder toegankelijk op zaterdag 25 en zondag 26 mei telkens van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 19.00 uur. Binnenkort verschijnt dc eerste duo-singd van Eddy Govcrt en Samantha. Op het plaatje 'Ach Eddy' en 'Verliefden in de nacht Op zondag 2 juni heeft in de gemeente Welle een fietstocht voor toeristen plaats. De start wordt gegeven aan cafc Botjeshd in de Langeslraat 32 te Welle tussen 9.00 en 9.00 uur naar eigen keuze. De afstand bedraagt 75 km. Informatie bij Marc Van Assche, Roeveld 25 te 9473 Welle (0531 66.09.36). Van zaterdag 25 mei t.e.m. maandag 27 mei wordt te Wieze de driedaagse Ritakermis gevierd, en te oordelen naar het feestprogramma steekt het inrichtend RKC boordevol hoge verwachtingen. Buggenhout. Werk van Tuur De Rijbel Kermiswijzer De feesten worden geopend op za terdag 25 mei om 18.30 u. met een muzikale reuzenoptocht, die ver trekt aan de Stoofpot, van waar de reuzen "Ward Sigaar" (Grember gen) en een "Voile Jcanct" (Aalst) door de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia van Grembergen naar het dorpscentrum begeleid worden. Aan de Ajuin wordt de rcuzenfami- lie nog vergroot met dc giganten Basken en Scherp uit Lebbeke, en aan het duivenlokaal "De Lucht- klievers" sluiten verder nog de tita nen Doetjen (Denderbelle) en "Hoera" van St.-Gillis-Dender- monde bij het hoge gezelschap aan. Best mogelijk zal ook de "jongste" aanwinst, reus Clement uit Lebbe ke, de optocht van aan de "Dikke Eik" vervoegen met het oog op een gezamenlijke reuzenparade op het Wiezeplein (om 19.30 u.). Vanaf 20.30 u. zal de Blaaskapclle "Die Bergvagebunden von Su" met veel plezier en zwier een 4 uur durend variëteitsprogramma verzorgen... Op zondag 26 mei wordt gestart met een plechtige hoogmis, uiteraard t.a.v. de H. Rita van Cascia, en op geluisterd door een muzikaal or kest. Vanaf 10.30 u. is er aan de "Dikke Eik", richting Wiezeplein, een die- ren- en rommelmarkt voor kinde ren, met vóórinschrijving in het Oud-Gemeentehuis. Deze prondel- markt is begiftigd met vele mooie prijzen al naargelang de leukste diertjes en rommelstandjcs... Als bijzondere attraktie voor dit ker- misonderdcel vermelden we een gratis rondrit op een pony! Om 12 u. wordt er een kermisdui- venvlucht "op de oude wijze" inge richt, met inkorving op het Wicze- pjcin, en om 13 u. worden op de kiosk de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de duivenvlucht en van de rommelmarkt. Voor zondag 27 mei noteren we verder dat er op en boven het Wie zeplein doorlopend sensationele para-demonstraties zullen gehou den worden. In de namiddag zal muziek weer troef zijn met volgende optredens: om 16 u. de fanfare "De Vrije Werklieden" en drumband "Vooruit" uit Lebbeke, om 18 u. dc Koninklijke Fanfare Sint-Cccilia van Wieze, en om 19 u. "Die Fröhli- che Musikanten" (een Tiroleror- kest). Een kermis-uitschieter wordt weer de (3de) Gouden Toetcrworp om 20 u. gevolgd door de prijsuitrei king en dc afhaling ervan in het Oud-Gemeentehuis. De eerste 5 winnende nummers worden van op de kiosk afgeroepen. En vanaf 21 u. zorgen de 'Fröhliche Musikanten" verder voor de sfeer. Als echte klap op de vuurpijl wordt om 22.30 u. door Euro-Techniek Brussels een grandioos vuurwerk afgestoken. Tussen haakies: gedurende de bei de genoemde kermisdagen is er doorlopend gelegenheid voor een etentje of een drink, en voor het beoefenen door jong en oud van diverse volksspelen in dc onder scheiden standen van dc mede werkende karnaval- en andere ver enigingen van Wieze. Op maandag 27 mei vanaf 12 u.iscr (ae 11de) grote barbecue in dc tuin van café Oud-Gemeentehuis! Alleszins een goed gevuld en attrak- tief Ritakcrmis-programma, een or ganisatie van het RKC m.m.v. het gemeentebestuur van Gr. Lebbeke.' J. Van Landuyt

De Voorpost | 1991 | | pagina 10