ond Moyson Aalst bouwt ieuw dienstencentrum Tweehonderd jaar vrijzinnigheid te kijk in Aalst De Voorpost - 17.5.1991 - 11 Op woensdag 8 mei II. werd aan de bouwplaats op de hoek van de Geraardsbergsestraat en de Stefaan De Jonghestraat te Aalst, de gedenk steen onthuld die de eerste steenlegging symboliseerde van het nieuwe ar ee dienstencentrum van Bond Moyson. Half december '91 hoopt men hier een u"gebouw met drie lagen en een totale vloeroppervlakte van iets meer dan 000 nr in gebruik te nemen. Het gros van alle sociale, medische en lara-medische diensten van Bond Moyson Aalst zal er hun werking nntplooien. De plannen en maquette laten zien dat de socio-kulturele tiytht »rgan*saties er zullen verwend worden met een moderne, omnivalente veste ergaderingsinfrastruktuur. 'wir 'onc' Moyson werkt grensverleg- :chte ?nd Net det de fusie tot één grote sterke etwis ederatie Aalst-Oudenaarde-Den- an d lermonde-St. Niklaas was de eerste jrensoverschreiding letterlijk een dl eit. Ook met een ruime waaier aan 'a^h erv'ce' ^U'P en voordeelpaketten, Bollv'' ^et z'ekenfonds Bond Moyson pia :ijn grenzen blijven verleggen, me )e raad van bestuur van de federa- ie pakt zijn realisaties niet aarze- tte ii end aan. Zij weet duidelijk van aan- Nev jakken. 'Uit evaluatie van vroeger at litgewerkte projekten, zoals bv. St. Pia Niklaas waar wij op 11 maanden tijd hard 5en rea"sat'e 3000 m2 hebben klaar v^on ickrcgen, hebben wij veel geleerd, i Bal Wanneer men iets degelijk voorbe- nedt eidt en laat verlopen volgens een »pap itrakke timing, dan kan men op be- n di serkte tijd heel wat realiseren', ver- ikaa [laarde Pierre Janssens, algemeen sekretaris. os Eind oktober van vorig jaar werd in (052i ^a'St een l|jde'Öke optie genomen (052 "P ^ct gekozen terrein. Op 12 de- :drajccm',cr '90 werd door de federatie 71-83iic huidige polyklinick van de Aal- vóói iterse Bond Moyson aan de St. Ca- ellen micistraat 30 verkocht aan het Aal- iterse stadsbestuur. Het politie- kommissariaat zal er later zijn huis vesting vinden. Met amper twee uur verschil werd de aankoopaktie gete kend van het pand aan de hoek van de Geraardsbergsestraat en de Ste faan De Jonghestraat. Het architek- tenbureau Van de Kerckhove-Be- kaert-Cappon nv uit Moorsele kreeg in het begin van dit jaar de opdracht om een ontwerp voor nieuwbouw uit te werken. De slo- pingswerken zijn pas half april be gonnen en reeds op de vooravond van OLH Hemelvaart werd een ge denksteen onthuld die de traditio nele eerste steenlegging verving. De pijpen voor de funderingspalen werden reeds door de aannemer uit Baasrode geboord. Men verwacht dat het gebouw half september '91 zal winddicht zijn. Dan zal de voor gestelde datum van in gebruikname (12 december '91) kunnen gerespek- teerd worden. Nieuw dienstencentrum Op de plaats van het gesloopte oude BBL-kantoor wil Bond Moyson met een helder en levendig gebouw, de dynamiek binnen de ziekteverzeke ring weerspiegelen. Verder wil men de toegankelijkheid binnen de stad vergroten en de dienstverlening verder rationaliseren. Het nieuwe pand zal uit drie bouw lagen bestaan en duizend vierkante meter nuttige oppervlakte beslaan. Tegen de wachtgevel van het huis in de Geraardsbergsestraat, waar aan gebouwd wordt, situeert zich de dienstzone met trappen, liften, lei dingkokers, berging, sanitair en stookruimte. De buiten- en binnen- gevel wordt opgetrokken in grijze keramische steen. Tegen de dienst zone wordt in helderwitte keramiek een kantoorruimte gebouwd die metlicht, flexibele wanden wordt in gedeeld. De hoofdingang aan de Geraardsbergsestraat krijgt een af- Aalst. Intensieve belangstelling op de eerste steenlegging van het nieuwe dienstencentrum van de bond Moyson te Aalst (a) aan de St. Camielstraat is wel gesti puleerd dat de Bond Moyson het gebouw dient ontruimd te hebben, één jaar na het afsluiten van de ak- tie. Noodzakelijkerwijze is de plechtige ingebruikname van het nieuwe gebouwenkompleks dan ook gepland op 14 december 1991. 'Wij hebben intussentijd niet stilge zeten. We realiseerden de grootste fusie die ooit tussen ziekenfondsen werd gerealiseerd. Daarenboven ondertekenen we op 16 mei de aan koopakte van de 44 are grote, ach ter de nieuwbouw liggende, weide. Dit om uitbreidingsmogelijkheden veilig te stellen. Aan de Aalsterse Moorselbaan zullen nog voor de zo mervakantie de bouwwerken voor een nieuw kantoor aangevat Aalst. In stoet trekt men van de bouwwerf op de hoek van de Geraardsbergse- worden' verklaarde voorzitter straat naar het nu in werking zijnde centrum in de Sint-Kamielstraat (a) Christiane Roelandt fier »n?i ^s,\ Voorzitter Christiane Roelandts stelt de gedenksteen voor die de eerste 'II I l/'tioiIJlt HAM /.Af m.'aI-n i a i\uciuiiuu ntii uegeaennsieen voor ate ae eerste steenlegging symbolizeert van het nieuwe dienstencentrum van de Bond Moy son (a) J geronde hoekvorm. Binnenin ver bindt een gebogen wand, via een lichtstraat, de hoofdingang met de secundaire gang aan de kant van de parkeergelegenheid. Op het gelijkvloers komen samen met een gezondheidswinkel, een lo- kettenzaal en kantoorruimte. Het eerste verdiep is volledig besteed aan de herorganisatie en rationali satie van de polykliniek. Op de bo venverdieping wordt een grote ver gaderzaal uitgewerkt die met ver plaatsbare wanden in drie afzon derlijke ruimten kan worden opge splitst met nog ruimte voor een dak terras. Langs de zijde van de Ste faan De Jonghestraat wordt achter het complex een parking aangelegd. Snelle en ingrijpende evolutie Reeds in 1938 werd een vzw opge richt, kliniek De Toekomst in de St. Camielstraat. Een paar oude hui zen werden aangekocht om het ge heel uit te breiden. Stilaan is de werking van Bond Moyson zo om vangrijk geworden en het aantal aansluitingen zo gestegen dat een dringende aanpassing noodzakelijk was. Er werd dan ook uitgezien naar totale vernieuwing in een andere inplanting. Begin 1990 werd dan ook beslist de oude polykliniek te verko pen. Er dienden zich twee kandida ten aan maar het was uiteindelijk het Aalsterse stadsbestuur die het gebouwenkompleks aankocht voor 26 miljoen frank. Dit bedrag bete kende voor Bond Moyson reeds zestig procent van de investering- kosten voor het nieuwe centrum. De overige financiële middelen werden gevonden in de terugtrek king van de kapitaalinbreng van de Bond Moyson in het Huis der Socia listen, het Volkshuis, aan de Hout markt. Er werd hierover met het ABW een overeenkomst bereikt. Eens de bouwvergunning op zak heeft men voorgaande maand de ruimingswerken kunnen aanvatten. In de verkoopaktie voor het projekt Aanvullingen in service en hulp Bond Moyson wil duidelijk inhoud geven aan de moderne visie van zie kenfondsen en in hun dienstverle ning adequaat zijn. Zij willen hun rol als uitvoerder van de verplichte ziekenverzekering volledig invul len. Niet alleen wil men dit realise ren voor de leden wanneer ze ziek zijn maar ook voor gezonde mensen zien zij voor hen een opdracht weg gelegd. Als eerste in ons land zullen zij dan ook in het nieuwe diensten centrum een Gezondheidsshop in richten. Speciaal bij suikerzieken willen zij vooral de zelfredzaamheid bijbrengen. Bond Moyson voorziet in een belangrijke tegemoetkoming in de kosten bij aankoop van bloed- glucosestrips. en een eerste bloed- glucosemeter. Voor wat homeopatische genees middelen betreft verlenen zij een tussenkomst van 20% op de aan koopprijs met een maximum van 5000 fr per jaar en per effektief lid. Oudere leden genieten voor pedi cure een tussenkomst van 60% op de verstrekking ervan, dit voor 6 beurten per lid en per jaar. BM Infolijn 091/61.98.98 wordt een telefonische dienstverlening waar bij men terecht kan, zelfs na de kan tooruren en op zaterdagvoormid dag, voor informatie inzake sociaal maatschappelijke problemen. De mediotheek biedt een gamma in- kontinentiemateriaal aan tegen zeer voordelige prijzen. BM Traval club biedt 'droomreizen tegen een droomprijs' aan voor de leden en in de juridische dienst kan men terecht voor advies en rechtsbijstand. Ook de sociaal-kulturele organi saties verkennen nieuwe horizon ten. Enkele nieuwe initiatieven zijn: onthaalmoeders, speelpleinwer king, senioren-akademie en 'zeilen voor gehandicapten'. Tot slot kan vermeld worden dat BM-Ziekenfonds steeds alert blijft voor de algemene gezondheids- en welzijnsproblematieken in onze sa menleving. Inspelen op gezond heidsbevorderende initiatieven be antwoordt dan ook volledig aan hun bedrijfskultuur. De aktieve deelna me aan de BRT-aktie 'Kom op te gen kanker' is daar een voorbeeld van. PH In Keulen werden 6 nieuwe winkelgalerijen geopend tussen het centraal station, de Dom, de Rijn en Neumarkt. José Carreras brengt op 13 juli een open- luchlkoncert op de Roncalliplatz (vlak voor de Dom) in Keulen. Plaatsen kosten 40 tot 180 Mark en kunnen besteld worden bij KolnTicket 00.49.221.2801. In haar jongste bulletin publiceert de Ge nerale Bank een artikel met als titel 'de problematiek van de overheidsschuld in perspeklief. Verder informatie over Bel fox, de nieuwe optie- en futuresbeurs. ingd hof Aalst. Heel wat belangstelling op de opening van de tentoonstelling '200jaar vrijzinnigheid' in CC De Werf (a Vorige vrijdag werd op het eerste verdiep in het kultureel centrum De Werf in Aalst 'Tweehonderd jaar vrijzinnigheid' geopend. Na Gent was Aalst de tweede Oostvlaamse stad waar deze rondreizende tentoonstelling opgezet werd. Onder heel wat belangstelling werd deze opmerkelijke tentoonstelling geopend met toespraken door prof. Els Witte, voorzitter van de raad van bestuur van BRT, prof. Sylvain Uccufier en Jan De Boeck, ad- junkt-administrateur-generaal van Kind en Gezin. Door de tentoonstelling werd de weg aangetoond die de vrijzinnigen aflegden in een maatschappij die vijandig stond tegenover vrij den ken, vrij onderzoek en ateïsme. De vrijzinnigen opteerden voor een moeilijke weg die deze van het ge- konstitutioneerde geloof en de daarbij aansluitende staatsinrich ting kruiste en meteen voor vele konfliktsituaties zorgde, zoals de schoolstrijd. De geschiedenis van de Belgische Vrijzinnigheid was op een aan schouwelijke wijze in beeld gezet en richtte zich tot een breed publiek. Met vele dokumenten, waaronder ledenlijsten van de 'Société de Li- bre-Pensé', lidboekjes, zelfs een kollektebus, affiches voor een anti klerikaal toneelstuk opgevoerd in 1927 in Schaarbeek, vele foto's en een historisch overzicht van de evo lutie van het volledig konfessioneel onderwijs naar de huidige onder wijssituatie toe, werd het geheel duidelijk gemaakt. De ontstaansgeschiedenis van de vrijzinnige beweging werd geschetst door Prof. Els Witte. In het midden van vorige eeuw manifesteerde zich een katholiek reveil. De eerste vrij denkersbonden werden door arbei ders opgericht. De burgerlijke li- brc-pensé-verenigingen formeer den zich later. Volgens Prof. Witte was het impakt van de vrijdenkersbeweging vier voudig. Zo was zij bepalend voor het politieke laïcizingsproces waar uit het huidige pluralistische model groeide. Door het rationalisme leerde men een vrij en kritisch oor deel vellen, waarbij de verdraag zaamheid een wezenlijk onderdeel van het denkpatroon vormde. De vrijzinnige beweging legde verder de basis van de secularisering van sociale gedragingen zoals de bur gerlijke begrafenis, de eedformule en het feest van de jeugd. Samen met de arbeidersbeweging werd ge streden voor demokratische princi pes. Volgens prof. Sylvain Loccufier dient voor de vrijzinnigen, de lat nog steeds gelijk gelegd te worden. Er moet hierin voorzien worden in de volgende grondwetsherziening. Jan De Boeck beperkte de histori sche schets van de vrijzinnigheid in de Denderstreek, tot de moeizaam bevochten oprichting van de open bare middelbare school voor meis jes in Aalst in het midden van de 19e eeuw. Aalst. Verzorgde rondleidingen hingen voor een breed publiek een duidelijk beeld op van de evolutie van '200 jaar vrijzinnigheia in ons land' a

De Voorpost | 1991 | | pagina 11